Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804
 Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema
 

Teapă olx - banca mi-a dat raspuns negativ la refuzul de plata . Cum procedez ?

* * - - - 17 voturi
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
1295 răspunsuri în acest subiect

#73
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.211
  • Înscris: 12.01.2004
Îmi place atitudinea românească de a lua victima la bășcău.
Mai bine oferiți informații care pot fi de folos. Gen blochează cardul. și insistă pe anularea tranzacției la bancă inclusiv în scris.

#74
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.081
  • Înscris: 30.08.2006
Faceti-va un card Revolut virtual si jucati-va cu el pe fake-olxro.com daca vreti sa aveti satisfactii.
Bancile nu blocheaza tranzactiile autorizate, asta e clar. Le deconteaza instant.

Editat de Leo2006, 09 mai 2021 - 09:48.


#75
LordulCapdeMort

LordulCapdeMort

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 625
  • Înscris: 11.04.2007

View Postmrfe, on 09 mai 2021 - 09:46, said:

Îmi place atitudinea românească de a lua victima la bășcău.
Mai bine oferiți informații care pot fi de folos. Gen blochează cardul. și insistă pe anularea tranzacției la bancă inclusiv în scris.


Cardul l-am blocat de pe 19 aprilie . Am facut cerere in scris pentru anularea tranzactiei dar mi-a venit raspunsul pe 28 aprilie negativ

#76
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.433
  • Înscris: 08.02.2011

View PostLordulCapdeMort, on 09 mai 2021 - 09:45, said:



America e America si Europa e Europa

totusi stie cineva cum as putea formula la contestatie ..pana la urma eu am bagat codul ala pentru validarea cardului si in nici un caz pentru efectuarea tranzactiei


Tu tot nu ai inteles nici acum care-i smecheria, nu-i asa ?

#77
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.211
  • Înscris: 12.01.2004
@OP Faci cerere de anulare tranzacție online și în scris pe care o depui la sucursala unde ai deschis contul și blochează cardul și cere altul nou.
Plângere penală la poliție. și foaia ce îți dă poliția o depui și aceea la bancă (fizic și online)
Dacă bancă refunză în continuare faci reclamatie la ANPC.
Va fi greu dar dacă nu insiști cu siguranță nui vei recupera.

Editat de mrfe, 09 mai 2021 - 09:50.


#78
LordulCapdeMort

LordulCapdeMort

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 625
  • Înscris: 11.04.2007

View Postmrfe, on 09 mai 2021 - 09:50, said:

@OP Faci cerere de anulare tranzacție online și în scris pe care o depui la sucursala unde ai deschis contul și blochează cardul și cere altul nou.
Plângere penală la poliție. și foaia ce îți dă poliția o depui și aceea la bancă (fizic și online)
Dacă bancă refunză în continuare faci reclamatie la ANPC.
Va fi greu dar dacă nu insiști cu siguranță nui vei recupera.


Am blocat cardul , am scos altul nou . Am facut si plangere penala la politie . Am scos foaie de la politie dar cererea de refuz de plata era deja trimisa catre departamentul de fraude bancare . Totusi am sa merg din nou la banca saptamana asta sa vad ce mai pot face.

La ANPC nu m-am gandit

#79
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.081
  • Înscris: 30.08.2006
Nu merge cu refuz la plata. Am facut o tranzactie dublata la un comerciant si banca a dat drumul la ambele tranzactii la 3 zile dupa cererea de refuz la plata. Comerciantul mi-a returnat diferenta fara probleme.

#80
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 48.491
  • Înscris: 01.12.2001
Degeaba blochezi acum cardul.

Zici că au mai incercat 2 sa te păcălească? Au și aia un grup pe WhatsApp și pun acolo victimele făcute.
Așteaptă să mai ai bani in cont și vor mai cerca.
Ai noroc că ai aplicația BRD și trebuie sa autorizezi orice plata. Altfel: îți luau lunar banii automat. Daca au activat o plata repetitivă....

Spune totacum: plata catre cine exat e? London?

Ți-a trimis foto cu cardul și permisul tau? Nu cumva TU ai trimis?


#81
berliotz

berliotz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.240
  • Înscris: 14.03.2008

View Postmrfe, on 09 mai 2021 - 09:50, said:

@OP Faci cerere de anulare tranzacție online și în scris pe care o depui la sucursala unde ai deschis contul și blochează cardul și cere altul nou.
Plângere penală la poliție. și foaia ce îți dă poliția o depui și aceea la bancă (fizic și online)
Dacă bancă refunză în continuare faci reclamatie la ANPC.
Va fi greu dar dacă nu insiști cu siguranță nui vei recupera.

Si peste astea de bagat la cap: cu cardul doar PLATESTI, ca sa primesti dai IBAN.... !!!! Daca cineva iti cere datele cardului e țeapă! Si eu ma mir ca in 2021, după ce toate bancile avertizeaza clientii sa nu dea datele cardului nimanui, mai sunt oameni care totusi o fac...

#82
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.211
  • Înscris: 12.01.2004
Important este să faci tot ce ține de tine. Ca să nu fie vorba ”da aia nu ai făcut”.
Mai mult poți apela și la ASF  dar doar după ce banca va refuza.

Mai poți contacta VISA / MASTERCARD depinde ce ai și să încerci un charge back direct prin ei. Merită să încerci

Editat de mrfe, 09 mai 2021 - 09:59.


#83
LordulCapdeMort

LordulCapdeMort

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 625
  • Înscris: 11.04.2007

View Postdorin_2k, on 09 mai 2021 - 09:53, said:

Degeaba blochezi acum cardul.

Zici că au mai incercat 2 sa te păcălească? Au și aia un grup pe WhatsApp și pun acolo victimele făcute.
Așteaptă să mai ai bani in cont și vor mai cerca.
Ai noroc că ai aplicația BRD și trebuie sa autorizezi orice plata. Altfel: îți luau lunar banii automat. Daca au activat o plata repetitivă....

Spune totacum: plata catre cine exat e? London?

Ți-a trimis foto cu cardul și permisul tau? Nu cumva TU ai trimis?


Cardul e blocat de pe 19 aprilie am mai zis asta . Am facut alt card nou .

cu Payer London a fost tranzactia

nu mi-au trimis mie poza cu cardul si permisul ci au trimis la un prieten de al meu care i-a contactat in incercarea de a  ma ajuta

#84
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.866
  • Înscris: 01.11.2005

View PostLordulCapdeMort, on 09 mai 2021 - 09:45, said:

.pana la urma eu am bagat codul ala pentru validarea cardului si in nici un caz pentru efectuarea tranzactiei
pai normal, tu ai dat toate datele cardului tau, aia au operat rapid si voila, ai ramas fara bani. nici nu mai aveau nevoie de tine, ca aveau tot ce trebuia.
aia pentru efectuarea tranzactiei, e doar asa, pentru pacalici ca tine sa se duca pe fenta si sa nu sesizeze teapa, sa creada ca sunt in siguranta.

#85
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.081
  • Înscris: 30.08.2006
A confirmat si in aplicatia BRD ca accepta plata. Posted Image Asta dupa ce banca i-a transmis de doua ori ca nu are fonduri suficiente.

Editat de Leo2006, 09 mai 2021 - 10:01.


#86
LordulCapdeMort

LordulCapdeMort

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 625
  • Înscris: 11.04.2007

View PostLeo2006, on 09 mai 2021 - 09:59, said:

A confirmat si in aplicatia BRD ca accepta plata. Posted Image
nu am confirmat nimic in aplicatia BRD ! ca pe week-end nu merge sa confirmi in aplicatia BRD cel putin la mine nu merge

#87
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.211
  • Înscris: 12.01.2004
În aplicția bancară trebuie să îți arate către cine s-au virat banii. IBAN-ul exact.

#88
LordulCapdeMort

LordulCapdeMort

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 625
  • Înscris: 11.04.2007

View Postmrfe, on 09 mai 2021 - 10:02, said:

În aplicția bancară trebuie să îți arate către cine s-au virat banii. IBAN-ul exact.

si cu IBAN-ul ala ce pot sa fac ?

nu imi arata nici un IBAN , ci doar un card nr .....4519 MT_Payeer London GBR Orig

Editat de LordulCapdeMort, 09 mai 2021 - 10:06.


#89
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.211
  • Înscris: 12.01.2004
Vezi la detalii plată. Ideea este că dacă afli IBAN-ul afli pe numele cui este contul bancar unde au intrat banii.

#90
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.820
  • Înscris: 12.01.2018

View Postmrfe, on 09 mai 2021 - 10:10, said:

Vezi la detalii plată. Ideea este că dacă afli IBAN-ul afli pe numele cui este contul bancar unde au intrat banii.
daca ar fi cum zici in 5 minute ar prinde hotul.dar practica-i alta

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate