Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

PNL si reintegrarea penalilor in politica

* * * * * 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
63 replies to this topic

#19
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,444
  • Înscris: 16.03.2011

View PostJackNo7, on 06 septembrie 2020 - 09:33, said:

Dacă la un moment unii au greșit în viață, nu înseamnă că trebuie să-i ținem la marginea societății. Trebuie să găsim formule să-i reintegrăm, și dacă ei s-au schimbat cu adevărat, și-au recunoscut greșelile și au ispășit pedepsele, e normal să le vedem evoluția. Dacă ne uităm la societăți mai evoluate, cum ar fi cea americană, sau cea franceză, veți vedea că oameni care au ajuns președinți sau premieri, nu au avut o tinerețe prea liniștită. Nu s-ar aplica acest lucru în cazul lui Dragnea, pentru că o altercație din tinerețe nu se compară cu încercarea de a nenoroci o țară”, a declarat prim vicepreședintele PNL Rareș Bogdan despre prezența pe listele PNL Timiș pentru Consiliul Județean a unui dublu condamnat penal

https://gazetadecluj...pe-listele-pnl/

Cât de penibil! Care este diferența dintre bufonul astă și toți cei ce l-au pupat pe Dragnea?
Cum să ajungi să susții că reintegrezi un interlop(nu este singurul inrelop aflat pe o poziție eligibilă pe lista PNL la CJ Timiș) dacă îl pui pe lista de partid?

Rareș Bogdan demonstrează ca nu e altceva decât un Cațavencu cu batistuta.
E penalul nostru,lupta anticoruptie nu a existat in ro,era doar pretextul perfect

View Postaris86, on 06 septembrie 2020 - 10:04, said:

Jos PNL, trebuie taxați, vor să o ia pe urma PSD-ului, nici nu mă mai miră.
Ce va face pnl daca DNA va indrazni sa deranjeze un baron? ce a incercst psd dar acum toti vor aplauda

#20
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,938
  • Înscris: 31.03.2003

View Postsylvius, on 06 septembrie 2020 - 10:15, said:

Mda, marea speranta a politicii peneliste - Rares Bogdan, o jigodie ca toti 'ailalti !

Sa fim seriosi.
A fost pus pe liste fiindca a dat bine la prostime. Retine, a dat.

Ideea e destul de simpla, mai ales la locale. Nu-l votezi si gata.
E mai greu la parlamentare.

#21
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,822
  • Înscris: 07.02.2003

View PostJackNo7, on 06 septembrie 2020 - 09:33, said:

Nu s-ar aplica acest lucru în cazul lui Dragnea, pentru că o altercație din tinerețe nu se compară cu încercarea de a nenoroci o țară”, a declarat prim vicepreședintele PNL Rareș Bogdan
Are dreptate.
In rest ca de obicei se plang psdistii de ce fac liberali si usristii... le e teama :)

Edited by andreic, 06 September 2020 - 10:54.


#22
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,319
  • Înscris: 06.07.2007

View Postgabyxm, on 06 septembrie 2020 - 10:07, said:

Nu-i nicio problema, votam USR-PLUS sau pe altii care nu-s avocati nebagati ai penalilor!
Da, votam usr plus. Aia macar sunt "doar" smardoi.
https://ziarulunirea...ul-alba-647042/

#23
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,326
  • Înscris: 05.08.2015

View PostReactor2015, on 06 septembrie 2020 - 09:48, said:

Rareș este un măscărici. Am avut ocazia să petrec 24 de ore, neîntrerupt cu el și cei apropiați lui în campania de la prezidențiale.

Ma gandesc ca n-ati dormit. Ca daca ati fi dormit s-ar fi putut crede ca ati dormit impreuna

#24
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Ați remarcat faptul că SRI și apendicele lor (DNA) nu se mai amestecă în alegerile locale,  ca acum 8 și 4 ani?

View PostNFS01, on 06 septembrie 2020 - 10:35, said:

Ce va face pnl daca DNA va indrazni sa deranjeze un baron? ce a incercst psd dar acum toti vor aplauda

Atunci nu aplaudau pentru că organele luptau politic alături de ei. Erau aliații lor din umbră.
Dacă ai lor încep să fie săltați,  se va schimba atitudinea și vor face exact ca cu Secția Specială pe care o percep ca inamic.
Din lăudaci vor deveni critici acerbi și asta brusc,  peste noapte.   PNL  a fost critic acerb al DNA și SRI,  al Kodruței & shit, atât timp cât le lua oameni de la ei.   După aceea au schimbat,  au devenit protectori.  

Dragilor, se spune cum că politica îi curvă pentru că în România  a face politică înseamnă să fuți pe altcineva.  
Nu este vorba despre abureli triste gen ”să ne confruntăm în idei”,  ”să spunem oamenilor ce vrem să facem pentru binele lor”   și alte asemenea.
Totul se reduce la  ”moamă ce i-am futut pe ăia!”.     Lege?    Stat de drept?    Supremația legii?      Bullshit!!       Vorbe goale în care nu cred nici politicienii,  nici electoratul,  nici țâncii cu mucii la nas.

Partidele sunt esemenea unor echipe de fotbal,  iar suporterii lor sunt asemenea electoratului.
Unul comite henț   și dă gol.    Pentru suporterii echipei din care face parte nu contează golul în afara regulamentului. Acceptă cu entuziasm șmecheria chiar dacă știu că nu-i corect.
Se spune că suporterii sunt al doisprezecelea jucător.    Foarte adevărat! Dar și în politică este cam la fel,  electoratul fiind implicat activ de parte ”alor lui”.

Îmi aduc aminte un episod cunoscut.    Vine Orban și ia pe capotă o fătucă.    Nu mai rețin,  parcă a fost rănită,  capul spart, mână ruptă,  sau nu,  chiar nu mai rețin.    În loc să stea acolo,  așa cum era normal,  se tirează și se face văzut după mai multe ore,  suficiente pentru a i se reduce alcolemia, așa cum afirma presa la vremea aceea.

Îmi aduc aminte că suporterii PNL era mega furioși pe Băsescu.   Spuneau că este un complot,  că securiștii (muhahahahahah) au dat lumii de știre pentru a-l compromite pe bietul Orban.    La fel o țineau gaia mațu cu transformatoarele lui FNQ.  

Morala este următoarea:

Când ții cu un partid ai tendința să-i scuzi derapajele,  să treci sub tăcere și ce nu-ți convine,  să accepți shiturile cu zâmbetul pe buze,  doar pentru a nu le da satisfacție inamicilor.  
Ura contra celorlalți este motivul pentru care minimalizezi vina alor tăi.

#25
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,735
  • Înscris: 13.10.2003

View PostAlecsandru010, on 06 septembrie 2020 - 10:08, said:

Fara penali în funcții publice nu i se aplică ăstuia. Fiindcă a intervenit, cred, reabilitarea de drept.

Sunt de acord partial. Totusi, da rau la electorat sa bagi pe liste astfel de oameni. Nu cred ca PNL are lipsa de oameni mai valorosi ca si individul si fara bube. O condamnare penala cu inchisoare oricum inseamna ca viitorul politic al individului este extrem de limitat. Cu toate astea mi-ar place sa stiu si ce experienta profesionala are, care-i sunt competentele care-l recomanda ptr. o functie care presupune decizii politice la nivel judetean.

Edited by radumiki, 06 September 2020 - 11:29.


#26
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Ah, electoral lucrurile sunt simple. Nu îți place? Nu-l votezi.

Legal nu există, însă, nici o problemă.

#27
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,735
  • Înscris: 13.10.2003
Asa este insa ptr. imaginea partidului conteaza. PNL este pe val acum insa valul scade cate putin la fiecare prostie facuta. Se aduna.
Cu ala pe lista vor pierde cateva mii de voturi acolo si poate cateva mii in tara care au citit stirea asta.
Merita? Nu cred, indiferent cu cat a cotizat el ptr. campanie mai ales ca acum campania electorala este mai ieftina datorita faptului ca nu se mai fac intruniri politice, nu se mai dau mici, bere, manele, etc.

Mai adaug ca asa cum te cunosc de pe forum, un personaj anonim simpatizant PNL, daca tu aveai un cuvant de spus in politica PNL in RL nu ai fi permis rahaturi de genul asta.

Edited by radumiki, 06 September 2020 - 11:30.


#28
marius21

marius21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,375
  • Înscris: 12.07.2008

View Postdan1980_25, on 06 septembrie 2020 - 11:07, said:


Da, votam usr plus. Aia macar sunt "doar" smardoi.
https://ziarulunirea...ul-alba-647042/

Am aceeasi parere ca si in cazul PNL. Ma astept ca cei de la USR-Plus sa vina cu clarificari ( de exemplu poate nu vorbim de aceeasi persoana etc ) sau sa-si recunosca eroarea si in viitor sa fie mai atenti la ce canditati propun .

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

View PostAlecsandru010, on 06 septembrie 2020 - 11:23, said:

.

Legal nu există, însă, nici o problemă.

Parca am votat cu majoritate fara penali in functii publice... Sau incurc eu referendumul? E inca in parlament, nu?

Nu, condamnatii penali nu pot fi angajati nici macar portari nici in guvern, pot trai linisit co conducand un tractor sau firma proprie dar nu o comuna sau nici macar o scara de bloc. Ai fost condamnat penal? Anumite meserii si orice demnitate publica iti este interzisa. Daca viitoare sa nu mai faci.

View Postmarius21, on 06 septembrie 2020 - 11:34, said:



Am aceeasi parere ca si in cazul PNL. Ma astept ca cei de la USR-Plus sa vina cu clarificari ( de exemplu poate nu vorbim de aceeasi persoana etc ) sau sa-si recunosca eroarea si in viitor sa fie mai atenti la ce canditati propun .

O explicatie de la usr e la fel de binevenita, evident. Si o retragere a sprijunlui politic. Urgent daca e adevarat.

#30
marius21

marius21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,375
  • Înscris: 12.07.2008

View PostMembruAnonim, on 06 septembrie 2020 - 11:36, said:



Parca am votat cu majoritate fara penali in functii publice... Sau incurc eu referendumul? E inca in parlament, nu?

Nu, condamnatii penali nu pot fi angajati nici macar portari nici in guvern, pot trai linisit co conducand un tractor sau firma proprie dar nu o comuna sau nici macar o scara de bloc. Ai fost condamnat penal? Anumite meserii si orice demnitate publica iti este interzisa. Daca viitoare sa nu mai faci.

Eu initial nu am fost partizanul acestui referendum. La vremea respectiva , cu Dragnea la putere, exista pericolul subjugarii totale a justitiei ( acum sunt doar centre de interes cu mai multi “tatuci”) si  apoi sa se ajunga la dosare si ulterior condamnari politice pentru cei incomozi.Adica putea sa fie o sabie cu 2 taisuri.



#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Sa faci dosar e una, in 10 min orice om ppate avea dosar penal. Sa fii condamnat penal e alta, chiar si in prima instanta.

#32
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,566
  • Înscris: 31.08.2006

View Postsmoke, on 06 septembrie 2020 - 09:51, said:

e vreunu in politica ce nu e mascarici ?

                         Lasa-i pe oameni sa spere ca nu e asa. Urmeaza. cica, niste alegeri. De ce sa le spulberi visurile ? Si nu, nu sunt toti la fel, categoric ! Unii-s mai inalti, altii mai scunzi, unii-s mai grasi, altii (putini, e adevarat) sunt mai slabuti...

#33
lstefanescu14

lstefanescu14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 23.05.2011
Cand Dragnea va fi condamnat pe probe evidente pe Teldrum , Belina si ce activitati economice a mai avut el , atunci se poate discuta despre justitie.
Ce o fi asa de greu , pe multi alti PSD isti i au dovedit de mult cu probe zic ei , oamenii au facut puscarie , au si iesit intre timp , isi vad de treaba.
E cumva Liviu Al Capone?
Trage cu mitraliera , da nu putem sa dovedim si l bagam pe evaziune fiscala.
Nici evaziune nu pot sa gaseasca la Dragnea?

Mare pacat!
Ar avea si Iohanis un discurs mai in forta.
Infracorul s a intora!
Asa de asta cu PSD si CCR m am plictisit rau.

#34
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,566
  • Înscris: 31.08.2006

View Postdan1980_25, on 06 septembrie 2020 - 11:07, said:

Da, votam usr plus. Aia macar sunt "doar" smardoi.
https://ziarulunirea...ul-alba-647042/

                                O fi sau nu adevarata chestia cu asta, nu stiu, insa are nume predestiant: HAIDUC Nicolae GIGEL. In fine, n-are importanta. Probabil e una din fazele alea in care baietii se dau in gat unii pe altii cu ce se au la mana. E efervescenta scoaterii la lumina de catre adversarii politici a porcariilor facute de diverse hahalere inainte de alegeri. Clasic si plictisitor, insa asta nu face decat sa arate inca o data, daca mai era nevoie, ce cloaca e de fapt politica. O cloaca foarte urat mirositoare. Ce om cinstit ar intra in asa ceva ?

View PostJackNo7, on 06 septembrie 2020 - 09:33, said:


Rareș Bogdan demonstrează ca nu e altceva decât un Cațavencu cu batistuta.

                                 Ginerica asta e fanfaronul tipic al asa-zisei politici romanesti. Caragiale cred ca ar fi fost fericit sa-l aiba ca model pentru minunata lui "O scrisoare pierduta".

#35
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.11.2017
Referitor la politicieni da, pot să-i reintegreze in societate. Au infractiuni fără violentă si de regulă abuzuri in serviciu.

Dar referitor la infractorii de drept comun gen excroci ţepari batausii tâlharii proxeneţii care fac toate infractiunile cu bună ştiintă e cu totul altă poveste.


Nu poti compara pe domnul Gheorghe falcă sau pe domnul George Scripcaru care in fine au dosare grele, au diverse probleme dar au ridicat nivelul de trai al cetăţenilor din orasele lor, cu infractori gen Dincă sau Sile Cămătaru sau nea Budi Tganozetos care dă ţepe cu maşini cu chilometrajul modificat sau cu telefoane fictive pe olx.


Voi dacă amestecati cele 2 categorii aveti o problemă.

Păi voi puneti in aceeaşi oală pe Adrian Năstase cu Sile Cămătaru?

#36
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,776
  • Înscris: 08.10.2004
pai nu..ca ce a facut unu a afectat o tara intreaga...in cel mai rau mod posibil

Edited by smoke, 06 September 2020 - 12:16.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate