Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 

Medic UK

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#37
Zyx

Zyx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 14.02.2005

View Postvrajitoruldinoz, on 14 martie 2021 - 07:42, said:

Sa te plingi din România de sistemele țărilor din vest - imperfecte cum sint - e dincolo de ridicol.
Am o fosta  vecina care locuieste in  UK si vine la Bucuresti sa se trateze de hernie de disc cervicala ca aia pe acolo nu au stiut ce sa ii faca, desi  a facut o multime de analize si controale.
Cei din Uk fac multe inseminari ca alea aduc bani...in rest au ramas la sfatu paracetamol Posted Image
Nu e un etalon asta, dar parca prea multi se plang de sistemul medical din UK.


View PostRedDev, on 06 martie 2021 - 14:23, said:

In Franta medicii la inceput castiga vreo 2300 - 2500 euro net, ceea ce noua ni se pare putin. Am cunoscut medici care lucrau de zeci de ani si care au ajuns la fabuloasa suma de 5000 de euro net. Ceea ce iarasi era putin.

Ce sa zic? Diferenta dintre Romania cu un salar de 2000 - 3000 de euro ca medic si Franta cu 2500 - 5000. Plus ca stilul de viata al francezilor nu e prea linistit. Doar in filme am vazut sensuri giratorii cu anvelope si cruci de lemn in flacari si oameni cu furci in strada (am prins lunile cu protestele Gilete Jaunes).

Dupa criteriile astea...sky is the limit, nimic nu e de ajuns. Mai iesi putin din bula si vezi ce fel o duc altii pe la 30 km de orase.

Pai e mai bine ca in Romania sa nu iasa nimeni in strada cand se fura ca in codru si se dau drumu la tot felu de violtatori care apar pe la stirile de la ora 5? Eu zic ca e un lucru bun ca oamenii ies in strada sa ceara drepturile, stiu ce vor, asa au fost marile schimbari; in schimb romanii sunt usor de multumit si dezbinati, "noi sa fim sanatosi".
In fond cred ca pierzi esentialul,  cat de mult haos e in Romania in administratie, sanatate, justitie, educatie sau politie, nu mai zic de dezvoltare urbana;daca nu cunosti pe cineva nici cu bani nu rezolvi.
Daca crezi ca poti rezolva toate acestea cu bani, succes; dar e pacat sa ai posibilitati la un sistem eficient, facut pt tot omu de rand si sa nu profiti.
Iar daca sotia nu prindea post la RM,  ce faceai? cred ca si acum erai prin Franta.

Mereu ma gandesc ca inainte de '90 se risca cu viata sa pleci din tara; acum te urci in avion si papa.
Ca a mai crescut nivelul de trai asta este de necontestat, dar tot cu 50 de ani suntem in urma, iar asta o vezi la tot pasul, la orice nivel.
Nu am pretentia sa plece toti, fiecare se acomodeaza diferit in functie de situatie, dar nici sa zici ca la aia  e nasol cand stim ca sunt cu mult inaintea noastra la multe.

Edited by Zyx, 16 March 2021 - 14:11.


#38
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,538
  • Înscris: 18.10.2011

View PostRedDev, on 05 martie 2021 - 17:46, said:

Am fost cu sotia in Franta, ea fiind medic rezident. Lua mai putini bani in Franta decat in Romania. Ba chiar unii au invitat-o, asta in alt oras francez, dar si-au cerut scuze ca nu puteau sa o plateasca.

Din partea mea vestul europei n-are decat sa lucreze cu medici veniti din Africa. Plus ca e aproape imposibil sa iti inchiriezi un apartament. In Romania am sunat la agentie si intr-o saptamana ma puteam muta. In Frata trebuia sa depun o gramada de acte si recomandari, dar chiar si asa putea fi ales altcineva.

Cu vestul e bine doar remote work. Sa le vina arabii si se le munceasca on-site.
Un salariu de rezident in Fr era cel putin 1300 de euro + garzi, acum 10-15 ani. Din garzi mai scoti vreo cateva sute (e vreo 50 de euro garda). Sume net, zic. Mai mult decat in Romania, unde iei in primul an cca 8-900 de euro (incl spor si binuri de masa). Pari om serios, totusi, in cazul asta... stii ce vorbesti?

Edited by aaaa4567, 25 March 2021 - 14:31.


#39
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,936
  • Înscris: 29.10.2014
Da, stiu, sotia este intr-o specializare pentru care conceptul de garzi nu isi are locul. Iar in Romania acea specializare are alte sporuri, cu siguranta nu 900 de euro.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate