Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 

Placa audio usb + microfon xlr (Pentru cunoscatori) Home studio

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
kenzorwings

kenzorwings

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 22.08.2011
Behringer b2 pro cu audient id4 vs Focursite scarlet solo cu AT 2020?

#2
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
ok, asta-i subiectul topicului tau. dar care-i predicatul?

#3
kenzorwings

kenzorwings

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 22.08.2011

View PosttEo, on 24 septembrie 2020 - 11:29, said:

ok, asta-i subiectul topicului tau. dar care-i predicatul?


Care e mai ok dintre configuratiile astea....Tu ce folosesti in materie de home studio doar vocale? Nu si productie. Presupun ca nimic dupa cum ai abordat subiectul :))

Edited by kenzorwings, 24 September 2020 - 11:49.


#4
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
da, nimic (pardon, folosesc un fiio E10 pe usb, ca sa nu fiu offtopic de tot).

dar a fost necesar totusi sa-ti spun ca nici tu nu spui nimic...

#5
kenzorwings

kenzorwings

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 22.08.2011

View PosttEo, on 24 septembrie 2020 - 12:00, said:

da, nimic (pardon, folosesc un fiio E10 pe usb, ca sa nu fiu offtopic de tot).

dar a fost necesar totusi sa-ti spun ca nici tu nu spui nimic...


Vreau doar sa compar 2 configuratii si sa stiu care e mai bine optimizata dintre ele si anume cele mentionate mai sus pentru un home studio(studio de inregistrati vocale). Acum sper ca m-am facut inteles! Multumesc!

#6
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Acel Behringer se pupa doar cu Audient sau acel AT se pupa doar cu Focusrite? Sau de ce ai formulat "intrebarea" asa?
Am un BM800 chinezesc de pe aliexpress cu Behringer Mic 200 si placa integrata. Diferenta de bani .. n-o mai zic. Doar pentru conferinte e mai mult decat ok.
Cauta reviewuri pentru ambele microfoane si pentru ambele placi, apoi te hotarasti in functie de ce-ti place.


#7
kenzorwings

kenzorwings

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 22.08.2011

View PostZnevna, on 24 septembrie 2020 - 12:07, said:

Acel Behringer se pupa doar cu Audient sau acel AT se pupa doar cu Focusrite? Sau de ce ai formulat "intrebarea" asa?
Am un BM800 chinezesc de pe aliexpress cu Behringer Mic 200 si placa integrata. Diferenta de bani .. n-o mai zic. Doar pentru conferinte e mai mult decat ok.
Cauta reviewuri pentru ambele microfoane si pentru ambele placi, apoi te hotarasti in functie de ce-ti place.


Am formulat asa pentru ca le-am configurat asa PENTRU MUZICA(vocale nu productie). Prima configuratie e a mea a doua a unui prieten si nu prea suntem multumiti de calitate si vrem sa face un upgrade pentru ajunge la un standard spre high level.

Am inteles raspunsurile fiecaruia si va multumesc dar nu ma interesa raspunsuri purile ci ma interesa persoane care doresc sa ajunga in industrie,care investesc in scule pentru a da un randament marit in calitate de solist vocal nu oameni care nu au treaba cu asta....



Mai jos un demo sa vada lumea ce vreau sa fac.... https://voca.ro/gzLwhdbLUyu

Edited by kenzorwings, 24 September 2020 - 13:05.


#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
1. Rog fara offtopic.
2. Initiator - e bine cand deschizi un topic sa specifici exact ce vrei, nu sa arunci acolo doua chestii si atat. Va rezulta mult offtopic pana se lamureste cineva ce vrei cu adevarat.
3. Nu stiu cat tine de aria asta - e ptr PC-uri, in general home use, fara pretentii. Probabil aria de Audio ( Hi-Fi & Pro - DJ & Stuff ) ar fi fost mai indicata - https://forum.softpe...forum/13-audio/ Pot muta acolo daca esti de acord. Personal eu acolo am deschis si topic ptr Asus STX - placa audio de PC dar mai hi-end.
4. Nu se da Quote la postul de deasupra - poti da quote la un post anterior ca sa se inteleaga ca te referi la cel post, sau doar la o parte din post daca ai ceva de comentat strict la acea parte.

Edited by eiffel, 24 September 2020 - 13:54.


#9
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Nu am neapărat o experiență foarte vastă cu plăcile de sunet pe USB, dar, personal, le aleg în funcție de software. Adică, dacă intru pe site-ul producătorului și văd ultimul update de acum doi ani, prefer să zic pas. Am observat că e foarte important acest aspect, chiar mai important decât calitatea fizică a sculei. Majoritatea sunt bune din punct de vedere al componentelor, dar diferența o face software-ul. Nu te ajută cu nimic că ai o sculă excelentă care ți se blochează la fiecare sfert de oră. Va ajunge să te scoată din sărite.

Așa că na, Focusrite, indiferent care, dar generația 2 sau 3. Poate fi convenabil să iei SH doar ca să iei o generație superioară.

La microfoane nu mă pronunț.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate