Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrale termice compacte

Portofoliu incepator pe Bursa New...

Probabil inselatorie pe OLX

Istoric Google
 Copil cu temperament sangvinic

ADA TEL SERVICES

inlocuire bara fata clio 4

Ce avem de platit in 2024 la cump...
 La mulți ani @Arader!

La mulți ani @gabiroa!

La mulți ani @gerbil!

La mulți ani @Therockstar!
 Suspect Frauda Informatica

Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST
 

Scopul vietii. Destin sau proprie initiativa?

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,012
  • Înscris: 12.03.2010
Mai intii trebuie sa pleci de la premiza ca NIMENI  nu poate avea o viziune/definitie OBIECTIVA asupra vietii si scopului ei. Astea trebuie sa le gasesti tu, PENTRU CA E VIATA TA. Poate fi ceva ce te face pe tine fericit sau multumit, sau face pe altcineva/altii fericiti sau multumiti, cu deosebirea ca fericirea ta personala nu intereseaza pe nimeni daca nu radiaza si spre altii (nu neaparat familia), si astfel ioc respect si prestanta sociala (decit la aia invidiosi).

In ce priveste problemele tale sau apropiatilor (care te afecteaza si pe tine), abordarea trebuie sa fie urmatoarea: daca poti face ceva fă, daca nu taci (nu te vaita, nu cauta vinovati, nu da vina). Ce nu e in puterea ta  e in puterea soartei/Dumnezeu, zi-i cum vrei, nu te ajuta cu nimic daca dai vina pe ei/ele. Cu cit inaintezi in virsta o sa vezi ca tot mai putine depind de tine.

#20
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 19.12.2012

View Postsasesase, on 04 mai 2021 - 15:14, said:

Deci... pe voi ce va face fericiti? Ce va tine in viata?


Uite aici sfaturi de viata de la un veteran al internetului

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nNaZHrSNLGI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by A10, 04 May 2021 - 16:24.


#21
sasesase

sasesase

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 04.03.2017
Bun, insa ceea ce depinde de mine nu imi mai vine sa fac din cauza gandurilor care ma apasa.

#22
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,736
  • Înscris: 29.02.2004

View PostMembruAnonim, on 04 mai 2021 - 16:17, said:

A fuma, a bea un pahar este o distractie. Dupa sex tu nu tragi cateva fumuri?? Aaa.. am uitat, tu esti pocait, nu fumezi, nu bei, nu f**i Posted Image
vezi ce-ai scris Posted Image

nu-s pocait, beau, fumez si ft (doar nevasta mea nu si pe-a altuia)
intr-asa fel incat n-am probleme cum are colegul
il pot ajuta, da nu pe gratis :)

Edited by odastramosilor, 04 May 2021 - 16:35.


#23
costaan

costaan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,683
  • Înscris: 04.01.2005
N-ai dat de muierea potrivita.
Cauta....altfel mori.

#24
sasesase

sasesase

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 04.03.2017
Oricum murim. toti. ma sperie gandul ca putem muri oricand...

credeti in destin?

#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,715
  • Înscris: 08.10.2015

View Postsasesase, on 04 mai 2021 - 16:30, said:

Bun, insa ceea ce depinde de mine nu imi mai vine sa fac din cauza gandurilor care ma apasa.

Nu stiu ce varsta ai dar se vede ca iti cam lipseste cultura generala. Nu prea ai citit la viata ta. Sexul, adica finalitatea lui si anume orgasmul este fereastra de a-l vedea pe Dumnezeu, este podul ce duce catre divinitatre, catre starea suprema, miracolul vietii, scopul suprem al vietii. Inca din antichitate se practica sexul ca o modalitate de a atinge starea suprema si a gusta din scopul vietii. Il regasesti in n culturi. Nirvana de exemplu este regasita in budism, filozofia indiana.. Este contopirea ta cu divinul.

Deci da la buci. Ma indoiesc ca ai prietena :)  Daca aveai si dadeai la buci nu mai erai asa speriat.

Edited by MembruAnonim, 04 May 2021 - 16:48.


#26
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,158
  • Înscris: 23.09.2005
Un filozof spunea... scopul vietii este viata insasi. Cu bune si cu rele.

Edited by Phobos, 04 May 2021 - 16:48.


#27
sasesase

sasesase

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 04.03.2017
mkscorpion... am inteles punctul tau de vedere. merci. o sa maresc frecventa.

altcineva care s-a condruntat cu ceea ce ma confrunt eu?

#28
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View PostMembruAnonim, on 04 mai 2021 - 16:44, said:

Nu stiu ce varsta ai dar se vede ca iti cam lipseste cultura generala. Nu prea ai citit la viata ta. Sexul, adica finalitatea lui si anume orgasmul este fereastra de a-l vedea pe Dumnezeu, este podul ce duce catre divinitatre, catre starea suprema, miracolul vietii, scopul suprem al vietii. Inca din antichitate se practica sexul ca o modalitate de a atinge starea suprema si a gusta din scopul vietii. Il regasesti in n culturi. Nirvana de exemplu este regasita in budism, filozofia indiana.. Este contopirea ta cu divinul.

Deci da la buci. Ma indoiesc ca ai prietena Posted Image  Daca aveai si dadeai la buci nu mai erai asa speriat.
Da, asa e... starea suprema, divinitatea, atata doar ca aceasta energie suprema poate fi canalizata intr-un scop bun sau intr-un scop rau.
Una e sa dai la bci si alta e sa risipesti deampixu, pat ca habar nu ai altcumva, aceasta energie.

View Postsasesase, on 04 mai 2021 - 16:48, said:

mkscorpion... am inteles punctul tau de vedere. merci. o sa maresc frecventa.

altcineva care s-a condruntat cu ceea ce ma confrunt eu?
Faptul ca ai ajuns sa te intrebi ce rost au toate astea e un lucru bun, continua si o sa gasesti si raspunsul, in felul tau, pt modul tau de a gandi.

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,715
  • Înscris: 08.10.2015

View PostFluk3, on 04 mai 2021 - 17:02, said:

Da, asa e... starea suprema, divinitatea, atata doar ca aceasta energie suprema poate fi canalizata intr-un scop bun sau intr-un scop rau.
Una e sa dai la bci si alta e sa risipesti deampixu, pat ca habar nu ai altcumva, aceasta energie.

Cine a zis ca urmez aceasta cale? Posted Image Aia din sec 14 care se f*** pe strazi cu cine apucau doar pt faptul ca credeau ca sfarsitul este aproape, o faceau crezand ca il vor vedea pe Dumnezeu sau doar pt placere (sau ca erau dusi cu capul total)? Deci?

Initiatorul este baiat mare. Poate discerne ce este bine pt el. Posibil ca problemele lui sa tina de psihiatrie din mmoment ce i s-au prescris medicamente. Medicamente prescrie psihiatrul nu psihologul. Deci a avut sedinte cu un psihiatru pana acum, insa refuza medicatia.

Edited by MembruAnonim, 04 May 2021 - 17:11.


#30
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,736
  • Înscris: 29.02.2004

View Postsasesase, on 04 mai 2021 - 16:48, said:

mkscorpion... am inteles punctul tau de vedere. merci. o sa maresc frecventa.

altcineva care s-a condruntat cu ceea ce ma confrunt eu?

Tu cum crezi ca au aparut manastirile? :))))

#31
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
@mk
Initiatorul pune niste intrebari existentiale, tu il bagi direct in ceatza cu sexul Posted Image
Explica-i mai intai de ce si cu ce scop... Cel putin, nu cred ca sexul in sine e scopul existentei.

Quote

Sexul, adica finalitatea lui si anume orgasmul este fereastra de a-l vedea pe Dumnezeu
l-ai vazut pe dumnezeu ? cum arata ?

Edited by Fluk3, 04 May 2021 - 17:12.


#32
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,672
  • Înscris: 12.06.2010
Fa ceva pentru altcineva, daruieste ceva! Timp, bani, o mana de ajutor, haine, mancare... Nu astepta nimic la schimb.

#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,715
  • Înscris: 08.10.2015

View PostFluk3, on 04 mai 2021 - 17:11, said:

Cel putin, nu cred ca sexul in sine e scopul existentei.

Sunt n curente. Iti dai seama ca nu sexul este scopul existentei. Sau cel putin nu asta este pt o parte din oameni. Sunt n credinte. Unii cred in elefanti, altii in mosi cu barbi, altii oameni cu cap de animale etc. Adica fiecare alege ce crede ca i se potriveste.

Oricum, la initiator din pacate problema este mai complicata. Omul refuza medicatia data de psihiatru.

Edited by MembruAnonim, 04 May 2021 - 17:16.


#34
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Hmm... eu nu cred ca mai mult sau mai putin sex o sa-l ajute in cazul asta... ci el o sa decida ce are enevoie pana la urma.
In schimb cred ca o sa-l ajute cum o sa puna problema cu sxu ala...

Psihiatrii... mda... ce sa zic, unii iau pastile si e ok, pt altii pastilele alea sunt inutile, ba o sa le faca si mai mult rau.
De asta zic, in tot raul si un bine, initiatorul poate centraliza energia asta negativa pe care o are si sa scoata ceva bun din cautarea lui asupra problemei existentiale.

#35
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016
Scopul vietii este sa traiesti cat mai confortabil si sa faci totul pentru asta.
Acum depinde de fiecare cat de confortabil vrea sa fie, adica ce pretentii are.
De obicei, cei care au, mai vor, cei care nu au, incearca sa se multumeasca cu ce au, sau intra in depresie.
Tu pe unde esti?

Edited by menaloty, 04 May 2021 - 17:27.


#36
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,715
  • Înscris: 08.10.2015
La cum se prezinta initiatorul ma indoiesc ca stie limba engleza.. Insa sa presupunem ca o stie.

Un clip care macar sa ii dea un "start"

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vPtzpjC7TF4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by MembruAnonim, 04 May 2021 - 17:26.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate