Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 

Ajutor reprofilare - 25 ani

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#19
SCHA7

SCHA7

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 22.06.2020
Mitul sudorului pe Softpedia. Daca iau la mana recomandările voastre de pe topicurile de genul apar următoarele: sudor țări arabe, it, bucătar, operator cnc și cam atât.
Învață retelistica dacă îți place sa fii pe teren și apoi să fii pe suport la birou, apoi o afacere in domeniu samd.

#20
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,853
  • Înscris: 01.11.2005

View Posthunab, on 03 septembrie 2020 - 16:58, said:

Sudor, hamal, samsar....asa apar Doreii. De ce nu vă faceți voi operatori CNC sau sudori, daca e asa de simplu si bănos?
Un raspuns pertienet si corect.

Eu nu recomand o meserie daca nu ai inclinatii spre ea. Si chiar si atunci nu stii daca iei decizia corecta

Sa te faci mecanic nu este absolut deloc usor. Mai repede te faci programator decat mecanic. Sa nu mai zic de investitia in scule care sunt multe si diversificate.
Operator CNC ? Alta gluma. Acolo ai nevoie de niste cunostinte tehnice si mecanice, desen 2D si poate chiar si 3D.
Sudor, poate. Nu necesita mult timp dar un sudor bun se califica in timp nu intr-un an. Am vazut sudori de-o viata care tot prost sudeaza. Ala nu e sudor. Abia cand o sa ai certificate atestate in diferite materiale si diferite tipuri de sudura, abia atunci poti spune ca da, esti meserias. Asa ca sudor, si eu pot sa sudez.

#21
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,403
  • Înscris: 01.12.2001

View Posthunab, on 03 septembrie 2020 - 16:58, said:

Sudor, hamal, samsar....asa apar Doreii. De ce nu vă faceți voi operatori CNC sau sudori, daca e asa de simplu si bănos?
Cine a spus că e simplu sa fi sudor? Am zis că e pe mulți bani.
Poate că eram și eu sudor acum, dar cand eram elev, nu mi-a spus nimeni cat se poate caștiga ca sudor. Acum e prea tarziu pt mine. Aștept pensionarea.

Edited by dorin_2k, 04 September 2020 - 08:18.


#22
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,987
  • Înscris: 25.06.2007

View PostSCHA7, on 04 septembrie 2020 - 06:50, said:

...
Chiar si in Romania, ai idee cat castiga un instalator bun si harnic?
Daca trage tare, 100 euro/ zi e ceva normal.

View Posttehnics, on 04 septembrie 2020 - 08:09, said:

Acolo ai nevoie de niste cunostinte...
... se califica in timp
certificate atestate...

Clar, pai  arata-mi tu unul care castiga bani frumosi fara sa stie sa faca nimic, fara nicio calificare, puturos etc
In afara de hot de buzunare si peste.

#23
born_sinner

born_sinner

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 28.05.2020
Omul are nevoie de un job relativ repede pentru a se integra pe piata muncii din Romania si a nu muri de foame (nu a dat detalii prea multe detalii despre situatia lui actuala totusi, dar si-a enumerat abilitatile cu care spera sa se angajeze). Voi ii tot faceti topuri cu cele mai bine platite meserii (pentru care ai nevoie de ani pentru a deveni un profesionist si a atinge veniturile la care faceti referire).

Ok...

#24
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,987
  • Înscris: 25.06.2007

View Postborn_sinner, on 04 septembrie 2020 - 08:59, said:

...
Nu-i chiar asa, nu i-a propus nimeni sa se faca neurochirurg, de exemplu.
Un curs de instalator dureaza 5 luni. Sigur ca nu vei castiga de la inceput cat unul cu 10 ani vechime, insa nu exista nicio meserie cat de cat mai banoasa in care doar pocnesti din degete si in 3 zile te-ai calificat si castigi banu' gros.
Viata-i o cursa de anduranta, nu un sprint...

Edited by Karhu, 04 September 2020 - 09:25.
typo


#25
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,853
  • Înscris: 01.11.2005
Karhu, eu intre un instalator, care a facut 5 luni de curs si apoi un an de zile ceva practica, si un instalator cu experienta de 10 ani, eu tot pe ala cu 10 ani experienta l-as alege. Da, platesc mai mult, dar dorm mai linistit.
Sa intri pe piata muncii in anumite domenii tehnice nu e deloc usor si nimeni nu-ti garanteza vre-un succes. Sa nu mai punem la socoteala ca lucrezi cu oameni. Nu ai habar cum e sa lucrezi cu oamenii din Romania.

Aici eu daca repar ceva, si sa zicem ca na, dintr-o anumita coincidenta nu il poti repara sau apare un alt defect intre timp, norvegianul zice: asta e, la gunoi si altul, multumesc pentru timpul tau, spune-mi cat ma costa.
In Romania ti se face mare tam-tam ca i-ai stricat nu stiu ce, ca defapt aia mergea dar ca tu i-ai stricat-o, ca nu-l intereseaza si ca el o vrea inapoi cum era fara discutie. Cand dai de vre-unul dintr-asta iti vine sa iti bagi poola in ea de meserie...

Edited by tehnics, 04 September 2020 - 09:40.


#26
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,987
  • Înscris: 25.06.2007

View Posttehnics, on 04 septembrie 2020 - 09:27, said:

Karhu, eu intre un instalator, care a facut 5 luni de curs si apoi un an de zile ceva practica, si un instalator cu experienta de 10 ani, eu tot pe ala cu 10 ani experienta l-as alege.
Evident, si eu la fel, insa in Romania instalatorul ala cu 10 ani de experienta ori te programeaza peste 3 saptamani, ori e plecat la munca in Germania sau UK. In timpul asta apa picura, si vecinul de sub tine face scandal, si tu nu te pricepi si nu ai scule :)

Da' spune-mi tu o meserie buna care sa se poate invata peste noapte si fara niciun efort. Poate exista si nu stiu eu :habarnam:

#27
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,853
  • Înscris: 01.11.2005

View PostKarhu, on 04 septembrie 2020 - 10:00, said:

Da' spune-mi tu o meserie buna care sa se poate invata peste noapte si fara niciun efort. Poate exista si nu stiu eu Posted Image
Videochat :D

Acum daca tot omul a terminat istorie, stie ceva engleza la un nivel bun ar putea fi un ghid turistic, un meditator bun, poate chiar profesor de istorie. Astea tot meserii sunt, le poti face peste noapte si fara efort...

#28
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,987
  • Înscris: 25.06.2007

View Posttehnics, on 04 septembrie 2020 - 10:19, said:

ghid turistic, un meditator bun, poate chiar profesor de istorie.
Ghizii turistici cam someaza in afara sezonului plus ca nu stiu sa fie cerere de asa ceva, sunt mai multi ghizii deja atestati deca posturi disponibile.
Post de profesor de istorie nu gasesti decat prin cine stie ce sate la mama dreaq, unde nu vrea sa mearga nimeni.
Dar ca meditator (de engleza) intr-adevar poate face treaba buna...

#29
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,403
  • Înscris: 01.12.2001
Meserie "peste noapte" nu prea exista.
Poate doar taxator în parcare, măsurător de temperatura la Kaufland, paznic la nus ce instituție, (jandarm la întrare la pașapoarte). Însă la jandarm mai trebuie ceva acum. E concurenta și nu mai sunt concursuri de admitere

#30
VladVladd

VladVladd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 25.08.2020
Sau poti sa te indrepti catre case de pariuri online tip UniBet, Betano , Ruleta Online, unele sunt platite foarte bine mai ales daca mai stii si engleza, doar sa-ti placa si sa treci intreviul

#31
LaurentiuSerban2002

LaurentiuSerban2002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 29.08.2020

View Postjidinof, on 03 septembrie 2020 - 09:29, said:



Sau ai putea totusi sa faci curs psiho-pedagogic si sa devii profesor sa predai online de acasa, fiind cam singura profesie care nu se ia cu pile sau spagi.

Exista asa ceva la modul realist ? am cursul psiho-pedagogic, insa nu am auzit sa castige cineva prea mare lucru din asa ceva, daca ma poti lamuri, as aprecia enorm

#32
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,154
  • Înscris: 19.09.2005

View Postdorin_2k, on 04 septembrie 2020 - 10:42, said:

Meserie "peste noapte" nu prea exista.
...
programator cnc, 3 zile cursul pe soft si cateva zile pe utilaj.

View Posttehnics, on 04 septembrie 2020 - 09:27, said:

Karhu, eu intre un instalator, care a facut 5 luni de curs si apoi un an de zile ceva practica, si un instalator cu experienta de 10 ani, eu tot pe ala cu 10 ani experienta l-as alege. Da, platesc mai mult, dar dorm mai linistit.
....
nici nici.
il cauti prin arhive daca si anul trecut avea acesi nr de telefon.

View Posttehnics, on 04 septembrie 2020 - 10:19, said:


Videochat :D

asta doar daca are dotarile naturale necesare.

#33
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostKarhu, on 04 septembrie 2020 - 06:11, said:

Un sudor pe tubulatură de petrol și gaze poate trece de 80.000 dolari/ an, pe contract în zona Golfului...

Ai umor, Karhule! Omul a terminat istorie, o sa ii propuneti sa sudeze si sub apa, eventual, ca se plateste dublu...

View PostLaurentiuSerban2002, on 04 septembrie 2020 - 17:40, said:

Exista asa ceva la modul realist ? am cursul psiho-pedagogic, insa nu am auzit sa castige cineva prea mare lucru din asa ceva, daca ma poti lamuri, as aprecia enorm

View PostLaurentiuSerban2002, on 04 septembrie 2020 - 17:40, said:

Exista asa ceva la modul realist ? am cursul psiho-pedagogic, insa nu am auzit sa castige cineva prea mare lucru din asa ceva, daca ma poti lamuri, as aprecia enorm

De ce insisti cu Bucuresti? Brasov e oras ok, mai sunt si altele.

#34
LaurentiuSerban2002

LaurentiuSerban2002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 29.08.2020
Decat videochat mai bine maturator, nu ma risc sa ajung pe internet dezbracat pe viata. Pentru ce ?

CNC, chiar se invata in 3 zile ? pare suspect.

Va rog din suflet detaliu cu asta :

Quote

Sau ai putea totusi sa faci curs psiho-pedagogic si sa devii profesor sa predai online de acasa, fiind cam singura profesie care nu se ia cu pile sau spagi.

Ce fel de profesor poti ajunge cu modulul psiho pedagogic ? pe net ? ca nu gasesc....... relatari similare

#35
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,987
  • Înscris: 25.06.2007

View Postdenky, on 05 septembrie 2020 - 23:47, said:

Ai umor, Karhule! Omul a terminat istorie, o sa ii propuneti sa sudeze si sub apa, eventual, ca se plateste dublu...
Nu ai mai auzit de cazuri de reprofilare?
Eu știu de ex. un medic care s-a făcut fermier, și acum e deja latifundiar, milionar in euro (pe lângă Oradea).

#36
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Se cauta meseriasi in orice meserie. Deci invata o meserie. Sunt firme care au cursuri de pregatire (nu ma refer la mizeriile alea de la AJOFM), dar ia-ti gandul de la

View PostLaurentiuSerban2002, on 03 septembrie 2020 - 00:48, said:

vreau sa am un salariu minim de 3000 aproximativ minim.
Abia dupa ce inveti meseria o sa vezi salariul ala.

View Postdorin_2k, on 03 septembrie 2020 - 08:34, said:

Sudor. Bani multi.
Însă îți trebuie atestat.
Un an dureaza studiile si costa 5000 de euro.

Programator CNC in 3 zile e aberatie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate