Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 

Scaderea imobiliarelor cu 50% - Depresie economica

* * * * - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
8734 replies to this topic

#37
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,736
  • Înscris: 21.03.2020
Eu am auzit ca o sa primesti bani de la proprietari sa-i scapi de imobile...

#38
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012

View Postedi10000, on 23 august 2020 - 09:05, said:

Vor fi pe dracu'! Clujul nu se va compara in veci cu Budapesta dpdv al infrastructurii, calitatii oamenilor si oportunitatilor si unii viseaza preturi de Occident. Unde, in satul ala mai mare numit Cluj? Trebuie sa fi tampit ca investitor sa vii in Cluj in loc sa te orientezi spre Sovacia, Ungaria sau Cehia.
uite ca asta se intampla
crezi ca mie imi convine?
e orasul cu cel mai mare pret pe m2 din tara, de departe

#39
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Priveste lucrurile in mod optimist si anume, Clujul are de unde sa scada fara sa se simta...

#40
MihaiF16

MihaiF16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 17.07.2016
http://www.raducraci...ruiesc-blocuri/

https://www.imobilia...-finalizate_db/

#41
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,538
  • Înscris: 18.10.2011

View Postsiegetax2k, on 23 august 2020 - 08:34, said:

Nu, nu am cum sa fiu sigur. Dar asta cred si sut curios si de parerile voastre. Incerc sa vad imaginea de ansamblu
Eu cred ca vor mai scadea, dar nu cu mult, cel putin nu in prima faza. Vor vrea sa vanda cei care se grabesc - mosteniri neasteptate si nevoie mare de bani etc. Mai incolo, se va vedea daca va fi o revenire (probabil) sau altceva.

View PostMasterC, on 23 august 2020 - 09:38, said:

Pleaca in croaziere, se muta in sudul spaniei sau in azile de batrani. Cu o pensie adunata in 35 de ani munciti in Germania ai multe posibilitati.
Sunt curios, desi nu cred, exista posibilitatea sa te atingi de bani pe perioada vietii, in caz de cveva (boala etc)?

View Postmirc2003, on 23 august 2020 - 09:05, said:

Mi ar plăcea, un apartament foarte frumos și super locație. La 160k l as cumpăra.
Mai are o potentiala problema - orice om se intreaba ceva cu privire la structura (desi e facut dupa 90, deci in principiu sta bine), ia sa vedem, vedeti? Uitati-va pe releveu - https://frankfurt.ap...mage;s=1000x700 E mai de finete intrebarea, dar zic...

Edited by aaaa4567, 23 August 2020 - 10:52.


#42
dsarewq

dsarewq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 04.06.2020

View Postaaaa4567, on 23 august 2020 - 10:51, said:

Mai are o potentiala problema - orice om se intreaba ceva cu privire la structura (desi e facut dupa 90, deci in principiu sta bine), ia sa vedem, vedeti? Uitati-va pe releveu - https://frankfurt.ap...mage;s=1000x700 E mai de finete intrebarea, dar zic...

Ia spune tu care sunt diafragmele din beton armat din reveleul ăla care nici în cele mai frumoase vise nu o să le vezi într-un bloc nou.

Vezi să nu bată vântul prea tare pe unde s-au construit blocuri noi cu apartamente de 70.000 - 80.000 de euro că o ia la vale blocul.

Edited by dsarewq, 23 August 2020 - 10:59.


#43
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,981
  • Înscris: 08.06.2005
Daca vor scadea brusc cu 50% imobilele acest lucru o sa fie ultima noastra problema. :)  Astia care asteptati scaderi bruste aveti grija ce va doriti! :)

#44
siegetax2k

siegetax2k

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 22.02.2020
Din pacate ai mare dreptate. Multe persoane nu numai ca se asteapta dar isi si doresc sa se intample asa ceva crezamd ca totl va merge ca pana acum cu exceptia imobiliarelor care vor avrea preturi cu 50% mai mici. Eu cred ca o sa fie una dintre marile probleme aceasta scadere deoarece prea multa lume se bazeaza pe segmentul asta. Preturile vor sca dea pentru nu vor exista cumparatori. Nu va avea nimeni de castigat intr-o astfel de situatie. Vad ca multi se simt atacati de astfel de subiecte. Noi vorbim despre un scenariu sinistru in care NIMENI nu va castiga.

Edited by Dany_Darke, 23 August 2020 - 11:59.


#45
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,538
  • Înscris: 18.10.2011

View Postdsarewq, on 23 august 2020 - 10:56, said:

Ia spune tu care sunt diafragmele din beton armat din reveleul ăla care nici în cele mai frumoase vise nu o să le vezi într-un bloc nou.

Vezi să nu bată vântul prea tare pe unde s-au construit blocuri noi cu apartamente de 70.000 - 80.000 de euro că o ia la vale blocul.

Aha, ai observat. Posted Image Eu am zis sa nu zic, ca poate cine stie. Nu stiu exact care sunt, insa observ ca, cel mai probabil, nu exista o diafragma longitudinala continua pana in capatul apartamentului (adica nici macar cat la un OD? fuck off). Sau daca o fi existat, nu mai exista...

Au schimbat mult filozofia, dupa 90? Nu stiu, eu stiam ca ar trebui diafragme pe ambele directii si in tot cazul 1, ideal 2 longitudinale... Diafragme sau contravantuiri. Nu? Nu stiu exact, intreb; nu sunt structurist.

Edited by aaaa4567, 23 August 2020 - 11:16.


#46
dsarewq

dsarewq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 04.06.2020
Vezi că la apartamentul ăla nu s-a atins nici cu un pai diafragmele și pot fi dărâmați pereti acolo tot la fel fără să fie atinse diafragmele din beton.

Nu mai credeti toate povestile - nu s-au spart diafragme din beton în blocurile vechi.

Apartamentul ăla e modificat și s-au spart ziduri interioare dar erau din BCA și nu din beton.

Edited by dsarewq, 23 August 2020 - 11:24.


#47
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
luna 4 2008 :1942 EUR/mp    
luna 4 2009: 1237 EUR/mp    
==> scădere  36.3% /mp    

luna 4 2008: 1 EUR = 3.7310 RON
luna 4 2009: 1 EUR = 4.2385 RON
==> scădere 13.6% a cursului de schimb


șomaj luna 12 2008  4.4%
șomaj luna 12 2009  7.8%


PIB 2008 214.3 md USD
PIB 2009 174.1 md USD
==> scădere de 18.8% a PIB

#48
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,538
  • Înscris: 18.10.2011

View Postdsarewq, on 23 august 2020 - 11:20, said:

Vezi că la apartamentul ăla nu s-a atins nici cu un pai diafragmele și pot fi dărâmați pereti acolo tot la fel fără să fie atinse diafragmele din beton.

Nu mai credeti toate povestile - nu s-au spart diafragme din beton în blocurile vechi.

Apartamentul ăla e modificat și s-au spart ziduri interioare dar erau din BCA și nu din beton.

Da, vad si eu ca pot fi sparti. Nu la aia ma refeream, stiu ca pot fi sparti fara mari pericole.

Si unde e, totusi, diafragma longitudinala?

View Postsiegetax2k, on 23 august 2020 - 07:57, said:

Ce se va intampla cu oamenii care au credite pentru 3 apartamente cumparate a si investitie? Intreb si incerc sa inteleg repercusiunile unei astfel de situatii.

Vor sta si vor astepta pana cand preturile se vot intoarce. S-ar putea sa stea mai mult, dar asta e riscul meseriei... Unii vor vinde in pierdere (dar nu mult) ca nu isi vor permite sa astepte, sau vor considera ca nu merita... Nu poti sa stai legat de un loc 7-8 ani pentru 20 de mii de euro pierduti...

Edited by aaaa4567, 23 August 2020 - 12:08.


#49
siegetax2k

siegetax2k

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 22.02.2020
M-am exprimat gresit. ma refeream la cei care au credite

Edited by Dany_Darke, 23 August 2020 - 12:48.
ne-ai innebunit cu citatele astea fara rost


#50
EugenCernat

EugenCernat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 31.05.2016
Nu cred ca va scadea pretul imobilelor la 50% indiferent de situatie/criza. Da, daca vom intra intr-o criza nasoala (putin probabil pe termen scurt), cu siguranta ca vor fi cazuri izolate de vanzare la jumatate de pret. Cei mai multi insa, vor astepta trecerea crizei, tinand de preturi. La mine in oras, vad la vanzare case, terenuri si apartamente cu fix acelasi pret, de ani buni (multe de min. 4-5 ani). Daca oamenii aia nu sunt dispusi sa lase la pret si merg pana in panzele albe asa, nu o vor face nici daca vine o criza, e clar ca nu stau in banii aia. Piata nu e dinamica, dupa cum a observat si Adm, ci statica, incremenita intr-un model de business ce presupune vanzarea in termen lung sau foate lung, la preturi mari.

#51
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.11.2017
Nu cred că vor scădea.

Piaţa e şi mai manipulată decât cea crypto.

Dacă la crypto totusi măcar intră bani si se umflă, apropo de acei usd printati care se regăsesc apoi in btc-ul ce va ajunge poate la 1-2 mioane usd, la imobiliare e mai mare manipularea. Efectiv unii au multe imobile si le postezaă de 100 de ori la vânzare la preţuri de 2x 3x, toti care văd asa preturi zic că ălea sunt preturile şi le postează şi ei lafel şi astfel piaţa urcă. Cine vrea să cumpere e nevoit să ofere pretul ăla şi nu altul mai mic.


Viitorul va fi statul in chirie cât se poate si chiar statul in rulotă, in autobuz mobilat, in autoturism, in cort precum in america.

In caz că nu vine vreun comunism si ii ia pe bogatani la poreficat si le confiscă toate imobilele şi-i lasă cu unul singur, restul le dă la muncitorime ca să nu mai stea in rulotă.

Apropo garsonieră la Cluj 45k euro, garsonieră la Brasov 40k euro, chestii care acum ceva ani erau 20-25k euro iar la pretrile ălea erau 2 camere deja.

#52
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View PostAdm, on 23 august 2020 - 08:05, said:


Pe de alta parte, e foarte greu sa primesti 1000 eur/mp construit la case, chiar daca sunt in zone spalate, ceea ce insemna de fapt ca puterea de cumparare maxima e concentrata in zona 70-150 000 EUR.

,

Da la aia unde e concentrata care castiga 300€ pe luna.Voi va referiti tot timpul la casta voastra de IT-isti corporatisti de parca s-ar impiedeca omul de voi la fiecare pas.Voi reprezentati poate 10% din populatia activa.Si ailalti 90 ce vor face.Si sa raspund la intrebarea initiatorului.Anul viitor bancile din Europa vor intra in faliment chiar daca hoasca batrana si "pedofilul" francez ii tot baga perfuzii.Deocamdata se tot insista pe scenariul salvarii de criza (care BTW nu e cauzata de Covid dar trebuia gasit cineva vinovat).Va puteti inchipui situatia actuala a Europei cu cea a accidentului tragic de 2-3 ani in care un cocalar conducea un microbuz plin de oameni si se streama live pe facebook fara sa observe ca se apropie de o basculanta de 20t.In cateva secunde 7-8 morti.Cam asa e si cu Europa acum,o duce inca bine,dar somajul si recesiunea nu mai poate fi franata.Toate se vor prabusi ca un castel de nisip sau de carti.Nici in visele cele mai urate nu ne putem da seama ce va urma.
    Acum sa sara pe mine corporatistii care lucreaza 12 ore pe zi si fac din zi noapte si noapte din zi si dupa aia se plang de la 30 de ani ca au boli cronice specifice varstei de 60.

#53
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.11.2017
E ca un cerc vicios, iar omul de rând si din acest motiv e nevoit să meargă la căpşuni şi să doarmă în grajd sau rulotă.

Daca e destept se retrage mai bine la coliba lui bunică-sa din rural şi se apucă de agricultură. Doar că nu pare cool, făctucile vor doar pe pc să lucreze, ba chiar doar pe latop nu la cartofi.

Dar n-ai ce-i face, unii se nasc direct bogati si continuă să acumuleze, altii se nasc săraci şi sclavagesc ajutând pe ăilalti la acumulare.

Domeniile locative vor ajunge treptat la nivelul celor din marea britanie, atunci piata va fi matură şi naturală in caz că vreun comunism nu resetează.

#54
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postcipri2bau, on 23 august 2020 - 13:24, said:

Nu cred că vor scădea.

Piaţa e şi mai manipulată decât cea crypto.

Dacă la crypto totusi măcar intră bani si se umflă, apropo de acei usd printati care se regăsesc apoi in btc-ul ce va ajunge poate la 1-2 mioane usd, la imobiliare e mai mare manipularea. Efectiv unii au multe imobile si le postezaă de 100 de ori la vânzare la preţuri de 2x 3x, toti care văd asa preturi zic că ălea sunt preturile şi le postează şi ei lafel şi astfel piaţa urcă. Cine vrea să cumpere e nevoit să ofere pretul ăla şi nu altul mai mic.


Viitorul va fi statul in chirie cât se poate si chiar statul in rulotă, in autobuz mobilat, in autoturism, in cort precum in america.

In caz că nu vine vreun comunism si ii ia pe bogatani la poreficat si le confiscă toate imobilele şi-i lasă cu unul singur, restul le dă la muncitorime ca să nu mai stea in rulotă.

Apropo garsonieră la Cluj 45k euro, garsonieră la Brasov 40k euro, chestii care acum ceva ani erau 20-25k euro iar la pretrile ălea erau 2 camere deja.

Te inseli. Lumea cauta sa cumpere teren (fara casa). Nimeni nu mai vrea sa stea la bloc, doar tineretul, ca na, ai totul la botul calului. Consider ca pretul la terenuri va creste, pretul la terenuri cu case o sa scada, pretul apartamentelor...sincer, habar n-am. Dar am impresia ca si aici vor creste usor preturile. Lumea nu vrea sa mai vanda

Si exista zone depopulate ale tarii, unde efectiv poti sa cumperi apartamente in zone destul de misto si foarte ieftine.

View Postcipri2bau, on 23 august 2020 - 13:31, said:

E ca un cerc vicios, iar omul de rând si din acest motiv e nevoit să meargă la căpşuni şi să doarmă în grajd sau rulotă.

Daca e destept se retrage mai bine la coliba lui bunică-sa din rural şi se apucă de agricultură. Doar că nu pare cool, făctucile vor doar pe pc să lucreze, ba chiar doar pe latop nu la cartofi.

Dar n-ai ce-i face, unii se nasc direct bogati si continuă să acumuleze, altii se nasc săraci şi sclavagesc ajutând pe ăilalti la acumulare.

Domeniile locative vor ajunge treptat la nivelul celor din marea britanie, atunci piata va fi matură şi naturală in caz că vreun comunism nu resetează.

La tara n-ai conditii...trebuie sa investesti.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate