Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...
 "Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis
 Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...

La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...
 Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...

Curatare tigaie

Alegere SPC sau parchet laminat -...
 

Upgrade de la amplituner Yamaha RX496 la amplificator mai serios

- - - - -
  • Please log in to reply
213 replies to this topic

#163
petrisor_popescu

petrisor_popescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 15.06.2007

View PostOVERboost, on 22 decembrie 2020 - 19:20, said:

Salutare dragilor, m-am intors cu masuratorile, facute in felul urmator:
sursa (smartphone) pe volum la "1" liniuta, amplificatorul pe maxim (+16 dB)  -> SPL 60 dB (tin sa mentionez ca zgomotul de fond este inexistent)
Aceiasi sursa pe volum "maxim -1" liniuta, amplificatorul                la  -36 dB   -> SPL 60 dB

Ieri boxele legate pe speaker B aveau volum mai tare decat pe speaker A, astazi insa cand am legat boxele inapoi pe speaker A am constatat ca volumul este mai mare dacat ieri.
Acum oricum sunt legate boxele se aude la fel.
Probabil ca intre timp s-au mai incarcat condensatorii, cat a stat amplificatorul in priza.

Totusi ceva a avut ieri, s-a auzit extrem extrem de incet insa acum suna chiar bine. Nu imi explic ce s-a intamplat, dar acum merge cum ar trebui.
Sa fi fost totusi condensatorii goliti de la stat pe raft, vanzatorul mi-a spus ca nu l-a folosit de ceva timp. Initial am crezut ca mi-a trimis un amplificator cu probleme, nu e cazul.
Alta explicatie nu gasesc...

PS: Boxele noi inca nu au ajuns, am sunta la avstore si mi-au spus ca inca nu le-a ridicat curierul.
Oricum, ma bucur ca amplificatorul si-a dat drumul. Cei 2x50W sunt chiar suficienti pentru o camera de apartament.
Telefonul nu cred că este o sursă de redare bună decât dacă este singura sursă pe care o ai la dispoziție. Eu folosesc telefonul ca sursă de redare pe ieșirea din căști și intrarea AUX doarla radio-cd-ul din mașină.

Edited by petrisor_popescu, 22 December 2020 - 20:50.


#164
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostJean-Luc_Picard, on 22 decembrie 2020 - 20:43, said:

Condensatorii electrolitici nu sunt acumulatoare. Nu se „încarcă în timp”, se formează dielectricul, ocazie cu care crește capacitatea, altă poveste. Efectul însă ar trebui resimțit doar pe frecvențele joase (cei de cuplare) sau niscaiva brum de rețea (cei de filtrare).

Brumul de retea apare la impamintarea dubla sursa+amplificare. Asta nu e tema topicului

#165
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,833
  • Înscris: 04.10.2014

View Postvata_pa_batz, on 22 decembrie 2020 - 20:42, said:

Io inteleg telefonul ca sursa de redare, nu aparat de masura. Ca de aia zice "sursa"
Înseamnă că am ratat eu momentul când a spus că are SPL-metru în adevăratul sens al cuvântului. Da, acum am observat să i-a dat semnal audio din telefon.
Rămâne totuși în picioare observația privind măsurarea nivelului. 60 dB chiar la distanță de ascultare de boxe, la 1 m nici nu mai vorbim, înseamnă muzică în surdină, să nu te deranjeze când porți o discuție, este mult prea încet pentru audiție.

Edited by Jean-Luc_Picard, 22 December 2020 - 20:48.


#166
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Aia e intrebarea. Ce anume a masurat si cum

#167
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,833
  • Înscris: 04.10.2014

View PostOVERboost, on 22 decembrie 2020 - 19:20, said:

tin sa mentionez ca zgomotul de fond este inexistent
Zgomot de fond al amplificatorului sau ambiental?

#168
OVERboost

OVERboost

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 15.02.2004
Sa nu fie loc de interpretare.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OMtzrXFzg-s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/y4Aq0djvHwA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postvata_pa_batz, on 22 decembrie 2020 - 20:05, said:

Foarte slab. Daca am pleca ipotetic de la o sensibilitate de 70dB @ 1 Watt @1m, ceea ce nu vei gasi pe piata nicicind, atunci maximul inseamna 100mW, in cuvinte "o suta de miliwatt"
Pentru o impedanta de 6Ohm, fara a complica inutil calculul, inseamna o tensiune la iesire de sub 1Volt.
Ori nu functioneaza potentiometrul, ori ai o problema in preamplificare. Daca ai avea scule de masurat si plan. am putea discuta mai departe

Am si multimetru la indemana.

View Postpetrisor_popescu, on 22 decembrie 2020 - 20:45, said:

Telefonul nu cred că este o sursă de redare bună decât dacă este singura sursă pe care o ai la dispoziție. Eu folosesc telefonul ca sursă de redare pe ieșirea din căști și intrarea AUX doarla radio-cd-ul din mașină.

Este sursa pe care eu o folosesc, si care cu amplificatorul vechi a mers nespus de bine, impreuna cu jack -> 2 x rca

#169
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Toate intrarile au acelasi comportament?

#170
OVERboost

OVERboost

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 15.02.2004

View PostJean-Luc_Picard, on 22 decembrie 2020 - 20:48, said:

Zgomot de fond al amplificatorului sau ambiental?

Agomot de fond al sursei si al amplificatorului mai degraba. Cu alte telefoane la volum mare am zgomot in semnal. Cu asta care il folosesc, nu am deloc.

#171
petrisor_popescu

petrisor_popescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 15.06.2007

View PostOVERboost, on 22 decembrie 2020 - 20:59, said:

Sa nu fie loc de interpretare.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OMtzrXFzg-s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/y4Aq0djvHwA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Am si multimetru la indemana.



Este sursa pe care eu o folosesc, si care cu amplificatorul vechi a mers nespus de bine, impreuna cu jack -> 2 x rca
Eu aș încerca cu alt cablu pentru a scoate din ecuație un posibil defect al acestuia.

#172
OVERboost

OVERboost

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 15.02.2004

View Postvata_pa_batz, on 22 decembrie 2020 - 21:00, said:

Toate intrarile au acelasi comportament?

Da, testate cu acelasi cablu.
Cu un cablu mai vechi si mai lung se aud mai slab, dar toate intrarile se aud identic (la fel de tare).

View Postpetrisor_popescu, on 22 decembrie 2020 - 21:04, said:

Eu aș încerca cu alt cablu pentru a scoate din ecuație un posibil defect al acestuia.

Nu e logic, acelasi cablu la amplificatorul vechi merge, si la asta nou nu?
Nu cred ca are legatura cablul.

#173
petrisor_popescu

petrisor_popescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 15.06.2007

View PostOVERboost, on 22 decembrie 2020 - 21:05, said:



Da, testate cu acelasi cablu.
Cu un cablu mai vechi si mai lung se aud mai slab, dar toate intrarile se aud identic (la fel de tare).
Încearcă să schimbi și telefonul ca sursă de redare.

#174
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,718
  • Înscris: 24.10.2015
Extrem de slab. Ceva nu e in regula. Fara sa ma uit la cifre se intelege ca se auzea slab muzica, era cam la acelasi nivel cu glasul tau. Trebuia sa ai sunet mult mai puternic in boxe, la asa distanta mica trebuia sa distorsioneze microfonul de la smartfon.

In prima instanta incearca cu alt aparat ca sursa. De dorit un cd player. Unele telefoane au nuvelul de semnal la iesire foarte slab, plus daca e pe tidal acesta se aude mai slab, plus poate si inregistrarea la piesa aia poate e mai slaba.

#175
OVERboost

OVERboost

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 15.02.2004
Redmi Note 9 Pro cred ca e suficient de bun, ce sa schimb, v-am spus ca cu alte telefoane se aude zgomot mai mult, nu e problema de volum.
Telefonul si cablul nu au nimic, e acelasi setup ca la amplificatorul vechi.

#176
petrisor_popescu

petrisor_popescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 15.06.2007

View PostOVERboost, on 22 decembrie 2020 - 21:13, said:

Redmi Note 9 Pro cred ca e suficient de bun, ce sa schimb, v-am spus ca cu alte telefoane se aude zgomot mai mult, nu e problema de volum.
Telefonul si cablul nu au nimic, e acelasi setup ca la amplificatorul vechi.
Bagă jack-ul acela în ieșirea de căști de la tv sau laptop vezi dacă se schimbă ceva.

#177
OVERboost

OVERboost

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 15.02.2004
Nu se schimba nimic.
Am testat si cu cd player.

Dar, ati observat ca la volum maxim la telefon, la amplificator sunt pe -36 dB?
Daca urc volumul nu poti sta in camera.
Am pus valorile alea ca sa va dati seama cu ce valori am obtinut aceleasi masuratori.

#178
petrisor_popescu

petrisor_popescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 15.06.2007

View PostOVERboost, on 22 decembrie 2020 - 21:18, said:

Nu se schimba nimic.
Am testat si cu cd player.

Dar, ati observat ca la volum maxim la telefon, la amplificator sunt pe -36 dB?
Daca urc volumul nu poti sta in camera.
Am pus valorile alea ca sa va dati seama cu ce valori am obtinut aceleasi masuratori.
Eu nu aș da mai mult de 75-80% volum la telefon pentru a nu apărea distorsiuni din amplificarea acestuia

Edited by petrisor_popescu, 22 December 2020 - 21:26.


#179
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,833
  • Înscris: 04.10.2014
Vezi să nu depășești nivelul maxim de semnal la intrarea amplificatorului (de ordinul voltului), că intră in distorsiuni etajul de preamplificare. Eu n-aș da ieșirea de căști a telefonului la maximum.

#180
OVERboost

OVERboost

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 15.02.2004
DA, cunosc regula.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate