Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Persoane ce au reusit in domeniu fara studii de specialitate (finalizate)

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
141 replies to this topic

#1
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Un topic pentru a da exemple de programatori/sysadmini care au ajuns sa aibe o cariera ok in domeniu insa fara a urma/termina o facultate in domeniu.

Preferabil din Romania.

#2
Muf

Muf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 23.11.2017
Am facut doar 2 ani pana m-am lasat, lucrez de 3 ani fara probleme, seful meu actual s-a lasat dupa un an. Am 7 prieteni in domeniu, din care 2 fara diploma, ei au avut cel mai mare succes dintre toti Posted Image
Urmarea unei facultati in domeniu iti deschide multe porti la inceput si ajuta astfel, dar terminarea facultatii nu prea intereseaza pe multi angajatori. Dar poate fi inlocuita printr-un portofoliu.

Edited by Muf, 07 January 2021 - 14:55.


#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu zic ca aici se incadreaza 90% din cei care lucreaza intr-un fel sau altul in IT. Inalta specializare e ceruta musai in general pentru R&D, dar in Romania cel putin marea majoritate a activitatii e legata de suport sau programare. Pentru helpdesk n-ai ce facultate sa faci, iar pentru programare inveti un pic de java apoi te "specializezi la locul de munca".


PS: in ultimul timp mulți s-au apucat sa-si termine studiile doar pentru a beneficia de niste scutiri de taxe, dar avand in vedere ca alea nu-s decat pe hartie as spune ca nu influenteaza semnificativ procentul initial.

Edited by MembruAnonim, 07 January 2021 - 15:03.


#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
asteptatii pe on64 si halflife sa va explice ei cum sta treaba cu carierele de succes

#5
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Un amic de al meu a terminat Sociologia in Bucuresti.  A lucrat ca administrator de retea si apoi programator in Phyton (cred ca asa se scrie). Acum e bine mersi in Canada, facand acelasi lucru.

#6
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
La munca, industria aeronautica, avem destui colegi care au terminat Aerospatiala si o au degeaba, si altii fara care functioneaza fara probleme, cei drept in aviatie ai nevoie de Licenta Part66 care nu este legata direct de facultate.

#7
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 06.01.2010
La ce foloseste https://en.wikipedia.../Cherry_picking ?
Am pus in alta parte statistica de pe stack overflow.
Sunt in minoritate.

Statistica aia nu spune cat de 'buni' sunt. Nici chestionarea asta pe un forum nu o poate face.

#8
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 12.10.2005
Sigur, personal stiu multi care ori nu au studii superioare deloc ori le au in cu totul alt domeniu decat IT. Multi dintre ei sunt cu adevarat pasionati de ceea ce fac.
Acum singura problema reala e ca diploma aia e un plus la CV daca nu ai experienta dar in general la interviurile in domeniul asta nu prea se mai cramponeaza nimeni de studiile superioare, mai importante sunt certificarile tehnice si experienta practica pe care o ai.

#9
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View Postdani.user, on 07 ianuarie 2021 - 14:46, said:

Un topic pentru a da exemple de programatori/sysadmini care au ajuns sa aibe o cariera ok in domeniu insa fara a urma/termina o facultate in domeniu.

Preferabil din Romania.

Aproape toti bugetarii. ;)

Edited by ursamajor, 07 January 2021 - 15:25.


#10
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
In IT, momentam, singurul avantaj al diplomei este deducerea de impozit. Pt doi indivizi incadrati pe aceiasi pozitie si cu aceiasi experienta, cel mai probabil cel cu diploma in domeniu  o sa aiba salariul net mai mare cu  pana in 10% ( cat e deducerea de impozit pentru programatori). Pe de alta parte salariul tine atat de mult de capacitatea ta de negociere in fazele superioare ale interviului incat, daca esti un bun negociator e posibil ca si fara reducerea de impozit sa castigi mai bine decat cineva care are diploma dar nu stie sa negocieze.

#11
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View PostBogotta, on 07 ianuarie 2021 - 15:12, said:

Un amic de al meu a terminat Sociologia in Bucuresti.  A lucrat ca administrator de retea si apoi programator in Phyton (cred ca asa se scrie). Acum e bine mersi in Canada, facand acelasi lucru.
Si acolo termina sociologia? Posted Image

Da'  ce are dom'le cu sociologia aia ca o tot termina, ce i-a facut?

Edited by Dihorul Razboinic, 07 January 2021 - 16:03.


#12
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005
Si totusi avem exemple sau o ardem tot cu vorbe despre sistem ?

#13
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postursamajor, on 07 ianuarie 2021 - 15:25, said:

Aproape toti bugetarii. Posted Image
La stat e de multe ori invers, are facultate da' nu-i trebuie neaparat.

#14
Korloff

Korloff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 25.08.2020
E plin de ei, cam la orice facultate de info cu program ID, >70% dintre ei lucreaza deja in industrie(adica dinainte sa faca facultatea),. Si nu-s nicidecum toti!

Edited by Korloff, 07 January 2021 - 16:06.


#15
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007

View Postparabellum, on 07 ianuarie 2021 - 15:16, said:

La ce foloseste https://en.wikipedia.../Cherry_picking ?
Am pus in alta parte statistica de pe stack overflow.
Sunt in minoritate.

Rolul topicului este de a prezenta exemple mai aproape de realitate pentru a nu se ajunge tot la discutii despre Jobs si Gates.

View Postparabellum, on 07 ianuarie 2021 - 15:16, said:

Statistica aia nu spune cat de 'buni' sunt. Nici chestionarea asta pe un forum nu o poate face.

Or fi suficient de buni pentru cei ce i-au angajat daca dupa ceva timp n-au fost dati afara.

#16
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View PostDihorul Razboinic, on 07 ianuarie 2021 - 16:05, said:

La stat e de multe ori invers, are facultate da' nu-i trebuie neaparat.

Pentru functie trebuie hartie. Spun din experienta. Nasa lucreaza in primarie (arhitectura) si are nevoie de studii de specialitate. Eu am contract pentru fonduri europene si sunt necesare atat experienta (cu adeverinta semnata de fostii angajatori), cat si de studii (licenta economica, de preferat cat mai aproape de domeniu, sau master).

Ontopic: un prieten, freelancer in web, a reusit sa intre in IT fara a avea facultate (am fost colegi din liceu pana la master, unde, la master, ni s-au intersectat drumurile). Are niste cursuri de specializare, dar nu cred ca le putem pune ca studii superioare (nu cred ca nici medii).

#17
tacumd

tacumd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 21.06.2020
Eu am incercat dar nu am reusit... adevarul e ca in domeniul IT nu te baga nimeni in seama daca nu ai facultate.

#18
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 06.01.2010

Quote

Or fi suficient de buni pentru cei ce i-au angajat daca dupa ceva timp n-au fost dati afara.
E nevoie si de sapatori de santuri in constructii, nu numai de ingineri.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate