Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 

Peste 5.000 de infectări cu Covid-19 într-o singură zi, până unde ajungem?

* * * - - 15 votes
  • This topic is locked This topic is locked
10349 replies to this topic

#19
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,214
  • Înscris: 23.08.2014

 benis, on 07 octombrie 2020 - 13:55, said:

Pentru doar 1000 de lei faci party cu sute de oameni. Superafacere!
https://www.clujust....is-dosar-penal/
e fix pw.Sa nu imi spui ca politia nu stia dinainte ca se va organiza un astfel de eveniment...

#20
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,131
  • Înscris: 03.07.2008

 MembruAnonim, on 07 octombrie 2020 - 13:58, said:


Nu ``ne intra``. 7 ani de needucatie de acasa nu pot fi stersi cu buretele. Totul tine de educatie.


...

Francezii care aveau 17.000 de cazuri pe zi or fi educati?

#21
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 01.08.2006
Problema e la populatie, nu la afaceri. Ca e restaurant, ca e mall, ca e cinematograf, in oricare dintre ele ai putea fi in siguranta daca s-ar respecta regulile astea deja stiuite: te speli pe maini, porti masca, nu te aglomerezi.
Doar cum statul nu e in stare sa educe sau sa impuna respectul asupra individului, e mai usor sa inchida afaceri. Daca Gigel nu are unde manca saorma in mall, atunci cica nu se poate infecta. Dar Gigel se poate infecta si in parc, daca sta bot in bot cu Gicu, la o bere la PET si sparg seminte.
Pe termen scurt, e o solutie inchiderea afacerilor. Dar pe termen mediu, individul trebuie sa plateasca, fie prin restrictii, fie prin amenzi. Sau sa fie educat, asa, din scurt. Dar ma indoiesc.

Edited by bai3tzash, 07 October 2020 - 14:00.


#22
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

 Naoto, on 07 octombrie 2020 - 13:50, said:

O iau atunci pe culori: situația e mai mult decât albastră!
Partea buna/proasta este ca mai avem culori... :(

#23
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Eu am mai zis...o sa intre frica in oameni cand tot la a doua casa o sa trebuiasca sa intre popa....atunci si daca vrea guvernu sa-i scoata din case nu vor mai iesi ei
Numa ca atunci e prea tarziu....

#24
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,601
  • Înscris: 30.08.2017

 MembruAnonim, on 07 octombrie 2020 - 13:58, said:


As zice ca situatia este chiar maro. Daca nu acum, atunci peste cateva zile.

Avem potențial, eu zic să păstrăm maro pentru 10k.

#25
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,890
  • Înscris: 15.12.2009

 garett, on 07 octombrie 2020 - 14:00, said:

Partea buna/proasta este ca mai avem culori... Posted Image

Cuvintele s-au golit de mult ...

#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Imperathor, on 07 octombrie 2020 - 13:59, said:

Francezii care aveau 17.000 de cazuri pe zi or fi educati?
Nu prea. La capitolul asta nu suntem ultimii.

De exemplu, englezii dupa ce merg la baie sa isi faca nevoile nu obisnuiesc sa se spele pe maini.

#27
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

 Naoto, on 07 octombrie 2020 - 13:58, said:

Și eu. Mi se pare ireal că oamenii nu înțeleg. Refuză.
Eu recunosc ca-s cinic si n-am o parere grozava despre semeni.
Dar nici macar eu nu mi-am imaginat ca se va ajunge la nivelul asta de prostie sinucigasa!
Nici macar nu mai tine de intelegere, pisicul meu intelegea chestii elementare, unii oameni se pare ca nu!

#28
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,110
  • Înscris: 04.03.2014
Numarul de infectari reale e in baza la cate teste se fac. In Romania se fac putine comparat cu alte tari din europa si mai ales avand in vedere situatia grava.


In schimb numarul de terapie intensiva se duce curand la 1000 si mortii spre 200-300 pe zi.    Apoi lumea se va speria, masurile vor fi in primis implementate, apoi respectate si situatia se va ameliora.

Sper sa nu se adevereasca scenariul meu sau altul si mai rau da' daca folositi un pic logica va dati seama ca e probabil.

Edited by ionutzitaly, 07 October 2020 - 14:05.


#29
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,971
  • Înscris: 04.10.2007
La 3000 cazuri/zi incepe deja sa fie greu sa te protejezi. Situatia mi se pare extrem de grava, avem deja 143.000 cazuri si 5000 decese.

Rata de deces e de 3.5%.
Avem deja 1% din populatia Romaniei care a facut COVID ceea ce mi se pare enorm. (nu vreau sa aud pe nimeni ca suntem 18-19 milioane in Romania ca nu va cred).

Avem de ales:
1) picam economic de tot in prapastie si impunem un lockdown de 30 zile, in care doar spitalele, politia si pompierii sa functioneze in rest nimeni nu iese din casa.
2) continuam in acelas fel si 3% din populatia Romaniei (persoane cu comorbiditati) vor deceda.

Grea decizie... asa-i?

#30
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Daca s-ar impiedica azi cresterea, efectul se va vedea peste 12 zile; pina atunci s-ar mentine tendinta. Acum sunt 2300 cazuri in medie; pe cresterea exponentiala, peste 12 zile vor fi 3600 in medie. Cu abateri de 30%, inseamna ca virful poate fi si la 4600 in 12 zile.

Ramine de vazut daca nu au fost niste "frine" in zilele trecute, poate de la vreme, de la perioada mai ploioasa, statul mai mult inauntru.

Daca suntem pe o crestere exponentiala, atunci nr. de cazuri se dubleaza la fiecare 19 zile.

#31
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

 mirel3003, on 07 octombrie 2020 - 14:05, said:

Grea decizie... asa-i?
Not really, e chiar simpla, nu pica economia Romaniei din cauza unor carciumi inchise!
Dar n-ai cu cine discuta...

#32
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,896
  • Înscris: 21.04.2011
Nu pici economic daca inchizi scolile. Nu pici economic daca obligi pe toti cei care pot lucra de acasa sa lucreze de acasa. Nu pici economic daca interzici mersul la magazin in familie. Nu pici economic daca scoti politia pe strazi, dar mai ales in piete. Sunt destule masuri care se pot lua.

Am primit instructiuni de la HR: anul asta medicina muncii se va face online, videocall. Statul roman e fericit ca hartille vor fi la dosar. Totul e ok.

Edited by catalina1, 07 October 2020 - 14:10.


#33
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 Naoto, on 07 octombrie 2020 - 13:58, said:


Și eu. Mi se pare ireal că oamenii nu înțeleg. Refuză.
Sau virusul se transmite mai puternic decit se crede... Mi se pare foarte dubioasa cresterea asta, doar pentru ca unii nu vor masca. Ar trebui vazut daca situatia din teren chiar poate explica cresterea. Rata mascatilor azi si acum tz zile, numarul R azi si acum tz zile...

#34
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,131
  • Înscris: 03.07.2008

 garett, on 07 octombrie 2020 - 14:09, said:


Not really, e chiar simpla, nu pica economia Romaniei din cauza unor carciumi inchise!
Dar n-ai cu cine discuta...

Au fost focare in carciumi?

#35
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,883
  • Înscris: 25.01.2007
Se face topic nou din mie in mie, sau din doua mii in doua mii?
mai facem la 5000, 7000, 9000, si tot asa?

#36
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,971
  • Înscris: 04.10.2007

 garett, on 07 octombrie 2020 - 14:09, said:

Not really, e chiar simpla, nu pica economia Romaniei din cauza unor carciumi inchise!
Dar n-ai cu cine discuta...

Nu vorbim de restaurante, baruri si etc... Lockdown inseamna sa inchizi tot mai putin spitale, politie, pompieri si armata. Eu zic ca e o decizie care nu e asa usor de luat

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate