Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

De ce sa ne ferim de protestanti

* - - - - 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
233 replies to this topic

#181
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 Ayami, on 30 iulie 2020 - 21:45, said:

Ok, eu am Biblie si-mi spune ca tu esti un sectant periculos dupa felul cum pui problema.

ai perfecta dreptate... Posted Image da macar stii de ce? :)

Edited by Dude_2nd, 31 July 2020 - 20:14.


#182
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013
pentru ca zici tu Posted Image

#183
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 Dorel666, on 31 iulie 2020 - 16:14, said:

Nu toti protestantii sunt hoti, dar toti sunt eretici si trebuie sa ne ferim de ei!
Asta zice și Pavel:  De omul eretic, după întâia şi a doua mustrare, depărtează-te

#184
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 mario_bril, on 31 iulie 2020 - 21:01, said:

Asta zice și Pavel:  De omul eretic, după întâia şi a doua mustrare, depărtează-te

Mai ramane sa intelegem ce inseamna acest ”depărtează-te”. Adica ”buna ziua” putem sa-i dam, chiar sa vindem sau cumparam ceva de la el, dar in nici un caz sa nu-l socotim prietenul sau fratele nostru, in sensul ca biserica lui ar putea fi ”biserica sora” cu a noastra. Nu poate exista comuniune intre erezie si dreapta credinta! Abia acum incep sa inteleg de ce ecumenismul este o mare porcarie si nu trebuie acceptat.

#185
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011
Noi suntem eretici din punct de vedere al dogmei creștin-ortodoxe, nu al adevărurilor scripturilor... specificați chestia asta! :)

#186
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 Dorel666, on 31 iulie 2020 - 21:55, said:

Mai ramane sa intelegem ce inseamna acest ”depărtează-te”. Adica ”buna ziua” putem sa-i dam, chiar sa vindem sau cumparam ceva de la el,...
... chiar si sa girezi cu casa un car al lor... Posted Image

 Ayami, on 31 iulie 2020 - 20:25, said:

pentru ca zici tu Posted Image
bah... suntetzi tămâie.
cum va scoate omu din zona de confort, prin intrebari mai in profunzime, o dati in balarii... Posted Image

 mario_bril, on 31 iulie 2020 - 21:01, said:

Asta zice și Pavel:  De omul eretic, după întâia şi a doua mustrare, depărtează-te
ortodoxia este prima secta eretica atestata historic.

neoprotestantzii respecta porunca de a se departa de ea... Posted Image

Edited by Dude_2nd, 01 August 2020 - 07:01.


#187
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 heart_of_ice, on 01 august 2020 - 00:33, said:

Noi suntem eretici din punct de vedere al dogmei creștin-ortodoxe, nu al adevărurilor scripturilor... specificați chestia asta! Posted Image

Dumnezeu nu dezvaluie adevarurile Scripturii la eretici. Ca de aceea este scris ”oile Mele cunosc glasul Meu”! Voi sunteti eretici pentru ca ati parasit Biserica, nu pentru ca ati avea invataturi gresite, desi normal ca aveti si invataturile gresite. Pentru ca, odata ce ati parasit Biserica, toate invataturile pe care le veti propaga sunt erezii si veti merge din erezie in erezie. Da, voua vi se va parea ca sunteti in adevar, dar numai si numai pentru ca nu va puneti la incercare. Si aduceti-va aminte de Saul, de care Duhul Sfant s-a indepartat, imediat ce Saul a incetat sa asculte de prorocul Samuel!
Asa si voi: cand ati parasit Biserica, a fugit si Duhul Sfant de la voi.

 Dude_2nd, on 01 august 2020 - 07:01, said:

neoprotestantzii respecta porunca de a se departa de ea... Posted Image


Ce bine ar fi, daca ar fi asa! Doar ca voi sunteti cei care ati venit in mijlocul nostru si incercati, zi de zi si clipa de clipa, sa mai rupeti un ortodox din turma, sa mai inghititi un copil al lui Dumnezeu! Voi sunteti doar lupi, veniti sa sfarme turma, imbracati in blani de oaie. Faptele voastre o spun, indiferent de ce marturisiti mincinos cu vorbele voastre!
Dar Dumnezeu va va rasplati, curand, dupa faptele voastre! Si a si inceput deja sa va rasplateasca... Aduti aminte ce se intampla cu ”martorii” in Rusia si China!

Edited by Dorel666, 01 August 2020 - 09:24.


#188
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
Si pentru ca tot a venit vorba de Samuel...

Pentru toti ortodocsii, prorocul Samuel este viu si il cinstim in icoane ca pe cei vii, vorbim cu el in rugaciune cum vorbim cu cei vii. Pentru toti protestantii, insa, Samuel este mort si ingropat si, de cate ori citesc ce a spus el, sunt asemenea lui Saul care a platit o femeie ca sa-i spuna ce vorbesc mortii. Si la fel sunt pentru protestanti toti prorocii, ba chiar insusi Hristos si Dumnezeu Tatal sunt morti pentru ei. De ce i-ar considera morti, cand ei ne declara ca ii cred vii? Da, prin vorbele lor spun ca ii cred vii, dar prin faptele lor demonstreaza ca ei cred ca Tatal si Fiul sunt morti. Ce fapte? Fapta ”Sola Scriptura”. Pentru ca toti stim ca atunci cand un om moare, toate cuvintele lui, scrise sau nescrise, devin un testament, de la care nu mai poti schimba nimic, nici o catime de litera. Deci, prin ”Sola Scriptura”, ei zic ca tot ce a ramas de la Tatal si Fiul sunt doar testamentele Lor. Ceea ce inseamna ca, prin acest concept, ei trateaza pe Tatal si pe Fiul ca pe morti. Caz in care, nu mai conteaza ce ar declara cu gura lor, ca i-ar considera, totusi, vii. Pai, daca sunt vii, tratati-i ca pe vii!
Da, la ce-ti trebuie testamentul unui om, cata vreme el este viu?! Voi ati luat-o razna! Cata vreme omul este viu, testamentul lui nu are nici o valoare, ca poate fi schimbat oricand!
Deci, daca Dumnezeu Tatal si Fiul au lasat doua Testamente, le-au lasat pentru mortii care ii vor crede morti. Pentru ca si mortii sa auda glasul lui Dumnezeu si sa invieze!

Asadar, ”fratilor”, cata vreme sustineti ”Sola Scriptura” si intaietatea Scripturii in fata Bisericii si a Traditiei, sunteti morti si cazuti din har! Si eretici de care noi, cei vii, trebuie sa ne ferim, cum se fereste turma de lupi si omul viu de convietuirea cu un cadavru. Daca va primim in mijlocul nostru, fie ne veti manca mieii, fie ne veti umple de putreziciune.

Edited by Dorel666, 01 August 2020 - 10:13.


#189
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

 Dorel666, on 01 august 2020 - 10:10, said:

Voi ati luat-o razna!
Aici ne-ai nimerit! :)
Daca nu am fi cu mintea pe campii, crezi ca ti-am fi scris vreun cuvintel?

#190
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 penticostalul, on 01 august 2020 - 12:37, said:

Aici ne-ai nimerit! Posted Image
Daca nu am fi cu mintea pe campii, crezi ca ti-am fi scris vreun cuvintel?

Proverbele 12:15
Calea nebunului este fără prihană în ochii lui, dar înţeleptul ascultă sfaturile.


Proverbele 10:14
Înţelepţii păstrează ştiinţa, dar gura nebunului este o pieire apropiată.


Proverbele 12:16
Nebunul îndată îşi dă pe faţă mânia, dar înţeleptul ascunde ocara.


Proverbele 13:16
Orice om chibzuit lucrează cu cunoştinţă, dar nebunul îşi dă la iveală nebunia.


Proverbele 14:3
În gura nebunului este o nuia pentru mândria lui, dar pe înţelepţi îi păzesc buzele lor.


Proverbele 18:2
Nebunului nu-i este de învăţătură, ci vrea să arate ce ştie el.


Proverbele 18:6
Vorbele nebunului aduc ceartă şi gura lui înjură până stârneşte lovituri.


Proverbele 18:7
Gura nebunului îi aduce pieirea şi buzele îi sunt o cursă pentru suflet.


Proverbele 26:4
Nu răspunde nebunului după nebunia lui, ca să nu semeni şi tu cu el.


Proverbele 26:5
Răspunde însă nebunului după nebunia lui, ca să nu se creadă înţelept.


Si ai sa spui ca eu sunt nebunul si eu n-am sa te contrazic. Pentru ca, daca am un Duh in mine, de care ascult, nu pot fi decat nebun, in ziua de azi, nu-i asa...? Dar, dupa cum vezi, eu am o scuza pentru nebunia mea: Duhul din mine. Tu ce scuza ai pentru nebunia ta de a nu putea sa taci?

Totusi, singurul contraargument la argumentele mele, pe care il ai, este doar ”vezi ca esti nebun”? Adica, daca nu-mi ”argumentezi” cu ”ba nu-i asa”, ma dai gata cu ”esti nebun”... Fain!

Edited by Dorel666, 01 August 2020 - 13:10.


#191
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 Dorel666, on 01 august 2020 - 09:21, said:

Dumnezeu nu dezvaluie adevarurile Scripturii la eretici. Ca de aceea este scris ”oile Mele cunosc glasul Meu”! Voi sunteti eretici pentru ca ati parasit Biserica, nu pentru ca ati avea invataturi gresite, desi normal ca aveti si invataturile gresite. Pentru ca, odata ce ati parasit Biserica, toate invataturile pe care le veti propaga sunt erezii si veti merge din erezie in erezie. Da, voua vi se va parea ca sunteti in adevar, dar numai si numai pentru ca nu va puneti la incercare. Si aduceti-va aminte de Saul, de care Duhul Sfant s-a indepartat, imediat ce Saul a incetat sa asculte de prorocul Samuel!
Asa si voi: cand ati parasit Biserica, a fugit si Duhul Sfant de la voi.

Dacă studiezi puțin istoria (adevărată a) creștinismului, vei vedea că această instituție religioasă care se numește Biserica Romano-Catolică și care de fapt este un instrument politico-financiar extrem de puternic, îmbrăcat într-o formă aparentă de religiozitate, creat de împărații romani pentru control, manipulare și influență, n-are nicio legătură cu Isus, primii creștini, iudaismul și credința în adevăratul Dumnezeu. Până și numele ei este sugestiv și ne arată acest aspect: Biserica = grup de credincioși, Romană = care aparține imperiului păgân roman, Catolică = universală, adică se dorește de către elitete romane răspândirea ei pe întreaga suprafață a pamantului (și nu numai)... unde vezi tu în această construcție termenul de iudeu (care reprezintă rădăcina creștinismului), Iahve (care reprezintă numele lui Dumnezeu), sau măcar termenul de creștin (care este denumirea dată celor care îl urmează pe Cristos)?

Biserica Ortodoxă este ruptă din această construcție păgâno-luciferică, deci prima sectă din cadrul așa-zisului creștinism, neavând nimic în comun cu Iahve, adevăratul și unicul Dumnezeu, scripturile ebraice care reprezintă cuvintele Sale și credința autentică a evreilor antici...

Edited by heart_of_ice, 01 August 2020 - 14:00.


#192
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

 Dorel666, on 01 august 2020 - 13:08, said:

Si ai sa spui ca eu sunt nebunul si eu n-am sa te contrazic.
Totusi, singurul contraargument la argumentele mele, pe care il ai, este doar ”vezi ca esti nebun”?

Nu ti-am spus niciodata si nici nu am de gand sa-ti spun ca esti nebun.
Sper sa nu te superi.

Edited by penticostalul, 01 August 2020 - 16:04.


#193
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013

 Dude_2nd, on 01 august 2020 - 07:01, said:

bah... suntetzi tămâie.
cum va scoate omu din zona de confort, prin intrebari mai in profunzime, o dati in balarii... Posted Image

Ia scoate-ma din zona confortabila. Ce tot faci aluzii ca in cartierul rosu din Amsterdam, spune barbateste ce subtilitati te lucreaza pe la spate.
baga una profunda sa ma disconfortez.

 heart_of_ice, on 01 august 2020 - 00:33, said:

Noi suntem eretici din punct de vedere al dogmei creștin-ortodoxe, nu al adevărurilor scripturilor... specificați chestia asta! Posted Image
De ce ai tu impresia ca Scriptura ar fi o carte cazuta din cer iar Biserica ar fi un ONG infiintat de niste oameni care urasc adevarul scripturistic?
Scrie in Carte despre Biserica si in Biserica se citeste din Carte, asta e un adevar adevarat. Ce inventii doresti sa inventezi? Ai scris tu Cartea?

Edited by Ayami, 01 August 2020 - 18:37.


#194
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
spune de ce suntem noi sectantzi periculosi. dupa Biblia ta... :whistling:

#195
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013
Pentru ca am citit in Carte.

A doua epistolă sobornicească a Sfântului Apostol Ioan
Cap. 1
9. Oricine se abate şi nu rămâne în învăţătura lui Hristos nu are pe Dumnezeu; cel ce rămâne în învăţătura Lui, acela are şi pe Tatăl şi pe Fiul.


Epistola a doua către Tesaloniceni a Sfântului Apostol Pavel
Cap. 3
6. Fraţilor, vă poruncim în numele Domnului nostru Iisus Hristos, să vă feriţi de orice frate care umblă fără rânduială şi nu după predania pe care aţi primit-o de la noi.


Daca vrei iti umplu topicul cu argumente din Carte. mai bine nu vrei, zic sa ramanem zona de confort, e mai confortabil.

Edited by Ayami, 01 August 2020 - 18:45.


#196
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 Ayami, on 01 august 2020 - 18:39, said:

Pentru ca am citit in Carte.
ai cetit prostii.

au ai uitat himnu de stat in care Popoiii ortocatolici murdari sunt deconspiratzi ca au fost amagitorii si conducatorii popoarelor spre macelurile in slujba Cezarilor mascarici?

"... Preotzicu crucea-n frunte ca oastea e crestina..."  :dooooh:
deci? vezi cine e cu adevarat periculos? Posted Image Popoiii vostri, si voi, care va lasatzi condusi de astfel de manipulatori spirituali diabolici lumesti. Posted Image

cat de pervertita gandire poti sa ai sa spui ca martorii, care nu pun mana pe arma sa-si ucida semenii, arfi o secta periculoasa? :facepalm:

Edited by Dude_2nd, 01 August 2020 - 18:46.


#197
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013

 Dude_2nd, on 01 august 2020 - 18:42, said:

ai cetit prostii.

au ai uitat himnu de stat in care Popoiii ortocatolici murdari sunt deconspiratzi ca au fost amagitorii si conducatorii popoarelor spre macelurile in slujba Cezarilor mascarici?

"... Preotzicu crucea-n frunte ca oastea e crestina..."  :dooooh:
deci? vezi cine e cu adevarat periculos? Posted Image Popoiii vostri, si voi, care va lasatzi condusi de astfel de manipulatori spirituali diabolici lumesti. Posted Image

cat de pervertita gandire poti sa ai sa spui ca martorii, care nu pun mana pe arma sa-si ucida semenii, arfi o secta periculoasa? Posted Image
Cine zice, tu? Eu am citat din Carte, de ce te-as crede pe tine?

#198
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 Ayami, on 01 august 2020 - 18:46, said:

Cine zice, tu? Eu am citat din Carte, de ce te-as crede pe tine?
e o diferentza intre a ceti - ceea ce ai facut tu inainte de a intzelege prost -, si a cita. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 01 August 2020 - 19:05.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate