Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Circular Makita de negasit in RO

FightBox ar merita transformat ...

Statii cu baterii

[TEORIE] Ce ati face in cazul une...
 Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera

Balti de pescuit in Dobrogea - li...
 EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Pareri complex rezidențial T...

Camping Franta - Chamonix
 Macbook Pro 2019 se blocheaza cu ...

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...
 

Cum v-a apucat dragostea pentru istorie?

* * - - - 9 votes
  • Please log in to reply
186 replies to this topic

#37
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Am vazut ca ziceti ca istoria e scris de invingatori...da si nu, ai varianta foarte populara de regula dupa invingatori dar si varianta invinsilor.
De exemplu am discutat odata cu un japonez si mi-a explicat atunci cum practic ei au fost fortati de situatie sa atace Pearl Harbor si ca americanii incepusera agresiunea impotriva lor intai. Imi pare rau ca nu mai tin minte bine explicatia lui dar mi s-a parut foarte logica atunci. Mi-a explicat si ideologia kamikaze si ce inseamna.
De masacrul lui Leopold al II-lea se stie chit ca a macelarit in ultimul hal africanii si tehnic a fost "victorios".
Stim si de ororile comise de japonezi in invazia Chinei chit ca pt o vreme ii masacrase pe chinezi.
Stim de Tianmen square, desi regimul a invins. Stim de genocidul armean. de infometarea Ucrainei.
Ma intreb daca am fi avut o alta viziune asupra lumii daca Hitler castiga razboiul sau daca intelegea lumea pana la urma ca fascismul e ceva absolut oribil.

Edited by SpeedDemon, 17 August 2020 - 19:37.


#38
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,271
  • Înscris: 12.09.2011

View Postcriztu, on 17 august 2020 - 19:28, said:

nop. Istoria este "povestire" - adica informatie pastrata in scris. Ce e din perioada dinaintea "izvoarelor scrise" e numit "pre-istorie". Istoria e strict politica.
viata de zi cu zi, moda, tabieturi, menu-uri alimentare, sabii, armuri, corabii, statuete, picturi, bijuterii, e arheologie.
ca prin dezvoltarea academiei se ajunge la notiuni ca  "istoria artelor" sau "istoria literaturii" sau "istoria astronauticii", astea sunt asa.. sa fie.. isi trag diversi doctorate

Da, sigur, ce e inaintea izvoarelor scrise e preistorie. Dar cer scuze unde zice ca istoria e strict politica ?
Adica nu exista istoria artei ? Istoria tehnologiei ? Istoria militara se pune la politica ?

View PostSpeedDemon, on 17 august 2020 - 19:34, said:

Ma intreb daca am fi avut o alta viziune asupra lumii daca Hitler castiga razboiul sau daca intelegea lumea pana la urma ca fascismul e ceva absolut oribil.

Pai Stalin si tinerii turci au castigat... si tot stim ce-au facut :), nu ?

#39
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 18.10.2011

View PostKarhu, on 17 august 2020 - 16:41, said:

Ce propaganda e cand mergi intr-un muzeu si vezi niste sabii si armuri, niste unelte vechi, niste monede medievale etc etc? Posted Image
Pai tocmai asta e, ca daca ne uitam cu numai 2-300 de ani in urma, nu zic mai mult, vedem asa:
- rata analfabetismului ala real, bah: vreo 80% sau mai mult (nu stiu exact, cautati)
- boli care par banale azi, atunci nerezolvabile. La naiba, au fost epidemii de tifos prin Bucuresti acum 100 de ani, cu paduchi si toate cele. Haideti la Londra: Nici sistemele de canalizare, asa cum le stim noi azi, nu erau puse la punct - https://en.wikipedia...ki/Great_Stink. Acum vreo 2-300, medicii refuzau sa se spele pe maini, nu credeau ca mainile nesapalate pot purta germeni, in fapt nu exista conceptul de microbi. Ati auzit, bah, da? Teoria miasmelor etc etc. - https://en.wikipedia...i/Miasma_theory Sa mai spunem de Hahnemann, de tratamentul cu trepanul etc etc (bine, unii medici inca mai cred Posted Image, dar lasam asta)
- informatie, carti si tot ce inseamna cultura asa, mai din joi in paste. In fapt, numa' la biserica. De fapt, cam tot ce stie stiinta acum era savantlac acum 3-400 de ani (legile miscarii, ale electricitatii etc)
- in fapt, vreo 98% din populatie era ocupata cat era ziulica de lunga cu facutul de lucruri repetitive, cu munca grea. Pen' ca.. nu era nimic automatizat.
- din cauzele de mai sus, omul era extrem de usor de manipulat, de azmutit etc (sa vina la lupte pentru niste cauze inchipuite, contra unor dusmani ireali etc etc). Te puteai afirma doar in lupte sau nascocind tot felul de creatii mnai mult sau mai putin mediocre (tot felul de carti sfinte, literatura - caci, deh, imaginatia nu poate fi tinuta in frau; dar cam atat)
- nu mai zic de libertati, de faptul ca sclavia sau tot felul de iobageli erau la ordinea zilei (vedeti si cand au inceput femeile sa aiba drept de vot sau sa practice anumite meserii, dar si altele)

Nu vad ce poate fi de admirat la asemenea mod de viata, fara suparare. Tot felul de atrocitati, facuta pe fondul unei mizerii inimaginabile. Se plangeau romanii de apa calda in anii 80, sau de toalete in fundul curtii, ei, ia ganditi-va cum e sa ai baie comunala, sa te speli in curte, sa inveti la opait. Sau, de fapt, sa nu inveti nimic, cea mai sus meserie la care sa ai acces sa fie cea de invatator sau de perceptor (Vezi Morometii etc)

Si mai gretoase mi se par ecranizarile care arunca, cumva, o lumina favorabila asupra unor astfel de epoci. Sigur ca din fotoliu e placut sa traiesti pe vremea, stiu si eu, a Renasterii, la nu stiu ce curta domneasca, la Versailles etc etc. Se uita sa se spuna ca marea majoritatea a oamenilor traiau intr-o mizerie fizica, morala si intr-o obscuritate de nedescris. Imaginati-va cum ar fi sa luati deciziile numai pe baza a ceea ce auziti de la cativa oameni din sat, fara presa, fata net, fara nimic.

Nu ma luati cu Arhimede, cu Fourier, ca sunt exceptii. Lumea a luat-o rau in sus de la revolutiile industriale. Pana atunci... mai mult teorie!

View Postcipri2bau, on 17 august 2020 - 17:42, said:

Mie mi-a placut mult istoria secolului 20. Treptat m-am extins si in vechime si am ajuns şi pe la războiurile punice si mesopotamia sau babilonia sau persia. Inspre noi adică după 70 insă istoria e cam scârboasă parcă, cum adică să vorbesti in istorie sau la trecut despre domnul Ion Iliescu de exemplu sau domnul Constantinescu sau PD-L când toate acestea sunt prezente in viata noastră in tot ce mişcă-n ţara asta râul ramul.
Ah, pe masura ce ne apropiem de prezent si exista dovezi irefutabile, incepe sa devina gretos. Nu ti-ai pus problema cat la suta din istoria indepartata, aia scris de invingatori, ar putea fi falsificata? Posted Image

Edited by aaaa4567, 17 August 2020 - 19:59.


#40
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,714
  • Înscris: 22.01.2015
Voi cu voi si eu cu visul sa vad piramidele(e ieftinache,btw)  Dar visul asta il am dinainte de anul 89! Ca profa  de istorie era piesa.Sau Mumie care Explica logic.   Mie Istoria mi-a placut si imi place!   Copii facuti in eprubeta si cu lacune majore. Militati pt un Bratianu/Antonescu/MIHAI/.    Napoleon/Hitler/Stalin/Mao.  Dar ati citit mai mult decat ce contine si alergenii corespunzatori?    Fara sa jignesc mult(desi vreau) astia de dupa 2000 nu au absolut nici o treaba cu Cultura Generala.   Daca iei ,,una bucata,, din vremurile astea si-ii zici de Turquemada clar.   ,martz . Ca la table.   Ps.- nu zice nimeni sa stii ani si rahaturi! Dar macar sa stii despre ce se discuta!  Ps.  Daca tu/ea santeti intr-o relatie de inferioritate intelectuala/cultura generala  pe termen lung nu va functiona.

#41
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,271
  • Înscris: 12.09.2011

View Postaaaa4567, on 17 august 2020 - 19:59, said:

Pai tocmai asta e, ca daca ne uitam cu numai 2-300 de ani in urma, nu zic mai mult, vedem asa:
- rata analfabetismului ala real, bah: vreo 80% sau mai mult (nu stiu exact, cautati)

Si ?

View Postaaaa4567, on 17 august 2020 - 19:59, said:

- boli care par banale azi, atunci nerezolvabile.
What's your point ?


Quote

Se uita sa se spuna ca marea majoritatea a oamenilor traiau intr-o mizerie fizica, morala si intr-o obscuritate de nedescris. Imaginati-va cum ar fi sa luati deciziile numai pe baza a ceea ce auziti de la cativa oameni din sat, fara presa, fata net, fara nimic.

1. la mana ca nu se uita deloc, istoricii descriu cu amanunte.
2. Aia care luau decizii probabil erau mai bine informati decat omu obisnuit din ziua de azi. Fara presa, fara net == fara manipulare. Se informau din scrisori directe, care s-ar putea sa fie mai cinstite decat ce este azi.
Iar legat de "mizerie morala", ma lesi ? Cred ca erau mai dusi la biserica oamenii de acu 200 de ani decat ce este acuma.

#42
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 18.10.2011

View Postasiodf, on 17 august 2020 - 20:09, said:

Si ?


What's your point ?




1. la mana ca nu se uita deloc, istoricii descriu cu amanunte.

Cum si? Ce admiratie sa ai fata de o asemenea epoca? Ce credeti ca era de admirat sau interesant pe atunci? Ah, da, nivelul de manipulare, salbaticie etc etc.

Quote

2. Aia care luau decizii probabil erau mai bine informati decat omu obisnuit din ziua de azi. Fara presa, fara net == fara manipulare. Se informau din scrisori directe, care s-ar putea sa fie mai cinstite decat ce este azi.
Iar legat de "mizerie morala", ma lesi ? Cred ca erau mai dusi la biserica oamenii de acu 200 de ani decat ce este acuma.
da, da... Si decizia omului d erand unde era? Consimtamant, ceva? Nu cumva venea vreun lider maxim d-asta si turuia cum voia el, ca sa agite turma?

Uiti ca netul, presa, inainte de dezinformare, au fost si mai sunt si surse de informare!

Dusi la biserica... sigur ca da, mai mult de frica. Pana si fulgerele, secetele sau cutremurele erau de la te miri ce zei. Nu facea lumea prostii de frica. Dar la fel de bine nu iesea nici din cuvatul puternicilor zilei.... Deci: nu, nu, si iarasi nu.

Exista si comportamente de studiat si chiar chestii care ar trebui sa ne dea de gandit, de exemplu intorsatura pe care o poate lua viata dupa momente de cumpana: faptul ca unii au fost nevoiti sa emigreze ca sa poate studia. Se pune problema: cati au trecut cu bine peste astfel de imprejurari.

Edited by aaaa4567, 17 August 2020 - 20:18.


#43
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,271
  • Înscris: 12.09.2011

View Postaaaa4567, on 17 august 2020 - 20:13, said:

Cum si? Ce admiratie sa ai fata de o asemenea epoca? Ce credeti ca era de admirat sau interesant pe atunci? Ah, da, nivelul de manipulare, salbaticie etc etc.

1. la mana nu admira nimeni analfabetismul si ciumele
2. sunt enorm de multe lucruri de admirat. Au fost multe lucruri frumoase si pozitive care au fost facute atunci. Pe alea le admiram, inclusiv pe cele care s-au pierdut si care erau cel putin interesante.
Citeste Tolkien, poate ai auzit de el, intreg Stapanul Inelelor este o alegorie impotriva industrializarii si efectelor nocive ale acesteia.

Buna asta cu "salbaticie". Bat pariu cu tine ca romanul ordinar de pe vremea lui Cezar este cu 3 capete peste bucuresteanul mediu din sectoru 3/4/5/6. Accepti pariul ?

#44
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,714
  • Înscris: 22.01.2015
Tolkien e o poveste!  Daca vreti sa vedeti realitatea comerciala/umana/imperialista salbatica cititi Tai-Pan. Si restul.   Va da mura-n gura cum sa infiintat Hong/Kong-ul. Si restul. Da voi liliac/pangolin ca netu e jmekerie.  Poate o fi,dar alte grade ai pe cravata de pionier cand poti ,,mesteca,,ceva despre altceva    .La SUBIECT!

#45
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postasiodf, on 17 august 2020 - 19:50, said:

Da, sigur, ce e inaintea izvoarelor scrise e preistorie. Dar cer scuze unde zice ca istoria e strict politica ?
Adica nu exista istoria artei ? Istoria tehnologiei ? Istoria militara se pune la politica ?

De ce nu citesti intr-un dictionar explicativ sau o enciclopedie ce e istoria? Iti zice simplu si clar: politica. iar "politica" inseamna "polis" - adica comunitate, grup.
Istoria militara, istoria tehnologiei, istoria artelor, nu sunt disciplina numita Istorie... nu exista "preistoria artelor" sau "preistoria tehnologiei"..
E cum ai zice "arhitectura procesorului". Nu e Arhitectura ce fac aia acolo la calculatoare, e design. ii zice "arhitectura procesorului", dar nu e Arhitectura.

#46
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 18.10.2011

View Postasiodf, on 17 august 2020 - 20:19, said:

1. la mana nu admira nimeni analfabetismul si ciumele
2. sunt enorm de multe lucruri de admirat. Au fost multe lucruri frumoase si pozitive care au fost facute atunci. Pe alea le admiram, inclusiv pe cele care s-au pierdut si care erau cel putin interesante.
Citeste Tolkien, poate ai auzit de el, intreg Stapanul Inelelor este o alegorie impotriva industrializarii si efectelor nocive ale acesteia.

Buna asta cu "salbaticie". Bat pariu cu tine ca romanul ordinar de pe vremea lui Cezar este cu 3 capete peste bucuresteanul mediu din sectoru 3/4/5/6. Accepti pariul ?
La ce? La luptele cu sabia? Posted Image

Care sunt lucrurile alea de admirat? Numeste cateva, ca si eu am numit ce nu era de admirat. Vorbim de aspecte practice, ale vietii de zi cu zi. De ce i-ar place cuiva sa traiasca in acele vremuri?

Quote

1. la mana nu admira nimeni analfabetismul si ciumele
Si crezi ca treceai usor peste ele, sau cum? Nu cumva vrei sa spui "ferice de lumea de pe vremea lui Ceau', ca avea timp de citit, desi n-avea apa calda si caldura, si multe altele"

Gandeste-te numai la cum isi petrecea omul ziua pe atunci: munca grea toata ziua, chiar si femeile in casa trebaluiau la greu pana nu demult. Abia aveai ec manca, pericole cat cuprinde, nu aveai telefon, salvare. Venea cineva acasa si te anunta ca ti-a murit barbatul. Descurca-te, fara bani, fara ajutoare, fara nimic.

View Postasiodf, on 17 august 2020 - 20:19, said:

1. la mana nu admira nimeni analfabetismul si ciumele
2. sunt enorm de multe lucruri de admirat. Au fost multe lucruri frumoase si pozitive care au fost facute atunci. Pe alea le admiram, inclusiv pe cele care s-au pierdut si care erau cel putin interesante.
Citeste Tolkien, poate ai auzit de el, intreg Stapanul Inelelor este o alegorie impotriva industrializarii si efectelor nocive ale acesteia.

Buna asta cu "salbaticie". Bat pariu cu tine ca romanul ordinar de pe vremea lui Cezar este cu 3 capete peste bucuresteanul mediu din sectoru 3/4/5/6. Accepti pariul ?

Iti bati joc? Am zis istorie, nu fantezie!!!

Quote

Stăpânul inelelor (în engleză: The Lord of the Rings) este un roman de fantezie î

Let alone ca nu cred in istoria indepartata, am zis de ce. reveniti cu picioarele pe pamant, bai, fratilor, nu ma luati cu povesti despre cum era acum 500 de ani, trecute prin 5 condeie si 5 guri. Ei nu stiu cum a fost la Revolutie acum 30 de ani cand niste teroristi au rasarit si disparut in neant, si vor sa cred in povesti. De parca smecheri, manipulatori si mincinosi nu au fost decat lumea.

Quote

Acțiunea cărții Stăpânul inelelor se petrece într-o preistorie imaginară, cel de-al treilea Ev al Pământului de Mijloc. Ținuturile din Pământul de Mijloc sunt populate de oameni și de alte specii umanoide (hobbiți, de elfi, gnomi și orci),

https://ro.wikipedia...pânul_inelelor

Chiar asa, esti sigur ca vorbim de acelasi lucru?? Eu iti spun de istorie, el imi spune de SF... Jusus!

Edited by aaaa4567, 17 August 2020 - 21:28.


#47
Zuy

Zuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 19.11.2006
Când am deschis prima carte de Istorie Posted Image

#48
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postdjl, on 17 august 2020 - 16:15, said:

Cum v-a apucat dragostea pentru istorie?

Nu iubeam istoria. dar cand am intalnit aici pe forum niste falsificatori de toata jena, brusc a inceput sa ma intereseze adevarata istorie. Si am avut surpriza sa constat ca de fapt extraterestrii care au adus pe Terra primele specimene de "homeless inteligenticus" au fost de fapt daci.Mai exact, daco-geti si hanani.

#49
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postdjl, on 17 august 2020 - 16:15, said:

Cum v-a apucat dragostea pentru istorie?
Nu m-a apucat, am urat-o si o voi uri mereu.

#50
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,943
  • Înscris: 28.11.2006

View Postaaaa4567, on 17 august 2020 - 17:16, said:

N-am dragoste pentru istorie. Poate pentru istoria stiintei si tehnicii. In rest... te uiti si vezi numai orbire. Ce te-a incantat, chiar asa?

View Postmaccip, on 17 august 2020 - 17:19, said:

Istoria stiintei si tehnicii e altceva. Sunt si pe-aici tot felul de mici neadevaruri sau inadvertente, dar nu se compara cu istoria maciucarilor, aia cu batalii.
Si istoria stiintei poate fi politizata la greu. Imi spunea tata ca pe vremea lui (anii 501-60) invatau la scoala ca radioul a fost inventat de Popov, iar becul de Lodighin. Sigur, nici varianta ca ar fi fost doar Marconi, respectiv Edison singurii inventatori nu sta in picioare. Dar, desi au fost zeci de inventatori care si-au adus fiecare cate o contributie, cei doi au avut meritul de a produce sisteme complete care au putut fi comercializate (Edison prin compania pe care a fondat-o, Marconi cu ajutorul englezilor).

Apropo, va transcriu un banc din "epoca e aur":
- Cum a descoperit Popov radioul?
- I-a facut o vizita lui Marconi :P

On: nu sunt foarte pasionat de istorie (in afara de istoria stiintei, domeniu in care am citit zeci de carti), dar stiu ca istoria trebuie studiata, ca sa nu mai facem aceleasi greseli pe care le-au facut inaintasii nostri.

In plus am avut in liceu un profesor foarte pasionat, mai ales de istoria locala (m-am nascut si inca locuiesc in "orasul lui Iorga, iar profesorul de care zic a studiat mii de documente despre Iorga, si se vede ca e foarter pasionat de ceea ce face. Acum are vreo 80 de ani, dar inca mai participa la sesiuni de comunicari pe acest subiect).

#51
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,727
  • Înscris: 06.01.2007
In general genul asta de inventii su fost facute in pasi mici, e greu sa decizi un inventator. Marconi nici el n-a inventat radioul, a facut-o un alt italian caruia nu-i stie  nimeni numele. Rusii au avut un aport in ceea ce priveste modul de modulare a undei, inclusiv semnalul TV.

Uite spre exemplu inventatorul tranzistorului e putin cunoscut ca si nume. Pentru ca de fapt a fost un colectiv de oameni care au adus fiecare aporturi in problema asta. Si stim cu totii ce impact a avut tranzistorul in viata noastra, inca din primii ani de dupa inventie. Daca era un singur inventator, numele lui ar fi fost pus pe toate strazile.

Dar aici ma refeream la unele teoreme din matematica ce nu au fost atribuite omului care le-a descoperit primul, sunt mai multe despre care am auzit. Doar ca nu-s eu genul care sa retina date isotice, dupa cum am zis, nu prea ma intereseaza, asadar nu pot da nume acum. Am auzit si eu de pe la profi de mate care mai stiau detalii de-astea.

#52
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,271
  • Înscris: 12.09.2011

View Postaaaa4567, on 17 august 2020 - 21:28, said:


Care sunt lucrurile alea de admirat? Numeste cateva, ca si eu am numit ce nu era de admirat. Vorbim de aspecte practice, ale vietii de zi cu zi.

Coduri juridice, Arta, Literatura, Muzica, Arhitectura.

Poate crezi ca Divina Comedie sau Simfonia a 9a au fost scrise ieri. Capela Sixtina a dat Dorel ieri o mana de lavabila si e gata.

Dar acum sigur, probabil ca tu nu percepi chestiile astea ca facand parte din viata ta, pentru ca probabil sunt la alt nivel la care nu activezi tu.





Quote

Iti bati joc? Am zis istorie, nu fantezie!!!

https://ro.wikipedia...

Chiar asa, esti sigur ca vorbim de acelasi lucru?? Eu iti spun de istorie, el imi spune de SF... Jusus!

A trecut cu totul peste capul tau ce am zis eu de alegorie si de punctul de vedere ca revolutia tehnologica a adus si lucruri rele. Imi pare rau n-am ce sa mai zic mai mult. Si daca tot nu iti e clar, NU nu isi bate nimeni joc de tine, ai deseori senzatia asta ?

View Postaaaa4567, on 17 august 2020 - 21:28, said:

La ce? La luptele cu sabia? Posted Image

La: muzica, aritmetica si geometrie, literatura, limbi si gramatica, oratorie, cunostinte de teorie politica, bune maniere.


Si da, inclusiv la conditie fizica si militara. Intre tine si un roman parte in parte eu pun banii pe roman.

#53
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,271
  • Înscris: 12.09.2011

View Postcriztu, on 17 august 2020 - 21:02, said:

De ce nu citesti intr-un dictionar explicativ sau o enciclopedie ce e istoria? Iti zice simplu si clar: politica. iar "politica" inseamna "polis" - adica comunitate, grup.
Cuvantul politica NU inseamna polis. Iti recomand sa citesti un dictionar. https://en.wikipedia.org/wiki/Politics

Istoria este studiul evenimentelor ce s-au petrecut. Tu afirmi ca istoria este studiul manuscriselor despre niste evenimente care s-au petrecut ?

Quote

E cum ai zice "arhitectura procesorului". Nu e Arhitectura ce fac aia acolo la calculatoare, e design. ii zice "arhitectura procesorului", dar nu e Arhitectura.
Cum sa nu fie arhitectura ? E un ansamblu fizic cu functii fizice si practice. Este foarte arhitectura. Si sunt mai multe tipuri de arhitecturi de procesor.
Diferentele nu sunt doar de forma (design) ci sunt profund structurale.

#54
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 18.10.2011

View Postasiodf, on 18 august 2020 - 05:48, said:

Coduri juridice, Arta, Literatura, Muzica, Arhitectura.

Poate crezi ca Divina Comedie sau Simfonia a 9a au fost scrise ieri. Capela Sixtina a dat Dorel ieri o mana de lavabila si e gata.

Dar acum sigur, probabil ca tu nu percepi chestiile astea ca facand parte din viata ta, pentru ca probabil sunt la alt nivel la care nu activezi tu.



Li s-a acordat prea multa importanta si au fost puse pe un prea inalt piedestal (capodopere universale si bla bla) din cauza ca nu exista altceva, pe vremea aceea. In ciuda aparentelor, nu au schimvat multe la vremea lor. Cati aveau acces la asa ceva, btw?

Nu ti se pare ca progresele facute de omenire in ultimele 2-3 secole le cam intrec pe cele facute in... milenii?

Codurile juridice sunt transpunerea sub forma de regulament a unor norme sociale, de convietuire de bun simt, incetatenite de-a lungul timpului, altele "stabilite" de pe vremea romanilor etc. Nu gasesc ca sunt o mare realizare. De fapt, ne-a luat mii de ani sa nu ne mai certam ca chiorii la mostenire etc etc. Te-ai uitat, btw, sa vezi cum erau stabilite limitele de hotar pana acum cateva zeci de ani? terenuri vandute fara coordonate, fara delimitare, trapeze calculate ca dreptunghiuri etc - vorbim de inceputul secolului trecut, nu mai mult. Ce dreptate e aia cand spui ca Maricica are 2 arii de pamant, ia, acolo in campo? Posted Image

Repet: la arta, literatira, muzica aia nu aveau acces decat boierii, oamenii cu carte, adica extrem de putini, probabil sub 2% din societate. Restul erau prea ocupati cu muncile banale dar istovitoare si tot felul de conflicte din viata de zi cu zi (vecini, mosteniri, amantlacuri, relatia cu mai marii comunitatii). Morometii e despre viata la 1950... Ia gandeste-te cum  era mai demult :)

Tu, de fapt, imi spui indirect altceva: ca in asemenea vremuri de mizerie, erau totusi cativa boieri care huzureau avand cantareti la curte (ca nu existau inregistrari) si ii exploatau pe altii (vezi boierime, iobagie etc). Vrei sa ma incante asta? Sa ma incante ca existau niste cinici, grandomani care ii exploatau pe altii care erau nascuti sclavi? Haida-de!

Stiu ca ti se pare ignoranta opinia mea, dar mai gandeste-te...

Edited by aaaa4567, 18 August 2020 - 07:45.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate