Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 

Intrerupator smart Xiaomi

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
pacapaca

pacapaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 28.07.2017
Stie cineva vreun intrerupator smart de la xiaomi care sa se potriveasca in soclurile noastre?
Ideal ar fi sa nu ceara nul ca nu stiu daca am

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,238
  • Înscris: 13.03.2017
Xiaomi Aqara fara NUL
https://www.domo.ro/...-pMCs6NDYpNQ-l/

#3
loveparade

loveparade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,429
  • Înscris: 23.07.2006
Aoleo! Ce preturi au romanii zici ca au vazut apa calda pentru prima data! Cauta pe AliExpress gasesti la maxim 70 de RON!

La domo tre` sa hranesti toata hala si tot nu le ajunge ce hamnisiti de bani sunt! Unii merita cu varf si indesat falimentul!

Edited by loveparade, 16 November 2020 - 15:12.


#4
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,648
  • Înscris: 14.10.2004
Domo.ro = CEL.roPosted Image Posted Image

#5
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,610
  • Înscris: 25.04.2007
Vandut de:partener domo.ro Doar ca un analfabet functional se opreste doar la titlu ca mai departe ii e greu sa inteleaga ceva.

#6
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008
https://myl2.ro/ro/b...1-fara-nul.html

145 lei

#7
pacapaca

pacapaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 28.07.2017

View Postiladi, on 16 noiembrie 2020 - 17:39, said:

Ai experienta cu el, l-ai montat? Parca nu imi vine sa demontez un intrerupator existent ptr a-l masura

#8
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008
Nope. Eu am in toata casa intrerupatoare Livolo. Dar, ca idee, am mai luat de la linkul de mai sus si acolo e un baiat priceput si cu care poti discuta. Te costa doar un telefon.

#9
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,780
  • Înscris: 29.08.2006
Intrebare de baraj (ptr mine):  se poate comanda (si care ar fi schema de conectare) un releu Xiaomi Aquara la o centrala termica Viessmann Vitodens 050 ? Scopul ar fi sa o pot comanda prin internet (adica folosind un senzor de temperatura si umiditate, si in functie de valoare sa comand centrala intocmai ca si un termostat de camera fara fir).

Nu imi este clar pe care fire d ela Aquara ar trebui legate cele 2 fire care ies din centrala. Si mai ales nu imi e clar daca pe acolo Aquara baga 220V sau doar inchide un circuit, nu conteaza voltajul).
Mentionez ca doresc ssa folosesc aplicatia Mi Home, am deja niste device-uri in casa care se conecteaza prin aceasta aplicatie si nu intentionez sa instalez altceva (de aia ma uit tot la Xiaomi, Aquara, compatibile cu Mi Home)
Multumesc anticipat de sfaturi.

Edited by l_stoian79, 18 November 2020 - 10:59.


#10
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008

View Postl_stoian79, on 18 noiembrie 2020 - 10:58, said:

un releu Xiaomi Aquara ............................. (adica folosind un senzor de temperatura si umiditate, si in functie de valoare sa comand centrala intocmai ca si un termostat de camera fara fir)

Daca vorbim despre acest Aqara

https://myl2.ro/ro/s...ate-zigbee.html

cu parere de rau dar nu are nici o legatura electrica necesara conexiunii cu o centrala. Este doar un senzor de temperatura si umiditate. NU este un termostat.

#11
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,780
  • Înscris: 29.08.2006
@iladi:   da, acela e senzorul de interior, de la ala stiu temperatura/umiditatea.

Ideea e ca ma uit la releul acesta:  aliexpress link  asta e releul propriu zis care as vrea eu sa-l leg cumva la centrala Viessmann. Si aci nu sunt sigur ca e compatibil, adica nu sunt sigur daca bag cele 2 fire din centrala (care acu merg in receptorul termostatului de camera) direct in S1 si L1 e OK sau trebuie altfel legate?

L si N imi e clar, e alimentarea de la 220V a releului.
S1 si L1 ar fi legatura in centrala?

Daca ajuta, momentan am un Salus RF500 conectat la centrala.

Edited by l_stoian79, 18 November 2020 - 12:06.


#12
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008
Nope, nu asa pare. Din cate vad eu in schema nu cred ca e cu dry contact. Adica cu contact fara potential electric. Dar poti suna si tu la linkul de mai sus, myl2, si intreaba daca releul are contacte fara potential. In caz ca are atunci il poti folosi.

ATENTIE!

nu stiu ce aqara mai ai in casa, dar atat releul cat si senzorul au nevoie de un hub separat zigbee!

#13
Lucaciu

Lucaciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 624
  • Înscris: 05.01.2007
Caut un întrerupător cu o clapeta de la Xiaomi, cu nul care sa se potrivească în șocurile clasice de la bloc și care sa poată fi 'legat' la Google Assistent.
As avea nevoie pentru baie, nu ajunge copilul la intrerupator, în plus l-aș putea 'lega' și la un smart switch și senzor de mișcare de la xiaomi pe care le dețin deja. În baie am 4 becuri, 3xe14 și 1xe27, mi-ar fi mult mai costisitor sa schimb becurile.

Edited by Lucaciu, 04 February 2024 - 13:14.


#14
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,267
  • Înscris: 17.03.2009
Ce vrei sa spui cu șocurile clasice de la bloc?

#15
Lucaciu

Lucaciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 624
  • Înscris: 05.01.2007

View Postanaki, on 04 februarie 2024 - 13:22, said:

Ce vrei sa spui cu șocurile clasice de la bloc?

Am vrut sa scriu soclurile / dozele clasice de la întrerupătoare, my bad

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate