Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Chiar asa de prosti sunt englezi?

La mulți ani @xperia_ray!

Circular Makita de negasit in RO

FightBox ar merita transformat ...
 Statii cu baterii

[TEORIE] Ce ati face in cazul une...

Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...
 Pret manopera

Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea
 Pareri complex rezidențial T...

Camping Franta - Chamonix

Macbook Pro 2019 se blocheaza cu ...

Folie pentru protectie solara
 

Cum v-a apucat dragostea pentru istorie?

* * - - - 9 votes
  • Please log in to reply
186 replies to this topic

#73
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,217
  • Înscris: 25.06.2007

View Postaaaa4567, on 18 august 2020 - 09:52, said:

Si ti se pare ceva de admirat? Ca traiau din munca rudimentara a campului? Ce e de venerat aici?
E de admirat ca aveau vointa aia de a trai si a duce lumea mai departe, ca sa poti tu acum sa scrii aici.
Ca daca ai pune hipsterii de azi in lumea de atunci, in max. 3 zile toti si-ar pune latul la gat si lumea s-ar sfarsi cu ei...

#74
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 18.10.2011
Si astazi exista ruptura intre realitate si sistemul de invatamant, inadecvarea:

Quote

Elena Ghenoiu, profesor de romana:  ”’erosul, un mit al totalitatii’.  tu crezi ca copiii astia pe care i-ai vazut pot sa inteleaga termenii astia? Romanul de analiza, absolutul intelectual... Deci ei ne intreaba, prefacandu-se ca sunt interesati, ce manuale doriti, si pe urma ei ne trimit ce manuale au!

https://stirileprotv...-o-meserie.html
Niste asa zis savanti care cauta sa ne explice cat de minunat stau lucrurile, in timp ce elevii se pregatesc de gasit o meserie pe unde se poate, ca foamea e peste tot.

"Schizofrenia" asta, care, in afara de sistemul de invatamant, nu ar mai fi bagata in seama (desigur, cu exceptia unor cercuri de ciudati si a unor sihastrii).

View PostKarhu, on 18 august 2020 - 09:56, said:

E de admirat ca aveau vointa aia de a trai si a duce lumea mai departe, ca sa poti tu acum sa scrii aici.
Ca daca ai pune hipsterii de azi in lumea de atunci, in max. 3 zile toti si-ar pune latul la gat si lumea s-ar sfarsi cu ei...

Aia voiau sa isi satisfaca nevoile primare. Daca tu spui ca se gandeau sa duca lumea mai departe, as in marile descoperiri.. Jesus! Nu, dom'le, se gandeau la ce pun pe masa, la Maricica (a lui sau a a vecinului), la cum sa puna mana pe terenul sau salcamul vecinului, la nemurirea sufletului sau alte asemenea aberatii (le gasiti si astazi prin tot felul de opere, rasinterpretate - vezi crestinismul comsic din Morita  - https://ro.wikipedia... sau alte asemenea aberatii etc etc - chestii rasinterpretate si parainterpretate - https://en.wikipedia...ki/Hermeneutics), la cate oi are de sacrificat si la ce face fii-su (la camp, la oaste etc, ca prea multe variante nu erau). Pe scurt, se trai de azi pe maine, intr-o mizerie de nedescris, poate in primul rand morala, spirituala etc. Nici nu aveai prea mult timp de gandit, lasand la o parte ca nu aveai surse de informatii sa judeci obiectiv lucrurile. Credeai in ce spune popa, in ce crede nevasta sau vecinul, ca aia erau oamenii de incredere pe care ii stiai.

Quote

hipsterii de azi
Normal, functia creeaza organul. Ce-ai vrea, sa traga de fiare jumatate de zi? Cand le mai fac pe restul?

Daca te duci cu 1-200 de ani in urma, lasand la o parte ca majoritatea nu vazusera aparat pe curent, radio, orice masinarie electrica, multi vor spune ca le-ar fi frica, caci e ochiul dracului. Posted Image Vedem si astazi: https://ziare.com/ar...p card sanatate Nu-s cam acelasi soi de protagonisti? Posted Image Dar curios e ca toti astia vor doctor, scoala, spital, drum asfaltat si gaz. Nu stiu de ce... Posted Image Eu traiam cu linistea mea, cu mitul comuniunii om natura etc. Pe cuvant. Asta daca eram sincer, si nu molfaiam vorbede goale. Posted Image

View PostKarhu, on 18 august 2020 - 09:56, said:

E de admirat ca aveau vointa aia de a trai si a duce lumea mai departe, ca sa poti tu acum sa scrii aici.
Ca daca ai pune hipsterii de azi in lumea de atunci, in max. 3 zile toti si-ar pune latul la gat si lumea s-ar sfarsi cu ei...
Lumea au dus-o inainte cel mult cei care au incercat sa schibe oranduirile /reformatorii /cei care au luptat pentru drepturile comunitatilor (vezi Decl drepturile omului), cei care au introdus /reformat sistemele (educatie, adminsitratie) si, bineineteles, oamenii de stiinta. Nu niste neica nimeni care trageau la jug i nestire si puneau botul la asa ceva (bine, nici nu aveai alternative, sa fim seriosi). Tot asa cum un practician nu prescrie anumite medicamente ca sa duca inainte stiinta, ci deseori ca asa spun ghidurile, din inertie, nu spun de cazurile (neetice) in care e stimulat  etc etc. Chestia e ca in orice societate prea putin sunt cei dispusi sa lupte impotriva curentului... Majoritatea sunt ghidati de fricile si nevoile proprii. Sa spunem de Romania unde pana la introducerea sistemelor EHR toti medicii scriau cu pixul de 15 ori medicatia, retetele etc etc? De cate ori pierdeai istoricul medical? samd

Edited by aaaa4567, 18 August 2020 - 10:42.


#75
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,217
  • Înscris: 25.06.2007

View Postaaaa4567, on 18 august 2020 - 10:41, said:

Lumea au dus-o inainte cel mult cei care au incercat sa schibe oranduirile /reformatorii /cei care au luptat pentru drepturile comunitatilor (vezi Decl drepturile omului), cei care au introdus /reformat sistemele (educatie, adminsitratie) si, bineineteles, oamenii de stiinta. Nu niste neica nimeni care trageau la jug
Tot din neica nimeni se trageau si reformatorii aia, nu era coborati cu harzobul din cer.
Daca te uiti la stramosii tai poate acu' 3-4 generatii dai si tu de niste neica nimeni. Fara ei nu era aici, sa-ti imprastii intelepciunea pe paginile Sofpediei...

#76
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 18.10.2011

View PostKarhu, on 18 august 2020 - 10:59, said:

Tot din neica nimeni se trageau si reformatorii aia, nu era coborati cu harzobul din cer.
Daca te uiti la stramosii tai poate acu' 3-4 generatii dai si tu de niste neica nimeni. Fara ei nu era aici, sa-ti imprastii intelepciunea pe paginile Sofpediei...
Ah, da, pai asa, toti ne tragem din niste organisme unicelulare parca...

Problemele sunt doua:
- ce ar fi de admirat la modul in care s-a trait pana nu demult (in afara de chestiile cunoscute)
- de ce unii oameni inca mai propovaduiesc (ipocrit?) acel mod de viata (medici homeopati/naturopati, profesori de istorie /limba romana, biserica, in general miturile ref. la traiul idilic de odinioara etc etc)

Asta ar fi de desfiintat. Ma rog, de prezentat obiectiv, stiintific lucrurile, ca altfel unii vor crede ca a fost mai bine intr-adevar. Miturile sunt pana la urma niste minciuni; si sa crezi in niste minciuni nu e un lucru bun. Vezi si mitul invatamantului romanesc, mitul medicului roman etc etc.

Dar ma rog, daca zic unii ca ar fi altfel, nu tin neaparat sa imi dati dreptate.

Edited by aaaa4567, 18 August 2020 - 11:28.


#77
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,271
  • Înscris: 12.09.2011

View PostKarhu, on 18 august 2020 - 09:56, said:

E de admirat ca aveau vointa aia de a trai si a duce lumea mai departe, ca sa poti tu acum sa scrii aici.
Ca daca ai pune hipsterii de azi in lumea de atunci, in max. 3 zile toti si-ar pune latul la gat si lumea s-ar sfarsi cu ei...

Eu zic ca poate sa nu ii credem pe cei care picteaza medievalul in culori negre. Nu era molima si ciuma in fiecare zi. Oamenii aia munceau mult vara, dar in restul anului nu aveau 10 sefi si 40 de task-uri in taskmanager. Ba chiar mergeau la o hora si poate chiar inventau cate un cantec popular. Torsul si spalatul ii lasa creierului oarecare libertate de procesare.

#78
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,217
  • Înscris: 25.06.2007
Sunt carti destule care incearca sa reconstituie viata acelor timpuri.
In afara de cele din Biblioteca de arta, imi vine acum in minte O oglinda indepartata, de Barbara W. Tuchman.
O mica prezentare, pt cine nu stie despre ce-i vorba:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FIBEmA5C65g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#79
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,381
  • Înscris: 24.06.2006

View Postdjl, on 17 august 2020 - 16:15, said:

automotoarele astea (nu ştiam decât de cele pe 8 osii, unitate independentă, când eram mic): http://cfr.stfp.net/?class=78
8 osii cand sunt 2 cuplate, nu este la CFR automotor cu 8 osii

#80
Donald_Duck

Donald_Duck

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,431
  • Înscris: 09.11.2014
astia zic ca p-aici, prin europa, homo sapiens vana neandertalieni, halea masculii si se impreuna cu unele femele. :) viata era cum era, nu trebuie s-o comparam cu alte cele.

de exemplu noi, romanii, niciodata nu am trait mai bine ca astazi, niciodata! si suntem tot ultimii la aproape toate criteriile in europa.

#81
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,271
  • Înscris: 12.09.2011

View Postcriztu, on 18 august 2020 - 09:47, said:

Daca tot dai link din wikipedia, puteai citi si articolu wikipedia despre Istorie: events occurring before the invention of writing systems are considered prehistory.

Poate n-ai fost atent, am fost de acord cu tine de la inceput cu chestia asta, nu te-a contrazis nimeni.

Quote

Arhitectura inseamna "case, temple, castele, constructii din piatra, lemn, caramida, pt locuit, depozitat, comert, aparare etc.".

https://en.wikipedia...ki/Architecture dixit: Architecture (Latin architectura, from the Greek ἀρχιτέκτων arkhitekton "architect", from ἀρχι- "chief" and τέκτων "creator") is both the process and the product of planning, designing, and constructing buildings or other structures.

Exista si https://en.wikipedia...of_architecture

(sigur, poti spune ca wikipedia nu e serioasa, nu te contrazic la asta)

Zice ca arhitectura IT e "metaforica" :).

https://en.wikipedia.org/wiki/History : History (from Greek ἱστορία, historia, meaning "inquiry; knowledge acquired by investigation") is the study of the past. Events occurring before the invention of writing systems are considered prehistory. "History" is an umbrella term that relates to past events as well as the memory, discovery, collection, organization, presentation, and interpretation of information about these events. Historians place the past in context using historical sources such as written documents, oral accounts, ecological markers, and material objects including art and artifacts.

#82
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 905
  • Înscris: 07.03.2012
Mie a inceput sa imi placa istoria dupa ce am aflat mai multe despre Mareșal. De atunci am devorat tot ce am prins. Si am cautat, gratie unei profe exceptionale din gimnaziu, sa citesc/ascult mai multe perspective pe acelasi subiect. Si dupa ce am avut sansa sa rasfoiesc si prin arhive mi-a placut si mai mult. Si istoria si Mareșalul.

#83
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,260
  • Înscris: 21.03.2020
Istoria e cea mai relativa materie de studiu... parerea mea!

#84
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postasiodf, on 18 august 2020 - 12:55, said:

Poate n-ai fost atent, am fost de acord cu tine de la inceput cu chestia asta, nu te-a contrazis nimeni.

Deci istoria e despre evenimente politice pe perioada de timp in care ai informatie scrisa.
de ex. istoria Egiptului merge pana la nu stiu, 3000bc. ai inscriptii care permite urmarirea dinastiilor de faraoni pana atunci.
in Europa insa, nu ai pana pe la 500bc, inscriptii. de aceea, inainte de 500bc, ii zice preistorie. ca n-ai izvoare, surse, adica ceva scris, numele vreunui rege, un shef de trib.

#85
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,271
  • Înscris: 12.09.2011

View Postcriztu, on 18 august 2020 - 15:48, said:

Deci istoria e despre evenimente politice pe perioada de timp in care ai informatie scrisa.

Cred ca faci o confuzie. Doar pentru ca se clasifica temporal in functie de izvoarele scrise, nu inseamna automat ca ce nu este izvor scris despre evenimente politice nu e istorie.

#86
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 18.10.2011

View Postasiodf, on 18 august 2020 - 11:26, said:

Eu zic ca poate sa nu ii credem pe cei care picteaza medievalul in culori negre. Nu era molima si ciuma in fiecare zi. Oamenii aia munceau mult vara, dar in restul anului nu aveau 10 sefi si 40 de task-uri in taskmanager. Ba chiar mergeau la o hora si poate chiar inventau cate un cantec popular. Torsul si spalatul ii lasa creierului oarecare libertate de procesare.
Poti inventa si astazi un cantec popular, te poti izola oricand. Sigur, nici pe vremea aceea nu erai frustrat ca nu puteai vedea lumea sau avea acces la informatie, dar totusi posibilitatile de distractie erau limitate. Da, stiu de asta: https://dexonline.wi...1/otiumelegans/ dar cred ca era preocuparea artistilor mai mult... Si astazi, crezi tu ca lumea scrie poezii si cantece in timpul liber?

Ca erai mai linistit, izolat si exista posibilitatea reflectiei, introspectiei - asta da, insa sunt curios cati faceau asta.

Nu stiu, eu nu cred ca m-as intoarce in vremuri ca alea, decat... luand o parte din confortul vietii moderne. :)

Edited by aaaa4567, 18 August 2020 - 17:32.


#87
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postasiodf, on 18 august 2020 - 16:37, said:

Cred ca faci o confuzie. Doar pentru ca se clasifica temporal in functie de izvoarele scrise, nu inseamna automat ca ce nu este izvor scris despre evenimente politice nu e istorie.

of... gandeste-te la teritoriul tarii noastre. Cea mai veche sursa despre ce regi s-au aflat pe la noi prin Carpati, e Historiile lui Herodot de la 450bc. povestiri.
Inainte de Herodot, nu mai ai vreo relatare despre ce era prin Carpati. nu stie nici dracu cine cu cine s-a batut, ce fel de rege era, cat teritoriu controla, etc..
Sigur, arheologia a descopoerit tot felu de culturi si civilizatii, dar nu stie nimeni ce rege, cum il cheama. Deci, preistorie. in Romania, ce e mai vechi de 450bc e preistorie.

#88
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Eu cam in clasa 4-5 am citit deja foarte multe carti din biblioteca scolara. Mai ales iarna. Si una dintre ele a fost "Stelele din Eger".

La fel sie eu;

Quote

Pe când eram copil și citeam “Stelele din Eger”, m-a prins în mrejele ei acțiunea eroicã, dar și romanțatã a lui Gárdonyi Géza. De la joaca în râu a lui Gergely cu Éva și pînã
la apãrarea eroicã a cetãții în 1552 povestea este spumoasã ți dulceagã, asemeni vinului roșu care se face în cramele din zonã. Iar când, peste ani, am ajuns în cetatea Eger,
am putut trãi clipa, rememorând evenimentele lângã statuia lui Dobó István împreunã cu un bun prieten (si el fan al cãrții!).
https://sighet247.ro...-gardonyi-geza/

Apoi, filmul a intrat ca fil panoramic in cele mai mari cinematografe romanesti. Imi aduc aminte exact, ca fiulmul a rulat ca exceptie 2 saptamani la cinematograful Republica
din Cluj. Prima saptamana peste 80% spectatorii erau unguri si abia in a doua saptamana au mers si romanii, ca auzisera deja vorbind multa lime de ce bun e filmul.

Apoi, dupa clasa V am devorat pe absolut toti scriitorii francezi de romane cu capa si spada, am trecut apoi la englezi.
La biblioteca centrala din Cluj, am primit legitimatie speciala pentru sectia de adulti, ca la sectia de copii nu mai aveam ce citi.
Acolo am citit apoi totul despre razboaiele de 30 si 100 de ani, literatura engleza si literatura mai pretentioasa a lui Balzac, Emil Zola, etc. Am citit mult si despre revolutia franceza
plus tot felul de romane polizienesti romanesti sau de spionaj, beletristica cat duce carul, atat romaneasca cat si franceza, engleza si ungureasca.
Literatura germana mi-a placut in mod deosebit, insa pentru varsta mea, ceace gaseam de citit era prea greoi. Ma refer la operele marilor autori germani.

Am avut intodeuna note de 9 si 10 la istorie pentru ca ma pasiona istoria universala mai ales a Transilvaniei. Din pacate in romaneste nu aveam material istoric dedicat numai Transilvaniei
asa ca aceasta am citit-o si studiat-o in ungureste si germana. In clasa VII deja citeam regulat in romana, maghiara, germana si engleza.

Aveam in Budapesta si un anticariat mare la care mergeam de fiecare data cand puteam, si imi cumparam de fiecare data o duzina de carti, pe langa
duzina de romane pe care le cumpara mama mea, mare pasionata cititoare de carti si ea.
[ http://corbiialbi.ro/images/egri222.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://corbiialbi.ro/images/egri222.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Apoi, am continuat cu cititul in internet si am vizionat o groaza de documentare cu istoria civilizatiilor disparute, a continentelor, a SUA, Australia, Canada.
A fost o vreme in care m-a pasionat si istoria japoneza, luptele intre dinastii, etc...

#89
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,170
  • Înscris: 12.12.2006

View Postaaaa4567, on 18 august 2020 - 11:25, said:

Ah, da, pai asa, toti ne tragem din niste organisme unicelulare parca...
Poi și aia e istorie, nu ? :)

Quote

- ce ar fi de admirat la modul in care s-a trait pana nu demult (in afara de chestiile cunoscute)
Chestiile cunoscute. Nu-s destule ?

Quote

- de ce unii oameni inca mai propovaduiesc (ipocrit?) acel mod de viata (medici homeopati/naturopati, profesori de istorie /limba romana, biserica, in general miturile ref. la traiul idilic de odinioara etc etc)
Pentru că în timpul prezent vedem și părțile bune și rele. Din ce a fost mai demult, ne permitem să filtrăm ce ne place :D
Ideea e că au fost și aspecte bune, și pe vremurile alea.

View Postaaaa4567, on 18 august 2020 - 17:32, said:

Poti inventa si astazi un cantec popular, te poti izola oricand.
Nu poți :P

Quote

Ca erai mai linistit, izolat si exista posibilitatea reflectiei, introspectiei - asta da, insa sunt curios cati faceau asta.
Cam câți fac și în acum, când au vreme :lol:

#90
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 18.10.2011

View PostMorosanul, on 19 august 2020 - 11:40, said:

Chestiile cunoscute. Nu-s destule ?


Nu, nu-s destule. Omenirea a ramas in bezna pentru... cat, zeci, sute de mii de ani? Ce e de admirat in asta, in afara, desigur, de simplitate, modul in care s-a produs evolutia?

Quote

Poti inventa si astazi un cantec popular, te poti izola oricand.
Nu poți Posted Image

De ce n-ai putea? Poti inchide telefonul pentru cateva zile, oricand. Nu-mi spune ca toti au fabrici pe mana, sa nu poata sa nu raspunda pentru cateva zile. Conectarea asta perpetua e mai mult un moft, sa fim seriosi. Nu zic ca te poti retrage de tot, la tara, si pentru ani de zile... Gasesti o casa simpla; astazi ai, oricum, la distanta de maximum cateva zeci de km un market, gasesti de toate, iei o rabla de masina de 2000 de euro si cam asta este, traiesti cu 1500 de lei pe luna... Eu nu simt nevoia conexiunii permanante cu lumea.

Edited by aaaa4567, 19 August 2020 - 13:50.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate