Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de spalat rufe Bosch

Aici sunt banii Dvs: tarife pentr...

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804
 Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 

Cum v-a apucat dragostea pentru istorie?

* * - - - 9 votes
  • Please log in to reply
186 replies to this topic

#19
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,064
  • Înscris: 14.10.2008
Mai mult pentru ca mi se parea mai usoara decat geografia. Decat cu harti si inaltimile varfurilor montane, mai bine cu anii de domnie ai diversilor domnitori. Mie nu mi-au placut stiintele exacte ci doar povestile, desi hobby-urile ciudate pe care le am de mic au tangenta cu meteorologia, electricitatea, electronica si telecomuncatiile plus retele (edilitare sau nu) de orice fel.

Asa ca am dat capacitatea la istorie si nu la geografie in 2000, iar in anul 2004 am dat bacalaureatul la istorie in loc de matematica, super a fost.

De pasionat ma pasioneaza asa cat de dure erau conditiile de viata in trecut, cum nu exista confortul pe care il avem azi, dar cel mai mult ma pasioneaza comunismul din Romania si anii '80, regimurile totalitare, la fel cum ma fascineaza sa citesc despre viata in puscarie, fiind un om foarte comod disperat dupa confort.

 ovidiu21, on 17 august 2020 - 16:48, said:

Profesoara de istorie Posted Image
La mine cea mai sexy profa a fost cea de romana din clasa a 9-a. La istorie am avut numai babalaci, 2 doamne si 2 domni.

#20
redmartian

redmartian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 27.07.2020
De cand mi-a citit bunicul un  basm si vedeam in carticica niste imagini cu oameni parca dintr-o alta epoca, imbracati medieval.
Poate si de la desene animate, filme, jocuri, atlase cu ilustratii superbe cu civilizatii antice......inclusiv Biblia.

#21
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,064
  • Înscris: 14.10.2008
In liceu era foarte usor la orele de istorie, doar cu lucrari de control anuntate.

In liceu am facut si istoria religiilor, fiind la profil de uman.

#22
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,871
  • Înscris: 21.03.2020

 Karhu, on 17 august 2020 - 16:41, said:

Ce propaganda e cand mergi intr-un muzeu si vezi niste sabii si armuri, niste unelte vechi, niste monede medievale etc etc? Posted Image
Se referea la istoria din manuale prelucrata  de potentatii zilei... nu la vestigiile istorice

Edited by GlCA_Contras, 17 August 2020 - 17:38.


#23
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 Karhu, on 17 august 2020 - 16:41, said:

Ce propaganda e cand mergi intr-un muzeu si vezi niste sabii si armuri, niste unelte vechi, niste monede medievale etc etc? Posted Image

aia nu e istorie, e arheologie

#24
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.11.2017
Mie mi-a placut mult istoria secolului 20. Treptat m-am extins si in vechime si am ajuns şi pe la războiurile punice si mesopotamia sau babilonia sau persia. Inspre noi adică după 70 insă istoria e cam scârboasă parcă, cum adică să vorbesti in istorie sau la trecut despre domnul Ion Iliescu de exemplu sau domnul Constantinescu sau PD-L când toate acestea sunt prezente in viata noastră in tot ce mişcă-n ţara asta râul ramul.

Edited by cipri2bau, 17 August 2020 - 17:44.


#25
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011

 redmartian, on 17 august 2020 - 17:33, said:


Povestiri istorice de Dumitru Almas.. aiaiai.

Nu cred ca a existat copil pasionat de istorie care sa nu fi citit volumele astea.. :D

#26
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.11.2017
Istoria ar trebui să fie numai despre morti. Până şi Gorbaciov e in că viu.

#27
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,578
  • Înscris: 02.09.2006

 djl, on 17 august 2020 - 16:15, said:

Cum v-a apucat dragostea pentru istorie?
La mine a fost ceva de mic oarecum. Adică de mic îmi plăceau clădirile vechi (sau de ce să fie demolate?), locomotivele cu aburi şi automotoarele astea (nu ştiam decât de cele pe 8 osii, unitate independentă, când eram mic): http://cfr.stfp.net/?class=78
Apoi pe la 11-12 ani nu ştiu cum de am devenit brusc pasionat de istorie. Probabil declanşatorul a fost un manual vechi de istorie peste care am dat. Şi la un moment dat am vorbit despre partea cu Schisma în biserică, cu ocazia nu mai ştiu cărei sărbători. Bunica maternă era speriată, dar a ... ieşit cu bine.
Iniţial îmi plăcea mai mult istoria antică şi medievală. După care am trecut pe modernă şi contemporană. Dar de pasionat, m-au pasionat (de) la început toate perioadele istorice.
draga, esti total in eroare! dragostea pentru istorie nu are nici o legatura cu plinsul in zeci de mii de postari, in mare parte identice, dupa tramvaiele V3A, telefoane cu disc sau tv. cu lampi! nu istoria o iubesti tu@

#28
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.11.2017
Păi ca de obicei Djl nu stie nici ce e istoria.

Istoria e despre politca din trecut, ca să zici că-ti place istoria ar trebui să citesti despre toate evenimentele istorice, lupte, războaie, conferinte, răscoale, sedinte, tratate, nu despre vechituri din secolul 20 gen masini de spălat autobuze sau tramvaie.

Să-ţi placă un film de exemplu despre un complot contra lui Hitler, care 90% e poate numai cu vorbe fără obiecte din vechime.
Să-ţi placă un film de exemplu despre lupta dintre japonezi si americani in ww2 sau despre ultimul samurai. Că vezi aoclo si obiecte vechi nu inseamnă că ălea sunt de admirat ci desfăsurare actiunii.

Ce să zici că de exemplu intr-un film despre Antonescu făcut după 90 apăreau in decor un kraz sovietic de prin anii 70 pe post de camion german si un dac 665 românesc pe post de vehicul militar, când ălea in 1944 nu existau. Zici că e prost filmul? păi nu ptr că altceva trebuie să vezi in acel film

#29
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002

 djl, on 17 august 2020 - 16:15, said:

Cum v-a apucat dragostea pentru istorie?

Nu poţi să iubeşti o curvă. Poţi să-i acorzi respectul cuvenit, poţi  învăţa lecţii de la ea. Dar dragoste... eu unul zic pas.

#30
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,688
  • Înscris: 15.06.2004
Am avut o profa buna.

BUUUUNA rau.

#31
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,245
  • Înscris: 12.09.2011

 dalu364, on 17 august 2020 - 16:58, said:


.........scrisa de invingatori. Posted Image Posted Image

Hai mai lasati-o moale cu asta, in zilele noastre istoria e scrisa de arheologi si cercetatori.


Se scaneaza mormintele cu atatea raze X de zici ca are asigurare medicala faraonu.

 Yoda, on 17 august 2020 - 18:13, said:


Nu poţi să iubeşti o curvă.

E nu....

#32
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Istoria romanilor inca este subiect tabu. Romanii au ocupat doar o parte din Dacia, si nu cu legiuni de la Roma ci din teritoriile cucerite. Teritoriul a fost depopulat de barbati, multi plecand in captivitate si altii inrolandu-se in armata romana. S-a luat mult aur din Dacia de catre romani. Cand provincia a devenit prea greu de pastrat romanii s-au retras, iar apoi in cartile noastre de istorie urmeaza o pauza de vreo 1000 de ani. Se zice ca in acea perioada acolo a fost poporul roman, fara o organizare statala, asezari mici. Nicaieri nu spune ca s-au perindat popoare migratoare, am am fost parte a Imperiului Bulgar, apoi al celui Cuman, pecenegii au fost si ei o prezenta pe teritoriul nostru. Pana in jurul anului 1850 am avut alfabet chirilic. Comunistii au vrut o identitate, asa ca oficial ne tragem din daci si romani. Probabil ca suna mai frumos decat sa aflam ca ne tragem mai mult din cumani, de origine turca, desi obiceiurile noastre cam sugereaza asta.

#33
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,743
  • Înscris: 30.10.2003
Cata gargara p'aici: profesoara, muzeul si ardelenii.

Sa fim seriosi:
[ https://cdn4.libris.ro/img/pozeprod/59/1022/80/884899.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn%3AANd9GcR2EPIywHk4a8xbq_t35lsPBjQVB4ZKdD3sdA&usqp=CAU - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si acum tin minte dupa 30 de ani numele aviatorului: Traian Darjan

Uite ca l-am gasit pe Wiki:  https://ro.wikipedia.../Traian_Dârjan

Edited by Bursul, 17 August 2020 - 19:22.


#34
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,245
  • Înscris: 12.09.2011

 cipri2bau, on 17 august 2020 - 18:08, said:

Păi ca de obicei Djl nu stie nici ce e istoria.

Istoria e despre politca din trecut,

Pai se pare ca nici tu nu ai dimensiunea exacta. Istoria nu este numai despre politica. Istoria este despre tot ce s-a intamplat, inclusiv viata de zi cu zi, moda, tabieturi, mores, meniuri alimentare, etc etc.

 spooky51, on 17 august 2020 - 19:18, said:

Teritoriul a fost depopulat de barbati,
Lazlo, tu esti ?


 spooky51, on 17 august 2020 - 19:18, said:

sa aflam ca ne tragem mai mult din cumani, de origine turca, desi obiceiurile noastre cam sugereaza asta.

Ce treaba au obiceiurile ? Daca tie ti se schimba obiceiul ti se schimba si originea ?? Eu daca am obiceiuri germane, ma trag din Bismark ?

#35
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 asiodf, on 17 august 2020 - 19:22, said:

Pai se pare ca nici tu nu ai dimensiunea exacta. Istoria nu este numai despre politica. Istoria este despre tot ce s-a intamplat, inclusiv viata de zi cu zi, moda, tabieturi, mores, meniuri alimentare, etc etc.

nop. Istoria este "povestire" - adica informatie pastrata in scris. Ce e din perioada dinaintea "izvoarelor scrise" e numit "pre-istorie". Istoria e strict politica.
viata de zi cu zi, moda, tabieturi, menu-uri alimentare, sabii, armuri, corabii, statuete, picturi, bijuterii, e arheologie.
ca prin dezvoltarea academiei se ajunge la notiuni ca  "istoria artelor" sau "istoria literaturii" sau "istoria astronauticii", astea sunt asa.. sa fie.. isi trag diversi doctorate

Edited by criztu, 17 August 2020 - 19:32.


#36
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Bulgarii nu se trag din traci si din romani, desi au multa istorie legata de ei. Cam greu de crezut ca la noi e altfel si mai avem vreo legatura cu dacii si romanii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate