Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

drepturile copiilor in numele ...
 Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 

Montare bazin incastrat in perete zidarie...

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Ecko72Unltd

Ecko72Unltd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 04.10.2005
Salut,
Lucrand la apartament am observat ca peretii despartitori din zidarie (bca) sunt slabi, ba chiar misca.
II voi tencui cu plasa de fibra, voi lipi si placi de gips-carton pe ei, pentru a nu mai aparea fisuri.
Problema poate fi la montarea vasului de toaleta si a rezervorului incastrat, nu m-as baza pe peretele de bca..
Cum as putea intari acel perete sau ce sistem de prindere as putea adapta?

Attached Files



#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,157
  • Înscris: 22.05.2003
Structura se prinde in poda si sus (in bca).

Ai mari sanse sa cazi cu WC-ul.

https://www.dedeman....nclus/p/3031759

#3
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,154
  • Înscris: 19.09.2005
tencuiesti si bagi plasa de rabitz.

#4
Ecko72Unltd

Ecko72Unltd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 04.10.2005

 Adm, on 06 iunie 2021 - 07:21, said:

Structura se prinde in poda si sus (in bca).

Ai mari sanse sa cazi cu WC-ul.

https://www.dedeman....nclus/p/3031759

Da, stiu, problema e la zidarie.
M-am gandit si la tencuiala, dar si la modul de a prinde un profil metalic pe partea cealalta a peretelui, dar tot nu as avea mare incredere.Poate ambele variante.
Sau poate imi mai ofera cineva nite idei.
Multumesc.

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,157
  • Înscris: 22.05.2003
Cel mai usor ramane sa folosesti un profil cornier si sa prinzi de plafon si tavan, iar pe el sa prinzi structura WC-ului.
Uita sa prinzi de BCA.

#6
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004
Am avut și eu problema asta. Am folosit un profil transversal la nivelul superior al bazinului wc, prins în pereții laterali. Totul se închide cu rigips. Tine fără probleme.

#7
Ecko72Unltd

Ecko72Unltd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 04.10.2005

 suri, on 06 iunie 2021 - 11:42, said:

Am avut și eu problema asta. Am folosit un profil transversal la nivelul superior al bazinului wc, prins în pereții laterali. Totul se închide cu rigips. Tine fără probleme.
Problema apare si la peretele din stanga, este tot din bca si are fisuri...
Il voi intari prin plasa si mortar + placa rigips lipita, totodata il voi tine cu profilele pentru rigips tras spre peretele din dreapta (din beton).
Tot am ceva retineri.
Ce profil transversal ati folosit? Poze din timpul montajului?

#8
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004
nu am poze. ideea este urmatoarea:
- fixarea pe peretele din spatele vasului WC este expusa la efort de tip smulgere, perpendculara pe perete. faptul ca peretele este subtire, flexibil si materialul prost (BCA) face ca varianta asta sa nu fie foarte fiabila.
- fixarea pe cei doi pereti laterali (un cornier 30x30 asezat transversal pe partea superioara a cadrului, capetele fiind prinse in pereti cu niste L-uri sau chiar prin "ingropare" pentru 2-3 cm) este expusa la un efort transversal, de forfecare, la care peretele raspunde mult mai bine - chiar si de rigips fiind, de exemplu.

#9
Ecko72Unltd

Ecko72Unltd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 04.10.2005

 suri, on 06 iunie 2021 - 16:54, said:

nu am poze. ideea este urmatoarea:
- fixarea pe peretele din spatele vasului WC este expusa la efort de tip smulgere, perpendculara pe perete. faptul ca peretele este subtire, flexibil si materialul prost (BCA) face ca varianta asta sa nu fie foarte fiabila.
- fixarea pe cei doi pereti laterali (un cornier 30x30 asezat transversal pe partea superioara a cadrului, capetele fiind prinse in pereti cu niste L-uri sau chiar prin "ingropare" pentru 2-3 cm) este expusa la un efort transversal, de forfecare, la care peretele raspunde mult mai bine - chiar si de rigips fiind, de exemplu.

Da, poate fi o varianta..
Oricum, centrul de greutate fiind jos, fortele de smulgere sunt mai reduse sus si compresine la partea de jos. Voi incerca sa imbunatatesc peretele lateral cat se poate.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate