Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Persoane ce au reusit in domeniu fara studii de specialitate (finalizate)

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
141 replies to this topic

#19
alexandru_s1976

alexandru_s1976

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 96
  • Înscris: 26.12.2020

View Postdani.user, on 07 ianuarie 2021 - 14:46, said:

Un topic pentru a da exemple de programatori/sysadmini care au ajuns sa aibe o cariera ok in domeniu insa fara a urma/termina o facultate in domeniu.

Preferabil din Romania.

Noi astia plecati in afara se pun...?

#20
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 08.03.2007
Nu am terminat facultatea, m-am lasat de politehnica prin anii 90 dupa cativa ani dupa ce m-am prins ca nu ma ajuta la ce vreau sa fac.
De 25 de ani fac: design hardware analog si digital, proiectare cablaje, DFM (design for manufacturing), productie SMD, soft de microcontrollere in ASM, cel mai mult pe domeniul automotiv, am undeva inspre 100k produse vandute in lumea larga. In curand deschid si line de productie SMD cu utilaje proiectate si construite de mine.
Din lasatul de facultate a nu se intelege ca poti profesa in domeniu fata o pregatire temeinica autodidacta. In tineretea mea nu am stiut ce is alea cluburi/distractie, etc. Am invatat si am pus mana pe surubelnita, ciocan de lipit, piese, etc pana mi-a iesit pe nas.
Am avut de-a lungul vremii vreo 10 colegi angajati si nenumarati care au intrat pe usa la interviu. Niciodata nu m-a interesat ce diploma au sau cat de frumos coafat e cv-ul.

#21
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Sunt multe meserii noi in IT (si nu numai) pentru care nu exista scoli/facultati. Chiar si cand spui programator, e un termen mult prea vag. Sunt mai multe feluri de programatori.
Un exemplu: nu exista scoli pentru cei care lucreaza in domeniul retelisticii/administrarii retelelor deci nici diplome.
Eu am facut facultatea de calculatoare (lucrez in domeniu si nu mi-a folosit la ceva diploma) si nu am facut retelistica.
Colegul meu de banca din liceu a facut facultatea de constructii si lucreaza administrator de retea. Si e doar un exemplu. Sunt multi care au facut facultatea intr-un domeniu dar lucreaza in alt domeniu, nici macar conex.

#22
halflife

halflife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 31.05.2015
De ce asa de important sa ai diploma ? Nu pot sa te verifice altfel ?

View Postpisoiu2, on 07 ianuarie 2021 - 17:07, said:

Nu am terminat facultatea, m-am lasat de politehnica prin anii 90 dupa cativa ani dupa ce m-am prins ca nu ma ajuta la ce vreau sa fac.
De 25 de ani fac: design hardware analog si digital, proiectare cablaje, DFM (design for manufacturing), productie SMD, soft de microcontrollere in ASM, cel mai mult pe domeniul automotiv, am undeva inspre 100k produse vandute in lumea larga. In curand deschid si line de productie SMD cu utilaje proiectate si construite de mine.
Uitati ca se poate si fara facultate de ce nu ma credeti ?

#23
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,463
  • Înscris: 15.11.2003

View PostMuf, on 07 ianuarie 2021 - 14:53, said:

Am facut doar 2 ani pana m-am lasat, lucrez de 3 ani fara probleme, seful meu actual s-a lasat dupa un an. Am 7 prieteni in domeniu, din care 2 fara diploma, ei au avut cel mai mare succes dintre toti Posted Image
Urmarea unei facultati in domeniu iti deschide multe porti la inceput si ajuta astfel, dar terminarea facultatii nu prea intereseaza pe multi angajatori. Dar poate fi inlocuita printr-un portofoliu.
Cati dintre voi aveti in contract titulatura director sau sef ?
Va zic eu, niciunul si nici nu veti avea fara facultate.
Sunteti carne de tun in primii 5 ani de experienta...dupa, tot carne tun ramaneti

Edited by radu103, 07 January 2021 - 18:09.


#24
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,463
  • Înscris: 15.11.2003

View Posthalflife, on 07 ianuarie 2021 - 18:07, said:

De ce asa de important sa ai diploma ? Nu pot sa te verifice altfel ?


Uitati ca se poate si fara facultate de ce nu ma credeti ?
este antreprenor...nu trebuie nicio facultate

#25
Korloff

Korloff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 25.08.2020

View Postradu103, on 07 ianuarie 2021 - 18:09, said:

Cati dintre voi aveti in contract titulatura director sau sef ?
Va zic eu, niciunul si nici nu veti avea fara facultate.
Sunteti carne de tun in primii 5 ani de experienta...dupa, tot carne tun ramaneti
Nu iti trebuie titulatura oficiala ca sa fii sef, aia e doar birocrateala irelevanta.

Carne de tun poti sa fii si cu facultate(inclusiv doctorat), sef(de facto) poti sa fii si fara bac.

#26
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.12.2006

View Postradu103, on 07 ianuarie 2021 - 18:09, said:

Cati dintre voi aveti in contract titulatura director sau sef ?
Va zic eu, niciunul si nici nu veti avea fara facultate.
Sunteti carne de tun in primii 5 ani de experienta...dupa, tot carne tun ramaneti
Uite ca eu am, si nu de ieri. Am facultatea facuta, dar in cu totul alt domeniu.

#27
Korloff

Korloff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 25.08.2020

View Posttacumd, on 07 ianuarie 2021 - 16:33, said:

Eu am incercat dar nu am reusit... adevarul e ca in domeniul IT nu te baga nimeni in seama daca nu ai facultate.
Du-te la orice facultate de info, inscrie-te la ID, si ai sa vezi ca mai mult de jumatate din colegii tai din anul I deja lucreaza.

View Postparabellum, on 07 ianuarie 2021 - 16:50, said:

E nevoie si de sapatori de santuri in constructii, nu numai de ingineri.
In programare ca activitate profesioala nu exista decat de la ingineri in sus, orice post de programator intr-un mediu profesionist implica activitati specifice ingineriei: analiza-design-implementare, indiferent ca la un nivel mai de jos sau mai de sus.

Desigur, cand ai impresia ca te chemi "programator" pentru ca bajbai niste chestii aiurea in timpul liber si le postezi pe net, da, treaba de sapatori de santuri in general.

Edited by Korloff, 07 January 2021 - 18:36.


#28
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005

View Posthalflife, on 07 ianuarie 2021 - 18:07, said:

Uitati ca se poate si fara facultate de ce nu ma credeti ?
am spui noi ca nu te credem, ti-am repetat ani de zile chestia asta

Quote

Din lasatul de facultate a nu se intelege ca poti profesa in domeniu fata o pregatire temeinica autodidacta. In tineretea mea nu am stiut ce is alea cluburi/distractie, etc. Am invatat si am pus mana pe surubelnita, ciocan de lipit, piese, etc pana mi-a iesit pe nas.

Edited by MarianG, 07 January 2021 - 18:53.


#29
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 06.01.2010

Quote

Desigur, cand ai impresia ca te chemi "programator" pentru ca bajbai niste chestii aiurea in timpul liber si le postezi pe net, da, treaba de sapatori de santuri in general.
Fii sigur ca exista si sapatori de santuri angajati, nu sapa aiurea in timpul liber. Sapa la greu si se cred 'programatori'.

#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Posttacumd, on 07 ianuarie 2021 - 16:33, said:

Eu am incercat dar nu am reusit... adevarul e ca in domeniul IT nu te baga nimeni in seama daca nu ai facultate.
Aici glumesti, nu?! Sau crezi ca daca nu te-au angajat pe tine nu angajează pe nimeni?

#31
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,463
  • Înscris: 15.11.2003

View PostKorloff, on 07 ianuarie 2021 - 18:25, said:


Nu iti trebuie titulatura oficiala ca sa fii sef, aia e doar birocrateala irelevanta.

Carne de tun poti sa fii si cu facultate(inclusiv doctorat), sef(de facto) poti sa fii si fara bac.
Pe cate proiecte Horizon ale EU ati participat ca sa nu fie important? Cati dintre voi astia fara studii ati lucrat pentru vreo banca sau vreo corporatie listata la bursele internationale?
Ca sa faci website-uri in php sunt convins ca nu ai nevoie de background.
Ca sa ajungi in locuri reglementate iti iei deny la primul screening, cel de cv, nici macar nu ajungi la hr si la verificare.
Nici macar plimbatorii de hartii nu scapa de filtru de competente certificate

View Post_bcristian_, on 07 ianuarie 2021 - 18:28, said:


Uite ca eu am, si nu de ieri. Am facultatea facuta, dar in cu totul alt domeniu.
De-aia esti boss, ca ai o facultate, nu conteaza care. Cand ajungi CIO sau CTO sa-mi zici. Am o banuiala ca nu se va intampla niciodata. La o firma serioasa se va gasi tot timpul unu la fel de bun. Si cu pedigree-ul necesar

Edited by radu103, 07 January 2021 - 19:37.


#32
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007

View Postradu103, on 07 ianuarie 2021 - 19:36, said:

Pe cate proiecte Horizon ale EU ati participat ca sa nu fie important? Cati dintre voi astia fara studii ati lucrat pentru vreo banca sau vreo corporatie listata la bursele internationale?
Ca sa faci website-uri in php sunt convins ca nu ai nevoie de background.

Dar poate ai noroc si prinzi ceva contracte banoase de ajungi sa castigi din PHP mai mult decat cineva de la banca pentru munca mai usoara/putin stresanta. Piata nu e mereu fair in sensul de proportionalitate experienta/dificultate si castig. Ajung unele firme, chiar si prin Europa, sa ofere unor incepatori salarii cat nu castiga altii dupa 10-15 ani experienta in alte firme.

View Postradu103, on 07 ianuarie 2021 - 19:36, said:

Cand ajungi CIO sau CTO sa-mi zici. Am o banuiala ca nu se va intampla niciodata. La o firma serioasa se va gasi tot timpul unu la fel de bun. Si cu pedigree-ul necesar

De ce trebuie sa ajunga CIO/CTO? Asta-i telul suprem al unui programator?

#33
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,463
  • Înscris: 15.11.2003

View Postdani.user, on 07 ianuarie 2021 - 20:02, said:

Dar poate ai noroc si prinzi ceva contracte banoase de ajungi sa castigi din PHP mai mult decat cineva de la banca pentru munca mai usoara/putin stresanta. Piata nu e mereu fair in sensul de proportionalitate experienta/dificultate si castig. Ajung unele firme, chiar si prin Europa, sa ofere unor incepatori salarii cat nu castiga altii dupa 10-15 ani experienta in alte firme.
Si ce legatura are pregatirea in domeniu cu banii castigati ?
Contractele, posturile, rolurile si parcursul financiar sunt o alegere personala.
Important este sa nu fii blocat din cauza lipsurilor din educatie , mai mult decat capacitatea/dorinta personala de a le fructifica sau nu.
E si normal sa lucreze la o firma de trompeta, studenti si ne-experimentati pe salarii bune.
Altfel n-ar lucra nimeni acolo. Se plateste mai mult riscul si stresul de a lucra cu habarnisti decat job-ul in sine.

Poti face scoala de balet, te faci antreprenor si investesti intr-un site php cu video-uri de balet.
Poti face o tona de bani si nu iti trebuie niciun background tehnic...doar bani.

View Postdani.user, on 07 ianuarie 2021 - 20:02, said:

De ce trebuie sa ajunga CIO/CTO? Asta-i telul suprem al unui programator?
E cea mai inalta pozitie pe care poti s-o ocupi cu pregatire tehnica.
Idealul ar fi CIO la o companie de soft, cu cat mai mare cu atat mai bine.

Asta inseamna sa contezi cu adevarat si sa progresezi in cariera.
Doar nu crezi ca idealul este sa iesi la pensie programator la 65 ani ?

Am si eu un prieten bun cu master in Cibernetica, olimpic national la fizica, care s-a facut fermier dupa 8 ani de IT pentru ca asta ii place si asta isi doreste.
Si in agricultura intalneste piedici la accesarea diverselor fonduri si grant-uri daca nu are specializari in domeniul...agriculturii...asa ca studiaza si ii face.
Scoala n-a omorat si n-a prostit pe nimeni pana acum, din contra !
Asa ca puneti mana pe carte ca nu va strica niciodata

Examenele sunt cel mai bun mod sa demonstrati ca stiti, nu copy/paste de pe net si carpit singur de 10 ori mai mult decat ar fi normal pentru o banalitate

Edited by radu103, 07 January 2021 - 20:16.


#34
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Posthalflife, on 07 ianuarie 2021 - 18:07, said:

Uitati ca se poate si fara facultate de ce nu ma credeti ?
Depinde ce vrei sa faci. Daca vrei sa inveti un domeniu, merge si cu facultate, merge si fara dar fara e de munca. Nu imposibil, dar trebuie sa te tii de treaba. La scoala se tin altii de tine.

#35
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007

View Postradu103, on 07 ianuarie 2021 - 20:11, said:

E cea mai inalta pozitie pe care poti s-o ocupi cu pregatire tehnica.

E inalta cat timp e intr-o companie cu a carei tehnica te poti mandri. Doar ca astea sunt foarte putine iar sansele sa ajungi CIO/CTO in cadrul lor minuscule.
Acum, depinde si de asteptari. Personal nu mi s-ar parea cine stie ce sa fiu CTO al unei companii a carei singure "mandrii tehnice" ar fi migrarea unor aplicatii Java EE in cloud.

#36
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 06.01.2010

View Postradu103, on 07 ianuarie 2021 - 20:11, said:

Si ce legatura are pregatirea in domeniu cu banii castigati ?
Banii intra aproape intotdeauna in discutie cand e vorba de teme de-astea.
In stil manelist uneori, "banu' meu te face pe tine".

Cand una ca Emy Noether a muncit multi ani de zile pe gratis, Green a facut ce-a facut din pasiune, fara nici un ban pe chestia aia, Einstein a cerut un salariu jenibil (pentru nivelul lui), Feynman a refuzat un salariu urias (a vrut sa refuze si Nobel-ul), Perelman a refuzat medalia Fields si premiul Millennium (1 milion $).

Asa ca acolo unde intervine discutia despre bani stim la care capat al spectrului de situam. La ala cu Becali Posted Image

Edited by parabellum, 07 January 2021 - 20:46.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate