Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)
 Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 

Sensibilitate la rece si dulce

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
remus43

remus43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 905
  • Înscris: 11.05.2016
Salut, am o masea care nu este cariata, dar care la rece sau dulce imi ofera o durere insuportabila, am fost la dentist si mi-a spus ca este smaltul sensibil dar nu mi-a recomandat nimic. Se poate face ceva in acesta privinta? Am inteles ca ar fi apa de gura cu Clorexidina care ajuta sau reface smaltul? Multumesc mult

#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,488
  • Înscris: 05.08.2002
Exista o procedura de "imbracare" a dintelui sensibil (cu un material alb care 'taie' sensibilitatea si face sa arate si bine suprafata). Din pacate pe la noi prin tara nu mi-a fost recomandata, nici nu stiam ca exista pana am ajuns la un cabinet din Germania cu alta problema, unde m-au intrebat daca vreau sa repar si asta.. nici nu a costat mult raportat la preturile de acolo.
La mine problema era la baza dintelui, o zona circulara foarte sensibila.

Edited by aeon, 29 October 2020 - 10:23.


#3
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
alimentatia proasta duce la distrugerea dintilor.

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Apa de gură nu reface smalțul.
Ori tratament special ori utilizezi pasta aia de dinți care reduce sensibilitatea.

Sensodyne


Quote

Practic, hipersensibilitatea dentară poate fi definită ca o durere acută care apare după ce terminațiile nervoase ale dintelui (dentina) este agresată de excitanți chimici sau agenți termici. Cauzele sensibilizării dinților sunt dintre următoarele:
    Periuța de dinți – dacă are perii foarte duri sau dacă apeși prea puternic pe dinți în timpul periajului, există riscul ca, în timp, să manifești o sensibilitate la cald, rece, dulce sau acru. Soluția – Optează pentru o periuță cu peri moi și fii mai blând în timpul periajului.
    Alimente foarte acide– dacă ești un împătimit al citricelor sau murăturilor și le consumi frecvent, există pericolul ca smalțul să se erodeze în timp și dinții să devină sensibili la durere. Consumă cu măsură astfel de produse!
    Folosirea unei paste de dinți pentru albire– multe dintre pastele concepute special pentru albirea dinților conțin chimicale care pot sensibiliza, în timp, dinții. Alternează pasta de dinți normală sau adecvată danturii tale cu cea pentru albire, pentru a evita problemele.
    Scrâșnirea dinților (bruxism)– de fiecare dată când îți scrâșnești dinții sau îi lovești între ei, le erodezi smalțul și îi sensibilizezi; tratamentul bruxismului diferă în funcție de severitate: echilibrarea ocluziei, aplicarea unei gutiere pe timpul nopții etc.
    Folosirea excesivă a apei de gură– nu doar periodicitatea cu care folosești apa de gură influențează gradul de sensibilizare a dinților, cât conținutul ei; produsele cu alcool și chimicale erodează în timp smalțul și face dinții să fie mai sensibili la oscilații de temperatură sau gusturi puternice.
    Acumularea plăcii bacteriene– periajul și ața dentară nu sunt întotdeauna suficiente pentru a proteja dinții de placă și de carii; de aceea, detartrajul ar trebui realizat de 1-2 ori pe an, în funcție de recomandarea medicului; în caz contrar, în primă fază, apar durerile cauzate de sensibilitatea dentară, apoi își fac loc cariile și problemele gingivale.
    Afecțiunile gingivale– retracția gingivală sau parodontoză, poate duce la apariția sensibilității dentare.
    Cariile– în special cele care se dezvoltă din interior spre exterior și care nu sunt vizibile cu ochiul liber, pentru a-ți da seama că le ai; cu cât sunt mai avansate, cu atât sensibilitatea dentară este mai mare.
    Eroziunea dentară
    Albirea dinților
    Fractura dentară
    Tratamentul de șlefuire a dinților
    Infecții sinusale
Simptome
Simptomele se manifestă cel mai adesea atunci când diverși agenți chimici, fizici sau mecanici intră în contact cu dinții. Printre principalii factori declanșatori ai durerii se numără:
    alimente foarte reci sau fierbinți
    alimente acre sau dulci
    contactul accidental cu un obiect metalic
    periuța de dinți.
Ce măsuri poți lua pentru a reduce hiper–sensibilitatea dentară
Pentru a scădea riscul apariției acestei probleme, cât și pentru a limita efectele sale, este important să nu periezi dinții prea puternic, cât și să folosești o periuță cu peri moi.
Evită să te speli pe dinți aproximativ o jumătate de oră după ce ai mâncat alimente acide sau după ce ai consumat băuturi acidulate, căci ele cresc sensibilitatea smalțul dintelui. Periajul dentar ar trebui să se facă vertical, mișcările laterale fiind de evitat.
Utilizează o apă de gură special concepută pentru persoanele care se confruntă cu sensibilitate dentară. De asemenea, este indicat să utilizezi o pastă de dinți care să mențină smalțul dentar sănătos.
Este important să ai o igienă orală corectă și să mergi la un control stomatologic o dată la șase luni. Te poți programa la un control aici.
Elimină produsele de albire a dinților
Produsele destinate albirii dinților (benzile de albire dentară, pasta de dinți) sunt abrazive. Ele care își vor pune amprenta asupra smalțului dinților tăi, așa că, în special vara, este mai bine să le eviți. Nu folosi pastă de dinți dacă aceasta conține printre ingrediente bicarbonat de sodiu sau fosfați, pentru că atacă smalțul dinților.
Nu scrâșni din dinți
Bruxismul sau scrâșnitul din dinți este un obicei ce se produce la nivel subconștient. Acesta face ca gingia să se retragă în timp, lăsând rădăcina dinților descoperită. Folosește o gutieră de protecție pentru bruxism și încearcă să controlezi acest obicei nesănătos.
Acordă atenție alimentației
Pentru a preveni sensibilitatea dentară, este bine să respecți următoarele recomandări:
    Limitează consumul de alimente acide, băuturi carbogazoase și citrice. Dacă totuși bei băuturi acidulate, folosește un pai pentru a limita contactul cu dinții.
    De fiecare dată când mănânci alimente acide sau bei acidulat, bea apă sau lapte după aceea, pentru a ajuta la reechilibrarea nivelului de aciditate din cavitatea bucală.
    Evită să îți periezi dinții imediat ce ai consumat alimente sau băuturi acidulate. Nivelul de aciditate crește și se smalțul dinților este direct afectat fiind susceptibil eroziunii în timpul periajului.
    Periază dinții de două ori pe zi și folosește ața dentară.
Programează-te acum o vizită de urgență la medicul dentist dacă:
– Simți dureri ale dinților;
– Durerea dinților durează deja de o zi sau două;
– Durerea este persistentă și insuportabilă;
– Ai făcut febră, dacă ai dureri ale urechii, ale mandibulei sau când deschizi gura;
– Ai dificultăți în a respira sau a înghiți;
– Ți s-a umflat fața, obrazul sau ganglionii limfatici;
– Ai avut o infecție la dinte înainte;
– Te simți stresat sau abătut din cauza unor probleme stomatologice;

Edited by waterman, 29 October 2020 - 10:31.


#5
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,373
  • Înscris: 22.10.2007
sensodyne, sau cum naiba se scrie, ajuta, dupa o vreme chiar scade "problema" in intensitate.

#6
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,355
  • Înscris: 18.12.2019
mergi la alt medic, poate fi vorba despre retragerea gingiei in acel loc si daca radacina este un pic descoperita apar dureri la rece...

#7
urbanreality

urbanreality

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,104
  • Înscris: 25.07.2008
incearca pasta de dinti elmex

#8
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,324
  • Înscris: 05.06.2002
clorhexidina este un antiseptic. nu stiu cat ajuta pt sensibilitatea dintilor. vezi ca ingalbeneste dintii, nu-i prea bine de folosit o astfel de apa de gura mai mult de doua sapt.

mergi la alt dentist si spune-i ca sensibilitatea asta te deranjeaza si intreaba-l ce se poate face.

#9
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,422
  • Înscris: 07.05.2018

 remus43, on 29 octombrie 2020 - 10:11, said:

Salut, am o masea care nu este cariata, dar care la rece sau dulce imi ofera o durere insuportabila, am fost la dentist si mi-a spus ca este smaltul sensibil dar nu mi-a recomandat nimic. Se poate face ceva in acesta privinta? Am inteles ca ar fi apa de gura cu Clorexidina care ajuta sau reface smaltul? Multumesc mult
Vezi ca asta iti ingalbeneste dintii. Ia doar cand iti recomanda medicul, nu asa de capul tau.

#10
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,396
  • Înscris: 13.01.2011

 remus43, on 29 octombrie 2020 - 10:11, said:

Salut, am o masea care nu este cariata, dar care la rece sau dulce imi ofera o durere insuportabila, am fost la dentist si mi-a spus ca este smaltul sensibil dar nu mi-a recomandat nimic. Se poate face ceva in acesta privinta?

,,Colet " la vedere.
Se pune o plombă mică pe zona aia și scapi de jenă.
Ulterior însă, trebuie să te ocupi de retracția gingivală.

#11
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,635
  • Înscris: 06.03.2005
Ai incercat ceva de la supermarket inainte sa treci la consultatii si tratamente medicale?
https://www.sensodyn...rotection More

#12
sneferu1987

sneferu1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 19.09.2010
Am avut si eu aceeasi problema pana acum 2 saptamani. Am incercat toate pastele posibile si imposibile, a trebuit scos nervul...

#13
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Daca a aparut brusc si recent, poate fi si o nevralgie.

#14
doktoru

doktoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,408
  • Înscris: 30.12.2005
A doua opinie.
Poate doare alta de pe lângă.
Radiografie. Musai!

Poți încerca produse cu fluor mai mult. In timp (cică) sensibilitatea mai scade.
In cabinet: Topic, badijonaj local fotopolimerizabil pe măseaua respectiva (e ce zice aeon). Procedura de 30 ani vechime. E ca gelul/oja ala transparent care se da pe unghii. Procedura trebuie repetata la 3-.. luni.
Înainte desensibilizarea (ca asa ii zice) se făcea cu glutaraldehidă. Elmex-ul a venit prin anii '80 cu produse cu % mare, mare de fluor. Mai încoace s-a mai inventat și nitratul de sodiu/potasiu. Toate astea de uz strict profesional.

Nevralgie... nu cred. Triggerul  e rece +/- dulce.
Clorhexidina, n-are treaba cu sensibilitatea dentara. Da, îngălbenește dinții da' nu așa de marți pe joi și, în plus, colorația dispare la periaj!

LE: ma gândeam la nevralgia de trigemen!

Edited by doktoru, 29 October 2020 - 19:01.


#15
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,373
  • Înscris: 22.10.2007

 sneferu1987, on 29 octombrie 2020 - 13:10, said:

Am avut si eu aceeasi problema pana acum 2 saptamani. Am incercat toate pastele posibile si imposibile, a trebuit scos nervul...
mi se pare overkill sa scoti nervul pt sensibilitate, plus ca maseaua e practic moarta dupa ce o faci.

#16
BUDAIbeer

BUDAIbeer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 10.04.2020

 _-livio-_, on 29 octombrie 2020 - 19:22, said:

mi se pare overkill sa scoti nervul pt sensibilitate, plus ca maseaua e practic moarta dupa ce o faci.

te-ai facut si doctor acum
spune-ne si noua care e diferenta intre pulpita si 'sensibilitate' daca tot iti dai cu parerea si induci amaratii in eroare?

#17
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,488
  • Înscris: 05.08.2002

 doktoru, on 29 octombrie 2020 - 18:58, said:

..
In cabinet: Topic, badijonaj local fotopolimerizabil pe măseaua respectiva (e ce zice aeon). Procedura de 30 ani vechime. E ca gelul/oja ala transparent care se da pe unghii. Procedura trebuie repetata la 3-.. luni.
...

3 luni? Am 1an+ si as zice ca arata si e la fel de bine ca in prima zi..

cat despre:

 _-livio-_, on 29 octombrie 2020 - 19:22, said:

mi se pare overkill sa scoti nervul pt sensibilitate, plus ca maseaua e practic moarta dupa ce o faci.

cu un pic de grija maseaua moarta rezista zeci de ani, uneori mai mult decat posesorul

Edited by aeon, 30 October 2020 - 10:13.


#18
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,816
  • Înscris: 12.01.2018

 _-livio-_, on 29 octombrie 2020 - 19:22, said:

mi se pare overkill sa scoti nervul pt sensibilitate, plus ca maseaua e practic moarta dupa ce o faci.
bine că i-a lăsat măseaua

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate