Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Credit de nevoi personale - solutie

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#37
RS93

RS93

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.04.2021
Salutare,

Revin cu un update si cu o noua intrebare.

Am reusit sa achit unul dintre cele 3 IFN-uri si sa obtin un raspuns pozitiv din partea unei alte banci care imi va acorda un credit de refinantare cu anumite conditii mai mult decat acceptabile(printre care mutarea salariului la ei).

FYI: am aflat faptul ca ratele scadente de la cardul de credit si extraroll nu se considera la calculul gradului de indatorare pentru ca ele nu vor mai exista in urma refinantarii ci vor fi inlocuite de noile rate. Se considera doar suma totala refinantata si ratele care rezulta din aceasta in perioada de timp aleasa. Pe scurt, conteaza gradul de indatorare pe care il vei avea cu noul credit dupa ce celelalte au fost cumulate si refinantate + o eventuala suma suplimentara.

In schimb, cu IFN-urile este mai complicat pentru ca fiecare societate are propriul contract si grafic de rambursare si anumite conditii care uneori nu permit bancilor sa refinanteze acest tip de credite. Iar daca nu pot fi refinantate direct de catre ei cu ordin de plata conditionat de stingerea datoriei, evident ca nu iti pot da suma de care ai nevoie pe incredere. Chiar si asa, in cazul ideal in care poti refinanta IFN-urile, ei nu au garantia ca dupa ce stingi datoriile nu le vei face la loc si automat nu vei putea plati rata bancii, deci reprezinti un risc major. In orice caz, pentru scorul FICO conteaza toate datoriile/ratele, iar acesta scade vertiginos in cazul in care gradul de indatorare depaseste 40% sau daca exista raportari grave la Biroul de credite. In plus, imprumuturile multiple la IFN clar nu dau bine, arata o iresponsabilitate financiara care este un red flag pentru banci.

Revenind, cererea de credit a fost deja trimisa spre analiza si am fost asigurat ca va fi aprobata(we'll see). Acum intervine problema si anume :

Pentru a finaliza dosarul dupa ce primesc confirmarea de aprobare, am nevoie de scrisori de refinantare pentru cardul de credit si extraroll. Toate bune, am cerut aceste scrisori pe 2 iulie, iar pana in momentul de fata nu am primit nimic. Am sunat in call center pentru a afla statusul si mi s-a spus ca au un numar mare de cereri si ca nu imi pot spune nici macar o marja de timp.

Aveti idee cat ar putea sa dureze eliberarea scrisorilor si cum as putea grabi procesul ? Exista vreo alternativa pentru aceste scrisori ?
Paranoia time : este posibil ca banca actuala (cea care mi-a refuzat dealtfel refinantarea) sa imi puna bete in roate ?

Multumesc anticipat !

#38
Workman

Workman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 22.01.2006
Nu stiu sa iti raspun la intrebare, dar bine ca ai scapat de un IFN.   Alea trebuie acoperite si apoi lichidate/inchise definitiv ca sa nu mai presupuna apoi alta banca in calcului ei ulterior ca tu nu le-ai inchis tocmai ca sa mai scoti sume de pe acele carduri.

Edited by Workman, 08 July 2021 - 19:40.


#39
Camellie88

Camellie88

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.08.2021
as vrea sa stiu sigur care banci nu tin cont
de scorul FICO din Biroul de credit, pentru ca sunt si unele care il folosesc
Ma poate ajuta cineva cu aceasta informatie?

#40
Camellie88

Camellie88

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.08.2021
de la ce banca ai primit raspuns pozitiv la cererea de credit?

#41
Strict13

Strict13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 09.08.2013
Văd că nu s-a mai postat de mult în thread, ai rezolvat? Este totul bine? Ce bancă ți-a acordat refinanțarea?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate