Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Dumnezeu - creație sau evolutie

* * * - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
352 replies to this topic

#325
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostMembruAnonim, on 23 iulie 2021 - 21:30, said:

Dumnezeu nu exista. Creatia laui dumnezeu este un mit. Dumnezeu este o inchipuire, un fum Posted Image
Evolutia din maimute - da, asta este adevarul. Noi am evoluat din maimute.

Dar dumneata cine esti, Matematicianul Suprem? Ca cele de mai sus sunt niste axiome pe care dumneata tocmai le-ai enuntat. Vad ca te crezi mai tare ca Euclid. Din pacate pentru dumneata, nu prea confirmi ca esti mai tare. Doar ca esti gura mare.

#326
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostDorel666, on 25 iulie 2021 - 12:16, said:


Vad ca te crezi mai tare ca Euclid.

Ca tie nu iti convine adevarul, asta este. csf, n-ai csf.
Noi am evoluat din maimute, asta este clar. Dumnezeu este o fum, o inchipuire. Maimuta, din ea ne tragem.

#327
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostMembruAnonim, on 25 iulie 2021 - 19:11, said:

Ca tie nu iti convine adevarul, asta este. csf, n-ai csf.
Noi am evoluat din maimute, asta este clar. Dumnezeu este o fum, o inchipuire. Maimuta, din ea ne tragem.

Care adevar nu-mi convine? Acela despre care dumneata garantezi ca-i adevar?

#328
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostDorel666, on 26 iulie 2021 - 20:09, said:


Care adevar nu-mi convine? Acela despre care dumneata garantezi ca-i adevar?

Ti-am spus si iti repet
Ca tie nu iti convine adevarul, asta este. csf, n-ai csf.
Noi am evoluat din maimute, asta este clar. Dumnezeu este o fum, o inchipuire. Maimuta, din ea ne tragem.

#329
kosinus

kosinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 03.12.2010

View PostMembruAnonim, on 27 iulie 2021 - 01:09, said:

Ti-am spus si iti repet
Ca tie nu iti convine adevarul, asta este. csf, n-ai csf.
Noi am evoluat din maimute, asta este clar. Dumnezeu este o fum, o inchipuire. Maimuta, din ea ne tragem.
Bună dimineața,

Maimuța din cine se trage?Hidrogenul din cine se trage?

Toate cele bune,

Kosinus

View PostClub27, on 24 iulie 2021 - 07:21, said:

Oamenii de astăzi şi maimuţele au evoluat dintr-o specie extinctă.
Oamenii şi maimuţele evoluează permanent.
Pe parcursul istoriei umanităţii au existat  mai multe specii de oameni.
Dar strămoşii noştri au fost cei mai adaptabili şi mai prolifici şii iată
că în prezent  Home Sapiens domină planeta.
Bună dimineața,

Acea specie extinctă din cine a evoluat?

Toate cele bune,

Kosinus

Edited by kosinus, 27 July 2021 - 05:44.


#330
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostMembruAnonim, on 27 iulie 2021 - 01:09, said:

Ti-am spus si iti repet
Ca tie nu iti convine adevarul, asta este. csf, n-ai csf.
Noi am evoluat din maimute, asta este clar. Dumnezeu este o fum, o inchipuire. Maimuta, din ea ne tragem.

Gresit: voi ati evoluat din reptile. Voi sunteti ”reptilienii”. Si adevarat este ca pentru voi Dumnezeu este si ramane o inchipuire si nu-L veti vedea niciodata.

#331
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostMembruAnonim, on 25 iulie 2021 - 19:11, said:

Noi am evoluat din maimute, asta este clar.
Despre tine nici nu se pune întrebarea, e cristal clear  Posted Image

#332
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostDorel666, on 27 iulie 2021 - 13:25, said:


Gresit: voi ati evoluat din reptile.

Omul a evoluat din maimute. Ca iti convine sau nu, ca te dai cu fundul de pamant ori nu.. asta nu schimba cu nimic adevarul. Omul se trage din maimute :)

#333
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

Quote

Omul a evoluat din maimute. Ca iti convine sau nu
Nici nu ar mai trebui sa dezbatem asa ceva pt ca e comon knowledge... problema e insa ca, in cartile astea "sfinte" nu doar biblia ci si alte credinte mai main stream sau oculte ti se pune intrebarea daca vrei sa ramai un om evoluat si doar atat... adica, ce faci cu intelectul, "sufletul" etc.. pt ca tu ca si om ai capacitatea de a decide sa-l folosesti spre bine sau spre rau... resul animalelor nu prea au... cu mici exceptii.

#334
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostMembruAnonim, on 27 iulie 2021 - 14:52, said:

Omul a evoluat din maimute. Ca iti convine sau nu, ca te dai cu fundul de pamant ori nu.. asta nu schimba cu nimic adevarul. Omul se trage din maimute Posted Image
Deci tu esti un ateu credincios . . . . . nu ai dovezi irefutabile ci doar accepti ce inselatorii ti-au prezentat.
Citeste cartea lui Antony Flew "Exsita Dumnezeu". Autorul era un filozof ateu de mare calibru, iar spre sfarsitul vietii a recunoscut si scris , ca Dumnezeu exista si ca o complexitate extraordinara cum e viata, nu avea nici o sansa sa apara la intamplare.

#335
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostMembruAnonim, on 27 iulie 2021 - 14:52, said:

Omul a evoluat din maimute. Ca iti convine sau nu, ca te dai cu fundul de pamant ori nu.. asta nu schimba cu nimic adevarul. Omul se trage din maimute Posted Image

Da, in faza n. Dar, in prima faza, maimuta a evoluat dintr-o reptila.

View PostFluk3, on 27 iulie 2021 - 15:04, said:

Nici nu ar mai trebui sa dezbatem asa ceva pt ca e comon knowledge... problema e insa ca, in cartile astea "sfinte" nu doar biblia ci si alte credinte mai main stream sau oculte ti se pune intrebarea daca vrei sa ramai un om evoluat si doar atat... adica, ce faci cu intelectul, "sufletul" etc.. pt ca tu ca si om ai capacitatea de a decide sa-l folosesti spre bine sau spre rau... resul animalelor nu prea au... cu mici exceptii.

Maimuta a fost doar o faza evolutiva. In fapt, inainte de a fi orice altceva, inainte de a fi maimuta, omul a fost reptila.

Edited by Dorel666, 27 July 2021 - 22:05.


#336
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

Quote

Maimuta a fost doar o faza evolutiva. In fapt, inainte de a fi orice altceva, inainte de a fi maimuta, omul a fost reptila.
Sa inteleg ca crezi ca evolutia a avut loc...

Eu ma refeream la stadiul in care esti tu acu, in care suntem cei care discutam aici... nu cred ca suntem nici maimute nici reptile... dar putem sa ne comportam ca unele daca lasam pe dinafara rationamentul... Ba mai mult, caracterul, "sufletu" fiecaruia se poate cladi zi de zi ca sa arate cat mai mult a "maimuta" sau a ceva ce poate depasi conditia umana...
Biblia iti spune clar cum se produce "evolutia" asta din urma... printr-o moarte... adica se refera la moartea Eu-lui... a acelui caracter care te trage in jos evolutiv, care te face sa intelegi ca doar tu ai nevoie, doar tu esti important...ca doar tu existi, ca lucrurile fizice sunt tot ce conteaza...

#337
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostFluk3, on 27 iulie 2021 - 22:24, said:

Sa inteleg ca crezi ca evolutia a avut loc...

Eu ma refeream la stadiul in care esti tu acu, in care suntem cei care discutam aici... nu cred ca suntem nici maimute nici reptile... dar putem sa ne comportam ca unele daca lasam pe dinafara rationamentul... Ba mai mult, caracterul, "sufletu" fiecaruia se poate cladi zi de zi ca sa arate cat mai mult a "maimuta" sau a ceva ce poate depasi conditia umana...
Biblia iti spune clar cum se produce "evolutia" asta din urma... printr-o moarte... adica se refera la moartea Eu-lui... a acelui caracter care te trage in jos evolutiv, care te face sa intelegi ca doar tu ai nevoie, doar tu esti important...ca doar tu existi, ca lucrurile fizice sunt tot ce conteaza...

Evolutie sau cum s-o numi, a avut loc. Si toti am evoluat din reptile, creierul reptilian fiind primul creier al fiecarui om.
Mitul Zburatorului il stii? Zburatorul era un duh ce se culca cu fecioarele si le lasa gravide. Asa ca ceea ce s-a intamplat cu Fecioara Maria au facut mai intai alti fii ai lui Dumnezeu care, duhuri fiind, au intrat la muritoare, la ”reptiliene” si le-au facut fii. Cat despre moarte si morti, acestia nu evolueaza. Prin viata se ajunge la evolutie, nu prin moarte.

#338
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Nu era vorba de moarte fizica... e tarziu..

#339
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostDorel666, on 27 iulie 2021 - 13:25, said:


voi ati evoluat din reptile.

Ti-am spus si iti repet
Ca tie nu iti convine adevarul, asta este. csf, n-ai csf.
Noi am evoluat din maimute, asta este clar. Dumnezeu este o fum, o inchipuire. Maimuta, din ea ne tragem.

View PostDorel666, on 27 iulie 2021 - 22:33, said:


Asa ca ceea ce s-a intamplat cu Fecioara Maria au facut mai intai alti fii ai lui Dumnezeu care, duhuri fiind, au intrat la muritoare, la ”reptiliene” si le-au facut fii.

:))) Userul asta o da din ce in ce mai mult cu bata in balta.

#340
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
O fetita isi intreaba mama cum a aparut omenirea. Mama ei ii spune " la inceput Dumnezeu a creat un barbat si o femeie, iar ei au facut  copii, acestia au crescut si la randul lor au facut copii, si tot asa pana s-au inmultit cum astazi exista " , iar fetita se duce si la tatal ei si pune aceasi intrebare, si tatal ii spune" la inceput erau maimutzele si incet incet acestea sau transformat in oameni . . . ",  la masa fetita ii spune "mama, m-ai mintit, tata spune ca oamenii au aparut din maimutze " , si mama o linisteste "nu te-a mintit nimeni draga, eu ti-am spus despre familia mea, iar tata ti-a spus despre familia lui ." .
Ei bine, ateii sunt convinsi ca se trag din maimutze, si unii se comporta asisderea. Exista milioane de maimutze si nu le vezi evoluand , adica sa inceapa un limbaj articulat. Deseori e nevoie de o minte inteligenta sa le dreseze, sa le ofere sansa sa evolueze , insa nada, ele raman aceleasi dobitoace dar un pic mai dresate. Pana si vulpile le intrec in istetime, sau corbii .

#341
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postpacopaco1967, on 28 iulie 2021 - 05:48, said:

Exista milioane de maimutze si nu le vezi evoluand , adica sa inceapa un limbaj articulat. Deseori e nevoie de o minte inteligenta sa le dreseze, sa le ofere sansa sa evolueze , insa nada, ele raman aceleasi dobitoace dar un pic mai dresate. Pana si vulpile le intrec in istetime, sau corbii .


Maimuta evolueaza in 20-100-200 ani? Tu te astepti ca maimuta sa inceapa sa vorbeasca sau sa aiba niste schimbari vizibile in 2-3 ani?? Rasa umana a auns la stadiul actual in milioane de ani.

Edited by MembruAnonim, 28 July 2021 - 06:08.


#342
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostMembruAnonim, on 28 iulie 2021 - 06:05, said:

Maimuta evolueaza in 20-100-200 ani? Tu te astepti ca maimuta sa inceapa sa vorbeasca sau sa aiba niste schimbari vizibile in 2-3 ani?? Rasa umana a auns la stadiul actual in milioane de ani.
Exista maimutze printre oameni de mii de ani. Nu am intalnit maimutze vorbitoare.
Daca vrei sa astept milioane de ani atunci trebuie sa stii ceva, nu exista dovada evolutiei ci doar presupuneri. Exista diversitate in cadrul fiecarei specii determinata de mediu, alimentatie si chiar starea sociala.
Interesant e ca papagalii Bono-Bono au capacitatea sa imite vorbirea umana chiar daca au un creier minuscul. Nu inteleg de ce nu ar avea aceasta trasatura maimutzele.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate