Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri

Musuroi mare
 

Recomandare sistem boxe 2+1 sau 5+1

- - - - -
  • Please log in to reply
178 replies to this topic

#1
andrei100

andrei100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 31.01.2008
Salut, tocmai am cumparat un sistem 5+1 Logitech z607 si sunt maxim dezamagit de calitatea sunetului pe joase si medii. Greseala mea a fost ca l-am cumparat direct din magazin (Carrefour), deci va fi greu spre imposibil sa il returnez. Consultantul era tare grabit si nu am apucat sa il testez, din pacate am fost naiv si l-am luat si asa.
La piese cu frecvente diferite ale bass-ului imi reda doar un bass plat, la unele bass prea puternic care acopera vocalul, ati prins ideea, e de caca. Satelitii sunt ok, dar subwooferul e jale. Am incercat tot felul de reglaje pe egalizator din placa Dell din laptop, dar nu rezolva problema nici 10%.

Oricum, vreau sa il schimb cu ceva mai bun, nu ma intereseaza asa de mult puterea cat fidelitatea, fiind pt apartament oricum il voi folosi extrem de rar la mai mult de 50% din volum. Ce recomandati? Buget pana in 700 de lei.
Multam!

Edited by andrei100, 14 December 2020 - 15:34.


#2
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008
O statie mai veche cu 4 iesiri pentru boxe si desigur 4 boxe, 2 pentru joase si medii, 2 pentru medii si inalte. Sau intr-o oricare alta varianta. Pe mine niciodata nu m-au dat pe spate acest tip de boxe 5.1 la bani putini.
De schimbat boxele rezolvi usor, daca refuza plata iti cumperi mancare de sarbatori.

Edited by ammaus, 14 December 2020 - 15:46.


#3
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
2 pentru joase si medii si 2 pentru medii si...ce?! Ce dracu e aia?


Ai putine alternative de sunet decent la banii aia. Una din putinele: https://www.pcgarage...olab/solo26-20/

Iar 2.1 e cand ai multe mii de lei, nu cand abia iti ajunge sa rezolvi problema celor 2 canale in mod decent.

Edited by Notsure, 14 December 2020 - 15:51.


#4
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

View Postandrei100, on 14 decembrie 2020 - 15:32, said:

...Greseala mea a fost ca l-am cumparat direct din magazin (Carrefour), deci va fi greu spre imposibil sa il returnez. ...
Îl poti returna.
De cât timp l-ai cumpărat?

#5
4ndr3i-13

4ndr3i-13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,479
  • Înscris: 02.01.2008
poate si https://www.emag.ro/...b/pd/D028Z5BBM/ ?
eu am modelul mai vechi 2730 si sunt multumit, acum depinde si de pretentii

macar la astia poti returna usor daca nu iti place

#6
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002

View Post4ndr3i-13, on 14 decembrie 2020 - 16:14, said:

poate si https://www.emag.ro/...b/pd/D028Z5BBM/ ?
eu am modelul mai vechi 2730 si sunt multumit, acum depinde si de pretentii

macar la astia poti returna usor daca nu iti place
Ai si iesire pentru viitorul subwofer
PS indiferent de boxe trebe sa ai o sursa de muzica de calitate,,"caca" si de acolo poate sa apara

Edited by danb1961, 14 December 2020 - 16:34.


#7
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Lasa-le dracu de 3 cai la 700 lei, abia ating decenta Microlaburile alea pe 2 cai. Lasati prostiile cu subwoofere, 3 cai si alte glume la pretul asta. Plus ca alea 3 cai la Edifier sunt pur si simplu ca sa ia ochii la fraieri, un woofer de 16cm nu are nici probleme de dispersie, nu e nici vreun woofer cu bass asa de profund incat sa nu poata reda mediile, au bass slabut.

#8
andrei100

andrei100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 31.01.2008

View PostReactor2015, on 14 decembrie 2020 - 15:51, said:


Îl poti returna.
De cât timp l-ai cumpărat?
De vreo 5 zile. M-am uitat pe legislatia vietii si teoretic daca iei din magazin fizic nu primesti banii inapoi doar pt ca nu iti place produsul. Dar da, poate mi-oi lua caltabosh de banii aia.

View Postdanb1961, on 14 decembrie 2020 - 16:32, said:


Ai si iesire pentru viitorul subwofer
PS indiferent de boxe trebe sa ai o sursa de muzica de calitate,,"caca" si de acolo poate sa apara
Muzica se aude excelent in niste casti sennheiser ieftinutze, nu are cum sa fie de acolo problema. E clar de la cutioaca.

Multam pt cele 2 sugestii, o cercetez sa vad ce e si cu ele.

Eu am ales logitech pt ca am auzit in trecut pe la prieteni muzica din ele, si se auzea fain. Din boxe mai micute si mai vechi, deci...nu stiu ce s-a intamplat cu firma asta. Am mai citit review-uri despre Logitech z623 care cica ar fi un sistem bun, dar...parca nu mi-ar veni

#9
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

View Postandrei100, on 14 decembrie 2020 - 18:08, said:

Am mai citit review-uri despre Logitech z623 care cica ar fi un sistem bun, dar...parca nu mi-ar veni

Doamne fereste!

Ia Microlab Solo 6, cum ti-am zis, e printre putinele variante decente sub 700 lei. La pretul asta altceva decent nu gasesti decat 2 boxe de raft pe 2 cai.

#10
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
"Muzica se aude excelent in niste casti sennheiser ieftinutze,"
https://www.popsongu...-than-speakers/

Edited by danb1961, 14 December 2020 - 18:15.


#11
andrei100

andrei100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 31.01.2008

View PostNotsure, on 14 decembrie 2020 - 18:14, said:



Doamne fereste!

Ia Microlab Solo 6, cum ti-am zis, e printre putinele variante decente sub 700 lei. La pretul asta altceva decent nu gasesti decat 2 boxe de raft pe 2 cai.
Ok, m-ai facut curios daca tot le lauzi asa. Vreo diferenta sesizabila de calitate a sunetului intre 6c si 7c? Pretul la cele din urma e ceva mai mare, dar inca in buget.

View Postdanb1961, on 14 decembrie 2020 - 18:14, said:

"Muzica se aude excelent in niste casti sennheiser ieftinutze,"
https://www.popsongu...-than-speakers/
Stiu. Nu am pretentii de calitate de studio din boxe, dar nici sa nu aiba nicio treaba cu ce aud in casti. Precizez ca ascult cu precadere house, deep, tech, progressive. Deci niste muzici cu un bass profund si cald, dar care se aude in boxele astea logitech ca un bass de trap.

#12
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Nu le laud, sunt la limita decentei, incerc sa te opresc sa iei niste gunoaie cum ar fi INCA UN sistem Logitech, niste boxe pe 3 cai la pretul la care abia poti faci unele pe 2 cai sau cine stie ce alte idei.

Bass foarte profund nu vei avea la banii astia, in orice caz. Logitech-ul ala are midbass-ul pronuntat si nu are sub-bass deloc, sub 60Hz nu da aproape nimic. Solo 6 nu-s foarte departe, abia se apropie de 50Hz, dar macar nu iti acopera mediile cu midbass. 7c sunt mai mari si se vor auzi mai tare si un pic mai profund, dar nu e pentru camere mici.

Cat de mare e camera? Ca si aici apar probleme.

Edited by Notsure, 14 December 2020 - 20:14.


#13
andrei100

andrei100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 31.01.2008
Camera e mica, 12 mp, un dormitor practic. Deocamdata. Dar ma intereseaza sa acopere frumos si un spatiu de pana la 20mp, pentru dj sets.
Pot sa fac o aroganta si sa maresc bugetul pana la 1000 de lei, daca stiu ca ma vor tine ani buni. Ceva considerabil mai calitativ in bugetul asta? Daca zici ca microlab-ul nu e departe de logitech...

#14
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Problema e ca niste boxe care suna bine si cu bass plin in 20mp, vor bubui nasol in 12mp, iar unele care se vor auzi ok in 12mp, vor suna sec in 20mp.
In 20mp merg Solo 7, in 12mp nu prea, mai degraba Solo 6. Dar au reglaje de bass, mai poti manipula situatia cat de cat. In 12mp nu vei prea putea avea bass foarte profund decat cu cheltuiala, camera va rezona la vreo 50Hz, ar trebui boxe sa coboare mult si sa reduci fix 50Hz prin EQ, calibrare, sau sa ai subwoofer taiat la 40Hz si boxe care nu coboara sub 60Hz, dar asta asa, ca sa carpesti situatia fara DSP. Chiar si daca e sa cresti la 1000 lei, tot pe la Solo 6 cred ca te opresti.

#15
andrei100

andrei100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 31.01.2008
:( nasol. Hai sa exemplific un pic situatia, cu o piesa:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lIKAnDB8xKY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

La 1:04 incepe bass-ul principal + acea modulatie continua pe fundal cu schimbare de note, pe o frecventa mai ridicata. La 2:40 apare si al treilea element, cu o frecventa si mai ridicata, dar tot in gama mid-low. Ei, pe logitech bass-ul principal se aude slabut, dar hai sa zicem ca merge cat de cat. Insa acea modulatie misto o reda doar ca o vibratie rece, si parca tuseste la schimbarea notelor. Jalnic. Si al treilea element e plat tare, chiar daca nu absolut ingrozitor. Plus inca ceva, joasele si mediile joase se aud de parca ar fi despartite intre ele, taiate cu cutitul. Ori in realitate acestea se intrepatrund. E o experienta usor sinistra, si nu sunt vreun audiofil.

Acel microlab ar rezolva problemele enumerate mai sus, daca nu complet, macar sa nu mai simt ca imi bat joc de producatorii pieselor muzicale?

#16
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Ce auzi tu pe langa beat-uri sunt cam medii cu ceva mediu-joase. Au fundamentul in mediu-joase, dar definitia lor e data de medii. Sunt fix pe zona unde nici subwooferul, nici satelitii nu se baga, ai crossoverul, ar pica undeva in sarcina satelitilor, la limita lor de jos, unde nu prea se descurca. Teoretic Solo 6 ar trebui sa se descurce mai bine.

Mai e o problema, cea a camerei. Raspunsul in frecventa in camera este foarte neregulat pe bass si medii-joase, iar asta cu pozitionare atenta, cu pozitionare neglijenta nici nu mai poti zice ca asculti melodia originala. Camera distruge mare parte din melodie. In principal ai o rezonanta principala care va bubui indiferent ce vei face si o vei distinge separat de restul sunetului daca nu ai ori boxe care sa nu coboare pana la ea deloc sau aproape deloc (la tine fiind 50Hz, nu ai cum), fie sa ai DSP sau sa ai gol intre sateliti si subwoofer fix in zona aia (vorbim de subwoofere adevarate, nu Logitech)

Ce as face eu in locul tau... As comanda Solo 6 si daca nu mi-ar conveni, le-as trimite inapoi. Daca iei Solo 6 si nu iti va conveni ceva si vii aici si explici ce, ti se va da solutia care ti-ar mai ramane.

Totusi, succesiunile subtile de note pe mediu-joase si chiar medii in camera cam dau fail, in casti poti face distinctie intre tonuri foarte apropiate, camera iti fute sunetul incat iti poate distorsiona o linie melodica foarte subtila, se disting mai mult variatiile substantiale intre tonuri.

Edited by Notsure, 14 December 2020 - 22:33.


#17
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postandrei100, on 14 decembrie 2020 - 21:56, said:

Posted Image nasol. Hai sa exemplific un pic situatia, cu o piesa:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lIKAnDB8xKY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

La 1:04 incepe bass-ul principal + acea modulatie continua pe fundal cu schimbare de note, pe o frecventa mai ridicata. La 2:40 apare si al treilea element, cu o frecventa si mai ridicata, dar tot in gama mid-low. Ei, pe logitech bass-ul principal se aude slabut, dar hai sa zicem ca merge cat de cat. Insa acea modulatie misto o reda doar ca o vibratie rece, si parca tuseste la schimbarea notelor. Jalnic. Si al treilea element e plat tare, chiar daca nu absolut ingrozitor. Plus inca ceva, joasele si mediile joase se aud de parca ar fi despartite intre ele, taiate cu cutitul. Ori in realitate acestea se intrepatrund. E o experienta usor sinistra, si nu sunt vreun audiofil.

Acel microlab ar rezolva problemele enumerate mai sus, daca nu complet, macar sa nu mai simt ca imi bat joc de producatorii pieselor muzicale?

Io nu sint convins ca distingi tu corect ce inseamna bas de fapt si nu esti singurul. Bum-bum si bas sint chestii absolut diferite. Ce se aude la tine acolo la minutul 1:04 este distorsionat intentionat. Cauta pe net chitara electrica bas, uite un exemplu:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ONw0q2ZhEXg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Cauta JD Sumner, probabil cea mai joasa voce a tuturor timpurilor. Vezi basul de pe fundlul melodiei Rainbowland Miley Cyrus. Cu asta poti testa, daca nu cumva ai unde stationare. Daca da, revino dupa pentru o reteta ;)
Un bassdrum se mixeaza de regula undeva la 50...60Hz. O chitara bas ajunge la 40Hz. Un pian Bösendorfer ajunge la 16,4Hz (Subcontra C)...

Daca sistemul este ok, atunci ar trebui sa redea curat in toate cazurile enumerate mai sus. Distorsiunile se aud deranjant, le poti distinge. Asta nu inseamna ca ai un sistem neaparat bun, dar poate nu e nici chiar atit de prost cum ti se pare tie. Schimba-ti pozitia in incapere la teste

#18
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Nu, nu are unde stationare, locuieste pe camp. Sau mai bine ii zice Miley Cyrus in melodie. E prin lyrics undeva?

Cand lumea se refera aici la bass, se refera la toate sunetele sub aprox 250Hz. Nu suntem pe forum de mixeri de duminica sa ne spui ca de fapt kick-ul e kick si bass-ul e bass.
Iar daca o luam asa, bass-line-ul si kick-ul isi pot schimba zona de frecventa lejer, nu e nicio regula ca chitara sa coboare la 40Hz si kick-ul sa aiba greutatea la 60Hz, poate fi si un kick cu greutate, la 40Hz, iar bassline-ul, fie ca e chitara, fie ca e sintetizator, sa fie la 80Hz.


Chiar si asa, boxele alea sunt niste gunoaie indiferent de cum e camera, wooferul ala de 13cm nu atinge sub-bass-ul. Este prost chiar si comparativ cu alte modele mai vechi cu woofer de 13cm. Cred ca e printre cele mai proaste Logitech-uri din gama de jos spre mijloc produse vreodata, iar asta zice multe, Logitech fiind o porcarie din start ca marca.

Edited by Notsure, 14 December 2020 - 23:32.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate