Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Sfat achizitie CrossOver/SUV nou (22.000 euro)

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#37
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,044
  • Înscris: 02.07.2007

View Postodin69, on 22 aprilie 2021 - 12:40, said:

@Genesis, imi pare rau daca asta a fost perceptia ta. Sfaturile date de tine, in urma problemelor avute, cat si a articolelor postate, m-au determinat sa renunt la ideea de a lua Qashqai. Nu vreau sa ma simt ca la.. loterie.
Cat despre pretul mazdei CX-30, ai dreptate! Pretul primit de la dealer pentru G150 PLUS AT6 (standard) este de 23.325 Euro. Fara Bose, pachete optionale.. etc.
Oricum, si aici gasesti plangeri diferite. Dupa cum au spus mai multi: nu e masina fara probleme. So.. ma gandesc serios sa raman pe modelul asta.

Odin69, eu sunt obiectiv intotdeauna si inteleg ca mai toate masinile intampina probleme. Discutia mea pe topicul asta era in legatura cu remarca cuiva privind faptul ca VAG trebuie evitate ca motoarele TSI aveau probleme. Intre timp acest lucru rezolvandu-se. De asta am mentionat de problema aceea de la Qashqai, altfel n-o ziceam. Pt ca sincer sa iti zic, in afara de problema asta si de vreo 2 greierasi prin bord (asta e inerent la orice masina), masina nu a avut alte probleme. Eu am luat-o cand de abia se lansase faceliftul, cel mai probabil au fost probleme cu unele loturi, pt ca si in Ro am fost cred vreo 5-6 cu problema aceea la franare, asta pe forum, din poate peste 100 de posesori. Deci eu zic sa te documentezi bine, ca e foarte posibil ca masina acum la final de generatie sa aiba rezolvata treaba asta. Am mai vazut vreo 2 postari prin afara in 2020 cu useri care mentionau asta, dar poate era vorba de un Qashqai 2018, nu 2020.

Doar prin prisma experientei mele, nu pot sa nu mai recomand masina. Recomand insa documentare. Nu sunt ca userii aia extremisti, care daca au avut ei o problema vor sa se faca auziti in intreaga lume (dadea cineva exemplu pe un alt topic aici la cumparari de pe clubul kia). Drept urmare chiar i-am recomandat unui prieten masina (acum vad ca e la un pret imbatabil N-Connecta, la 21.900e oferta pt automata si are si dotari mai bune ca in 2018, cand o gaseai oricum pe la 23.000-23.200e cu Rabla).

Sunt cred 4 variante bune in banii astia: 2 variante la final de generatie (Qashqai si Sportage), una la final de ciclu, vine faceliftul (Karoq) si una lansata mai de curand (CX-30). Atentie mare si la spatiul interior si la portbagaj, pt ca sunt diferente (90L diferenta intre Karoq si CX-30 de pilda). Din cele 4, tot Mazda e si cea mai inghesuita la interior (de fapt overall pare un hatch inaltat o idee mai degraba, decat suv compact). Ce mi-a placut mie la Mazda e interiorul, e mai calitativ ca la restul.

Raport calitate/pret/dotari/motorizare insa Qashqai ar cam fi primul, urmat de Sportage, apoi de Mazda/Karoq (pt ca de ex un Karoq Ambition cu ceva optionale gratuite il iei minim la 22.750e - oferta de la PBV ; si in ce echipare iti ofera, mai ai nevoie sa pui camera spate si partea de Safety Shied de la Nissan - iar la Skoda costa 778e pachetul - ca sa ajungi in dotari de Acenta Comfort, nu de N-Connecta; nu stiu ofertele, dar banuiesc ca Acenta Comfort se invarte pe la 20 si putin de mii pt 1.3 157 si cutie DCT, iar un karoq ambition cu optionale similare ar ajunge pe la 23.700; dar merita mult mai bine echiparea Style, pe la 23.900e, e dotata extrem de bine dar are inconvenientul - pt drumurile noastre - de a veni obligatoriu cu jante de 19"). Mazda e cel mai bine echipata intre ele in dotarea de baza, pretul e f bun, dar vei fi penalizat pe partea de spatiu -daca mergi mai des cu pasageri in spate - si pe partea de motorizare, cum iti zicea underb mai sus: sa ai asta in vedere si neaparat sa faci drive-test. A, daca mergi cu pasageri in spate des, vezi ca la Qashqai nu ai aeratoare in spate, pe cotiera. Si bancheta e rabatabila doar 40/60 (fara alta optiune, gen 40/20/40), asta daca obisnuiesti sa mergi des la schi de ex si ai nevoie sa le transporti.

View Post220v, on 22 aprilie 2021 - 19:22, said:

@odin69,cred ca te-ai pripit. Poate mașina lui a fost un caz mai special. Oricum ai garanție, se putea rezolva in service. Lucrurile au mai evoluat de atunci.
Eu am ales Quasquai, nu renunt la comanda deja facuta la dealer Posted Image

Asta am spus si eu in postarea mea de mai sus. Nu eram caz singular, mai erau in Romania. Dar erau cazuri totusi izolate. E bine sa se documentezi pt ca eu luasem masina fix cand a inceput faceliftul, de atunci cel mai probabil s-au mai rezolvat, masina fiind la final de generatie acum. De asta nici nu blamez modelul total, nu sunt extremist, imi place sa fiu obiectiv. Stiu si oameni care au Qashqai luat la cateva luni dupa mine si nu au avut probleme. Nu descalific masina, recomand insa o documentare buna. Pt ca asa cum am zis anterior, daca vom cauta probleme, vom gasi la fiecare model. Si daca ne luam strict dupa forumuri, nu ne mai cumparam nimic, pt ca nu exista model la care sa nu apara anumite situatii mai neplacute.

P.S: se vinde in draci Qashqai in ultima vreme, mi-a aratat cineva mai devreme o poza de la un dealer, erau Qashqai-uri pe 5 randuri, deja cumparate si pregatite pt inceperea programului Rabla. Asa ca vedeti daca se mai fabrica, altfel cine e interesat de ea, cred ca trebuie sa se grabeasca.

Edited by Genesis, 24 April 2021 - 14:47.


#38
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
https://www.check-ve...ar/2020/recalls
https://www.check-ve...ar/2021/recalls
Inițiator, uite un site din Marea Britanie privind rechemarile autoturismelor pt diferite probleme. Qashqai se vinde foarte mult in această țară. Masinile fabricate in 2020 si 2021 nu au nicio rechemare. Daca aveau, trebuia sa fie valabil si pt România, ca doar fabrica este in Anglia.
Cele fabricate dinainte de 2020 au mai avut cate ceva, dar incepand cu 2020 nimic. Ma gandesc ca daca era vreo problemă sigur apărea. Tu hotărăști daca este si Qashqai o optiune serioasă.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate