Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon
 Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu

La mulți ani @yanni17!
 La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof

Problema card reader Sandisk
 Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...

PC-ul nu booteaza
 

Upgrade de la amplituner Yamaha RX496 la amplificator mai serios

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
213 răspunsuri în acest subiect

#199
OVERboost

OVERboost

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 147
  • Înscris: 15.02.2004

 vinciun, on 23 decembrie 2020 - 11:25, said:

Ai ascultat muzica folosind un telefonul? Aici nu exista loc de interpretat. Pe telefoane se aude mult mai incet, daca il mai tii si 75% din volum pai mai bine ma lipsesc de asa placere, o sa amplifici mai mult parazitii decat semnalul util.

Eu nu inteleg care e problema ta. Masori nivelul SPL tinand potentiometrul amplificatorului la minus 36... ca sa ce? Apoi spui ca dat la maxim se aude tare de nu mai poti sta in camera. Atunci care e problema?
1 La paraziti nu sunt de acord, nu se aude chiar nici un parazit la volum maxim la smartphone si in acelasi timp maxim si la amplificator.
2 Pai despre asta nu eram in clar, la -36 care de fapt e peste jumatate din cursa (ma rog, din numerele afisate) ma asteptam sa sune la fel de tare ca cel vechi.
Am observat insa pe linkurile de pe youtube ale altor persoane, ca si ei asculta pe la -20, caz in care si la mine se aude foarte de tare.
Doar ca nu mi se pare in regula volumul asta digital e vorba de decibeli pe bune, caz in care ar fi plsuzibil, sau sunt doar niste numere ca sa ai o idee.
Dar sincer, cred ca asa sunt toate amplificatoarele cu volum rotativ digital.

PS: Chestia cu valoarea de ~100 Vrms la iesirea de la telefon nu o sitam, o sa masor si eu sa vad cat scoate al meu.

#200
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.822
  • Înscris: 04.10.2014

 OVERboost, on 23 decembrie 2020 - 13:29, said:

Doar ca nu mi se pare in regula volumul asta digital e vorba de decibeli pe bune, caz in care ar fi plsuzibil, sau sunt doar niste numere ca sa ai o idee.
Sunt dB pe bune după ce îl calibrezi. Producătorul nu are cum să știe la ce boxe îl legi și cât de departe stai de acestea.

 OVERboost, on 23 decembrie 2020 - 13:29, said:

PS: Chestia cu valoarea de ~100 Vrms la iesirea de la telefon nu o sitam, o sa masor si eu sa vad cat scoate al meu.
mV (milivolți) altfel te curentezi.

#201
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.691
  • Înscris: 24.10.2015

 OVERboost, on 23 decembrie 2020 - 13:29, said:


1 La paraziti nu sunt de acord, nu se aude chiar nici un parazit la volum maxim la smartphone si in acelasi timp maxim si la amplificator.
2 Pai despre asta nu eram in clar, la -36 care de fapt e peste jumatate din cursa (ma rog, din numerele afisate) ma asteptam sa sune la fel de tare ca cel vechi.
Am observat insa pe linkurile de pe youtube ale altor persoane, ca si ei asculta pe la -20, caz in care si la mine se aude foarte de tare.
Doar ca nu mi se pare in regula volumul asta digital e vorba de decibeli pe bune, caz in care ar fi plsuzibil, sau sunt doar niste numere ca sa ai o idee.
Dar sincer, cred ca asa sunt toate amplificatoarele cu volum rotativ digital.

PS: Chestia cu valoarea de ~100 Vrms la iesirea de la telefon nu o sitam, o sa masor si eu sa vad cat scoate al meu.

Aaa, pai daca asta ti-era dilema, uita frate si bucură-te de muzica. Nu prea au legatura una cu alta. Tot ce conteaza e cat de potent e un amplificator cand in invarti de potentiometru pana aproape sa apara distorsiuni. Adica ii dai pana in punctul in care ar aparea ceva distorsiuni in boxa si reduci un pic inapoi sa fii sigur ca ai sunet curat. Reglezi la ambele nivelul acesta si abia atunci te apuci de masurat sau de facut comparatii care e mai puternic. Ce faci tu e absolut irelevant.

La technics ating puterea maxima invartind pe la jumate din cursa potentiometrului. Si se aude foarte tare, nu zic nu. Insa mai departe e degeaba. Dar e utila toata cursa pentru sursele de semnal mai slabe, de exemplu cand conectez telefonul trebuie sa invart mai mult de jumate ca sa obtin maximul la amplificator.

La harman kardon in schimb trebuia sa fac vreo doua rotatii complete.

#202
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.496
  • Înscris: 13.11.2011
OVERboost , lasă telefonul si ia un player dedicat care să aibe iesire separată LINE OUT ,iesirea de căști este ptr căști ....si punct.
Iar in legătură cu boxele nu spera la minuni din partea acelor MM , fiecare clasă isi are prețul si o anumită prestație sonoră de obicei raportată la preț.
Am 3 surse conectate la amplif de pe care ascult muzică: PC,Cd player si Fiio X5 (first gen), toate se aud bine ,singura precizare că playerul portabil Fiio scoate pe Line Out 1.5 V pe cand Cd playerul 2.0 V ,asta înseamnă că atunci cand ascult de pe playerul portabil trebuie sa rotesc volumul din amplificator o idee mai mult.
Uite am găsit pozele din 2012..in urmă cu mulți ani mi-am luat NAD-ul C356 si boxele Magnat Quantum 553 si am fost la cineva ptr a face un comparativ cu Magnat Monitor 220 (modelul anterior celor care le vrei tu) ,chiar eram curios si eu cum sună ,de ce sunt atat de lăudate.
Iti spun sincer că nu m-au dat peste cap, amplificatorul NAD C356 conectat la o sursă bună "a scos untul" din cele două perechi de boxe.

Fișiere atașate


Editat de missionnad, 23 decembrie 2020 - 22:06.


#203
OVERboost

OVERboost

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 147
  • Înscris: 15.02.2004
Sa stii ca chiar ma gandeam sa imi iau un player (mobil sau nu) dedicat, dar nu am avut timp sa cercetez subiectul. Multumesc pentru pont.
Partea nasoala e ca pe telefon mai intra apeluri sau notificari si se duce distractia...
Aseara am ajuns la tara si am instalat sistemul vechi, cu tot cu cablul jack - 2 x rca, asa ca ma gandesc:
- un Fiio M3K nou (300)    https://www.avstore....abile/fiio-m3k/
- un cd player Yamaha second care ar fi pe la (500)    https://www.olx.ro/o...html#cb0b5430bd

PS: Aseara am pus boxele jos, pe podea. Basul se aude mult mai pronuntat, probabil e alta si dinamica camerei, cum ziceati.

#204
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.180
  • Înscris: 16.10.2008
Boxele de raft nu se pun jos. Basul ala supradimensionat nu e scos de boxe ci de camera. Si nu de dinamica ci de multele probleme acustice.

#205
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.496
  • Înscris: 13.11.2011

 OVERboost, on 24 decembrie 2020 - 11:23, said:

Aseara am pus boxele jos, pe podea. Basul se aude mult mai pronuntat, probabil e alta si dinamica camerei, cum ziceati.
Normal ,e vorba de acustică.... Orice boxă pusă pe podea se aude "mai băsos" .

Playerul Fiio X5 îl folosesc si în mașină,se aude foarte bine.
Cea mai importanta verigă dintr-un lanț audio sunt boxele,ele dau sunetul final...Si binenteles amplasare corect în camera/spatiu.

#206
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.822
  • Înscris: 04.10.2014

 missionnad, on 24 decembrie 2020 - 13:17, said:

Orice boxă pusă pe podea se aude "mai băsos" .
Nu știam asta. Acum îmi explic de ce pune tweeter-ul deasupra și woofer-ul dedesubt.

#207
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.496
  • Înscris: 13.11.2011

 Jean-Luc_Picard, on 24 decembrie 2020 - 16:19, said:

Acum Ăźmi explic de ce pune tweeter-ul deasupra și woofer-ul dedesubt.
Explică-ti si de ce Mission pune tweeterul dedesubt .

Fișiere atașate



#208
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.822
  • Înscris: 04.10.2014
Nu e dedesubt, e la mijloc și...

#209
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.180
  • Înscris: 16.10.2008

 Jean-Luc_Picard, on 24 decembrie 2020 - 16:19, said:

Nu știam asta. Acum îmi explic de ce pune tweeter-ul deasupra și woofer-ul dedesubt.
Uite niste boxe foarte la moda
Si niste Dynaudio din seria de varf

Fișiere atașate


Editat de edigee, 24 decembrie 2020 - 22:24.


#210
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.496
  • Înscris: 13.11.2011

 Jean-Luc_Picard, on 24 decembrie 2020 - 17:54, said:

Nu e dedesubt, e la mijloc și...
Normal trebuia sa fie sus.

 edigee, on 24 decembrie 2020 - 22:21, said:


Uite niste boxe foarte la moda
Si niste Dynaudio din seria de varf
Principiul D'apolitto.

#211
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.822
  • Înscris: 04.10.2014

 missionnad, on 24 decembrie 2020 - 22:34, said:

Normal trebuia sa fie sus.
Chestia asta e relativă. Cei care îl pun în mijloc o fac astfel ca difuzorul „fantomă” care se formează între cele două difuzoare fizice să aibă același centru geometric precum tweeter-ul și sunetele să pară că vin din același loc pe toată plaja de frecvențe. De asemenea, pentru că difuzoarele de înalte au o dispersie scăzută, sunt mult mai direcționale, se caută să fie amplasate pe verticală la nivelul urechii. Cam ăsta ar fi de fapt normalul.

Editat de Jean-Luc_Picard, 24 decembrie 2020 - 23:10.


#212
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.691
  • Înscris: 24.10.2015
Am observat ca la unele boxe se aude mai bine daca difuzorul de medii e la nivelul urechii iar tweeterul mai sus sau mai jos. De obicei boxele care au tweeterul prea agresiv.

Editat de vinciun, 25 decembrie 2020 - 01:54.


#213
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.496
  • Înscris: 13.11.2011
Mission m34i nu au tweeter agresiv, dimpotrivă....

#214
OVERboost

OVERboost

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 147
  • Înscris: 15.02.2004
Salutare colegi, care mai sunteti... :-)
Nu am mai postat de 12 luni pe aici.
Un mic update, am trecut de la amplituner R-S300 la amplificator A-S500.
Intr-adevar, nu pot sa explic, dar urechile mele sunt mai fericite.
Suna intr-adevar altfel muzica, tot restul echipamentului fiind identic.
Just to let you know... :-)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate