Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

De ce sa ne ferim de protestanti

* - - - - 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
233 replies to this topic

#1
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
Am avut, pana de curand, un prieten martor al lui Iehova. De fapt, eu am fost prietenul lui, dar el  niciodata nu a fost prietenul meu, doar m-a facut sa cred ca ar fi. Un om foarte credincios, care a intrat in casa mea si in inima mea cand am deschis usa unui grup de martori si am acceptat sa stau de vorba cu ei. Ceilalti mi-au parut destul de rigizi, dar el mi-a creat o impresie buna, fiind mult mai aplecat spre a accepta si pareri contrarii martorilor. A continuat sa vina la mine acasa, sa discutam despre Biblie, chiar si cand ceilalti au renuntat, vazand ca nu exista nici o sansa sa ma faca si pe mine martor. Mi-a placut de el si l-am indragit pentru ca era foarte respectuos, studia Scriptura cu nesat, era nelipsit din biserica lui si se ingrijea de casa lui. De aceea, cand mi-a cerut sa-l girez pentru a lua un imprumut, ca sa-si mai faca ceva prin casa, l-am ajutat cu placere. A trecut o vreme si mi-a cerut sa-l girez iar, intrucat ii mai trebuie bani si nu a terminat ce-si propusese. Atunci am inceput sa ma ingrijorez nitel si sa-l intreb daca va face fata la rate. A zis ca da si l-am crezut intrucat stiam ca, pe langa pensie, mai lucreaza si cu ziua si mai castiga cate ceva. Nu mi-a dat prin cap sa-l intreb la ce-i trebuie atata graba si de ce  nu asteapta sa-i dea Dumnezeu mai intai, apoi sa investeasca in casa. Mai ales ca, acuma vad, nu statea in apa, ci statea destul de bine. Dar toti ne grabim in ziua de azi si l-am inteles si am acceptat. Atunci si... inca de trei ori, la trei CAR-uri diferite. Stiu, am  fost nebun si orb, recunosc! Am fost nebun si orb pentru ca m-am uitat la omul religios din el si am refuzat sa vad excrocul. Pentru mine, un om ajuns la un astfel de nivel de religiozitate era imposibil sa ma insele cu intentie. Ba chiar si acum, gata sunt sa-i gasesc circumstante atenuante si sa cred ca nu-i vinovat. Sa dau totul pe seama crizei Covid si sa cred ca a intrat in depresie si de aceea n-a mai platit si m-am trezit cu executare silita din partea bancii.
         Dar... inteleg depresia, inteleg incapacitatea de plata, dar nu inteleg lasitatea. Lasitatea de a-si sterge toate conturile de socializare, toate numerele de telefon si ruperea oricarui canal de comunicatie cu cei pe care i-a pus intr-o astfel de situatie urata, urata, urata. Luna aceasta urmeaza sa scap de o banca si astept sa vina executarea silita din partea celorlalte trei sau patru. Eu si ceilalti giranti, dintre care niciunul nu este martor!
          Si problema, pentru mine, nu este executia silita, pentru ca o consider ca o merit. Am fost credul, trebuie sa imi primesc rasplata! La fel si ceilalti giranti. Problema cea mare este increderea pe care i-am acordat-o pe baza faptului ca este ”martor”, ca este ”protestant”. Increderea cea mare acordata pe baza religiozitatii afisate si care este comuna tuturor protestantilor! Despre un ortodox, care ar ajunge sa afiseze un astfel de nivel de religiozitate, poti sa fii sigur ca nu te va pacali. In cazul lor, insa, din acest moment, oricat de ”crestin imbunatatit” imi va aparea un protestant, pentru mine va aparea ca un posibil excroc. Nu pentru ca ar vrea el sa fie, ci pentru ca par ei buni, dar toti sunt prinsi in mana diavolului si la dispozitia lui.
          Sfatul meu pentru toti ortodocsii: paziti-va de protestanti! Va vor lua ochii cu hainele lor curate, decente si ”nemtesti”, cu credinta lor, cu religiozitatea lor, cu indicarea din memorie a versetelor biblice, cu intrajutorarea reciproca si cu multe altele dar... sunt doar mere putrede. Nu muscati din ele!

#2
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
e o minciuna sfruntata, my bet. Posted Image

daca ar fi martor, odata aflat la ananghie au un sistem de ajutorare intre fratzi cum nu gaseshti in alte Secte. Posted Image
si inca ceva, in primu si primu rand: ai sa gasesti martor habotnic, spalat pe creierash, da imprumutat la bank/car, NU. E o porunca divina de care ei tin cont cu sfintzenie. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 24 July 2020 - 20:17.


#3
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
Fiin'ca protesteza !... Posted Image

#4
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 Dude_2nd, on 24 iulie 2020 - 20:17, said:

e o minciuna sfruntata, my bet. Posted Image

daca ar fi martor, odata aflat la ananghie au un sistem de ajutorare intre fratzi cum nu gaseshti in alte Secte. Posted Image
si inca ceva, in primu si primu rand: ai sa gasesti martor habotnic, spalat pe creierash, da imprumutat la bank/car, NU. E o porunca divina de care ei tin cont cu sfintzenie. Posted Image

Pai, este din Focsani. Nu cred ca sunt multe biserici de martori in Focsani. Daca ai antene, intreaba pe pastorul de acolo si vezi ce-ti spune!
Pe de alta parte, crezi ca mi-ar arde de glume cu astfel de subiecte?! Efectiv m-am imbolnavit de suparare si acum incerc sa-mi revin. Dar multa vreme voi tine minte acest cutit bagat in spate de credulitatea mea vis-a-vis de ”martori” si ”protestanti”. Da, mere putrede frumos vopsite!

 Dude_2nd, on 24 iulie 2020 - 20:17, said:

e o minciuna sfruntata, my bet. Posted Image

daca ar fi martor, odata aflat la ananghie au un sistem de ajutorare intre fratzi cum nu gaseshti in alte Secte. Posted Image
si inca ceva, in primu si primu rand: ai sa gasesti martor habotnic, spalat pe creierash, da imprumutat la bank/car, NU. E o porunca divina de care ei tin cont cu sfintzenie. Posted Image

Mama lui a fost martor, el este  martor, sotia lui este martor si copiii lui, mari si casatoriti, sunt martori. Ba unul dintre ei cred ca este deja si un soi de predicator, pe undeva printr-o tara straina. Daca esti interesat, in PM pot sa-ti dau date cu nume si prenume, ca sa nu ma mai faci mincinos!

Edited by Dorel666, 24 July 2020 - 20:21.


#5
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
Dorele...
Ceea ce ai patit tu nu are legatura cu protestanti, neoprotestanti sau alte religii.
Oamenii sunt oameni supusi greselii si viciilor si folosesc diferite tactici pentru a-si atinge interesele
Putea sa sa te aduca in situatia asta un frate de-al tau.

Dar esti mai afectat de problema deoarece persoana s-a folosit de afinitati religioase/spirituale.

#6
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 radurus, on 24 iulie 2020 - 20:35, said:

Dorele...
Ceea ce ai patit tu nu are legatura cu protestanti, neoprotestanti sau alte religii.
Oamenii sunt oameni supusi greselii si viciilor si folosesc diferite tactici pentru a-si atinge interesele
Putea sa sa te aduca in situatia asta un frate de-al tau.

Dar esti mai afectat de problema deoarece persoana s-a folosit de afinitati religioase/spirituale.

Nu putea sa ma aduca in situatia asta un frate de al meu, un ortodox. Pentru ca ortodocsii afiseaza pacatosenia, chiar si cand sunt sfinti. De aceea esti atent cu ei. In schimb, protestantii, oricat de pacatosi ar fi, se afiseaza ca niste sfinti. Aparent, daca unul este pacatos printre ei, este exclus. Aparent, toti protestantii sunt numai ”unul si unul”, altminteri nu sunt acceptati in comunitatea lor. In fapt, totul este doar de fatada, dupa cum se vede. Si sunt convins ca nu sunt singurul caruia protestantii ”i-au luat ochii”! Am mai vazut priviri admirative ale ortodocsilor pentru ”cat de buni sunt protestantii”. Ei bine, au doar gardul frumos vopsit! Au dreptate sfintii parinti si preotii cand zic sa ne ferim de ei. Eu am auzit, dar n-am ascultat. Acum suport consecintele si il rog pe Dumnezeu sa aiba mila de prostia si incapatanarea mea!

Edited by Dorel666, 24 July 2020 - 20:41.


#7
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 Dorel666, on 24 iulie 2020 - 20:29, said:

Pai, este din Focsani. Nu cred ca sunt multe biserici de martori in Focsani. Daca ai antene, intreaba pe pastorul de acolo si vezi ce-ti spune!
Pe de alta parte, crezi ca mi-ar arde de glume cu astfel de subiecte?! Efectiv m-am imbolnavit de suparare si acum incerc sa-mi revin. Dar multa vreme voi tine minte acest cutit bagat in spate de credulitatea mea vis-a-vis de ”martori” si ”protestanti”. Da, mere putrede frumos vopsite!



Mama lui a fost martor, el este  martor, sotia lui este martor si copiii lui, mari si casatoriti, sunt martori. Ba unul dintre ei cred ca este deja si un soi de predicator, pe undeva printr-o tara straina. Daca esti interesat, in PM pot sa-ti dau date cu nume si prenume, ca sa nu ma mai faci mincinos!
ok, nu mai insist. Posted Image

mi-am exprimat neincrederea, bazata pe ceea ce cunosc eu despre secta martorilor. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 24 July 2020 - 20:41.


#8
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Ehe,de atata har, ai uitat de cele lumesti!   Ti-a luat D-zeu mintile!  PS. Sfatul meu pt toti,indifferent de crez, e: nu va bagati giranti pt straini si cu atat mai mult pt neamuri,prieteni! Pana si sotia/sotul ,,ti-o pune,, de vorbesti singur!

#9
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 Dude_2nd, on 24 iulie 2020 - 20:41, said:

ok, nu mai insist. Posted Image

mi-am exprimat neincrederea, bazata pe ceea ce cunosc eu despre secta martorilor. Posted Image

Se pare ca nu-i cunosti destul de bine. Se pare ca nu te cunosti destul de bine...

 MikeSpike, on 24 iulie 2020 - 20:41, said:

Ehe,de atata har, ai uitat de cele lumesti!   Ti-a luat D-zeu mintile!  PS. Sfatul meu pt toti,indifferent de crez, e: nu va bagati giranti pt straini si cu atat mai mult pt neamuri,prieteni! Pana si sotia/sotul ,,ti-o pune,, de vorbesti singur!

Abia azi am citit. Este doar in Biblia Ortodoxa! De as fi citit si as fi tinut minte mai inainte, bine era!

Cartea înţelepciunii lui Isus, fiul lui Sirah (Ecclesiasticul)
Capitolul 8
13. Nu chezăşui peste puterea ta; iar dacă ai dat chezăşie, fii cu grijă că va trebui să plăteşti.

Dupa cum vedeti, scrie clar: daca ai dat chezasie, sigur vei plati!

#10
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Dorele, a vazut numarul din continuarea username-ului tau si a fugit.

Edited by Ion_de_la_Raion, 24 July 2020 - 20:58.


#11
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 Dude_2nd, on 24 iulie 2020 - 20:41, said:

mi-am exprimat neincrederea, bazata pe ceea ce cunosc eu despre secta martorilor. Posted Image

Pana si tu suferi de aceeasi boala de care am suferit si eu pana acum: increderea oarba in protestanti. Boala de a crede ca ceea ce afiseaza, chiar este adevarat. Ei bine, nu este!

Voua vi se pare ca, daca ati parasit Biserica, luand cu voi Biblia si faptele bune, aveti totul. Insa eu am descoperit ca aceasta-i o mare inselaciune diavoleasca. Iesind din Biserica, practic protestantii au devenit diavoli si crestini doar de fatada. Si-a ras si isi rade diavolul de voi. Sa reveniti in biserica mama si, oricat de pacatosi veti parea dupa, sa stiti ca veti fi mai buni decat ce vi s-a parut a fi inainte. Toti protestantii merg in iad. Sunt din ce in ce mai convins. De aceea parintii din trecut interziceau chiar si vorbitul cu protestantii sau cititul cartilor lor. Bine ziceau si bine faceau!

Edited by Dorel666, 24 July 2020 - 20:59.


#12
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,858
  • Înscris: 25.01.2002
@Dorel666

sa zicem ca vine o inundatie mare (ca si asa-s la moda zilele astea). tu esti prins de apa si simti ca te ineci. cineva iti intinde o mina. ridici ochii si vezi ca e o persoana cunoscuta de tine ca "protestant". accepti ajutorul lui?

#13
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,872
  • Înscris: 28.11.2006
Deci sa inteleg ca daca UN martor al lui Iehova ti-a dat teapa, TOTI protestantii sunt niste nenorociti? Sunt curios ce ziceai daca iti dadea un ortodox teapa :P

(Nu ii apar nici pe martori nici pe ortodocsi, supn doar ca toti sunt oameni si oricine poate sa-ti dea teapa, indiferent de religie. Vorba unui sticker pe care l-am vzut demult pe o masina: Terust God but lock ypur car :D)

#14
LeoT

LeoT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 07.08.2019
Dorele , de ce inventezi povesti ?

#15
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,872
  • Înscris: 28.11.2006

 Dorel666, on 24 iulie 2020 - 20:58, said:

Pana si tu suferi de aceeasi boala de care am suferit si eu pana acum: increderea oarba in protestanti. Boala de a crede ca ceea ce afiseaza, chiar este adevarat. Ei bine, nu este!

Voua vi se pare ca, daca ati parasit Biserica, luand cu voi Biblia si faptele bune, aveti totul. Insa eu am descoperit ca aceasta-i o mare inselaciune diavoleasca. Iesind din Biserica, practic protestantii au devenit diavoli si crestini doar de fatada. Si-a ras si isi rade diavolul de voi. Sa reveniti in biserica mama si, oricat de pacatosi veti parea dupa, sa stiti ca veti fi mai buni decat ce vi s-a parut a fi inainte. Toti protestantii merg in iad. Sunt din ce in ce mai convins. De aceea parintii din trecut interziceau chiar si vorbitul cu protestantii sau cititul cartilor lor. Bine ziceau si bine faceau!

Da, in sec. 16-17 le-au dat catolicii la cap de numa'. Aia or fi fost mai buini. nu? :ciocan:

De-aia nu-mi place mie nicio religie, a devenit doar o scuza de a da la cap vecinului (fie el om sau popor).

#16
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
pai nu spune ca daca dai cuiva sa nu mai astepti sa primesti inapoi?

la ce te plangi?

#17
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 odastramosilor, on 24 iulie 2020 - 21:13, said:

pai nu spune ca daca dai cuiva sa nu mai astepti sa primesti inapoi?

la ce te plangi?

Păi el nu a dat nimic, doar a girat... acuma dă... :)

#18
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Te-a fraierit un pensionar Dorele ? Sper sa te execute aia sa iti taie si internetul Posted Image
PS: Sper sa fie adevarata povestea, nu mai fabula... Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate