Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

Persoane ce au reusit in domeniu fara studii de specialitate (finalizate)

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
141 replies to this topic

#127
YalFa

YalFa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 02.05.2020

View PostFriskey, on 19 ianuarie 2021 - 20:19, said:

N-ai dat cel mai fericit exemplu.Problema de care vorbeste doamna de la firma de consultanta o constituie faptul ca romanul IT-ist nu prea doreste sa fie platit cu X lei si firma de consultanta sa ia 5X pe el de la beneficiar.

Daca de exemplu tu vii la mine sa zicem de la o firma de consultanta, si esti platit cu X lei , eu facturez catre firma de consultanta de 5X mai mult(ca asa imi cere ea pe tine ca sa te inchireze catre mine).
Problema este ca daca dau 5X , astept calitate de 5X si nu de un X cu care esti tu platit. Adica stimabila din articol doreste plata la nivel de senior al unui junior-incepator cu zero experienta.

Nici firmele nu se baga la asa ceva si nici romanul candidat nu doreste asa ceva. Deci ce spune doamna, spune din perspectiva business-ului ei si nicidecum a pietii, unde realitae este taman invers.
Oferta este mai mare decat cererea.

.a

#128
Zyx

Zyx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 14.02.2005
Cunosc 2 persoane care au reusit sa intre in IT fara facultate.

Unul de 25 ani din domeniul horeca a tras si a facut un curs cam 1 an, desi cam nepotrivita programa pt piata muncii din Romania pt ca incepea cu algoritmi in C, Java fiind mai potrivita propulsandu-l mai rapid. A prezentat proiectele din cadrul cursului si a luat o acreditare  de la ministerul invatamantului.
Dupa 1 an a intrat in domeniu, folosind acreditarea respectiva si proiectele lucrate, pe un salariu mic, dar a intrat.
Ulterior a inceput o facultate, ceva ASE la fara frecventa si a terminat-o pentru scutirea  impozitului pe venit.

Celalalt 27 a avut ajutorul/recomandarea  unor colegi din cadrul aceluiasi curs si a  invatat Java urmand cursul de pe mooc.fi.  A prezentat ce a facut la interviu  si a fost angajat.
La fel a inceput si terminat o facultate pentru scutirea impozitului pe venit.

Evident, in perioadele cand se faceau angajari/targuri de joburi  prioritatea aveau studentii de la facultatile de profil.
Se poate fara, dar  pentru cineva fara experienta o diploma deschide cateva sanse in plus.
Daca ai destule proiecte sa ingrosi CV-ul, merge si asa, dar asta inseamna ca esti autodidact si merge mintea rapid.

Diferenta e ca cei cu facultate au o orientare in domeniu, stiu ce e un ftp, tcp, tipuri de sortari etc, pe cand ceilalti trebuie mereu sa caute si sa recupereze lucruri uzuale in domeniu.
Daca nu ramai cu multe din facultate cel putin inveti cum sa cauti si ce sa inveti, de multe ori conteaza.

Pentru ei conteaza ca au reusit sa depaseasc conditia si sa treaca la alt stil de viata, la alta bula sa depaseasca conditia. Castiga de ajuns cat sa achite o chirie, un credit si o vacanta la care inainte nu sperau.
Ca sunt sapatori de santuri nu ii deranjeaza.
La fel cum absolventul de cibernetica a ajuns fermier, cred ca asta ar trebui sa conteze cu adevarat, ce te face fericit si implinit.

Ceea ce ne diferentiaza insa fata de occidentali e ca nu aveam cultura/dorinta sa evoluam constant. Daca vesticii se apuca de doctorate si  pe la 30+, romanii mai putin daca nu au facut imediat dupa master.
Majoritatea o data ce au  intrat in zona de confort si au asigurate lucrurile e baza se opresc pe acolo +-; depinde la ce te raportezi, unde te opresti, ce educatie ai si cat te duce capul.  Nu ne ajuta mult nici mentalitatea colectiva.

Cat despre interviuri, Elon are o intrebare cu care filtreaza usor candidatii: "Care a fost cea mai complexa problema pe care ai rezolva-o si cum ai procedat?" Cu siguranta nu uiti problemele grele, le explici in detaliu si cu usurinta, nu te incurci.


View PostAWE, on 08 ianuarie 2021 - 16:27, said:

Nu stiu ce motor economic sunt dar ca oameni rar mai vezi ceva asa de inflexibil si lipsit de umor cum e neamtul uzual (si asta o spune un etnic german, 1/2). Lucrez cu ei zi de zi si prefer alte nationalitati de departe.
Da, da, siguri ai dori sa lucrezi cu indieni care scriu cod spagheti, abia intelegi ce spun  si te rogi de ei sa arate ce au facut, iar ei tot zic ca o sa trimita.

Edited by Zyx, 02 February 2021 - 21:00.


#129
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,543
  • Înscris: 12.10.2005

View PostZyx, on 02 februarie 2021 - 20:47, said:

Da, da, siguri ai dori sa lucrezi cu indieni care scriu cod spagheti, abia intelegi ce spun  si te rogi de ei sa arate ce au facut, iar ei tot zic ca o sa trimita.

Asta asa e, dar eu nu lucrez pe tehnic si intre a colabora cu un avocat german si unul englez (de exemplu) prefer englezul la orice ora. Cu avocati indieni inca n-am avut placerea sa lucrez :)

#130
Machmaldus

Machmaldus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 23.10.2020

View PostAWE, on 03 februarie 2021 - 12:46, said:

Asta asa e, dar eu nu lucrez pe tehnic si intre a colabora cu un avocat german si unul englez (de exemplu) prefer englezul la orice ora. Cu avocati indieni inca n-am avut placerea sa lucrez Posted Image

si de ce nu cu cel german? Asa de curiozitate Posted Image

Edited by Machmaldus, 11 February 2021 - 18:48.


#131
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,314
  • Înscris: 15.11.2003

View PostZyx, on 02 februarie 2021 - 20:47, said:

Ceea ce ne diferentiaza insa fata de occidentali e ca nu aveam cultura/dorinta sa evoluam constant. Daca vesticii se apuca de doctorate si  pe la 30+, romanii mai putin daca nu au facut imediat dupa master.
Majoritatea o data ce au  intrat in zona de confort si au asigurate lucrurile e baza se opresc pe acolo +-; depinde la ce te raportezi, unde te opresti, ce educatie ai si cat te duce capul.  Nu ne ajuta mult nici mentalitatea colectiva.
Din punctul meu de vedere cred ca nu suntem mai cu mot decat strainii :
- Toti strainii cultivati se perfectioneaza constant. Au si in cultura asta dar majoritatea isi doresc din proprie initiativa
- Doctoratul fara experienta profesionala este egal cu zero ! Ti-o zic din experienta personala. Sunt doctorand la 38 ani si e cu totul alta abordare. Dupa facultate ajungi sclavul profului daca faci doctorat. Majoritatea colegilor straini cu doctorat in inginerie au experienta de viata si profesionala, unii au facut pasul chiar dupa 40 ani si ceva absolut normal. Este o anomalie la noi ca se poate accede la titlul de doctor fara experienta profesionala in domeniu de minim 10 ani. E o mare tampenie a scolilor doctorale romanesti ca scot doctori fara experienta in domeniu, doar cu experienta teoretica/academica, majoritatea dintre ele ar disparea daca se filtreaza dupa calitatea rezultatelor stiintifice la fel de serios ca in Occident

Edited by radu103, 11 February 2021 - 19:56.


#132
Machmaldus

Machmaldus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 23.10.2020

View Postradu103, on 11 februarie 2021 - 19:53, said:

Din punctul meu de vedere cred ca nu suntem mai cu mot decat strainii :
- Toti strainii cultivati se perfectioneaza constant. Au si in cultura asta dar majoritatea isi doresc din proprie initiativa
- Doctoratul fara experienta profesionala este egal cu zero ! Ti-o zic din experienta personala. Sunt doctorand la 38 ani si e cu totul alta abordare. Dupa facultate ajungi sclavul profului daca faci doctorat. Majoritatea colegilor straini cu doctorat in inginerie au experienta de viata si profesionala, unii au facut pasul chiar dupa 40 ani si ceva absolut normal. Este o anomalie la noi ca se poate accede la titlul de doctor fara experienta profesionala in domeniu de minim 10 ani. E o mare tampenie a scolilor doctorale romanesti ca scot doctori fara experienta in domeniu, doar cu experienta teoretica/academica, majoritatea dintre ele ar disparea daca se filtreaza dupa calitatea rezultatelor stiintifice la fel de serios ca in Occident

Am o colegă nemțoaică care is face doctoratului la 23! de ani. Am rămas sincer șocată, pt că toți ceilalți, eu inclusive, eram trecuți de 30. Am colege trecute de 50 de ani, dar se vede diferența. Ce gândire profundă. Experiența de viață își spune cuvântul. Ar trebui interzis să se facă doctoratele sub 35 de ani.

Am întâlnit un tip din Romania, care și-a terminat doctoratul in București si acum lucreaza ca sofer aici in Germania. Mi s-a părut așa trist, cumva.
38 e o vârstă ideala pt doctorat��. Mult succes.

Edited by MarianG, 14 February 2021 - 10:36.
fara imobiliare


#133
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,543
  • Înscris: 12.10.2005

View PostMachmaldus, on 11 februarie 2021 - 18:47, said:

si de ce nu cu cel german? Asa de curiozitate Posted Image

Pana acum am avut colaborari cu doi, mi s-au parut foarte lenti in primul rand, unul de la client a avut nevoie de 1 saptamana ca sa imi dea ok-ul pentru un draft pe care il propusesem, o anexa de nici 10 pagini si asta in conditiiile in care aia era top priority, nu avea alte chestii mai importante care sa il retina. Celalalt, de fapt cealalta ca era o doamna mai in varsta mi-a dat cu flit in repetate randuri pentru ca nu considera ca un request venit de la un roman poate avea vreo prioritate. I s-a explicat ca niste sute de mii de euro care nu pot fi incasati fara respectivul document au o vaga importanta totusi.

Exista si oameni foarte de treaba in Germania dar per ansamblu imi lasa impresia unor personaje foarte limitate la nisa lor de activitate si foarte inflexibili in general.

#134
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,189
  • Înscris: 24.02.2007
Doctoratul e pana la urma legat de cercetare, nu de industrie. 10 ani de scris PHP, invartit beans sau node_modules nu te ajuta mai deloc cand te apuci de un doctorat pe machine learning sau P != NP. E altceva.

#135
Machmaldus

Machmaldus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 23.10.2020

View Postdani.user, on 11 februarie 2021 - 23:05, said:

Doctoratul e pana la urma legat de cercetare, nu de industrie. 10 ani de scris PHP, invartit beans sau node_modules nu te ajuta mai deloc cand te apuci de un doctorat pe machine learning sau P != NP. E altceva.

Aici te înșeli. Industria germană face cercetare puternică. De fapt asta e painea lor de viitor. Nu poti avea industrie fara R&D. Nu stiu daca ai auzit de Frauenhofer, Leibnitz. Multi indieni pe care ii cunosc sunt atât in mediul universitar, cât si cel industrial facand doctorate si Postdoc. Ce m-a întristat e că exact in domeniul ăsta IT si tehnic, de care Romania e atât de mândră, nu am văzut absolut niciun român prin alea două domenii la nivel de doctoranzi, postdocs, profesori. Erau câțiva angajați ca tehnicieni... păcat că totul se reduce la banul câștigat rapid. Ma refer strict la Germania...

View PostAWE, on 11 februarie 2021 - 23:03, said:



Pana acum am avut colaborari cu doi, mi s-au parut foarte lenti in primul rand, unul de la client a avut nevoie de 1 saptamana ca sa imi dea ok-ul pentru un draft pe care il propusesem, o anexa de nici 10 pagini si asta in conditiiile in care aia era top priority, nu avea alte chestii mai importante care sa il retina. Celalalt, de fapt cealalta ca era o doamna mai in varsta mi-a dat cu flit in repetate randuri pentru ca nu considera ca un request venit de la un roman poate avea vreo prioritate. I s-a explicat ca niste sute de mii de euro care nu pot fi incasati fara respectivul document au o vaga importanta totusi.

Exista si oameni foarte de treaba in Germania dar per ansamblu imi lasa impresia unor personaje foarte limitate la nisa lor de activitate si foarte inflexibili in general.

Nu ca doresc sa le tin partea, știu că unele chestii tin de personalitate si nu de naționalitate, dar la ce etică a muncii au ei, ma surprinde ca ai dat de astfel de specimene. Poate o fi in domeniul juridic așa...sau poate nu ai dat de nemți get beget, pt ca ei sunt foarte prompți si serioși,cand vine vorba de muncă. Poate ai avut ghinion sau cine stie, poate or fi multi ca aia, sau poate e limba.

Dar da, sunt inflexibili si foarte specializați într-un domeniu. Le lipsesc generaliștii in ultimul timp, oameni cu viziune. Dar datorita faptului că totul e reglementat, sistemul in general e foarte eficient. O dată ce piatra e rostogolită, merg lucrurile foarte rapid.


#136
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,314
  • Înscris: 15.11.2003

View Postdani.user, on 11 februarie 2021 - 23:05, said:

Doctoratul e pana la urma legat de cercetare, nu de industrie. 10 ani de scris PHP, invartit beans sau node_modules nu te ajuta mai deloc cand te apuci de un doctorat pe machine learning sau P != NP. E altceva.
Ba te ajuta pentru ca in 10 ani nu vei lucra doar PHP, beans si module.
Astea se fumeaza in primul an.
Daca in 10 ani doar asta ai facut atunci poti fii sigur ca esti un programator ratat deja.

Este imposibil sa nu deprinzi aptitudini de analiza, cunostinte de business intr-un domeniu, experienta de arhitectura software, experienta de lucru cu oamenii poate chiar si experienta de lider/manager etc. dupa 10 ani de munca in domeniu
E la mintea cocosului : cum sa cercetezi ceva in orice domeniu pe care nu-l cunosti practic deloc ?

Edited by MarianG, 14 February 2021 - 10:37.
fara imobiliare


#137
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,189
  • Înscris: 24.02.2007

View PostMachmaldus, on 12 februarie 2021 - 08:22, said:

Aici te înșeli. Industria germană face cercetare puternică. De fapt asta e painea lor de viitor. Nu poti avea industrie fara R&D.

Eu ma refer la informatica/programare (suntem pe aria de programare), nu la industria traditionala. Aici cativa inventeaza ceva, tot ei sau alti cativa le impacheteaza frumos spre a fi reutilizabile iar multi altii le folosesc.

View Postradu103, on 12 februarie 2021 - 09:14, said:

Este imposibil sa nu deprinzi aptitudini de analiza, cunostinte de business intr-un domeniu, experienta de arhitectura software, experienta de lucru cu oamenii poate chiar si experienta de lider/manager etc. dupa 10 ani de munca in domeniu

Toate astea te fac un profesionist mai bun. Ce legatura au insa cu doctoratul/cercetarea? Sau vorbim de un doctorat in management/domeniul de business?

View Postradu103, on 12 februarie 2021 - 09:14, said:

E la mintea cocosului : cum sa cercetezi ceva in orice domeniu pe care nu-l cunosti practic deloc ?

3/4 ani de licenta + 2 ani de master nu iti dau nici o introducere in domeniu? Pe principiul asta, ar trebui viitorul student la constructii sa petreaca 10 ani pe santier inainte de a fi acceptat la facultate?

#138
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,314
  • Înscris: 15.11.2003

View Postdani.user, on 12 februarie 2021 - 14:52, said:

3/4 ani de licenta + 2 ani de master nu iti dau nici o introducere in domeniu? Pe principiul asta, ar trebui viitorul student la constructii sa petreaca 10 ani pe santier inainte de a fi acceptat la facultate?
Nu-ti dau nicio experienta reala, doar o introducere cum spui tu

#139
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Daca ar fi sa caracterizez industria software si cercetarea software actuala, as zice ca focusul e pe ML.

Si aici conteaza sa ai date reale, ideal "din industrie". Nu as zice ca e musai sa fii "in industrie" (de multi ani) sau sa ai experienta (multi ani) "in industrie", ca sa primesti acces la astfel de date si sa iti poti face cercetarea.

Mai exista cateva domenii rasfirate unde e util sa fii "in industrie" ca sa faci cercetarea, dar as zice ca nu e musai, statistic vorbind la nivelul intregii industrii software.

Iar viata e mult mai complexa si nu poate fi trasata "asa trebuie" sau "asa nu e bine", exista multe carari care pot duce la aceeasi destinatie: progresul stiintific.

Chiar nu stiu despre ce vorbiti. Pana si Einstein a "descoperit" teoria relativitatii cu "Gedankenexperimente", abia apoi s-a venit cu demonstratii matematice si cu experimente care sa intareasca teoria.


Totusi, de incheiere: ce nu e absolut deloc bine e cercetarea saracacioasa, in care e util sa ai resursele necesare (hardware mai scump de exemplu, o masina cu camera montata pe ea, etc) pentru cercetare / colectarea datelor, dar nu ai aceste resurse, si lucrezi ca bezmeticul pe modele pur matematice si simulatii.

Edited by OriginalCopy, 13 February 2021 - 12:13.


#140
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,314
  • Înscris: 15.11.2003

View PostOriginalCopy, on 13 februarie 2021 - 12:06, said:

Daca ar fi sa caracterizez industria software si cercetarea software actuala, as zice ca focusul e pe ML.
Focusul asta e pe ML de cand eram eu student, prin 2005-2006
Acum focusul marketing-ului e pe ML ca sa vanda folosindu-se de buzz-word-ul momentului

#141
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
Pentru contracte si case (de vacanta) va rog sa folositi alte sectiunii ale forumului.

Edited by MarianG, 14 February 2021 - 10:33.


#142
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
disctutia despre IoT a fost mutata --> https://forum.softpe...rnet-of-things/ <--

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate