Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...
 Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 

PNL si reintegrarea penalilor in politica

* * * * * 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
63 replies to this topic

#37
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,613
  • Înscris: 31.08.2006

View Postcipri2bau, on 06 septembrie 2020 - 12:11, said:

Referitor la politicieni da, pot să-i reintegreze in societate. Au infractiuni fără violentă si de regulă abuzuri in serviciu.


                                  In societate da, categoric, nu insa in politica. Crapa fierea pe ei daca nu se reintorc in hazna ? Sa se apuce naibii de meseriile lor de dinainte de a face politica, sau sa se reorinteze spre altceva, asa cum au facut milioane de romani. Teoretic, cel putin, in politica, acolo unde se iau  hotarari importante pentru societate, trebuie sa fie cei mai curati oameni si cei mai devotati comunitatilor din care fac parte. Ori, noi ce vedem in hazna ? Corupti, inculti, incapabili, indivizi care au legaturi cu clanurile interlope, parveniti etc. Toata "floarea' cea vestita a societatii.

#38
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,883
  • Înscris: 26.02.2010
Scripcaru alt mafiot, nu știu cum de îl votează oamenii, spune multe lucruri despre popor.

#39
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,879
  • Înscris: 21.03.2020
Propunerea serioasa ar fi sa se faca puscarie in Parlament!

#40
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.11.2017
Una e când furi de la toti asa incat fiecare on nu observă cum face un politician, si alta când ai de-a face cu un infractor care-ti face doar tie o pagubă si alotra nu.

Daca o gândim intr-un fel chiar si adaosul comercial ar fi un fel de furt de la următorul cumpărător.

Pe ăla il votează ptr că oamenii s-au simtit mai bine cu ce a facut si nu au sesizat furtul care a avut loc de la toti.

Noi ar trebui să vedem cum de ajung interlopii si infractorii astia care sa zicem te ataca doar pe tine sau doar pe mine, să aibe legături cu ăia din politică si chiar in justitie as aincat cetateanul de rand si statul rămân păgubiţi definitiv si ăia necondmanati.

Evident cum zice domnul fansat, nici un infractor să nu mai ocupe functii politice. Si as extinde, ei să nu mai poată avea relatii cu statul in genul contracte cu statul să vândă statului. Sa vanda la alti privati si daca si altii se prind că-s inselati să fie condamnati iar. Ca si la infractorii comuni.

View PostGlCA_Contras, on 06 septembrie 2020 - 12:28, said:

Propunerea serioasa ar fi sa se faca puscarie in Parlament!

adică să condamni prostituata cu executare la locul de muncă?Posted Image

Si teparul de pe olx să-l condamni la executarea mai departe a tepelor tot pe olx.

Eu cred că ori titlul e gresit, ori ăştia s-au gândit că domnul Dragnea să fie luat la PNL asa ca si fapt că a fost la PD cândva.

O fi pus vreo pilă domnul Roman.

Edited by cipri2bau, 06 September 2020 - 12:43.


#41
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,037
  • Înscris: 15.12.2009
Titlu de flame și clickbait: cum că PNL ar fi propus reintegrarea penalilor în politică.

Atenționez inițiatorul: dacă se repetă, urmează sancțiune!

#42
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,037
  • Înscris: 15.12.2009

View PostMembruAnonim, on 06 septembrie 2020 - 11:36, said:

Parca am votat cu majoritate fara penali in functii publice... Sau incurc eu referendumul? E inca in parlament, nu?

Nu, condamnatii penali nu pot fi angajati nici macar portari nici in guvern, pot trai linisit co conducand un tractor sau firma proprie dar nu o comuna sau nici macar o scara de bloc. Ai fost condamnat penal? Anumite meserii si orice demnitate publica iti este interzisa. Daca viitoare sa nu mai faci.


Cam le încurci :)

Iar titlul, așa cum a fost formulat inițial (PNL propune ...), nu făcea decât să încurce și mai tare!

La referendumul din 26 mai 2019 ai votat dacă:

"Sunteţi de acord cu interzicerea amnistiei şi graţierii pentru infracţiuni de corupţie?"

"Sunteţi de acord cu interzicerea adoptării de către Guvern a ordonanţelor de urgenţă în domeniul infracţiunilor, pedepselor şi al organizării judiciare şi cu extinderea dreptului de a ataca ordonanţele direct la Curtea Constituţională?"

Ambele întrebări vizau o posibilă, viitoare legislație.

În Parlament există o inițiativă legislativă cetățenească ("Fără penali în funcții publice") pentru care USR a strâns cca 1 milion de semnături și care a fost deja votată de prima Cameră. Urmează dezbaterea și votul în cea de-a doua Cameră (Senatul) în funcție de care își va urma traseul spre un alt referendum, cel de revizuire a Constituției.

Aceasta întrucât inițiativa și-a propus să modifice art. 37 din Constituție prin adăugarea următorului alineat: „Nu pot fi aleşi în organele administraţiei publice locale, în Camera Deputaţilor şi Senat şi în funcţia de preşedinte al României cetăţenii condamnaţi definitiv la pedepse privative de libertate pentru infracţiuni săvârşite cu intenţie, până la intervenirea unei situaţii care înlătură consecinţele condamnării”.

https://romania.euro...r/30725597.html

Putem fi sau nu de acord cu declarația unui politician care încearcă să justifice prezența unui fost condamnat penal pe lista de partid, putem blama sau nu partidul care promovează asemenea personaje, în niciun caz însă nu este de acceptat ca realitatea să fie într-atât distorsionată încât cei care așteaptă rezultatele demersului lor cetățenesc să creadă că ar exista o propunere legislativă în sens contrar, promovată la nivelul unui partid sau altul - atâta timp cât așa ceva nu există!

#43
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006

View Postvanitty, on 06 septembrie 2020 - 10:09, said:

faptul ca o fost cutitar in tinerete, banui ca nu conteaza foarte mult, nu?
dar banuiesti ca e competent in ceva? Doar vrea sa ajunga in consiliul judetean, sa ia decizii.
Daca astia sunt "sperantele" pnl nu o sa aiba viata prea lunga partidul asta dupa ce ajunge la putere. In scurt timp se va compromite si va lua calea pdl-ului si a pntcd

Edited by chilly willy, 06 September 2020 - 14:18.


#44
imnotsmith

imnotsmith

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,096
  • Înscris: 26.01.2009
Nici nu mă miră atitudinea lui Rareș Bogdan și a PNL-ului, niște demagogi, incompetenți,  mincinoși, hoți etc!

Azi am citit un articol despre cum un individ de le PNL cu bacalaureatul luat la 32 de ani si ceva facultăți obscure e pus prin nustiuce instituție!

Mai acum cateva zile păstrau si chiar promovau  ceva indivizi numiți de PSD prin niste instituții

Mi-e silă!

Scăpăm de PSD și dăm de tac-su!



#45
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

View PostNaoto, on 06 septembrie 2020 - 14:04, said:

Cam le încurci :)

Am citit si eu intre timp. Asa e... Le incurcam de aia ma si întrebam. Astept sa votam si acest referendum. Ma duc.


Edited by MembruAnonim, 06 September 2020 - 14:22.


#46
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011

View PostMembruAnonim, on 06 septembrie 2020 - 11:36, said:


E trecuta de Parlament C. Dep, urmeaza Senatul si apoi referendumul. Si zice fix ce am zis si eu...

Edited by Alecsandru010, 06 September 2020 - 14:33.


#47
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,037
  • Înscris: 15.12.2009

View PostMembruAnonim, on 06 septembrie 2020 - 14:22, said:

Am citit si eu intre timp. Asa e... Le incurcam de aia ma si întrebam. Astept sa votam si acest referendum. Ma duc.


De aia am modificat titlul. :)

#48
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006

View Postimnotsmith, on 06 septembrie 2020 - 14:14, said:

Nici nu mă miră atitudinea lui Rareș Bogdan și a PNL-ului, niște demagogi, incompetenți,  mincinoși, hoți etc!

Azi am citit un articol despre cum un individ de le PNL cu bacalaureatul luat la 32 de ani si ceva facultăți obscure e pus prin nustiuce instituție!

Mai acum cateva zile păstrau si chiar promovau  ceva indivizi numiți de PSD prin niste instituții

Mi-e silă!

Scăpăm de PSD și dăm de tac-su!
pai nu scapi realmente de psd, pnl e doar celalalt psd (de rezerva). Pe moment imaginea psd e putin cam belita de pe urma tampeniilor lui dragnea si scorul lor e in scadere dar nu e nici o problema, s-au refugiat in pnl, vor ajunge pe liste, vor fi alesi. Altii vor primi functii in institutii ca recompensa si dupa o vreme se vor intoarce la baza.

Edited by chilly willy, 06 September 2020 - 14:29.


#49
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,037
  • Înscris: 15.12.2009

View PostAlecsandru010, on 06 septembrie 2020 - 14:23, said:

E trecuta de Parlament, urmeaza referendumul. Si zice fix ce am zis si eu...

Nu, nu e trecută decât de prima Cameră.

Senatul nu a luat-o în dezbatere, nu a votat-o ... urmează.

https://www.g4media....cvorumului.html

Dacă ai tu alte informații, postează!

#50
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

View PostAlecsandru010, on 06 septembrie 2020 - 14:23, said:

E in Parlament. Si zice fix ce am zis si eu...

Da. Noi vorbim si de moralitate aici si de dublul standard.

Totusi am citit, daca ala a fost condamnat in 2013 sau 2014 cu 7 ani perioda de proba sau observare nu cred ca ar avea si voie sa candideze daca legea ar fi votata sau ar fi in constitutie.

Plus noi exact acest tip de oameni vrem sa inlaturam din politica... Ce merite are un condamnat penal altele decat ca e baiatul unui primar pnl din județ si care s-a comportat asa exact ca tac-su era primar deci se vedea jupan pe satul ala?

Chiar nu mai sunt alti oameni corecti de promovat decat un condamnat penal? Asta trebuie sa cerem. Moral si competent nu hot/infractor si pilos.

Edited by MembruAnonim, 06 September 2020 - 14:37.


#51
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Nene, aia e alta discutia. Si am raspuns si la partea aia. Nu-ti place ce-ai in fata? votezi pe altu'.

Ca d-aia-s alegeri. Ca sa alegi.

Edited by Alecsandru010, 06 September 2020 - 14:38.


#52
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

View PostAlecsandru010, on 06 septembrie 2020 - 14:37, said:

Nene, aia e alta discutia. Si am raspuns si la partea aia. Nu-ti place ce-ai in fata? votezi pe altu'.

Nu te mai erija atunci in etalonul dreptatii si al corectitudinii. Taci in lula mea... Dublul stabndard. Hotii noștri sunt mai buni. Nu nene, toti sunt hoti.

Edited by MembruAnonim, 06 September 2020 - 14:39.


#53
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Ce dublu' standard, ba? de ce-mi pui cuvinte-n gura? unde am zis eu ceea ce spui tu ca am zis?

E o lista de la consilierii locali de la mama dracu'. Pe mine ma doare-n dos de ea. De fapt ma doare-n dos de orice alte localitati in care nu ma invart/nu am treaba. Io la locale am sa aleg a.i. sa-mi fie mie bine. Pe plan local.

Gizaz.. alt USR-ist mozolit la bot cu sfanta indignare..

Edited by Alecsandru010, 06 September 2020 - 14:44.


#54
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,037
  • Înscris: 15.12.2009

View PostMembruAnonim, on 06 septembrie 2020 - 14:36, said:

Da. Noi vorbim si de moralitate aici si de dublul standard.

Totusi am citit, daca ala a fost condamnat in 2013 sau 2014 cu 7 ani perioda de proba sau observare nu cred ca ar avea si voie sa candideze daca legea ar fi votata sau ar fi in constitutie.

Plus noi exact acest tip de oameni vrem sa inlaturam din politica... Ce merite are un condamnat penal altele decat ca e baiatul unui primar pnl din județ si care s-a comportat asa exact ca tac-su era primar deci se vedea jupan pe satul ala?

Chiar nu mai sunt alti oameni corecti de promovat decat un condamnat penal? Asta trebuie sa cerem. Moral si competent nu hot/infractor si pilos.


Nu comentez în niciun caz personajul (ex condamnat penal) pus pe listă. Nici pe el, nici pe vreun altul în situații similare.

Revin la inițiativa cetățenească de revizuire a Constituției în sensul că un condamnat penal nu poate ocupa funcții publice "până la intervenirea unei situaţii care înlătură consecinţele condamnării”.

Ăsta era sensul declarației politice a liderului PNL (nu-i treaba mea să-l "apăr", are el destui susținători!): unul care beneficiază de reabilitare, de exemplu. Și nu neapărat prin trecerea timpului, ci și ca urmare a constatării unei erori judiciare. Nu poți omite asemenea situații, nu poți exclude - de principiu - ipoteza că s-ar putea petrece și așa ceva.

Asta au avut în vedere și cei care au lansat inițiativa legislativă cetățenească: adică a fost ... pe bune, chiar și-a propus să "treacă". Să nu poată fi contestată, picată la un examen de constituționalitate. Să poată deveni realitate.

Ceea ce-ți dorești și tu și măcar cei un milion de cetățeni care și-au dat semnătura.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate