Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Teapă olx - banca mi-a dat raspuns negativ la refuzul de plata . Cum procedez ?

* * - - - 17 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1295 replies to this topic

#1
LordulCapdeMort

LordulCapdeMort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 11.04.2007
Hristos a Inviat !

S-a abatut asupra mea un necaz  ( nu e de ras) dar am scos  pe 18 aprilie un Ps4 la vanzare pe Olx si in aceeasi zi m-a contactat un domn care m-a intrebat daca produsul are defecte , i-am spus ca nu si a convenit ca vrea sa achizitioneze produsul . M-a intrebat daca sunt de acord cu plata prin curier olx . I-am spus ca da dar am mentionat ca de abia marti ii puteam trimite produsul ( greseala mea ca nu mi s-a parut dubios ca ma asteapta 2 zile) . Am convenit asupra unei aplicatii , m-a contactat o asistenta olx ( sau asa credeam -am conversatie tot atat cu domnul cat si cu asistenta asta olx) , am bagat datele cardului pentru validare asa cum mi s-a spus apoi mi s-a cerut sa imi dau acordul pentru o tranzactie de validare a cardului cu mentinuea ca banii nu vor fi retrasi ! ( suma era de 3562 de lei) eu am acceptat si acelasi individ iar lucru ciudat imi spune ca e o frauda in momentul in care am bagat datele pentru al 2 lea card dar fara numerele de pe verso ( oricum nu aveaem bani pe acest al doilea card) .

Am constat ca mi-au fost retrasi de pe card banii respectivi , era duminica , am sunat la politie , m-am dus a doua zi la sectia de politie am facut reclamatie . Am fost inainte de politie la banca si am facut cerere de refuz de plata .

De mentionat ca banii nu au intrat nici in contul individului acesta efectuand o tranzactie cu datele cardului meu cu o companiei Payeer London ( sau cv de genu) .

Am rugat un prieten sa-l contacteze pe individ pe whatss'up , numarului este activ . Acesta i-a recunoscut si prietenului ca a tepuit sute de persoane .

Banca mi-a dat raspuns negativ la avizul de plata pentru ca s-a incalcat punctul e- comerce.

Politia mi-a zis ca daca individul e in Romania il pot gasi . Deocamdata nu am primit raaspuns .

L-am contactat si eu prin what'ssup , a inceput a vorbit pe romana f.putin , apoi a dat-o pe ruseste .

Individul a dat un nume si o adresa din Tulcea , strada exista ca am cautat pe google maps .

Cum procedez in continuuare ? Intreb pentru ca vreau sa fac o contestatie privind refuzul de plata. Eu nu recunosc tranzactia cu aia de la Payeer London . Mentionez totusi ca initial banii au fost blocati pe 18 aprilie iar deblocarea s-a facut ( de catre banca ???? as zice) pe 20 aprilie 2021.

Banca nu e complice aici ? Mai ales ca respectiva tranzactie face obiectul unui dosar penal .

Va multumesc si sper sa nu radeti de mine !

#2
noname44

noname44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 875
  • Înscris: 02.12.2012
'' Am convenit asupra unei aplicatii ''

Intrebare :  despre ce aplicatie  este vorba ?

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

 LordulCapdeMort, on 09 mai 2021 - 07:59, said:

am bagat datele cardului pentru validare asa cum mi s-a spus apoi mi s-a cerut sa imi dau acordul pentru o tranzactie de validare a cardului cu mentinuea ca banii nu vor fi retrasi ! (
Nu e nevoie de nicio validare pentru a primi bani, e teapa clasica si e avertizare pe olx asupra ei.

Attached File  plata1.png   75K   533 downloads

Nu folosi pentru a negocia tranzactia decat chat-ul olx.

Edited by andreic, 09 May 2021 - 08:13.


#4
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,786
  • Înscris: 17.12.2019
Banca nu are nici o vină, ea efectuând operațiunea pe care ai validat-o tu. Faptul că tu dai datele cardurilor oricui ți le cere e strict problema ta.

#5
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,982
  • Înscris: 09.05.2009

 LordulCapdeMort, on 09 mai 2021 - 07:59, said:

am bagat datele cardului pentru validare asa cum mi s-a spus apoi mi s-a cerut sa imi dau acordul pentru o tranzactie de validare a cardului cu mentinuea ca banii nu vor fi retrasi !
De ce sa bagi datele cardului cand tu trebuia sa primesti bani nu sa-i dai? Pentru a primi bani in cont trebuie doar IBAN.

Edited by DannyMC, 09 May 2021 - 08:13.


#6
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,866
  • Înscris: 22.12.2005
Adevarat a Inviat.

Nu radem de tinem ci plangem. PEntru ca arata cat de mare este lipsa de cultura.in 2020 sa ai card, goole si sa iei teapa...mda.
In afara de Politie nu prea ai  alta varianta,
Sa speram ca ti se recupereaza banii!

#7
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,502
  • Înscris: 16.03.2007
ala e un moldovean. sunt dese tepele de genul asta. cum a fost faza? i-ai zis sa iti dea numele si adresa lui ca daca nu il spui lu mama, si el ti-a dat un nume si o adresa din Tulcea?
sa primesti bani trebuie sa iti dai codul IBAN, nu detaliile cardului. el a exploatat faptul ca tu habar nu ai chestiile astea. acum ti-ai luat teapa, dar ai invatat o chestie importanta care iti va fi de folos pe viitor in viata.

Edited by laffin, 09 May 2021 - 08:13.


#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Regula e simpla: nu bagi datele cardului cand… vinzi ceva, dar prostia si necunosterea e mare.
Din pacate e doar vina ta!

#9
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014

Quote

Nu radem de tinem ci plangem.
nu plangem deloc... iti meriti soarta.
s-a vehiculat de zeci de ori pe zeci de medii, chiar si pe softpedia si asa cum bine a punctat andreic, e scris si pe OLX mare cat casa!!!...

#10
LordulCapdeMort

LordulCapdeMort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 11.04.2007

 andreic, on 09 mai 2021 - 08:06, said:

Nu e nevoie de nicio validare pentru a primi bani, e teapa clasica si e avertizare pe olx asupra ei.  

Validarea cardului ca sa imi puna banii pe card . Sunt diverse aplicatii de validare care iti iau 0,10 bani spre exemplu

plata1.png

 exqusit_drunk, on 09 mai 2021 - 08:08, said:

Banca nu are nici o vină, ea efectuând operațiunea pe care ai validat-o tu. Faptul că tu dai datele cardurilor oricui ți le cere e strict problema ta.

si atunci de ce tranzactia a fost blocata 48 H apoi eliberata ? ca nu mai inteleg nimic

 DannyMC, on 09 mai 2021 - 08:08, said:

De ce sa bagi datele cardului cand tu trebuia sa primesti bani nu sa-i dai? Pentru a primi bani in cont trebui doar IBAN.

ca sa imi puna banii pe card . chipurile asa ii cerea lui

 laffin, on 09 mai 2021 - 08:10, said:

e un moldovean. sunt dese tepele de genul asta.
sa primesti bani trebuie sa iti dai codul IBAN, nu detaliile cardului. el a exploatat faptul ca tu habar nu ai chestiile astea. acum ti-ai luat teapa, dar ai invatat o chestie importanta care iti va fi de folos pe viitor in viata.

stiam anumite chestii , ideea e ca nu eram foarte atent ca ma uitam si la Formula 1 si vorbeam si cu un prieten care mi-a zis ca asa cere sa dai si soldul pt validare , eu m-am luat dupa el ( n-avea nici el de unde sti ca nu e escroc)


As vrea sa stiu totusi unde s-au dus banii mei , ca nu au intrat in contul respectivului.

 andreic, on 09 mai 2021 - 08:06, said:

Nu e nevoie de nicio validare pentru a primi bani, e teapa clasica si e avertizare pe olx asupra ei.

plata1.png

Nu folosi pentru a negocia tranzactia decat chat-ul olx.


M-a contactat pe whatss'up .Nu  aveam de unde sti daca e tepar sau nu . Toti care contacteaza astfel sunt tepari ????

#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
TU ai autorizat plata.
Ai încercat și cu al doilea card chiar?

Nicio șansă în acest caz.

Dacă într-adevăr nu e doar o poveste inventata, înseamnă că "are balta pește" și acum in 2021.
Ar trebui coduri captcha pt tot: înregistrare pe site, eliberare carduri, etc. Dar coduri grele. Să se verifice și capacitatea de înțelegere a persoanelor.
Pt a primi bani, e suficient doar IBAN- ul

Să nu zici că ai trimis chiar și coletul.

Edited by dorin_2k, 09 May 2021 - 08:19.


#12
LordulCapdeMort

LordulCapdeMort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 11.04.2007

 dorin_2k, on 09 mai 2021 - 08:17, said:

TU ai autorizat plata.
Ai încercat și cu al doilea card chiar?

Nicio șansă în acest caz.

Dacă într-adevăr nu e doar o poveste inventata, înseamnă că "are balta pește" și acum in 2021.
Ar trebui coduri captcha pt tot: înregistrare pe site, eliberare carduri, etc. Dar coduri grele. Să se verifice și capacitatea de înțelegere a persoanelor.
Pt a primi bani, e suficient doar IBAN- ul


Nu am incercat cu al doilea , ca in momentul in care am vrut sa dau al doilea card , omul mi-a zis ca e o frauda . Si acum ma intreb de ce a  recunoscut ?

 noname44, on 09 mai 2021 - 08:05, said:

'' Am convenit asupra unei aplicatii ''

Intrebare :  despre ce aplicatie  este vorba ?

livrarecurierolx .

si m-a conactat o asistenta olx (eu asa creddeam ca nu mi-am dat seama ca era livrareolxro.com)

#13
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
A recunoscut pt că pe cardul 2 ai avut 0 soldul
Și a fost mulțumit cu prima frauda.
O treci la pierderi și aia e.

El nu e din Romania.
Nu e SIM real in vreun telefon. Nu poate fi localizat.

#14
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,502
  • Înscris: 16.03.2007
omule, esti foarte credul. cand intri in contact cu straini, trebuie sa fii suspicios, circumspect. asta te invata parintii in primii ani de viata.
banii tai au intrat intr-un circuit sa li se piarda urma pentru valorificare ulterioara. cel mai probabil a cumparat cryptomonede. acum fapta-i consumata..

.. dumnezeule, ti-a cerut si soldul si tu zici ca nu ti s-a parut nimic suspect?

mai bine lasa internetul, esti prada perfecta.

Edited by althea, 09 May 2021 - 09:05.


#15
Eltronik

Eltronik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 08.03.2017
Și pe mine m-au încercat niște rusnaci care mi-au trimis prin WhatsApp un link către o clonă a OLX cu domeniu .ru, unde să-mi introduc datele bancare pentru a le vinde ceva. La telefon au zis că nu pot răspunde.

Mi-am bătut joc de ei și am zis să mă coopteze, că și eu le am cu d'astea. S-au oprit.

#16
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
,,sa dai soldul pentru validare,,
bine ca nu esti milionar ca faceai fericit pe moldovean cu milionul tau.si cat s-a povestit pe aici ca deja-i fumata faza cu oleicsu

#17
LordulCapdeMort

LordulCapdeMort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 11.04.2007

 dorin_2k, on 09 mai 2021 - 08:22, said:

A recunoscut pt că pe cardul 2 ai avut 0 soldul
Și a fost mulțumit cu prima frauda.
O treci la pierderi și aia e.

El nu e din Romania.
Nu e SIM real in vreun telefon. Nu poate fi localizat.


Nu stiu ce SIM e , dar numarul pare de Romania : 0736 911 389 , inca este activ pe whatss'up

Edited by LordulCapdeMort, 09 May 2021 - 08:25.


#18
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
E activ doar pe WhatsApp. Nu e SIM fizic în telefon. Nu va răspunde nimeni daca suni pe el. Doar pe WhatsApp.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate