Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente
 Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 

Persoane ce au reusit in domeniu fara studii de specialitate (finalizate)

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
141 replies to this topic

#73
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,454
  • Înscris: 06.01.2010
Eu n-am de-a face inseamna cu nemtii uzuali, ca aia cu care am eu de-a face sunt misto. Pe bune.

#74
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,555
  • Înscris: 21.12.2006
Cumnatul meu a terminat finante-banci, fara studii de programare. S-a angajat in call center la o banca de top si apoi a ajuns in departamentul IT. Pentru ca avea competente mult peste colegii lui cu studii de specialitate a ajuns sa faca programare. Multe din aplicatiile bancare folosite astazi au fost dezvoltate de el. Dupa cativa ani si-a luat certificare Oracle, acum lucreaza afara pentru cel mai mare provider de solutii bancare.










#75
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,454
  • Înscris: 06.01.2010

Quote

aplicatiile bancare
Domain knowledge. Foarte importanta. Uneori mult mai importanta decat programarea in sine.

De exemplu, daca ai de implementat un calcul din fizica nucleara, ce e mai important sa stii? Inginerie software sau fizica nucleara?

#76
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,489
  • Înscris: 15.11.2003

View PostOriginalCopy, on 08 ianuarie 2021 - 16:12, said:

Cunosc destui technical leads care nu au terminat facultatea, as zice ca sunt pe la 5-10%
In ce firme ? Forbes 500 ? World Tech 100 ? Euro 500 ?
Top 100 RO sau orice alta companie locala sunt cam de rahat, nici nu conteaza...nici macar carne de tun nu se pot numi, poate mai degraba generator de gunoi

View Postnei-k, on 08 ianuarie 2021 - 21:16, said:

Cumnatul meu a terminat finante-banci, fara studii de programare. S-a angajat in call center la o banca de top si apoi a ajuns in departamentul IT. Pentru ca avea competente mult peste colegii lui cu studii de specialitate a ajuns sa faca programare. Multe din aplicatiile bancare folosite astazi au fost dezvoltate de el. Dupa cativa ani si-a luat certificare Oracle, acum lucreaza afara pentru cel mai mare provider de solutii bancare.
A terminat finante banci, facultate. Si-a luat certificari pe IT dupa cativa ani de munca si invatat direct "on the job". Bravo lui !
Nu e autodidact cu youtube si cu bacul luat la limita cum are impresia tineretul ca se intampla lucrurile din auzite

View Postparabellum, on 08 ianuarie 2021 - 19:32, said:

Eu n-am de-a face inseamna cu nemtii uzuali, ca aia cu care am eu de-a face sunt misto. Pe bune.
Si nemtii mei sunt mai de treaba decat "autistii" si "cutitarii" nostri

Edited by radu103, 08 January 2021 - 21:50.


#77
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postradu103, on 08 ianuarie 2021 - 21:49, said:


In ce firme ? Forbes 500 ? World Tech 100 ? Euro 500 ?
Top 100 RO sau orice alta companie locala sunt cam de rahat, nici nu conteaza...nici macar carne de tun nu se pot numi, poate mai degraba generator de gunoi


Nu Romania, ce-i drept.

#78
YalFa

YalFa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 02.05.2020
Atatea pagini pt unii care vor sa faca bani fara sa munceasca pentru ei Posted Image

#79
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,630
  • Înscris: 30.07.2003
Asa e de sarbatori, viseaza si unii. Da' nu mai da nimeni pe aici dupa o perioada sa ne demonstreze reusita.

#80
YalFa

YalFa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 02.05.2020
Si altii care cauta modele de genul Bill Gates, Steve Jobs sperand sa ajunga repede(sau mai repede) un Jeff Bezos,
uitand ca ei nu sunt un Bill Gates sau Steve Jobs.

Toti care au raspuns au uitat faptul ca insusi acele genii nu s-au remarcat facand totul de la zero , ce luand deja ceva ce 80% era bine facut  de catre restul poporului de programatori care au lucrat la MIT, California Berkeley, Standford iar astea nu sunt cubluri de fotbal sunt universitati, mediul academic. Cah de aici ,noi vrem fara facultate bre, vrem Ferrari din IT. Pai cine vrea  un Ferrari nu are nevoie de IT pt asta Posted Image, ci de anteprenoriat si un geniu in afaceri fara nic un MBA, bre.

#81
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,489
  • Înscris: 15.11.2003

View PostYalFa, on 08 ianuarie 2021 - 22:35, said:

Si altii care cauta modele de genul Bill Gates, Steve Jobs sperand sa ajunga repede(sau mai repede) un Jeff Bezos,
uitand ca ei nu sunt un Bill Gates sau Steve Jobs.

Toti care au raspuns au uitat faptul ca insusi acele genii nu s-au remarcat facand totul de la zero , ce luand deja ceva ce 80% era bine facut  de catre restul poporului de programatori care au lucrat la MIT, California Berkeley, Standford iar astea nu sunt cubluri de fotbal sunt universitati, mediul academic. Cah de aici ,noi vrem fara facultate bre, vrem Ferrari din IT. Pai cine vrea  un Ferrari nu are nevoie de IT pt asta Posted Image, ci de anteprenoriat si un geniu in afaceri fara nic un MBA, bre.
Cred ca e prima oara cand 100% de acord cu tine. Nu ma asteptam la asta...Posted Image

#82
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Bill Gates si altii ca ei sunt dovada ca se poate. Cei cu MIT care lucreaza pentru ei de ce sunt angajati si nu sefi?
Cand mi-am facut firma in domeniul IT nu mi-a cerut nimeni diploma.
Si, repet, sunt domenii in IT pentru care nu exista scoli, deci nici diplome. Cu alea ce faceti?

#83
YalFa

YalFa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 02.05.2020
N-are absolut nici o legatura infiintarea unei firme cu programarea. Ce domenii IT exista pt care nu exista scoala ?

Quote

Bill Gates si altii ca ei sunt dovada ca se poate.
Cherry-picking: https://en.wikipedia.../Cherry_picking
Cherry picking, suppressing evidence, or the fallacy of incomplete evidence is the act of pointing to individual cases or data that seem to confirm a particular position while ignoring a significant portion of related and similar cases or data that may contradict that position. Cherry picking may be committed intentionally or unintentionally. This fallacy is a major problem in public debate

Quote

Cei cu MIT care lucreaza pentru ei de ce sunt angajati si nu sefi?
Pt ca cei de la MIT nu vor sa devina sefi doarece nu sunt bolnavi nici de sefie nici de bani si asta pt ca pe ei (dar si pe multi dintre noi) ne intereseaza cariera in sine in  acest domeniu.

.

Edited by YalFa, 08 January 2021 - 23:49.


#84
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Deci poti sa fii sef fara diploma sau nu? Ca realitatea zice ca da.

Domenii fara scoli care imi vin in minte acum: retelistica, cyber-security, programare CNC, inteligenta artificiala (cu toate subdomeniile sale).
Nu ma lua ca exista cursuri. E vorba de scoli, recunoscute de Ministerul Invatamantului.

#85
YalFa

YalFa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 02.05.2020
Poti sa fii sef fara diploma  pt tine personal sau la propria ta companie , cu conditia sa nu te implici efectiv in procesul tehnic al firmei si o sa ai un angajat sef-tehnic , si ce o sa zica el aia o sa faci.

Quote

Domenii fara scoli care imi vin in minte acum: retelistica, cyber-security, programare CNC, inteligenta artificiala (cu toate subdomeniile sale).
Ba da, se numeste fie programator fie inginer de sistem software(care este programator + inginer  in arhitecturi).Asta fac programatorii din  diverste subdomenii ale IT-ului.
Iar pt proiectarea de semiconducatoare trebuie sa fii inginer electronist iar asta o faci dupa ce absolvi ETTI-ul.
Pam-pam.

PS: exista mastere si doctorate in informatica in domeniile specificate de tine(adica peste facultate) iar facultatea de profil este baza pentru astfel de domenii.

PS2: tu cu firma ta ai incercat sa castigi o licitatie de la guvern pt proiecte informatice ? Sa vezi acolo ce iti cer.Iti cer de la facultate+ in sus , pana la faptul sa ai oamenii cu mastere sau doctorate in anumite subdomenii ale IT ba sa si mai aiba grad de cercetare.  cu lucrari de specialitate publicate ( adica punctaj ISI)Posted Image

Si nu este doar statul roman asa, ci asa este peste tot (daca vrei sa castigi proiecte de zeci de mii euro/sute de mii de euro sau milioane pe firma)

Edited by YalFa, 09 January 2021 - 00:09.


#86
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View PostYalFa, on 09 ianuarie 2021 - 00:10, said:

Poti sa fii sef fara diploma  pt tine personal sau la propria ta companie , cu conditia sa nu te implici efectiv in procesul tehnic al firmei si o sa ai un angajat sef-tehnic , si ce o sa zica el aia o sa faci.
Deci esti sef in propria firma sau nu? Ia sa vad eu angajatul care ii spune sefului cel mare (sa zicem Bill Gates) ce sa faca. Zboara pe geam in secunda 2.
Ca o curiozitate, Bill gates si Steve Jobs erau cunoscuti ca sefi foarte duri si cu metehne. Aveau obiceiul sa puna subit intrebari angajatilor, nu neaparat de domeniul angajatului. Daca nefericitul nu stia raspunsul era concediat pe loc.
Cand o sa cresti mare o sa vezi ca n-ai curajul sa te duci la seful: "ba coaie, ia arata-mi diploma ca sa ma convingi, altfel eu te consider impostor aici si te scot in suturi afara" :lol:

View PostYalFa, on 09 ianuarie 2021 - 00:10, said:

Ba da, se numeste fie programator fie inginer de sistem software(care este programator + inginer  in arhitecturi).Asta fac programatorii din  diverste subdomenii ale IT-ului.
Iar pt proiectarea de semiconducatoare trebuie sa fii inginer electronist iar asta o faci dupa ce absolvi ETTI-ul.
Pam-pam.
ce treaba are programarea cu retelistica, cu cyber-security (aici are un pic), cu designul si cu alte subdomenii ale IT-ului? Si am zis eu de proiectare semiconductoare?
Ai habar ce e aia programare CNC?

View PostYalFa, on 09 ianuarie 2021 - 00:10, said:

PS2: tu cu firma ta ai incercat sa castigi o licitatie de la guvern pt proiecte informatice ? Sa vezi acolo ce iti cer.Iti cer de la facultate+ in sus , pana la faptul sa ai oamenii cu mastere sau doctorate in anumite subdomenii ale IT ba sa si mai aiba grad de cercetare.  cu lucrari de specialitate publicate ( adica punctaj ISI)
Si nu este doar statul roman asa, ci asa este peste tot (daca vrei sa castigi proiecte de zeci de mii euro/sute de mii de euro sau milioane pe firma)
De aia si merge tara asa bine. De aia se fac fraude cacalau la contractele cu statul.
Nu si nici nu ma intereseaza asa ceva. Acolo nu iti trebuie diplome, acolo iti trebuie relatii unde trebuie.

Edited by Friskey, 09 January 2021 - 08:00.


#87
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,454
  • Înscris: 06.01.2010

Quote

retelistica
https://www.masterst...etworks/Europe/

Quote

cyber-security
https://www.mastersp...-323|lv-master?

Quote

inteligenta artificiala
https://www.mastersp...i-330|lv-master

Quote

programare CNC
Vrei strungar sau unul care sa fie in stare sa faca si ceva optimizari?
Incepe de aici ca sa te informezi asupra domeniului: https://en.wikipedia...wiki/Automation apoi o sa te prinzi de ce ii spune facultatii de Automatica si Calculatoare asa, apoi o sa poti afla mai multe.

PS CNCul ala e proiectat de de-aia nescolarizati? Posibil zero clase, ca sa nu le fie ucisa creativitatea?
PS2 La Bill Gates nescolarizat exista miliarde de nescolarizati care nu-s Bill Gates. Posibil insa cativa dintre ei sa se creada Bill Gates, altii chiar Napoleon.

Edited by parabellum, 09 January 2021 - 11:19.


#88
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,454
  • Înscris: 06.01.2010
Ca sa verific cat de beton sunt ne-scolarizatii in AI, am realizat un mic 'experiment'.

Dupa cum stiu toti ne-scolarizatii experti in AI, tensorflow e destul de utilizat...
Asa ca m-am uitat la 'contributors' pe GitHub, sa vad cam ce ne-scolarizare au.

E adevarat, am sarit peste cei care nu aveau informatia imediat disponibila.

Cei pe care i-am gasit insa, stau cam asa, in ordinea data de GitHub:

Doctorat in Computer Science: https://www.linkedin.com/in/yong-tang/
Doctorat in Computer Science: https://mrry.github.io/about.html
Inginerie la Ecole Centrale Paris, Computer Science la Ecole des Mines Paris: http://bsteiner.info/
M.S. in Electrical Engineering and Computer Science, Ph.D. in Speech and Hearing Bioscience and Technology: https://caisq.github.io/
Doctorat: https://ebrevdo.github.io/
Doctorat in Computer Science: https://www.ic.unicamp.br/~tachard/

Cine are chef, mai poate sa se mai uite pe-acolo.

#89
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,489
  • Înscris: 15.11.2003

View PostFriskey, on 08 ianuarie 2021 - 23:54, said:

Deci poti sa fii sef fara diploma sau nu? Ca realitatea zice ca da.

Domenii fara scoli care imi vin in minte acum: retelistica, cyber-security, programare CNC, inteligenta artificiala (cu toate subdomeniile sale).
Nu ma lua ca exista cursuri. E vorba de scoli, recunoscute de Ministerul Invatamantului.
Sefia aia fara diploma, posibila la noi este doar patron-lache...ca asta esti daca nu ai habar in domeniu.
retelistica - e munca ne/calificata, nu e nevoie de facultate. exista cursuri acreditate http://www.vreaucurs...cnfpa-2588.html Pentru posturile avansate exista facultatea de telecomunicatii
cyber-security - e un fel de tomberon al domeniului IT, o mizerie...orice studii sunt ok acolo
programare cnc - e job calificat, exista cursuri ANC, nu are nevoie de facultate, rezultatul lor se numeste operator CNC : https://www.califica...ERATOR-CNC.html
inteligenta artificiala - e buzzword-ul anului 2020 la fel cum a fost si customer success, in 2019 era internet of things peste tot si totul era conectat, etc Totul in sine este o inteligenta artificiala, orice agent ce foloseste algoritmi care rezolva probleme specific umane...incet,incet trec in tehnologii main-stream (ex OCR) : https://en.wikipedia...al_intelligence

Edited by radu103, 09 January 2021 - 13:36.


#90
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Bah, lasati-ma cu strainii. Noi romanii ce facem? Sau voi credeti ca numai strainii lucreaza in domeniile astea?
Am facut automatica si calculatoare, promotia 2008. Ioc retelistica, ioc "strungarie", mult prea putin AI (retele neuronale).
Ca sa nu mai spun ca nimic din ce am facut in facultate nu mi-a ajutat pana acum. De fapt nu am invatat in facultate, tot singur acasa.

Cursurile alea sunt acreditate de cine?
Deci se poate si fara facultate.
Oricum bag seama ca imi pierd timpul, pentru voi e si alba si neagra in acelasi timp si nu aveti nici o tangenta cu domeniul de faceti asemenea confuzii in termeni.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate