Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Recomandare instalare boiler electric

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Vasul de expansiune se poate monta sub chiuveta din bucatarie, sau sub lavoarul din baie (daca sint cu mascare / dulapioar) fara sa spargi nimic prin casa. Se da jos robinetul coltar de la apa calda si se pune 1 teu si 1 niplu si ai loc de racordat vasul de expansine in teu.
Intradevar, boilerul nu se umple complet si in partea superioara se formeaza o perna de aer care tine loc de vas de expansiune. Numai ca in timp, aerul se "dizolva" in apa si vei ramine fara perna de aer. Cind se intimpla treaba asta (posibil anual), trebuie golit boilerul de apa (nu total), ca sa-i refaci perna de aer. Daca montezi manometre pe apa rece retea si pe apa rece/calda boiler, ai se vezi cind trebuie refacuta perna de aer.
Regulatorul de presiune nu te ajuta la nimic. Doar daca constati ca ai peste 4 bar la apa rece ai nevoie de regulator. (daca pui regulator, nu-ti mai trebuie supapa de sens)

Edited by florin71_skoda, 30 June 2021 - 11:11.


#20
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,478
  • Înscris: 17.09.2007

 calinux, on 30 iunie 2021 - 11:03, said:

De ce nu legi boilerul pe teava de apa calda?
Daca Doamne-fereste chiar vine apa calda termostatul va tine rezistenta oprita, plus ca se pot face reglaje fine in sensul bancului ”ce e mai rece decit apa rece?”
Supapa de presiune e sfinta, iar fara cea de sens se poate da ceva apa calda si vecinilor
Exemplu extrem - cel mai competent dimensionat vas de expansiune nu face fata atunci cind se joaca pisica cu firul senzorului de temperatura din boilerul de 120l, il scoate si centrala-i da pe serpentina 28kW
M-am gandit si la varianta asta doar ca mi s-a spus (inclusiv de instalatorul meu) ca:
1 apa de pe teava de apa calda are mai multe depuneri/gunoaie avand ca rezultat infundare filtru magnetic si depuneri pe rezistenta
2 filtrul magnetic nu merge cu apa calda
3 cand nu e deloc apa calda platesc atat la Radet apa la pret de calda cat si incalzirea.

Daca la pct 3 n-as vedea totusi o problema atat de mare (mai scap de complicatii cu robinet cu 3 sensuri pentru un cost ocazional mai mare) despre celelalte doua puncte chiar nu am habar ce sa spun.
Daca e sa ma uit la un filtru Caleffi asta pare ca merge pana la 90 grade https://cdn.contents..._1614650721.pdf
Reductorul de presiune pare ca merge doar pana la 40 grade https://cdn.contents..._1613751063.pdf

 florin71_skoda, on 30 iunie 2021 - 11:10, said:

Vasul de expansiune se poate monta sub chiuveta din bucatarie, sau sub lavoarul din baie (daca sint cu mascare / dulapioar) fara sa spargi nimic prin casa. Se da jos robinetul coltar de la apa calda si se pune 1 teu si 1 niplu si ai loc de racordat vasul de expansine in teu.
Intradevar, boilerul nu se umple complet si in partea superioara se formeaza o perna de aer care tine loc de vas de expansiune. Numai ca in timp, aerul se "dizolva" in apa si vei ramine fara perna de aer. Cind se intimpla treaba asta (posibil anual), trebuie golit boilerul de apa (nu total), ca sa-i refaci perna de aer. Daca montezi manometre pe apa rece retea si pe apa rece/calda boiler, ai se vezi cind trebuie refacuta perna de aer.
Regulatorul de presiune nu te ajuta la nimic. Doar daca constati ca ai peste 4 bar la apa rece ai nevoie de regulator. (daca pui regulator, nu-ti mai trebuie supapa de sens)
Lavoarul din baie are sertare care sunt folosite, ar trebui sa-l schimb.
Cam asa arata peretele pe care vreau sa pun boilerul, in spate e baia (chiuveta la baie e chiar in spate)

Attached Files


Edited by Hansolo, 30 June 2021 - 13:08.


#21
noxious30

noxious30

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 18.01.2010

 florin71_skoda, on 30 iunie 2021 - 11:10, said:


Intradevar, boilerul nu se umple complet si in partea superioara se formeaza o perna de aer care tine loc de vas de expansiune. Numai ca in timp, aerul se "dizolva" in apa si vei ramine fara perna de aer. Cind se intimpla treaba asta (posibil anual), trebuie golit boilerul de apa (nu total), ca sa-i refaci perna de aer.
Asa e și al meu. Boiler de 200L, volum util 180L
Presupun ca toate sunt la fel.
Mai puțin cele de podea, gen puffer.

O sa pun un manometru provizoriu, în locul unui racord de caldă, sa vad cum se modifica presiunea la un Dt de 50gr.

Nu cred ca se pierde perna de aer în timp.
Rezistenta are o temperatura destul de ridicata, se formează bule în jurul ei ca la termoplonjon, care se ridica și autosustin perna.

Mie la bucătărie, cand dau drumul la calda maxim, după câteva secunde vine un "dop" de aer, semn că perna e chiar mai mare decât e nevoie, rămâne țeava în aer

Acuma, nu știu ce să zic... nu pot sa bag mana în foc ca toate boilerele sunt la fel.
Cert este ca eu nu vas de expansiune, este al doilea boiler pe care-l folosesc, primul a fost de 80L.
Nu a trecut niciodată de 6 bari, cât are supapa. Și am 4 bari la apa rece.

Cei 20L de aer, sunt arhisuficienti pentru dilatare. Dacă perna se autosustine, asa cum bănuiesc eu, nu vor exista probleme

#22
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
Nu mai deschid alt topic, stie cineva unde gasesc o rezistenta ceramica de 2000 W pentru un boiler drazice ock 200 ? Nu e prea vechi dar nici pe siteul producatorului n-am gasit ! Au doar blocul complet dar sistemul de prindere e diferit.

Attached File  20200428_134229.jpg   479.06K   19 downloads

#23
noxious30

noxious30

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 18.01.2010
N-ai posibilitatea sa schimbi doar rezistenta nichelină? Știi, alea de faceai reșou din BCA...

#24
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,478
  • Înscris: 17.09.2007
Well, in weekend-ul trecut am fost cu instalatorul la Bucuresti si mi-a facut instalarea. Mi-a pus si un regulator Herz DN15, am mers pe mana lui.
Cateva aspecte mai putin placute:
- peretele din beton, grosime 7cm, la percutie cu agatatori Friulsider 12/10x75 s-a crapat o faianta pe partea cealalta. Diblul are 5cm, daca stiam cautat o solutie de perforare completa cu o placa de otel pe partea opusa, sper sa reziste in 4 agatatori.
- m-am trezit cu apa picurand din supapa de presiune dupa ce a plecat. Citind manualul vad ca ,,e normal sa picure in cliclul de incalzire" iar pe manomentru presiunea indica 7 bar. Daca dau drumul la apa scade la 2,5-3 bar, deci e cam clar ca trebuie vas de expansiune (culmea, scrie in manual ca ,,Pentru a preveni picurarea apei, trebuie instalat pe turul sistemului un vas de expansiune adecvat."). L-am sunat si a spus ca n-a pus la nimeni vas de expansiune, ca poate e defecta valva, dar l-am intrebat de ce ar fi defect si manometrul care urca la 7 bar?

Destul de ciudat e ca pernele alea de aer mentionate pe aici se pare ca nu exista, poate o trebui cumva aerisit boilerul.

#25
noxious30

noxious30

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 18.01.2010
E posibil sa crescă presiunea atât de mult la PRIMA încălzire.
Ulterior, nu va mai creste asa mult.
De asemenea, nu trebuie sa încălzești boilerul la 80gr. 60-65 e suficient.
Dacă nici una din cele de mai sus nu se adeveresc, probabil boilerul achiziționat are o pernă foarte mică de aer, insuficienta.
Caz în care montezi vas expansiune.
Urmărește zilele astea, în timpul utilizării, dacă mai picură.

#26
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021

 Hansolo, on 15 martie 2022 - 17:17, said:


Era bine daca se monta un manometru si inainte de regulatorul Herz ca sa vezi ce presiune ai la apa rece.
- Daca ai pina in 4 bar, se poate renunta la regulator Herz si scapi si de presiunea aia de 7 bar
- Daca ai peste 4 bar, montezi vas de expansiune si de preferat o supapa de siguranta buna de 8 bar
- Sau faci corect si pui vas de expansiune si supapa de 8 bar.

"Supapa" cu care a venit boilerul este 3 in 1. Are 1 supapa de siguranta si 2 supape de sens. O supapa de sens (mai mare) orientata catre boiler ca sa treaca apa cind deschizi robinetul si o supapa de sens (mai mica) orientata invers, ca sa scape apa din boiler si sa mearga in retea cind creste presiunea in boiler. Dar daca ai montat regulatorul care se comporta ca si o supapa de sens, ai anulat supapa aia pe invers si nu are unde sa-ti mai scape inapoi suprapresiunea, ca este blocata de regulator.

#27
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,478
  • Înscris: 17.09.2007
Multumesc la amandoi pentru raspunsuri.

 noxious30, on 15 martie 2022 - 22:03, said:

E posibil sa crescă presiunea atât de mult la PRIMA încălzire.
Ulterior, nu va mai creste asa mult.
De asemenea, nu trebuie sa încălzești boilerul la 80gr. 60-65 e suficient.
Dacă nici una din cele de mai sus nu se adeveresc, probabil boilerul achiziționat are o pernă foarte mică de aer, insuficienta.
Caz în care montezi vas expansiune.
Urmărește zilele astea, în timpul utilizării, dacă mai picură.
Nu-l folosesc la mai mult de 60 grade, in principal din motive de depuneri pe rezistente, dar si de dilatare apa.
De picurat picura in continuare la incalzire, inteleg ca pernele alea de aer sunt insuficiente (desi dupa manual de la volum declarat 100l are volum util 80l, as presupune ca 20l ar trebui sa fie pernele). https://www.roinstal..._velis_wifi.pdf
Instalatorul a spus ca n-a mai pus nicaieri vas expansiune la boilere electrice, i-am explicat ca am citit manualele de la Ariston si Ferolli si toate spun ca poate picura apa pe la supapa caz in care se recomanda fie scurgere fie vas expansiune.

 reborn_21, on 16 martie 2022 - 08:43, said:

Era bine daca se monta un manometru si inainte de regulatorul Herz ca sa vezi ce presiune ai la apa rece.
- Daca ai pina in 4 bar, se poate renunta la regulator Herz si scapi si de presiunea aia de 7 bar
- Daca ai peste 4 bar, montezi vas de expansiune si de preferat o supapa de siguranta buna de 8 bar
- Sau faci corect si pui vas de expansiune si supapa de 8 bar.

"Supapa" cu care a venit boilerul este 3 in 1. Are 1 supapa de siguranta si 2 supape de sens. O supapa de sens (mai mare) orientata catre boiler ca sa treaca apa cind deschizi robinetul si o supapa de sens (mai mica) orientata invers, ca sa scape apa din boiler si sa mearga in retea cind creste presiunea in boiler. Dar daca ai montat regulatorul care se comporta ca si o supapa de sens, ai anulat supapa aia pe invers si nu are unde sa-ti mai scape inapoi suprapresiunea, ca este blocata de regulator.
Cel mai probabil asta e motivul pentru care creste presiunea, la celelalte boilere probabil instalatorul n-a pus regulator iar presiunea se regleaza in instalatie.
Oare e vreo metoda prin care as putea masura cu ce am (fara a desuruba/dezinstala) presiunea apei? Ma gandesc daca opresc boilerul, racesc apa (eventual fortat lasand sa curga ceva timp), apoi maresc setarea de la regulator sa spunem la 5. Teoretic presiunea indicata in acele conditii ar trebui sa fie cea din retea, nu?

Supapa n-as schimba-o cu una de 8 bar, asta e limita boilerului si EN 1487 specifica 7 bar.
Nu prea mi se pare normal nici sa faci cum spune in manual (furtun scurgere de la supapa). Probabil cel mai normal cred ca e cu vas de expansiune.
Am gasit un xls de calcul si pentru 3 bar in, 7 bar supapa, 10 grade in, 60 grade out ar fi volum vas 4l http://centrala.info...iune-boiler.xls

#28
noxious30

noxious30

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 18.01.2010

 Hansolo, on 16 martie 2022 - 15:32, said:


Oare e vreo metoda prin care as putea masura cu ce am (fara a desuruba/dezinstala) presiunea apei? Ma gandesc daca opresc boilerul, racesc apa (eventual fortat lasand sa curga ceva timp), apoi maresc setarea de la regulator sa spunem la 5. Teoretic presiunea indicata in acele conditii ar trebui sa fie cea din retea, nu?

Nu e nevoie sa răcești boilerul.
Doar sa-l oprești. Apoi deschizi câteva secunde la chiuvetă pe apa caldă, ca să egalezi presiunea. Care nu va mai creste, cu boilerul oprit.
Apoi dai regulatorul la maxim și vezi ce presiune are AR.

La vară, când o sa golesc boilerul pentru curățare, o sa pun manometru și o sa-l încălzesc cu ambii robineți închiși.
Sa mă conving dacă perna face treabă, sau scapă pe la supapă. Pentru ca eu am schimbat 3 boilere, niciunul cu vas de expansiune. Și nu a plâns supapa niciodată.
Momentan am presiunea AR maxim 4 bari.
Mai exact între 3 și 4, sistem hidrofor.


Ca sa refaci perna, indicat ar fi un robinet de golire, între robinetul de izolare și boiler.
După ce închizi ambii robineți de izolare, deschizi pe cel de golire pana nu mai curge apa, apoi desfaci semiolandezul robinetului de ACM, ca să între aer în cupolă. După ce ai golit 20-30L de apă, închizi robinetul de golire, strângi semiolandezul, deschizi robinetti de izolare, apoi te duci în casă și dai drumul la apa caldă, ca să scoți surplusul de aer. Operațiunea o faci cu boilerul oprit.
Cam asa am făcut eu. ACM e în stânga.
PS. Sa nu-mi spuneți de supapă, ca e montată greșit. E ok asa cum e...

Attached Files


Edited by noxious30, 16 March 2022 - 16:21.


#29
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021

 Hansolo, on 16 martie 2022 - 15:32, said:

Supapa n-as schimba-o cu una de 8 bar, asta e limita boilerului si EN 1487 specifica 7 bar.

Daca ai primit o supapa adevarata, pe care este stantat la cit deschide, atunci este logic ca trebuie pastrata. Eu ziceam sa pui alta deoarece 99,99% din supapele cu care vin boilerele sint niste "stifturi" si nimeni nu stie la cit deschid de fapt supapele.

 noxious30, on 16 martie 2022 - 16:16, said:


Tu esti Toma Necredinciosul Posted Image
Ti-am mai zis ca la tine nu-i relevant deoarece tu ai "supapa" dinaia 3 in 1, ce scapa inapoi in retea, iar pe reteaua de apa rece ai ditamai vasul de expansiune montat la hidrofor Posted Image

Este suficient sa te duci la un magazin de instalatii cu o surubelnita in mina si sa studiezi cum arata si ce face supapa aia 3 in 1 Posted Image Sau sa ma crezi pur si simplu Posted Image

Supapa

Attached File  Supapa Boiler (1).jpg   103.42K   11 downloads

Ne uitam in ea conform sensului indicat de sageata stantata pe ea si vedem un plstic alb si o garnitura de cauciuc

Attached File  Supapa Boiler (2).jpg   91.32K   11 downloads

Apasam pe plasticul alb (ca si cum ar curge apa) si vedem ca se "deschide" garnitura de cauciuc (normal si logic).

Attached File  Supapa Boiler (4).jpg   74.54K   8 downloads

--------

Acum surpiza:
Intoarcem supapa invers si vedem cuiul chestiei de plastic alb

Attached File  Supapa Boiler (5).jpg   87.38K   11 downloads

Apasam cu surubelnita cuiul de plastic, in sens invers fata de curgerea normala si surpriza ca se apasa Posted Image

Attached File  Supapa Boiler (6).jpg   87.08K   9 downloads

Ne uitam in gaura pe unde ar trebui sa intre apa si vedem ca avem garnitura de cauciuc la locul ei, dar in schimb biluta aia mica de plastic sa deplasat si a deschiso mica gaurica si uite cum scapa boilerul de suprapresiune Posted Image .

Attached File  Supapa Boiler (7).jpg   76.48K   8 downloads

Supapa de cauciuc a ramas pe inchis, dar aialalta mica de plastic ("biluta"), sa deschis pe invers Posted Image

Edited by reborn_21, 16 March 2022 - 16:39.


#30
noxious30

noxious30

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 18.01.2010
Mă dusăi direct la magazie, sa vad ce și cum.
Asta-i supapa venită cu ultimul boiler, dar am lasat-o pe cea veche.
Posibil sa fie la fel.
Arcul cel mare se împinge relativ usor, cuiul mai greu. Deci are sens sa scape înapoi în rețea, când presiunea depășește o anume valoare.
Eu sunt curios ce face perna singură, fără sa scape în rețea.
De-aia vreau sa testez treaba asta.
Pe de alta parte, cei care au montat clapete de sens sau regulatoare, s-au confruntat cu această problemă.
Deci posibil ca perna sa nu fie suficientă.
Când voi afla concret, din măsurători, voi posta rezultatul.

PS asta ultima pare mai trainică, dacă tot umblu o schimb

PSS Dacă perna nu face ce trebuie, iar instalatorul lui Hansolo a montat toată viata lui boilere fără vas de expansiune, înseamnă că regulatorul/supapa de sens montate pe AR schimbă datele problemei.
Și implică ori vas de expansiune, ori furtunaș de colectare.

Attached Files


Edited by noxious30, 16 March 2022 - 17:08.


#31
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,478
  • Înscris: 17.09.2007

 noxious30, on 16 martie 2022 - 16:16, said:

Nu e nevoie sa răcești boilerul.
Doar sa-l oprești. Apoi deschizi câteva secunde la chiuvetă pe apa caldă, ca să egalezi presiunea. Care nu va mai creste, cu boilerul oprit.
Apoi dai regulatorul la maxim și vezi ce presiune are AR.
Am facut asta, are 2 bar apa din instalatie. Am pus poze cu regulatorul pe rece/boiler oprit si pe incalzire cand ajunge la 7 bar
https://imgur.com/a/9A3ZNaD
https://imgur.com/a/HeIguii

 noxious30, on 16 martie 2022 - 16:16, said:

Ca sa refaci perna, indicat ar fi un robinet de golire, între robinetul de izolare și boiler.
După ce închizi ambii robineți de izolare, deschizi pe cel de golire pana nu mai curge apa, apoi desfaci semiolandezul robinetului de ACM, ca să între aer în cupolă. După ce ai golit 20-30L de apă, închizi robinetul de golire, strângi semiolandezul, deschizi robinetti de izolare, apoi te duci în casă și dai drumul la apa caldă, ca să scoți surplusul de aer. Operațiunea o faci cu boilerul oprit.
Nu prea cred ca am inteles, din pacate nu am posibilitatea sa schimb ceva in instalatie decat cand mai ajunge instalatorul in Bucuresti.
Oare ca sa intre aer in cupola n-as putea sa incerc folosirea supapei dupa golirea de la robinetul de apa calda (cu intrarea de apa rece blocata, fireste)? Si de ce daca a curs toata apa de la robinet nu intra automat aer in boiler? Ma gandesc ca nu prea are cum sa se faca vid incat sa ramana apa nescursa.
Am pus o poza mai jos cu instalatia
https://imgur.com/a/X0X6KUX

 reborn_21, on 16 martie 2022 - 16:36, said:

Daca ai primit o supapa adevarata, pe care este stantat la cit deschide, atunci este logic ca trebuie pastrata. Eu ziceam sa pui alta deoarece 99,99% din supapele cu care vin boilerele sint niste "stifturi" si nimeni nu stie la cit deschid de fapt supapele.
Ai dreptate, supapa nu are stantat nimic https://imgur.com/a/DEco7jD
Se deschide la 7 bar dupa regulator dar faptul ca poate fi un stift ma pune pe ganduri.
La dede din ce am vazut au supape cam noname, am vazut la altii Caleffi care par interesante https://www.caleffi....le/01253_ro.pdf
Nu prea stiu cat de ok ar fi regimul asta de lucru pe termen lung (creste pe incalzire la 7 bar apoi supapa de siguranta elimina surplusul), inclin sa cred ca nu e ok chiar cu o supapa de firma (care are rol de prevenire incidente, nu de functionare permanenta pe evacuare presiune). Deci cel mai probabil trebuie vas expansiune dimensionat pana la o valoare mai redusa de presiune decat 7 bar.

Edited by Hansolo, 17 March 2022 - 13:01.


#32
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021
"Preseaza" regulatorul la maxim, la 6 bar pe indicatorul ala verde, dupaia deschizi undeva apa pentru 2-3 secunde si dupaia te uiti la manometru cit indica. Daca nu indica 6 bar, ca indica un 4 bar, inseamna ca nu-ti mai trebuie regulator de presiune.
Doar cu regulatorul presat la maxim poti afla cam citi bar ai pe apa rece. Daca ai sub 6 bar, sau daca ai peste 6 bar.



In opinia mea perna de aer este o poveste Posted Image
Cum poti face perna de aer:
- scoti boilerul din priza
- inchizi robinetul de apa rece din fata regulatorului
- inchizi robinetul de apa rece intrare in boiler
cele doua incercuite cu rosu in poza de mai jos

Attached File  O7LN4fM.jpeg   137.46K   30 downloads

- deschizi undeva cit mai aproape de boiler un robinet de apa calda la maxim (nu curge apa)
- desfiletezi borcanul de la filtrul ala ce-l ai pe apa rece (borcanul albastru)
- iei o galeata si o pui sub borcanul filtrului
- deschizi incet robinetul de intrare apa rece in boiler.
- boilerul va prinde aer pe la robinetul de apa calda deschis in casa si apa din boiler va curge in galeata
- scoti 10 - 20 litri de apa si inchizi robinetul de intrare apa rece in boiler
- montezi la loc borcanul filtrului
- inchizi in casa apa calda
- deschizi robinetul de apa rece din fata regulatorului
- deschizi si robinetul de intrare apa rece in boiler
- bagi boilerul in priza.

Pe moment o sa ai perna de aer, dar nu se stie cit o sa tina, pentru ca atunci cind consumi apa calda, o parte din aerul ala o sa plece. Asa ca vezi tu daca tine doar la o singura incalzire, sau daca te tine citeva zile, fara sa-ti mai ajunga presiunea la 7 bar

Edited by reborn_21, 17 March 2022 - 13:55.


#33
noxious30

noxious30

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 18.01.2010
Păi dacă ai 2 bari AR, de ce ai mai pus regulator? În cazul tău face mai mult rău!
Se montează când ai peste 4 bari, ca să te reduci la 3 sau 2,5.
În cazul tau, pe lângă faptul ca e inutil, te încurcă!
Părerea mea, dă-l jos și ai scăpat de toate problemele.

 reborn_21, on 17 martie 2022 - 13:51, said:

"Preseaza" regulatorul la maxim, la 6 bar pe indicatorul ala verde,
Ce rost mai are?
Regulatorul e pe 3,5 bari, presiunea e 2.
E clar...

Dacă manometrul ar fi indicat 3,5bari, în amonte putea sa fie 4 5 6 etc..
Dar arată 2, deci aia e!

Florin, cam ai dreptate cu perna...
Face ceva, dar nu suficient.
Acum sunt lângă boiler, supapa 3/1 e călduță, semn ca trece apă în răspăr.
O sa fac totuși experimentul, ca să ne lămurim 100%

Deși sunt 20L aer... ar trebui sa ajungă!

Vom vedea

Edited by noxious30, 17 March 2022 - 14:16.


#34
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,478
  • Înscris: 17.09.2007
Multumesc pentru raspunsuri.
Regulatorul l-am pus ca asa a vrut instalatorul. Culmea, cica l-a luat pentru filtrul de namol...
Am cochetat si eu cu ideea sa am o siguranta ca nu va creste presiunea mai mult decat limita, nu m-am gandit ca ar putea sa dauneze. Nu ma pricep si cum bine spunea mai demult un coleg aici unii instalatori sunt buni la partea de instalare, nu la concepere.
Nu a fost o problema partea financiara, pot sa renunt linistit la regulatorul ala fara sa-mi para rau de bani.

Pernele alea de aer si daca tin doar cateva zile refacerea nu-i o solutie, e o operatie mai complexa si nu o vad pe fiica mea facand asta (cum spuneam eu nu locuiesc in Bucuresti, doar fiica mea).

Edited by Hansolo, 17 March 2022 - 14:41.


#35
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,478
  • Înscris: 17.09.2007

 reborn_21, on 16 martie 2022 - 08:43, said:

"Supapa" cu care a venit boilerul este 3 in 1. Are 1 supapa de siguranta si 2 supape de sens. O supapa de sens (mai mare) orientata catre boiler ca sa treaca apa cind deschizi robinetul si o supapa de sens (mai mica) orientata invers, ca sa scape apa din boiler si sa mearga in retea cind creste presiunea in boiler. Dar daca ai montat regulatorul care se comporta ca si o supapa de sens, ai anulat supapa aia pe invers si nu are unde sa-ti mai scape inapoi suprapresiunea, ca este blocata de regulator.
Oare supapa aia cu care vine boilerul are o presiune minima pe care se deschide pe invers? Acum am constatat ca la instalatie e o alta deficienta majora: lipseste robinet de evacuare intre supapa si boiler (e mentionat in manual ca trebuie instalat), pentru ca orice boilere mai noi se golesc pe apa rece, ,,sorbul" de apa calda fiind in partea superioara a rezervorului (normal, apa calda este in partea superioara pentru a nu se amesteca cu apa rece care intra pe partea inferioara). La naiba, sa golesti 100l de apa prin tubuletul ala de la supapa e aiurea.
Instalatorul cica mai vorbeste cu un inginer Ariston, dar a recunoscut ca n-a mai pus pana acum regulatoare la boilere.

#36
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,478
  • Înscris: 17.09.2007
Well, aseara a venit instalatorul si a schimbat instalatia adaugand un vas de expansiune.
La sugestia mea a facut si un ,,strap" prin care golirea boilerului poata fi facuta prin robinetul de apa rece de la chiuveta.
Sper sa fie ok acum...

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate