Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...
 Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 

Munchen-Gmunden-Bolzano-Munchen in 13 zile

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#55
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,602
  • Înscris: 01.07.2006
Incercam sa evitam transportul in comun pe motiv de pandemie. La Meersburg ma gandeam mai mult pentru cel mai vechi castel din Germania, daca mai mergem si in Mainau ne lungim prea tare daca vrem sa ne intoarcem in Fussen pe Alpenstrasse. Sau poate nu, daca vom fi facut deja excursia in Innsbruck (pentru munti) si atunci ne ramane timp si pentru insula Mainau. Sigur, si Friedrichshaffen e o optiune cu muzeul Zeppelin, dar...deja sunt prea multe pentru o zi.
Am uitat sa spun ca lucrurile se vor complica (sau simplifica!) mult daca ploua. Si cum iunie pare sa fie cea mai ploioasa luna din an in Bavaria....

#56
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,863
  • Înscris: 04.07.2010

View Postalecsus27, on 30 ianuarie 2021 - 17:04, said:

... iunie pare sa fie cea mai ploioasa luna din an in Bavaria....

Totuşi, are şi zilele cele mai lungi ! Am mai spus, multe opriri pentru vizite fac să nu simţi numărul de kilometri, ştiu din proprie experienţă. Şi după aceea rămâi uimit câte ai putut să vizitezi zilnic, o să vezi.

Şi dacă tot s-a vorbit de Memmingen, neapărat să bagi în program Ottobeuren, părerea mea !
E cu 3 stele în ghidul Mich-lin, adică maximum, şi adică tot atâtea ca München şi Rothenburg ob der Tauber.


Sănătate şi tcb !

#57
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,556
  • Înscris: 14.04.2008
Transportul in comun era pt vremuri normale.🙂
Noi am fost pe Mainau la sfarsit de iulie si era superba, cred ca si in iunie e asemenea. Si in Merano ati fi avut gradina botanica care merita!
Eu as lasa Innsbruck pt o vacanta viitoare, mai ales ca implica trecerea in alta tara (in vremurile astea).
Pt frumusetile montane recomand picioarele si instalatiile pe cablu.🙂

#58
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,556
  • Înscris: 14.04.2008
Ovidiu, multumesc si eu pt recomandare! Sincer, nu stiam de ea! Recunosc, nici nu am cautat.
Noi am avut avion de intoarcere dimineata la 8, ultima cazare o aveam in Memmingen, iar in ziua anterioara plecarii ploaia si bagajele ne-au facut sa renuntam la a mai vizita pt inca cateva ore Munchenul si am plecat catre Memmingen. Daca stiam si gaseam o varianta facila, vizitam.
Asa, pot recomanda o plimbare prin oras si restaurantul hotelului RiKu. Au o bere excelenta (ca peste tot; cred ca in vacanta asta am dublat cantitatea de bere bauta de-a lungul vietii🙂) si mancarea pe masura.

#59
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,602
  • Înscris: 01.07.2006
Da, pai normal vizitam Memmingen pe drumul Nurnberg - Fussen, dar e mult prea mult pentru ziua aia. Asa ca-l lasam pentru cand mergem la Lindau, ca oricum autostrada face acel ocol mare parca anume ca sa ne duca pe acolo. Si Ottobeuren, danke schon, Ovidiu!

Edited by alecsus27, 30 January 2021 - 18:20.


#60
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,863
  • Înscris: 04.07.2010

View Postalecsus27, on 30 ianuarie 2021 - 18:18, said:

... lasam pentru cand mergem la Lindau, ca oricum autostrada face acel ocol mare parca anume ca sa ne duca pe acolo ...

E bine gândit aşa.

Dariuşa, dacă tot am în dotare vreo 2 duzini de ghiduri Mich-lin, măcar cu semnalarea unor obiective turistice să contribui şi eu. Evident că în ziua de azi poţi găsi aproape totul pe net, însă în vremurile astea te asasinează atenţionările despre restricţiile legate de virus şi e mult mai anevoios să te documentezi.


Sănătate şi tcb !

#61
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postalecsus27, on 30 ianuarie 2021 - 17:04, said:

Sigur, si Friedrichshaffen e o optiune cu muzeul Zeppelin, dar...deja sunt prea multe pentru o zi.

Pentru mine a fost o semidezamagire: a durat maxim 2 ore vizita, textele cu explicatii (din cate imi amintesc) erau doar in germana. Stiu ca am plecat cu un gust oarecum amar, in conditiile in care am facut un ocol special sa il vad.
Ca o recomandare personala: daca esti prin zona, poti sa te opresti sa il vezi. Daca nu esti in zona, nu as bate drumul pana acolo.

#62
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,602
  • Înscris: 01.07.2006
Ne mai gandim, sa vedem cum stam si cu timpul. Cat despre indicatiile/explicatiile numai in germana in muzee etc. sunt obisnuit, se pare ca nemtii au orgoliul asta. Ca si cum le-ar zice turistilor: ori invatati germana ori...sorry. Exista si exceptii, dar putine.

#63
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,602
  • Înscris: 01.07.2006
Am intrat mai inainte cu Street view in muzeu si, din ce-am vazut, cel putin textele mai mari (pe afise etc.) erau dublate de varianta in engleza.

#64
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
Am mentionat anterior "din ce imi amintesc". Eu asa tin minte. Posibil sa fi pus acum si varianta in engleza.

#65
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,602
  • Înscris: 01.07.2006
Alaltaieri am primit mesaj de la BlueAir ca au anulat cursa dus/intors pentru Munchen "din motive operationale. Nu se pune problema sa luam in alta, pentru ca ar trebui modificate toate datele cazarilor. Nici n-am mai verificat sa vad daca au disponibil in alte zile la cazare, le-am anulat pe toate, aratand motivul. La fel am facut si pentru masina inchiriata. Din fericire toate anularile au fost gratuite. Blue Air mi-a virat banii in wallet.
Si uite asa se amana o excursie posibil frumoasa, pana cine stie cand...
Nu mai mergem vara asta cu avionul. In locul vacantei din Germania o sa facem in iunie un tur cu masina Iasi - Sighetu Marmatiei - Eger - Oradea - Cluj - Iasi.
Asta e.
Multumesc tuturor pentru sfaturi!

#66
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,602
  • Înscris: 01.07.2006
Maine plecam in excursie. Vremea cam proasta. Prognoza pentru Campulung (prima noapte) 9-11 grade. Din fericire dupa aia la Sighet etc. pare sa fie OK.

Intre Sighetu Marmatiei si Satu Mare vad pe proinfrastructura ca e de preferat ruta prin Baia mare, nu cea prin Negresti Oas. De asemenea, la intoarcere, de la Cluj la Iasi mai avem o cazare intermediara la Gheorgheni, dar pe harta soseaua Cluj-Reghin nu arata prea bine, deci va trebui s-o luam prin Turda si Targu Mures.

#67
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,863
  • Înscris: 04.07.2010

View Postalecsus27, on 13 iunie 2021 - 13:46, said:

... Campulung (prima noapte) ...

Dacă vă interesează un păstrăv cu mujdei și mămăligă, atunci recomand ca de la Muzeul Etnografic "Ioan Grămadă" să mergeți spre sud-est până la strada Aurel Vlaicu și să urmați această stradă la stânga și apoi până în capăt, în parcarea aflată foarte aproape de apa Moldovei. Asfaltul se termină mai înainte, dar ajunși în parcare doar treceți per pedes printre bazine și sunteți la păstrăvăria de la Pensiunea Liliana. În 2019 am mâncat excepțional, nu știu în prezent cum e, dar văd pe gmaps că au pus un număr de telefon mobil.

Încercați să vizitați și muzeul, noi le-am donat în 2019 două mașini de scris. Soții Grămadă sunt un cuplu admirabil, iar ce au adunat acolo în 40 de ani e impresionant. Recomand cu căldură !

Și Muzeul Lingurilor "Ion Țugui" merită vizitat, tot cu căldură îl recomand și pe acesta.

Oricum, la superlativ în zonă sunt cele 2 muzee de ouă încondeiate, cel din Vama (lângă gară - Letiția Orșiski) și cel din Moldovița (Lucia Condrea), al 3-lea fiind mai mic, iar exponatele fiind executate de copii (cel din Ciocănești, de peste drum de muzeul etnografic).
Dar deja e prea mult, mai bine lasă-le pentru un sejur în Bucovina.


Sănătate și drum bun !

Edited by OvidiuNS, 13 June 2021 - 15:03.


#68
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,602
  • Înscris: 01.07.2006
Mulțumesc mult, Ovidiu! Am citit mesajul tău abia azi, când suntem la Sighet. În Câmpulung am stat doar o zi, frig și cam ploaie. In Câmpulung n am putut accesa Softpedia, nu știu de ce. Am ajuns a doua zi pe la 3 la cazarea din Sighet, apt. mai neprimitor ca cel din Câmpulung. Din fericire vremea s-a încălzit și nu mai ploua. Tot drumul șoseaua foarte bună. Aici stam 3 zile, avem ce vizita, în oraș și împrejurimi.

Edited by alecsus27, 15 June 2021 - 18:05.


#69
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,863
  • Înscris: 04.07.2010

View Postalecsus27, on 15 iunie 2021 - 18:01, said:

... suntem la Sighet ...

Eee, acolo n-am fost încă. Pot să spun ce e de văzut, dar de băgat la maț nu știu exact unde e mai ok.
Dar vă descurcați voi ...


Sănătate și tcb !

#70
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,631
  • Înscris: 12.12.2006
Verifica Pastravaria Alex din Mara - am fost acolo acum cativa ani, a fost f dragut

#71
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,602
  • Înscris: 01.07.2006
mdt: n am mai fost la păstrăvăria aia, n am avut timp, mulțumesc oricum.  După Sighet am stat o zi în Satu Mare, pana acolo trecând prin Baia Mare (nu mai fusesem), centrul vechi mi s a părut drăguț. În Satu Mare am mai fost în 2014. Apoi spre Eger unde suntem acum. Vreme excelenta mereu, în Eger chiar f cald. La vama doar 3-4 mașini, a mers f repede, nu ne au întrebat de vaccin sau altceva, au cerut doar buletinele și întrebat unde mergem. Cei vreo 30 km pana la autostrada drum peticit și nu prea bun, dar acceptabil. La cazarea din Eger wireless ff slab și discontinuu, în plus ne au dat un apt. mai mic în prima zi, fata de cel rezervat prin booking. Abia începând de azi ne mutam în cel pt care am plătit. Ne au zis ca ne vor scădea din preț pt prima zi. Eger simpatic, noi stam chiar lângă castel, destule clădiri impozante, vechi. Mai stam 2 zile, apoi ne întoarcem prin Oradea. Nu știu dacă vom ieși din Eger în aste 2 zile spre zona montana, poate doar asa sa vedem cum arata munții ungurești.

Edited by alecsus27, 20 June 2021 - 07:39.


#72
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,602
  • Înscris: 01.07.2006
Plecam în dimineata asta din Eger spre Oradea (intram pe la Borș 2), noi apartament a fost mai bun (deși mai călduros ca primul, afara fiind de asemenea f. cald), sa vedem dacă ne face reducere pentru prima noapte - deocamdată au debitat cardul cu suma întreaga (sau o face booking automat). Orășelul foarte drăguț, liniștit, cu destule obiective de vizitat, plus ape termale- unde n am mai ajuns. Am vizitat ieri castelul-fortareata și muzeul dinăuntru, interesant și cu multe exponate de epoca. S-a organizat și o sceneta istorica, în curtea interioara. Cu ocazia asta am aflat ca bubuitura ce-l auzeam uneori nu era de la petarde ale celor ce urmăresc meciurile Euro 2020 pe un ecran mare din apropiere, ci de la o pușcă veche și mare, care suna ca un tun. Destul de mulți turiști, marea majoritate unguri.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate