Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 

Sistem supraveghere in zona fara internet , SIM prepaid

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
Salut ,  ma intereseaza sa instalez un sistem de supraveghere intr-o zona fara acces la internet .  

Vor fi 3-4 camere , conectate la un DVR cu HDD ,  dar as vrea sa am posibilitatea sa accesez feed-urile si prin internet  ( 3G/4G ).

Aici vine problema , deoarece ma gandeam la  un router cu  SIM ( cartela prepaid )   pe care sa  aleg o optiune de date,nu vreau abonament .

Va trebui sa fac port forwarding ca sa pot accesa inregistrarile / feedurile ?

#2
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nu trebuie să faci PF dacă alegi un brand ce are o soluție de cloud (gen Hikconnect). Altfel,  port forwarding + CGN e o combinație cu multe bătăi de cap.

Edited by xeleron, 28 April 2021 - 11:44.


#3
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006

 xeleron, on 28 aprilie 2021 - 11:43, said:

Nu trebuie să faci PF dacă alegi un brand ce are o soluție de cloud (gen Hikconnect). Altfel,  port forwarding + CGN e o combinație cu multe bătăi de cap.

Camerele au fost comandate deja ,  niste Digicam  , nu am prea multe detalii despre ele ,daca au sau nu vreo aplicatie cloud ,nu le-am comandat eu.
Problema e acum cum o sa le acceseze  ,  ma tot uit de un router cu SIM dar ce vad e de la 400-500 lei in sus , cam piperat.

Edited by ct10dre, 28 April 2021 - 12:51.


#4
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nu mă interesează camerele în sine, DVR-ul ce firmă e? Sau sunt fără,sunt camere IP ce le accesezi direct de pe net? În ceea ce privește routerul, un Huawei 4g second e 200 de lei pe OLX.

#5
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006

 xeleron, on 28 aprilie 2021 - 13:09, said:

Nu mă interesează camerele în sine, DVR-ul ce firmă e? Sau sunt fără,sunt camere IP ce le accesezi direct de pe net? În ceea ce privește routerul, un Huawei 4g second e 200 de lei pe OLX.

DVR-ul inca nu a fost comandat .  Sunt camere IP , WIFI ,  care teoretic se pot accesa de pe net . Nu am gasit prea multe specificatii pe site-ul vanzatorului ,a nu se considera reclama. Probabil le dau retur si comand altceva mai ok , care macar catadicsesc sa puna un datasheet /manual pe net.

https://vigoshop.ro/...terior-digicam/

#6
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 08.01.2009
Daca esti OK cu echipamente SH Huawei B310 incep pe la ~120 RON (exemple aici, aici , aici, aici) ; daca spui ca vor fi conectate la un DVR am presupus ca nu sunt camere IP (normal ar fi NVR pt acestea) . Daca insa sunt camere IP si ai nevoie de mai mult de 1 port eth ( si nu vrei sa pui un switch pt a multiplica portul unic al B310/B311/E5172) atunci ar trebui sa te uiti la Huawei B525 sau B535 (280-300 RON acestea din urma insa mai noi / mai bune /mai multe posibilitati oferite ).
In ceea ce priveste accesarea lor asta e problema mai spinoasa ; cartelele SIM pt. persoane fizice nu ofera IP public ci in spatele unui CGNAT deci optiunea cea mai facila ar fi sa iei un DVR/NVR cu optiune de accesare via cloud care sa aiba rolul de MIM (man in the middle) sa intermedieze conexiunea . Aparent camerele au direct acces la cloud ( contra unei taxe ) fara nevoia de NVR/DVR conform manualului .
Alternative ar fi contractarea unui serviciu SIM pt. PJ-uri care pot avea IP public asociat sau sa iti gazduiesti tu un server VPN la care router-ul din acea locatie sa se conecteze ( B535 sigur are dar parca si B525 are client nativ VPN IPSEC ) folosind aacesta conexiune VPn pt a le putea accesa .

#7
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
Multumesc  de sfaturi @me_iauras  ,  @Xeleron   .   Intradevar  , sunt putin pe dinafara in ceea ce priveste sistemele de monitorizare . Ma voi orienta care un router sh  de la Huawei , 525 sau 535 ,  vad ca am posibilitatea de a le monta si antena externa  , semnalul in zona nefiind prea stralucit .

Acum am vazut de stocarea in cloud, ca e gratuita timp de 30 zile. Sunt curios daca e valabil doar pentru stocare,  sau si de accesare a feed-ului . Una dintre camere va si folosita gen camera  BigBrother  pentru comunicare cu o persoana de la acea locatie .

Sa ma uit la Hikvision de un NRV ok ?

#8
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,077
  • Înscris: 24.02.2011
Recomand camere i.p. Hickvision cu stocare pe card de memorie și acces de oriunde prin hik connect.

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Nu mai recomanda pana nu citesti topicul cu atentie - deja a comandat camerele.

#10
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 08.01.2009

 ct10dre, on 29 aprilie 2021 - 13:31, said:

Multumesc  de sfaturi @me_iauras  ,  @Xeleron   .   Intradevar  , sunt putin pe dinafara in ceea ce priveste sistemele de monitorizare . Ma voi orienta care un router sh  de la Huawei , 525 sau 535 ,  vad ca am posibilitatea de a le monta si antena externa  , semnalul in zona nefiind prea stralucit .

Acum am vazut de stocarea in cloud, ca e gratuita timp de 30 zile. Sunt curios daca e valabil doar pentru stocare,  sau si de accesare a feed-ului . Una dintre camere va si folosita gen camera  BigBrother  pentru comunicare cu o persoana de la acea locatie .

Sa ma uit la Hikvision de un NRV ok ?

Toate router-ele mentionate au optiuna de a adauga antena externa (mufa SMA)

Nu imi este foarte clar daca acea stocare a inregistrarilor video pt. 30 zile e recurenta sau doar un un demo initial urmand ca dupa aceasta perioada sa fi obligat sa platesti ( eu banuiesc ca a doua varianta deoarece contravaloarea unei camere nu prea are de unde sa acopere costul gazduirii datelor in cloudul AWS la perpetuitate ). Recomandarea mea ar fi sa le dai un mail vanzatorilor/producatorului sa intrebi asta si simultan sa profiti de faptul ca e achizitie electronica sa evaluezi stabilitatea sistemului indata ce ajunge a.i. sa le poti returna daca nu le poti accesa stream-ul live via cloud.
Personal as merge pe un sistem NVR + camere IP cu conexiune ethernet ( eventual cu optiune de alimentare PoE  via aceasta legatura eth ) pt. o fiabilitate crescuta (n-am incredere asa mare ca niste camere chinesium vor mentine conexiunea Wifi pe perioade f mari si apoi intervine necesitatea de a fi restartate , asta in cazul cel mai simplu ) insa o asemenea alegere ar costa mai mult . NVR-ul poate fi unul clasic (HikVision/Dahua) sau un NAS ce are si optiune de NVR (Synology/QNAP/ASUSTOR/etc) . Avantajul acestor sisteme ar fi faptul ca intermedierea cloud e gratuita ( in cele mai multe cazuri) si continutul video ramane in posesia ta .
Optiunea cea mai ieftina ar fi probabil ca sa-ti pui acasa un VPN server ( Huawei B525/B535 suporta PPTp si L2TP ) pe un raspberryPi si astfel extinzi reteaua locala de acasa cu cea din locatia distanta (tinand cont ca spui ca semnalul nu e grozav nici nu ti-ar limita VPN-ul viteza de internet acesta ducand in principiu un 20-30 Mb/s min) .

Edited by me_iauras, 29 April 2021 - 21:26.


#11
opa_belea

opa_belea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 26.09.2005
Mai incearca si la radiocom.ro din cate imi amintesc au o retea de date in 3.5 Ghz care are acoperire aproape in toata tara

#12
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
Am rezolvat, am comandat un router Huawei b525 iar camerele se pot accesa prin aplicația lor fără sa mai fac port forward sau alte modificări.

Pe viitor o sa le cumpăr un Nvr pentru salvarea feedurilor, nu prea am încredere în viata SD-cardurilor.

Multumesc pentru ajutor :)

Edited by ct10dre, 06 June 2021 - 10:08.


#13
Nexxus_2009

Nexxus_2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 14.09.2009

 xeleron, on 28 aprilie 2021 - 11:43, said:

Nu trebuie să faci PF dacă alegi un brand ce are o soluție de cloud (gen Hikconnect). Altfel,  port forwarding + CGN e o combinație cu multe bătăi de cap.

Salut. Stiu ca problema s-a rezolvat dar nu pot sa nu imi spun parerea mea la ce zici tu... cu tot respectul, DAR:
1. eu unul nu sunt de acord ca viata mea, adica imaginile de la mine din curte sa se plimbe pe net si sa fie stocate pe un server aiurea, gen hikconnect...
2. port forwarding este de fapt destul de usor de facut... nu implica mari batai de cap...

Este doar parerea mea, nu te supara!

Edited by Nexxus_2009, 13 June 2021 - 12:45.


#14
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Și zici ca port forwarding pe Carrier grade nat e ușor de făcut?

#15
Nexxus_2009

Nexxus_2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 14.09.2009
Pai eu ziceam doar de echipamentele standard... aka router de la digi, ups/voda, etc... In general, in case exista un router si restul echipamentelor legate la el.
Daca vrei nat, atunci... e mai complicat... dar nu imposibil.
No offence...! :))

#16
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nu e imposibil, dar dacă OP știa despre ce-i vorba, nici nu își mai bătea capul cu deschiderea unui topic. În același timp, din păcate, nu găsești la colțul străzii pe cineva care să știe ce să facă pentru așa ceva.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate