Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Nereguli și amănunte din Biblie

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
344 replies to this topic

#307
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,896
  • Înscris: 16.03.2004
Geneza 22:
9. Cand au ajuns la locul pe care i-l spusese Dumnezeu, Avraam a zidit acolo un altar si a asezat lemnele pe el. A legat pe fiul sau, Isaac si l-a pus pe altar, deasupra lemnelor.
10. Apoi Avraam a intins mana si a luat cutitul ca sa injunghie pe fiul sau.
11. Atunci Ingerul Domnului l-a strigat din ceruri si a zis: "Avraame! Avraame!" "Iata-ma!", a raspuns el.
12. Ingerul a zis: "Sa nu pui mana pe baiat si sa nu-i faci nimic; caci stiu acum ca te temi de Dumnezeu, intrucat n-ai crutat pe fiul tau, pe singurul tau fiu, pentru Mine."


înainte de probă, nu știa? unde este... atotștiința lui Dumnezeu?

”știu acum

#308
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021

View Postdark, on 27 decembrie 2021 - 08:48, said:

Geneza 22:
9. Cand au ajuns la locul pe care i-l spusese Dumnezeu, Avraam a zidit acolo un altar si a asezat lemnele pe el. A legat pe fiul sau, Isaac si l-a pus pe altar, deasupra lemnelor.
10. Apoi Avraam a intins mana si a luat cutitul ca sa injunghie pe fiul sau.
11. Atunci Ingerul Domnului l-a strigat din ceruri si a zis: "Avraame! Avraame!" "Iata-ma!", a raspuns el.
12. Ingerul a zis: "Sa nu pui mana pe baiat si sa nu-i faci nimic; caci stiu acum ca te temi de Dumnezeu, intrucat n-ai crutat pe fiul tau, pe singurul tau fiu, pentru Mine."


înainte de probă, nu știa? unde este... atotștiința lui Dumnezeu?

”știu acum
Partea interesanta e " pentru Mine".
Ori e eroare de traducere, ori acel dumnezeu de care se teme e Satan.

#309
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,074
  • Înscris: 09.09.2010
-

Edited by nico99900, 27 December 2021 - 15:00.


#310
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postbarbu78, on 26 decembrie 2021 - 22:23, said:

Aiurea! Copacul te făcea întreg la cap, te făcea om normal! Nu veni cu aiureli că te trimit la citate.

Trimite-ma!

#311
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postdark, on 27 decembrie 2021 - 08:48, said:

Geneza 22:
9. Cand au ajuns la locul pe care i-l spusese Dumnezeu, Avraam a zidit acolo un altar si a asezat lemnele pe el. A legat pe fiul sau, Isaac si l-a pus pe altar, deasupra lemnelor.
10. Apoi Avraam a intins mana si a luat cutitul ca sa injunghie pe fiul sau.
11. Atunci Ingerul Domnului l-a strigat din ceruri si a zis: "Avraame! Avraame!" "Iata-ma!", a raspuns el.
12. Ingerul a zis: "Sa nu pui mana pe baiat si sa nu-i faci nimic; caci stiu acum ca te temi de Dumnezeu, intrucat n-ai crutat pe fiul tau, pe singurul tau fiu, pentru Mine."


înainte de probă, nu știa? unde este... atotștiința lui Dumnezeu?

”știu acum
anthropopathy
in British English

(ˌænθrəˈpɒpəθɪ) or anthropopathism
NOUN

the attribution of human passions, etc, to a deity, object, etc

Collins English Dictionary. Copyright © HarperCollins Publishers

#312
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,187
  • Înscris: 10.09.2008
Ca text, dialogul cu Avraam, Moise și alții reflectă,  din punctul nostru de vedere, o adaptare a lui Dumnezeu la limbajul și gândirea omului.
Iar ca mesaj, urmașii trebuiau să știe că Avraam a fost ales ca moștenitor al promisiunii pentru credință dovedită prin ascultare.

#313
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Trebuie urmărit modul în care se comportă Dumnezeu. Nici Isus nu este adaptat perfect.
Trebuie văzut simțul proprietății, dorința oarbă de iubire. Dumnezeu zice că iubește oamenii dar, nu se comportă ca un zeu iubitor.
Trebuie urmărită evoluția jertfelor.


Evreii au un mod diferit de gândire...

#314
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,896
  • Înscris: 16.03.2004

View Postlogic1, on 28 decembrie 2021 - 11:22, said:

Ca text, dialogul cu Avraam, Moise și alții reflectă,  din punctul nostru de vedere, o adaptare a lui Dumnezeu la limbajul și gândirea omului.
Iar ca mesaj, urmașii trebuiau să știe că Avraam a fost ales ca moștenitor al promisiunii pentru credință dovedită prin ascultare.

Păi, nu trebuia să spună: ”Eu știam ce va face Avraam, căci sunt Dumnezeu”. Dar ce spune? ”Acuma știu că...”. Cum așa, Doamne? Înainte nu știai?[ https://yoursmiles.org/msmile/wonder/m1432.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postpenticostalul, on 28 decembrie 2021 - 07:40, said:

anthropopathy
in British English

(ˌænθrəˈpɒpəθɪ) or anthropopathism
NOUN

the attribution of human passions, etc, to a deity, object, etc

Collins English Dictionary. Copyright © HarperCollins Publishers

Crezi că m-ai spart cu asta?[ https://yoursmiles.org/msmile/wonder/m1815.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#315
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,896
  • Înscris: 16.03.2004
Oricum, eu tot nu am înțeles, ce a vrut să spună Isus: ”stați liniștiți mey, că voi sunteți mai de preț decât multe vrăbii”.
A, da, Isuse, pe bune? Și de cam câte vrăbii ar fi nevoie ca să se ajungă la valoarea mea, totuși? 5, 6 vrăbiuțe? Câte?
Voi sunteți mai de preț decât multe ....vrăbii...[ https://yoursmiles.org/msmile/wonder/m1808.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Iată, este și predică a pastorului Prince:

Tu eşti cu mult mai de preţ decât multe vrăbii


https://www.resursec...at-multe-vrabii

Cred ca Domnul a creat pasarile ca sa ne spuna ca noi suntem mai valorosi decat multe pasari puse la un loc. Isus ne-a spus foarte clar lucrul acesta. (Matei 10:29)

Hai mă? Să mori tu, pastor Prince? Dacă pui mai multe vrăbii la un loc, totuși valoarea unui om încă... nu este atinsă!

Asezate pe o creaga, doua pasarele observa trecatorii grabindu-se dintr-un loc intr-altul. Privindu-le fetele, o pasare o intreaba pe cealalta „De ce este omul atat de plin de ingrijorari si griji?" Cealalta a raspuns „Probabil ca el nu are un Tata ceresc, asa cum avem noi!"

[ https://yoursmiles.org/msmile/wonder/m1831.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by dark, 30 December 2021 - 08:12.


#316
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011
Toate lucrurile vii au o valoare, valoare care apartine celui care le-a facut.
Cand strici ceva, platesti. Asa functioneaza efectul actiunii si reactiuni.
Unul dintre motivele pentru care murim, este pentru ca ucidem pentru hrana.
Ne hranim cu moarte, primim moarte in schimb.

#317
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postdark, on 30 decembrie 2021 - 08:16, said:

Asezate pe o creaga, doua pasarele observa trecatorii grabindu-se dintr-un loc intr-altul. Privindu-le fetele, o pasare o intreaba pe cealalta „De ce este omul atat de plin de ingrijorari si griji?" Cealalta a raspuns „Probabil ca el nu are un Tata ceresc, asa cum avem noi!"
Mare dreptate avea pasărea!

View Postdark, on 30 decembrie 2021 - 08:16, said:

A, da, Isuse, pe bune? Și de cam câte vrăbii ar fi nevoie ca să se ajungă la valoarea mea, totuși? 5, 6 vrăbiuțe? Câte?
Dacă discutăm în mod specific despre tine, 2 vrăbii, fiule!

#318
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011
Cat de prost, pardon, cat de rau sa fii sa nu poti invata ca vei fi judecat cu aceeasi judecata prin care judeci tu lucrurile?


#319
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,896
  • Înscris: 16.03.2004

View Postdark, on 30 decembrie 2021 - 08:16, said:

Cred ca Domnul a creat pasarile ca sa ne spuna ca noi suntem mai valorosi decat multe pasari puse la un loc. Isus ne-a spus foarte clar lucrul acesta. (Matei 10:29)
A, da? :huh:
WoooW ! Sar într-un picior de bucurie! Deci...valorez mai mult decât ... niște vrăbii? Și Dumnezeu de aia a creat vrabia, ca eu să văd stoluri întregi și să-mi zic: măi, dar eu am preț și valoare în ochii lui Iehova, mai mult decât tot stolul ăla de grauri!
WOOOW!
Fantastic!
Dar oare, oi fi mai valoros decât... să zicem, 14 căței? [ https://yoursmiles.org/psmile/science/p0320.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#320
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021

View Postdark, on 30 decembrie 2021 - 11:48, said:

A, da? Posted Image
WoooW ! Sar într-un picior de bucurie! Deci...valorez mai mult decât ... niște vrăbii? Și Dumnezeu de aia a creat vrabia, ca eu să văd stoluri întregi și să-mi zic: măi, dar eu am preț și valoare în ochii lui Iehova, mai mult decât tot stolul ăla de grauri!
WOOOW!
Fantastic!
Dar oare, oi fi mai valoros decât... să zicem, 14 căței?
Nu te da nici pe o mie de miliarde de catzei.
Cu o conditie insa, sa vrei si tu sa intri in odihna Lui.  Posted Image

#321
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postdark, on 30 decembrie 2021 - 11:48, said:

Dar oare, oi fi mai valoros decât... să zicem, 14 căței? [ https://yoursmiles.org/psmile/science/p0320.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Da' ce VIP te-oi mai crede și tu?
Valorezi cam 14 căței de usturoi.

Dar nu mai mult de doi cățeluși precum cei de mai jos:

Attached Files



#322
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postdark, on 30 decembrie 2021 - 08:16, said:

Oricum, eu tot nu am înțeles, ce a vrut să spună Isus: ”stați liniștiți mey, că voi sunteți mai de preț decât multe vrăbii”.
Este un limbaj figurativ, un artificiu oratoric pe care tu insiști să-l iei literal.
Succes în prosteală! :)

Dacă vei vrea să pricepi și să nu mai duci discuția în derizoriu, Isus discuta cu oameni care treceau prin mari pericole, care luptau pentru supraviețuire, uneori simțind că nici Dumnezeu nu le mai aude rugăciunile.  Era o vreme când oamenii simțeau că viața lor nu mai are nicio valoare. Și astăzi sunt mulți oameni care trăiesc cu mult mai prost decât anumiți câini. Sunt animale pe care unii oameni pun de zece ori mai mare valoare decât pe viața unor sărmani amărășteni, semeni de-ai lor neputincioși și bolnavi.

Tu ne spui nouă: "cum bah să fie un cățel mai valoros decât Ion Țiriac?".
Dar nu ții cont că acum 2000 de ani Isus nu vorbea cu Ion Țiriac.

Așadar celor mulți și lipsiți, celor subjugați și fără speranță Isus le aduce încurajare și le cere imperios: "nu vă îngrijorați!".
"Uitați-vă în jurul vostru! Vedeți voi aceste așa de multe păsări pe care oamenii le vând pe doi bani? Ei bine, viața fiecăreia din aceste vrăbii este cunoscută de Tatăl vostru!
Cu atât mai mult sunteți voi valoroși în ochii lui Dumnezeu. Valorați mai mult decât multe vrăbii, băieți, nu uitați chestia asta!

Isus subliniază ridicolul credinței că în ochii lui Dumnezeu ai putea valora mai puțin decât o vrabie.
Vrabie despre care El cunoaște totul.

Iar prin aceasta reușește să-i ajute pe oameni să-și pună nădejdea în Dumnezeul Atotputernic care le poartă de grijă.
Cuvintele Lui au ridicat și au lucrat la dezvoltarea personală armonioasă a sute de milioane de oameni.

Iar tu pui problema de parcă Isus ar fi vorbit prostii iar tu ai fi un comunicator mai competent.
Dacă chiar crezi asta, pune-ți întrebarea: "viețile câtor oameni le-am restaurat eu în raport cu câte a transformat Isus?"

#323
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,896
  • Înscris: 16.03.2004
Domnule, mă uit acum în cartea lui Zenon Kosidowski, ”Povestiri biblice”, legată cu scotch....se pusese praful pe ea... ce credeți, ”profetica” carte a lui Daniel e făcută ”muci”, cu date istorice, geografice, tot! Muci, mă înțelegeți, e desființat complet acest profet de doi bani! Muci!
Acest mare scriitor mai are o carte, „Enigmele lui Isus”, dar pe asta încă nu o am, văd că este reeditată (Kosidowski a murit în 1978) și se poate cumpăra de la 2 librării. Iată descrierea de pe site:


A existat, oare, Iisus Hristos? Unde si cand s-a nascut? A avut frati si surori? A intemeiat Iisus o noua religie sau a fost doar un innoitor al iudaismului?Cine au fost evanghelistii? Cum si cand au fost alcatuite Evangheliile? Cine au fost primii crestini? Exista vreo legatura intre personajul istoric Iisus si teologia bisericii?Sunt intrebari la care, pentru un credincios crestin, raspunsurile sunt simple, dar care, pentru o minte iscoditoare si dornica de adevar, presupun o investigare dupa toate regulile cercetarii stiintifice.Enigmele lui Iisus nu reprezinta un pamflet ateu, indreptat impotriva fundamentelor credintei, ci o investigatie onesta a istoriei crestinismului primelor timpuri, incepand chiar cu existenta intemeietorului său.Dupa valva starnita de Codul lui Da Vinci, aceasta carte demostreaza cu argumentele filologiei, hermeneuticii si investigatiei istorice ca omul Iisus a existat, a fost unul dintre miile de invatatori revoltati de stapanirea nemiloasa a imperiului roman si a fost executat din ordinul guvernatorului roman din ratiuni politice.Invatatura sa, foarte fidela originii sale iudaice, nu a avut in intentie crearea unei noi religii, dovada stand si primele comunitati de adepti, care s-au mentinut in cadrul comunitatii evreiesti.Biserica crestina contemporana, departe de a fi mostenitoarea invataturilor sale, a continuat doctrina si organizarea cultelor misterice ale antichitatii si a perpetuat celebrarea marelor sarbatori sacre ale mortii si invierii.Intreaga argumentatie a acestei carti face inutila si absurda cautarea in Palestina a originilor mistice ale crestinismului, Graal-ului si a tainelor mantuirii.Adevarata lor cautare abia acum incepe

#324
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021
Acesti autori nu doar ca isi pun intrebari ci si iti sugereaza un raspuns. Problema e ca raspunsurile lor  nu sunt intotdeauna bazate pe logica/ratiune ci din prisma demolatorilor crestinismului.
Invierea e o minune din prisma unui savant , findca asa ceva nu e posibil natural. Daca in biblie consemeneaza despre invieri, ele vor fi automat rejectate findca  invierile nu sunt  vizibile azi.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate