Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia
 Concediu Halkidiki

Ce vehicule motorizate ați avut d...

Router Asus nu se conecteaza WAN

Gradina, copaci, arbusti si plant...
 Trackpoint Thinkpad

Legare boiler electric trifazat l...

Upgrade CPU pentru Lenovo ThinkCe...

Mouse wireless multimode (2x BT +...
 Durere incheietura piciorului

Reparatie tablou electronic

Dell U2722 USB Connectors

Transport aragaz Germania - Ro
 

Nereguli și amănunte din Biblie

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
344 replies to this topic

#325
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postdark, on 04 ianuarie 2022 - 12:47, said:

Domnule, mă uit acum în cartea lui Zenon Kosidowski, ”Povestiri biblice”, legată cu scotch
Ce bănet au făcut escrocii precum Dan Brown, Bart Ehrman și cvasi-necunoscutul polonezuț de mai sus de pe urma Bibliei și a guguștiucilor, ehehe!
Miliarde de $ în total. Isus și-a dat viața pentru omenire iar ăștia se îmbogățesc batjocorindu-L.

Ce nu înțeleg eu e ce câștigi tu făcându-le propagandă... Posted Image
Devii mai faimos pe softpedia? Speri să te creadă lumea un erudit? Crezi că ești mai cool, mai fancy? Posted Image

Edited by penticostalul, 04 January 2022 - 13:11.


#326
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,668
  • Înscris: 16.03.2004

View Postpenticostalul, on 04 ianuarie 2022 - 13:11, said:

Ce nu înțeleg eu e ce câștigi tu făcându-le propagandă... Posted Image
Devii mai faimos pe softpedia? Speri să te creadă lumea un erudit? Crezi că ești mai cool, mai fancy? Posted Image
Nu știu, dar despre ce să scriu? Ăștia sunt erudiții, eu doar îi citesc pe ei, pricepi? Nu eu sunt eruditul iar scopul forumului este...discuția. Eu discut. Sau ce ai vrea să fac? Să scriu despre predicile lui Nelu Brie sau Vladimir Puștan? Pe ăștia ți-i las ție, la fel și cazul Furdui.

#327
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,106
  • Înscris: 10.09.2008

View Postdark, on 04 ianuarie 2022 - 12:47, said:

Acest mare scriitor mai are o carte, „Enigmele lui Isus”, dar pe asta încă nu o am, văd că este reeditată (Kosidowski a murit în 1978) și se poate cumpăra de la 2 librării. Iată descrierea de pe site:

A existat, oare, Iisus Hristos? Unde si cand s-a nascut? A avut frati si surori? A intemeiat Iisus o noua religie sau a fost doar un innoitor al iudaismului?Cine au fost evanghelistii? Cum si cand au fost alcatuite Evangheliile? Cine au fost primii crestini? Exista vreo legatura intre personajul istoric Iisus si teologia bisericii?Sunt intrebari la care, pentru un credincios crestin, raspunsurile sunt simple, dar care, pentru o minte iscoditoare si dornica de adevar, presupun o investigare dupa toate regulile cercetarii stiintifice.Enigmele lui Iisus nu reprezinta un pamflet ateu, indreptat impotriva fundamentelor credintei, ci o investigatie onesta a istoriei crestinismului primelor timpuri, incepand chiar cu existenta intemeietorului său.Dupa valva starnita de Codul lui Da Vinci, aceasta carte demostreaza cu argumentele filologiei, hermeneuticii si investigatiei istorice ca omul Iisus a existat, a fost unul dintre miile de invatatori revoltati de stapanirea nemiloasa a imperiului roman si a fost executat din ordinul guvernatorului roman din ratiuni politice.Invatatura sa, foarte fidela originii sale iudaice, nu a avut in intentie crearea unei noi religii, dovada stand si primele comunitati de adepti, care s-au mentinut in cadrul comunitatii evreiesti.Biserica crestina contemporana, departe de a fi mostenitoarea invataturilor sale, a continuat doctrina si organizarea cultelor misterice ale antichitatii si a perpetuat celebrarea marelor sarbatori sacre ale mortii si invierii.Intreaga argumentatie a acestei carti face inutila si absurda cautarea in Palestina a originilor mistice ale crestinismului, Graal-ului si a tainelor mantuirii.Adevarata lor cautare abia acum incepe


#328
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,668
  • Înscris: 16.03.2004
Dap, am comandat cartea ieri.Acest autor polonez poate sta alături de Bart Ehrman! Posted Image

Edited by dark, 05 January 2022 - 08:19.


#329
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,668
  • Înscris: 16.03.2004
Cartea e publicată în limba română în 2007 dar a fost scrisă de autor în 1979.
https://www.goodread...enon_Kosidowski

Penticostalule, ideea nu e că-mi dau eu talente aici, dar trebuie să aduc și eu argumente și să fac reclamă la literatura care mă motivează! Cineva poate va citi și-și va da seama de cursa în care este, adică cu ajutorul acestor autori, va ”rupe” gratiile cultului și va înceta să subvenționeze minciuna religioasă. Acesta este idealul meu, crezul, motivul pentru care lupt: libertatea individului în plan spiritual.
Deci vă dați seama, de ce este o valoare această carte, păi e scrisă de un autor dintr-o țară aparținând de blocul comunist, cu posibilitățile de informare din acele vremuri, nu ca acum, când ai internetul pe telefon și poți căuta ce vrei, când vrei, sau să poți strânge bani cu blogul tău, ca Bart Ehrman! Autorul Zenon Kosidowski, ori Tokarev sau Belenki, și-au scris cărțile fără a avea acces la internet, la bibliotecile de peste Ocean, fără a putea colabora cu marile școli teologice din Germania și din Occident, în general. Asta face ca aceste două cărți, ”Povestiri biblice” (asta o am veche) și cea care va veni mâine cu curierul, adică ”Enigmele lui Iisus”, să fie cu totul speciale!
De unde credeți voi că am aflat adevărul despre creștinism? Mai am o carte veche, tipărită tot de comuniști, ”M. S. Belenki - Despre mitologia si filozofia Bibliei”.
Deși am parcurs acum mult timp aceste cărți, am ales să ignor cu bună știință informațiile prezentate acolo...dar..ceva ceva tot a rămas ”agățat”. La fel și cu opera lui Taxil ori Voltaire. Aceștia nu au fost comuniști dar au fost tipăriți de comuniști și uite ce bine mi-au prins! Aleluia! Slăvit fie Domnul!

Edited by dark, 05 January 2022 - 08:41.


#330
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Mi s-a făcut milă de tine, Darkule!
Astăzi mă voi ruga și pentru sufletul tău chinuit!
O zi frumoasă!

#331
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,668
  • Înscris: 16.03.2004
Amin, frate!
Deci iată ce am cumpărat deja:
[ https://s13emagst.akamaized.net/products/35807/35806028/images/res_a0d469bea2d6382325931adbacd37c88.jpg?width=450&height=450&hash=6D089EE200C2E9AB5BDE3D3C21ED7C49 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

asta e sugerată de colegul Barbu

[ https://s13emagst.akamaized.net/products/29059/29058833/images/res_d96ee17f22396626b0f7512e026d4715.jpg?width=450&height=450&hash=F869A00AC39058B4A0277635B265CBC2 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

asta am luat-o la pachet cu prima, scrisă de Reza Aslan, un tip inteligent, îl știi...

iar ieri am comandat cartea lui Zenon K. (nu a costat decât 25 de lei, 330 pagini, fiindcă autorul a murit demult) și alături de ea, alta care mi s-a părut interesantă:
Istoria pierduta a crestinismului - Philip Jenkins

[ https://s13emagst.akamaized.net/products/18862/18861742/images/res_68573eaca95fc37d13d8d935b185faa3.jpg?width=450&height=450&hash=DC26E7C0E9A9A8AD20D2A781BA26062B - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#332
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postdark, on 04 ianuarie 2022 - 12:47, said:

Domnule, mă uit acum în cartea lui Zenon Kosidowski, ”Povestiri biblice”, legată cu scotch....se pusese praful pe ea... ce credeți, ”profetica” carte a lui Daniel e făcută ”muci”, cu date istorice, geografice, tot! Muci, mă înțelegeți, e desființat complet acest profet de doi bani! Muci!
Acest mare scriitor mai are o carte, „Enigmele lui Isus”, dar pe asta încă nu o am, văd că este reeditată (Kosidowski a murit în 1978) și se poate cumpăra de la 2 librării. Iată descrierea de pe site:


A existat, oare, Iisus Hristos? Unde si cand s-a nascut? A avut frati si surori? A intemeiat Iisus o noua religie sau a fost doar un innoitor al iudaismului?Cine au fost evanghelistii? Cum si cand au fost alcatuite Evangheliile? Cine au fost primii crestini? Exista vreo legatura intre personajul istoric Iisus si teologia bisericii?Sunt intrebari la care, pentru un credincios crestin, raspunsurile sunt simple, dar care, pentru o minte iscoditoare si dornica de adevar, presupun o investigare dupa toate regulile cercetarii stiintifice.Enigmele lui Iisus nu reprezinta un pamflet ateu, indreptat impotriva fundamentelor credintei, ci o investigatie onesta a istoriei crestinismului primelor timpuri, incepand chiar cu existenta intemeietorului său.Dupa valva starnita de Codul lui Da Vinci, aceasta carte demostreaza cu argumentele filologiei, hermeneuticii si investigatiei istorice ca omul Iisus a existat, a fost unul dintre miile de invatatori revoltati de stapanirea nemiloasa a imperiului roman si a fost executat din ordinul guvernatorului roman din ratiuni politice.Invatatura sa, foarte fidela originii sale iudaice, nu a avut in intentie crearea unei noi religii, dovada stand si primele comunitati de adepti, care s-au mentinut in cadrul comunitatii evreiesti.Biserica crestina contemporana, departe de a fi mostenitoarea invataturilor sale, a continuat doctrina si organizarea cultelor misterice ale antichitatii si a perpetuat celebrarea marelor sarbatori sacre ale mortii si invierii.Intreaga argumentatie a acestei carti face inutila si absurda cautarea in Palestina a originilor mistice ale crestinismului, Graal-ului si a tainelor mantuirii.Adevarata lor cautare abia acum incepe

Matei 22:13
Atunci, împăratul a zis slujitorilor săi: ‘Legaţi-i mâinile şi picioarele şi luaţi-l şi aruncaţi-l în întunericul de afară; acolo vor fi plânsul şi scrâşnirea dinţilor.


Din dinti deja scrasnesti si cred ca si de plans, plangi.

#333
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,668
  • Înscris: 16.03.2004
Am primit cărțile! :)

Attached Files

  • Attached File  poza.jpg   282.74K   5 downloads


#334
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Casă nu ajung ca ti-ne! :)

#335
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postdark, on 06 ianuarie 2022 - 14:53, said:

Am primit cărțile! Posted Image

Spor la citit si la scrasnit din dinti!

#336
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,668
  • Înscris: 16.03.2004

View PostDorel666, on 06 ianuarie 2022 - 16:16, said:


Spor la citit si la scrasnit din dinti!

Mersi colega, o să încep pe Kosidowski...eh, nostalgii comuniste...[ https://yoursmiles.org/hsmile/history/h0407.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#337
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postdark, on 06 ianuarie 2022 - 16:22, said:

Mersi colega, o să încep pe Kosidowski...eh, nostalgii comuniste...[ https://yoursmiles.org/hsmile/history/h0407.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

In nod normal, daca aprinzi un bec intr-o camera este bine, daca aprinzi doua s-ar putea sa fie si mai bine sau, dimpotriva, mai rau.

#338
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,668
  • Înscris: 16.03.2004
Ia uite Logic, ți-am găsit cartea care ți se potrivește :lol:

Jesus the Eternal Son: Answering Adoptionist Christology, Michael F. Bird (Author)


[ https://s13emagst.akamaized.net/products/13499/13498788/images/res_7cb4db346b3e9c851a4d322cfc3bd6a5.jpg?width=450&height=450&hash=33CF2AA5681403EDD71FEC2D7BC061E5 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

O poți comanda de pe emag (vine din State), o citești cu atenție, și apoi devii ...penticostal! Am zis! :lol:

#339
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,668
  • Înscris: 16.03.2004
Dragă Logic, te invit la o ”lectură”, asta nu înseamnă că îți vei schimba părerile. Dimpotrivă, s-ar putea să-ți solidifici opinia. Este doar o carte, cineva o scrie, tu o citești. Atât.

#340
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,106
  • Înscris: 10.09.2008
Un fiu adoptat are sens, dar unul etern nu.

#341
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,668
  • Înscris: 16.03.2004

View Postlogic1, on 09 ianuarie 2022 - 11:44, said:

Un fiu adoptat are sens, dar unul etern nu.

Da, corect, eu sunt de partea ta! Posted Image

#342
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021

View Postlogic1, on 09 ianuarie 2022 - 11:44, said:

Un fiu adoptat are sens, dar unul etern nu.
Bun, ok insa cum demonstrezi prin argumente logice/rationale dar si biblice ca ce spui e si adevar astfel ca cei care vor citi spusele tale sa le si accepte ? Bine, nu inseamna ca le vor si accepta , findca sunt in "turma " mare ce nu se mai ghideaza dupa ratiune ci dupa apelul la autoritate.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate