Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alternative pod Giurgiu - Ruse

Cat spatiu stocare aveti in total...

Centrale termice compacte

Portofoliu incepator pe Bursa New...
 Probabil inselatorie pe OLX

Istoric Google

Copil cu temperament sangvinic

ADA TEL SERVICES
 inlocuire bara fata clio 4

Ce avem de platit in 2024 la cump...

La mulți ani @Arader!

La mulți ani @gabiroa!
 La mulți ani @gerbil!

La mulți ani @Therockstar!

Suspect Frauda Informatica

Scari interioare
 

Cum sa fac sa nu ma enervez?

* * * * - 3 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
32 răspunsuri în acest subiect

#19
Eekstein

Eekstein

    White Supremacist

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.056
  • Înscris: 28.10.2016
@initiator

Ce job/meserie ai ?

#20
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 25.550
  • Înscris: 13.09.2010
Intotdeauna sa ai in minte ca cel care greseste de fapt esti tu, Te intreb atunci daca te-ai judeca la fel de aspru.

#21
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.757
  • Înscris: 30.07.2006
Cu o papusa vodoo ai incercat?

#22
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 28.372
  • Înscris: 17.05.2004
Schimba cercul de cunoștințe.
Nu te mai preocupa sa explici unor idioți lucruri evidente.
Problem solved.

 Noua_pe_site, on 01 ianuarie 2021 - 22:03, said:


Am intrat pe topicul asta ca ma interesau raspunsurile dar problema ta e diferita de a mea.

Care e problema ta ? :)

Sa găsim soluții ... zic :)

#23
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.153
  • Înscris: 18.05.2007

 vasipop2211, on 01 ianuarie 2021 - 22:35, said:

Sunt barbat, probabil e vorba de razbunare dupa si da, problema as putea spune ca in mare parte ar putea fi a mea( desi nu neaparat). Un exemplu concret ar fi : o cunostina cu care ma intalnesc cam 1 data pe luna spune "Coronavirus nu exista, nu port masca si imi asum raspunderea daca patesc ceva". M-am enervat foarte tare pentru ca sunt constient ca asta e unul din motivele pentru care virusul se raspunde si am inceput sa il contrazic cu argumente date de medici / WHO. Vazand ca nu intelege si ca singurul lui argument fiind "medicii sunt platiti sa spuna asta" am inceput sa il atac pe partea profesionala(el fiind un muncitor in productie in o fabrica) spunandui ca exact asta e motivul pt care sa raspandeste virusul, ca foartea multi oameni needucati(desi nu doar acei oameni) nu cred si de acolo am ajuns la sa il atac indirect pe alte subiecte. In acea zi mi-a spus de un doctor nutritionist care avea o reteta de slabit rapid care nu parea sa aiba logica, nu l-am contrazis in ziua respectiva, i-am spus ca probabil medicul stie ceva ce noi nu stim despre acel aliment si oricum niciunul dintre noi nu are cunostinte ca sa contrazicem acel medic. Cand am ajuns acasa am cautat pe google si am realizat ca el probabil a citit undeva, dar doar titlul. Medicul avea o reteta de slabit rapid, dar tot medicul sustinea ca nu e sanatoasa acea metoda si ca nu trebuie folosita decat in cazuri extreme. Am pastrat aceasta informatie vreo 2 luni pana a adus acel argument din nou.

Tu te incurci cu persoanele nepotrivite. Daca luam subiectul din mesajul asta nu ai ce discuta cu asemenea persoane, se descalifica din start, si orice continuare a discutiei nu iti face decat tie rau.
La fel cu retetele de slabit, lasa-i pe prosti sa incerce toate rahaturile fara logica, pe barba lor e.

Tu simte-te bine din ambele motive, desfa o bere si bucura-te :)

Editat de giuliani, 02 ianuarie 2021 - 01:10.


#24
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.361
  • Înscris: 11.09.2007
e ok sa te enervezi. e o sursa imensa de energie.
nu iti suprima emotiile, ca te imbolnavesti de seriozitate si de plictiseala. invata sa canalizezi energia spre ceva constructiv( sau distructiv) si lasa-o sa curga.
am vazut multi oameni care traiesc o viata sterila, tocmai pentru ca incearca sa-si ascunda emotiile. ei spun ca sunt civilizati. eu spun ca sunt fantome care bantuie pamantul.

#25
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.516
  • Înscris: 12.07.2019
Te referi la familie? Ca altcumva nu vad motivul pentru care te-ar preocupa lucrurile astea.
Si daca te enervezi le zici ceva? Calea spre relaxare este sa zici ce gandesti.

Cred ca este mai mult o discutie despre "overthinking" decat despre orice altceva.

#26
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.036
  • Înscris: 17.11.2011
Incearca sa intelegi ca esti doar o "alta caramida in zid" si ca nu poti schimba felul in care oamenii percep lumea din jurul lor, sau modul in care actioneaza. Poti doar sa induci altora unele tendinte, dar nimic mai mult. As zice sa nu incerci sa controlezi ceea ce nu-ti sta in putere, ci sa accepti faptul ca realitatea isi are cursul ei. Ai putea eventual sa investesti timp si resurse in autodezvoltare, gaseste-ti un hobby, cultiva-te intelectual, practica un sport etc. Toate la un loc te vor ajuta sa-ti canalizezi atentia si energia pe lucrurile care au importanta in viata ta, si nu pe ce fac sau afirma altii in legatura cu nu stiu ce subiecte atat de iritante pentru tine.

Editat de glassofwine, 02 ianuarie 2021 - 18:08.


#27
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.965
  • Înscris: 06.05.2020

 Eekstein, on 01 ianuarie 2021 - 23:31, said:

@initiator

Ce job/meserie ai ?

Troll in devenire.
Urmeaza sa isi dea licenta.

#28
BUDAIbeer

BUDAIbeer

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 438
  • Înscris: 10.04.2020

 vasipop2211, on 01 ianuarie 2021 - 21:45, said:

incep sa ma gandesc la posibile argumente si cum sa ii fac "rau" acelei persoane daca repeta greseala

viata e prea scurta sa o traiesti suparat
da-i foc la casa! ia-i gatul la fraier
vorba aia, suparatul de azi, piromanul de maine

 vasipop2211, on 01 ianuarie 2021 - 21:45, said:

Cum as putea sa rezolv aceasta problema?
un briceag la breloc
cum vorbeste unul tare la telefon
PAC la pateu!

#29
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.672
  • Înscris: 12.06.2010
Goosfraba!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/onvx4dXhcHY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


#30
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 28.252
  • Înscris: 22.11.2009

 vasipop2211, on 01 ianuarie 2021 - 21:45, said:

Am observat ca in ultima vreme, atunci cand cineva imi greseste cu ceva, chiar si daca nu ii reprosez cand imi greseste ( de multe ori nu am un argument destul de bun pe moment/  imi e teama sa nu fiu respins de ceilalti ), dupa ce actiunea se termina incep sa ma gandesc la posibile argumente si cum sa ii fac "rau" acelei persoane daca repeta greseala. Prin a face rau, ma refer la a pune in aplicare unele reguli care am observat ca nu sunt respectate de acea persoana, chiar daca celelalte actiuni nu ma deranjeaza. Ex: X a vorbit tare la telefon, daca X vorbeste in continuare tare la telefon  am sa fac o reclamatie pentru ca nu a trecut pe trecerea de pietoni. Chestia asta ma consuma si ulterior oricum nu o pun in aplicare ( ma gandesc dupa 1 ora, inainte sa ma culc, a 2-a zi la chestii de genul). Cum as putea sa rezolv aceasta problema?
Trebuie sa dezvolti toleranta, indiferenta, relaxarea. Sa cultivi mai mult aspectele pozitive, in loc sa incerci sa le elimini pe cele negative.
Acum cele negative au o importanta prea mare pentru tine.
Cand vei fi mai indiferent unora le vei raspunde, altora nu. Si nu in functie de cat de mult te enerveaza, ci daca ai sau nu chef sa-ti strici zen-ul.
Cultiva starea de bine, de generozitate, de intelegere, chiar daca ti se pare ca n-are nicio utilitate practica.

#31
pilkington

pilkington

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 10
  • Înscris: 03.05.2017
Respira intr-o punga si numara pana la zece. Dupa care te vei relaxa.
Daca alternativa asta nu merge, ii poti da in cap lui mutu.

 BUDAIbeer, on 03 ianuarie 2021 - 10:42, said:

viata e prea scurta sa o traiesti suparat
da-i foc la casa! ia-i gatul la fraier
vorba aia, suparatul de azi, piromanul de maine


un briceag la breloc
cum vorbeste unul tare la telefon
PAC la pateu!
Nu mai invatati omul la prostii. :)

#32
VEL_1111

VEL_1111

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 38
  • Înscris: 21.12.2016

 vasipop2211, on 01 ianuarie 2021 - 21:45, said:

Am observat ca in ultima vreme, atunci cand cineva imi greseste cu ceva, chiar si daca nu ii reprosez cand imi greseste ( de multe ori nu am un argument destul de bun pe moment/  imi e teama sa nu fiu respins de ceilalti ), dupa ce actiunea se termina incep sa ma gandesc la posibile argumente si cum sa ii fac "rau" acelei persoane daca repeta greseala. Prin a face rau, ma refer la a pune in aplicare unele reguli care am observat ca nu sunt respectate de acea persoana, chiar daca celelalte actiuni nu ma deranjeaza. Ex: X a vorbit tare la telefon, daca X vorbeste in continuare tare la telefon  am sa fac o reclamatie pentru ca nu a trecut pe trecerea de pietoni. Chestia asta ma consuma si ulterior oricum nu o pun in aplicare ( ma gandesc dupa 1 ora, inainte sa ma culc, a 2-a zi la chestii de genul). Cum as putea sa rezolv aceasta problema?

Problema pare sa fie datorata mai mult unor gânduri obsesive legate de situatii suparatoare. Cum asa ceva este legat de o anumita sensibilitate afectiva (stima de sine scazuta, emotivitate ridicata ...), si un fel de gândire disfonctionala in anumite momente, lucrul acesta se rezolva mai bine si mai rapid cu ajutorul unui psiholog /psihoterapeut.
Nu exista o metoda miraculoasa cu ajutorul carei cineva sa se descotoroseasca fara efort de gâdurile suparatoare si sa ajunga la felul de gândire perfect functional. Este mult mai complex.

Psihoterapia ajuta mult.
Multi nu vor sa faca apel la psiholog / psihoterapeut, caci in afara de costul ridicat, ei se asteapta sa intâlneasca pe cineva care ii dadaceste precum un invatator cu elevii la scoala primara.
Nu exista asa ceva : un bun  psiholog / psihoterapeut nu isi pierde vremea cu dadaceli. El instaureaza o relatie de la egal la egal, pe baza carei se pun in practica metode necesare tratarii problemei.

#33
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.490
  • Înscris: 01.12.2017

 vasipop2211, on 01 ianuarie 2021 - 21:45, said:

Cum as putea sa rezolv aceasta problema?
Cand te enervezi, zici "serenity now".
Chestie verificata de Frank Costanza!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate