Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...
 Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie
 Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw
 Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...
 

De ce sa ne ferim de protestanti

* - - - - 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
233 replies to this topic

#145
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postpenticostalul, on 29 iulie 2020 - 14:30, said:

Una e sa cercetezi si alta e sa propovaduiesti.
Tu afirmi in mod explicit ca exista reincarnare. Asta nu-i cautare.
Cand cauti, intrebi NU afirmi.

Si ti-am aratat clar, pe celalalt topic, de ce ceea ce spun eu nu contrazice ce spun sfintii parinti!

View Postradurus, on 29 iulie 2020 - 14:15, said:

����������

Explicatia ar fi mai simpla si logica daca am fi dispusi sa ne dam jos ochelarii prin care privim ce scrie in Carte.
(Ochelarii fiind ideile si conceptiile fara baza biblica)
Cand construiesti o dogma pe o idee gresita, trebuie folosite alte artificii pentru a explica situatiile (din Carte evident) care nu se potrivesc cu dogma.

De ce crezi ca te apostrofeaza fratii  crestini pe aici cand observa ca fabulezi.

Artificii folosite:
- conform cu spusele parintelui....
- subiectul se refera la chestii care nu mai sunt valabile
- subiectul trebuie interpretat spiritual sau simbolic nu ad literam si invers
- adaugati voi altele...

Biserica lui Dumnezeu reala e una nevazuta compusa din tot felul de oameni (confesiuni) care la un moment dat vad ce vrea Dumnezeu de la om si aleg sa faca intocmai.
Este o singura cale spre mantuire si aceasta nu poate garantata de vre-o institutie (biserica).
Cel care e preocupat sincer sa afle ce vrea Dumnezeu de la el, va afla in ritmul in care poate sa asimileze noile notiuni fara sa asculte povesti "nemuritoare" spuse de unii si de altii.
In procesul acesta, poate observa diferente majore intre ceea ce stia si ceea ce afla de la "Sursa".

Citeste Cartea fara "ochelari" si ai putea fi consternat cand afli ce minciuni ai crezut incat o sa iti pui "ochelarii" la loc.

Singurii fara baza biblica sunt protestantii. Si sunt si fara de Hristos.

View PosttEo, on 29 iulie 2020 - 14:13, said:

pai tu aveai linie directa cu dumnezeu, parca. asta nu conteaza? cum ti-ar putea dicta el ceva gresit? mai iute altora, care nu l-or fi inteles bine... deh, batrini...

apropo: pe forum, daca raspunzi unui mesaj IMEDIAT (fara a exista altele intercalate), nu mai este nevoie sa citezi respectivul mesaj.

Pai, nu mi-a dictat nimic  gresit. In plus, sunt ucenicul Duhului, nu sunt papagalul Lui!

#146
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,035
  • Înscris: 16.06.2006

View PostDorel666, on 29 iulie 2020 - 20:40, said:


Si ti-am aratat clar, pe celalalt topic, de ce ceea ce spun eu nu contrazice ce spun sfintii parinti!

Singurii fara baza biblica sunt protestantii. Si sunt si fara de Hristos.

Baza ortodoxa este Biblia si Traditia dar ultima e mai tare.
Prima propozitie din citat confirma asta.

#147
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostDorel666, on 29 iulie 2020 - 20:40, said:

Pai, nu mi-a dictat nimic  gresit. In plus, sunt ucenicul Duhului, nu sunt papagalul Lui!
Nu te mai umfla ca un balon, deocamdata esti Ucenicul Duhului cel Rau, venit din Adanc si Pierzare.
Duhul Sfant ti-ar fi soptit sa nu te lasi prostit de licheaua iehovista.

Ai insa sansa pocaintei depline.
Doar in Biserica lui Hristos Apostolica din Romania, Cultul Penticostal.

Edited by penticostalul, 30 July 2020 - 08:04.


#148
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postpenticostalul, on 30 iulie 2020 - 08:03, said:

Nu te mai umfla ca un balon, deocamdata esti Ucenicul Duhului cel Rau, venit din Adanc si Pierzare.
Duhul Sfant ti-ar fi soptit sa nu te lasi prostit de licheaua iehovista.

Ai insa sansa pocaintei depline.
Doar in Biserica lui Hristos Apostolica din Romania, Cultul Penticostal.

Nu ții se pare că e cam dur termenul respectiv?! :nonobad:

Edited by heart_of_ice, 30 July 2020 - 09:15.


#149
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,080
  • Înscris: 02.03.2003
Aici avem topic de troling religios sau o incercare neprofesionista de a produce tensiune intre confesiuni ?

#150
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postradurus, on 29 iulie 2020 - 22:43, said:

Baza ortodoxa este Biblia si Traditia dar ultima e mai tare.
Prima propozitie din citat confirma asta.

Mai tare este ascultarea de Biserica. Hristos nu a venit sa ne dea o carte, ci sa intemeieze o Imparatie. In aceasta Imparatie, mai mari si judecatori sunt apostolii, cei doisprezece. Sub acestia, numiti de acestia, au fost episcopii. Episcopii au numit alti episcopi, din neam in neam si fiecare episcop isi numeste preotii, adica ”diaconii”. Asa ca, cei care au iesit de sub autoritatea acestor episcopi, intai protestantii si apoi neoprotestantii, sunt tradatori de neam si cazuti din har.
Si nu conteaza ca episcopii au fost rai, corupti sau au avut doctrina gresita. Ca si preotii si carturarii de pe vremea lui Hristos erau rai, corupti si aveau invatatura gresita, dar Hristos le-a intarit autoritatea si le-a zis credinciosilor de pe vremea Lui ”sa faceti tot ce va spun”!
De aceea nici protestantii, nici neoprotestantii, nu au nici o scuza si nu pot da vina nici pe nevrednicia episcopilor, nici pe doctrina gresita. Si-au tradat Imparatul, adica pe Hristos, cand au iesit si ies de sub autoritatea preotilor si episcopilor lor si nu se pot spala cu o mie de ape! Raman murdari si cazuti din har si nu trebuie sa-i socotim ”frati”. Ei sunt frati doar cu Iuda!

View Postterratec, on 30 iulie 2020 - 09:32, said:

Aici avem topic de troling religios sau o incercare neprofesionista de a produce tensiune intre confesiuni ?

Avem o invatatura veche de cand protestantismul! Pentru ca dogmatica ortodoxa interzice citirea cartilor protestante si discutiile cu protestantii. Dar asta nu inseamna ca nu putem avea nici un fel de legatura cu ei!
Dar dumneata, probabil, nu prea ai habar de religie de ai putut confunda cu trollingul o invatatura ortodoxa veche de sute de ani!

View Postpenticostalul, on 30 iulie 2020 - 08:03, said:


Doar in Biserica lui Hristos Apostolica din Romania, Cultul Penticostal.

Asta-i reclama din pauza de la film...?

Edited by Dorel666, 30 July 2020 - 10:32.


#151
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDorel666, on 30 iulie 2020 - 10:31, said:

Mai tare este ascultarea de Biserica.
Acum e clar ca esti eretic ca aproape toti ortodocsii care sustin asta. Ascultarea de Dumnezeu si nu de oameni, mai ales ca biserica se confunda cu conducatorii ei si care in mare parte sunt lupi rapitori in blana de oaie.

#152
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,035
  • Înscris: 16.06.2006
Eu ce spuneam?
Biserica e mai tare decat Cartea pe care "se bazeaza".(opinia lui Dorel nu a mea)

Exact acesta este motivul pentru care au aparut protestantii.
Institutia bisericii a luat-o pe aratura cu dogmele (ca sa isi atraga avantaje materiale si influenta) iar unii preoti mai studiosi ai Cartii au atras atentia ca directia e gresita si biserica trebuie reformata.

Biserica nu a dorit sa faca asta.
Asa ca conducatorii/oamenii religiosi sinceri si cu teama de Dumnezeu s-au separat nemaiputand sa faca ceva care era impotriva principiilor din Carte.
Plebea nu avea ce face ca i se serveau informatiile/dogmele de catre biserica. Polulatia needucata nu avea acces la Sursa (Cartea).

Ca urmare biserica a luat-o pe urmele lor ca sa ii omoare ca "eretici" (inchisoare, arsi pe rug, etc.)

Extrapoland, Dorel sustine cumva ca actiunea inchizitiei era una legitima, protestantii fiind "eretici".

Ereticii acestia s-au organizat ulterior si asa avem 2 din cele mai bune traduceri ale Cartii (engleza - Tyndale, germana - Luther)
Altfel, omenirea (europenii) ar mai fi ramas inca cateva secole la cheremul bisericii care tinea Cartea legata cu lant in biserica a.i. sa nu o poata citi plebea.

Acum nu avem nicio scuza.
Cartea e disponibila, traducerile sunt disponibile online pentru oricine.
E nevoie doar de dispozitia sa afli Adevarul. Adevarul se afla progresiv potrivit capacitatilor fiecaruia si a situatiei particulare.

Restul dogmelor alterate/inventate care nu se potrivesc cu Cartea nu sunt altceva decat "fake news" (e in voga termenul) sau "hoax".
Cartea nu mai poate fi legata cu lant insa ii poate fi bagatelizata importanta.

Cum ar fi, de exemplu, sa afli ca un sfant la care te-ai rugat de cand erai mic, nici macar nu exista?
Toata viata ta ai trait cu minciuna aceea.
Cam acesta e tabloul general.

Edited by radurus, 30 July 2020 - 12:32.


#153
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postpacopaco1967, on 30 iulie 2020 - 11:01, said:

Acum e clar ca esti eretic ca aproape toti ortodocsii care sustin asta. Ascultarea de Dumnezeu si nu de oameni, mai ales ca biserica se confunda cu conducatorii ei si care in mare parte sunt lupi rapitori in blana de oaie.

Asta ziceam si eu, Paco: ascultare de Dumnezeu, nu de oameni! Si Dumnezeu a pus in Biserica apostoli si episcopi care sa ne conduca, nu ne-a dat o carte sa ne tina loc de cap! Deci, cine asculta de Biblie, de fapt nu asculta de Dumnezeu, ci de oameni. Pentru ca toti protestantii nu gandesc cu capul lor, ci cu capul celor care le talcuiesc biblia. Si chiar de ar gandi cu capul lor, ei tot oameni sunt, deci tot de oameni ar asculta.
Ascultand de ce iti interpreteaza altii sau tu despre Biblie inseamna sa asculti de ce zice omul. Cine se supune, insa, episcopilor si preotilor pusi de apostoli, acela asculta de Dumnezeu!

View Postradurus, on 30 iulie 2020 - 12:28, said:

Eu ce spuneam?
Biserica e mai tare decat Cartea pe care "se bazeaza".(opinia lui Dorel nu a mea)

Exact acesta este motivul pentru care au aparut protestantii.
Institutia bisericii a luat-o pe aratura cu dogmele (ca sa isi atraga avantaje materiale si influenta) iar unii preoti mai studiosi ai Cartii au atras atentia ca directia e gresita si biserica trebuie reformata.

Biserica nu a dorit sa faca asta.
Asa ca conducatorii/oamenii religiosi sinceri si cu teama de Dumnezeu s-au separat nemaiputand sa faca ceva care era impotriva principiilor din Carte.
Plebea nu avea ce face ca i se serveau informatiile/dogmele de catre biserica. Polulatia needucata nu avea acces la Sursa (Cartea).

Ca urmare biserica a luat-o pe urmele lor ca sa ii omoare ca "eretici" (inchisoare, arsi pe rug, etc.)

Extrapoland, Dorel sustine cumva ca actiunea inchizitiei era una legitima, protestantii fiind "eretici".

Ereticii acestia s-au organizat ulterior si asa avem 2 din cele mai bune traduceri ale Cartii (engleza - Tyndale, germana - Luther)
Altfel, omenirea (europenii) ar mai fi ramas inca cateva secole la cheremul bisericii care tinea Cartea legata cu lant in biserica a.i. sa nu o poata citi plebea.

Acum nu avem nicio scuza.
Cartea e disponibila, traducerile sunt disponibile online pentru oricine.
E nevoie doar de dispozitia sa afli Adevarul. Adevarul se afla progresiv potrivit capacitatilor fiecaruia si a situatiei particulare.

Restul dogmelor alterate/inventate care nu se potrivesc cu Cartea nu sunt altceva decat "fake news" (e in voga termenul) sau "hoax".
Cartea nu mai poate fi legata cu lant insa ii poate fi bagatelizata importanta.

Cum ar fi, de exemplu, sa afli ca un sfant la care te-ai rugat de cand erai mic, nici macar nu exista?
Toata viata ta ai trait cu minciuna aceea.
Cam acesta e tabloul general.

Carturarii si fariseii o luasera pe aratura cu dogmele, pe vremea lui Hristos, totusi Hristos a zis ucenicilor Lui: ”sa ascultati de tot ce va spun ei”!
Biserica este mai tare decat cartea pentru ca Biserica a facut cartea, nu cartea a facut Biserica. Dar, pe motivul ca ar urma cartii, multe bisericute au aparut si toate sunt eretice!

#154
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,035
  • Înscris: 16.06.2006
Exemplul tau Dorele este pueril si arata exact opusul a ceea ce vrei tu sa sustii.

Isus tocmai asta discuta cu oamenii.
TRADITIILE evreiesti erau mai importante decat ascultarea de Dumnezeu.
El ii apostrofeaza pe farisei (foarte scrupulosi (dealtfel in religiozitatea lor) ca "ati desfiintat frumos porunca lui Dumnezeu ca sa tineti datina voastra" referindu- se la... cititi voi ca e prea mult de scris (Marcu 7:9)

Adica religia lor era plina de forme fara sens introduse de catre cler - porunci omenesti.(Marcu 7:7-13)
Nu ti se pare ca exact stilul acesta de religie bazat pe forme il aperi tu?

As putea sa iti enumar zeci de obiceiuri de-ale lor care n-au nicio legatura cu cele 10 porunci si sistemul lor de jertfe.
Trebuie doar sa deschizi ochii sa citesti cate ceva din cultura lor.

Biblia lor era Vechiul Testament. Acolo erau cartile lui Moise si profetii, psalmii, proverbele, cronicile, etc.
N-o sa imi spui acuma ca mai intai a fost clerul apoi a fost scris Vechiul Testament?!

Acum...
Daca tu zici ca Biserica a scris Biblia sau ca e mai "tare" decat Cartea nu crezi ca e un semn de incumetare acesta?
Eu cred ca doar tu crezi fabulatiile astea si ca BOR nu si-ar lua asa credit de la sine ca altfel ar dovedi ca Biblia e trucata de ea adica insasi argumentul care arata spre autoritatea lui Dumnezeu. In acest caz nu ar mai avea nicio autoritate si s-ar narui de la sine.

Ia imagineaza-ti cum ar suna.
Noi BOR suntem mai vechi decat Biblia, noi am decis ce sa scrie in ea si noi am scris acolo ca Dumnezeu este autoritatea suprema.
Asta e o credinta FAKE. Nimeni nu ar crede asa ceva.

Ca o ilustrație hazlie: cum sună "Chuck Norris sa născut întro cabană construită de el"?

Edited by radurus, 30 July 2020 - 15:46.


#155
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,080
  • Înscris: 02.03.2003

View PostDorel666, on 30 iulie 2020 - 10:31, said:

Avem o invatatura veche de cand protestantismul! Pentru ca dogmatica ortodoxa interzice citirea cartilor protestante si discutiile cu protestantii. Dar asta nu inseamna ca nu putem avea nici un fel de legatura cu ei!
Dar dumneata, probabil, nu prea ai habar de religie de ai putut confunda cu trollingul o invatatura ortodoxa veche de sute de ani!

666, tu propovaduiesti propria ta religie, una diferita de crestinism.

#156
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013

View Postradurus, on 30 iulie 2020 - 15:33, said:

Bla, bla, bla...
CINE ti-a dat tie autoritate sa vorbesti despre Carte?
Cartea imi spune mie ca tu esti eretic, cine esti tu sa spui altfel decat imi zice mie Cartea?

Am si dovada din Carte:

De-ţi va greşi ţie fratele tău, mergi, mustră-l pe el între tine şi el singur. Şi de te va asculta, ai câştigat pe fratele tău.
Iar de nu te va asculta, ia cu tine încă unul sau doi, ca din gura a doi sau trei martori să se statornicească tot cuvântul.
Şi de nu-i va asculta pe ei, spune-l Bisericii; iar de nu va asculta nici de Biserică, să-ţi fie ţie ca un păgân şi vameş.

Sfânta Evanghelie după Matei, cap.18

Arata-mi unde scrie in Carte ca tu esti autorizat sa vorbesti in numele Cartii. De acum esti deranjant, spui o data, de doua ori...tot spui niste prostii cu pretentii de adevar.
Repet, poate nu ai inteles: toti avem Cartea si citim din ea, de ce subminezi autoritatea Cartii si ne spui ce e bine si ce e rau, cine e crestin si cine nu?

radurus, inventezi TRADITII?

#157
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostAyami, on 30 iulie 2020 - 20:37, said:

Repet, poate nu ai inteles: toti avem Cartea si citim din ea, de ce subminezi autoritatea Cartii si ne spui ce e bine si ce e rau, cine e crestin si cine nu?
Auzi Ayami, dar lui Dorel cine-i da dreptul?

#158
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postradurus, on 30 iulie 2020 - 15:33, said:

Exemplul tau Dorele este pueril si arata exact opusul a ceea ce vrei tu sa sustii.

Isus tocmai asta discuta cu oamenii.
TRADITIILE evreiesti erau mai importante decat ascultarea de Dumnezeu.
El ii apostrofeaza pe farisei (foarte scrupulosi (dealtfel in religiozitatea lor) ca "ati desfiintat frumos porunca lui Dumnezeu ca sa tineti datina voastra" referindu- se la... cititi voi ca e prea mult de scris (Marcu 7:9)

Adica religia lor era plina de forme fara sens introduse de catre cler - porunci omenesti.(Marcu 7:7-13)
Nu ti se pare ca exact stilul acesta de religie bazat pe forme il aperi tu?

As putea sa iti enumar zeci de obiceiuri de-ale lor care n-au nicio legatura cu cele 10 porunci si sistemul lor de jertfe.
Trebuie doar sa deschizi ochii sa citesti cate ceva din cultura lor.

Biblia lor era Vechiul Testament. Acolo erau cartile lui Moise si profetii, psalmii, proverbele, cronicile, etc.
N-o sa imi spui acuma ca mai intai a fost clerul apoi a fost scris Vechiul Testament?!

Acum...
Daca tu zici ca Biserica a scris Biblia sau ca e mai "tare" decat Cartea nu crezi ca e un semn de incumetare acesta?
Eu cred ca doar tu crezi fabulatiile astea si ca BOR nu si-ar lua asa credit de la sine ca altfel ar dovedi ca Biblia e trucata de ea adica insasi argumentul care arata spre autoritatea lui Dumnezeu. In acest caz nu ar mai avea nicio autoritate si s-ar narui de la sine.

Ia imagineaza-ti cum ar suna.
Noi BOR suntem mai vechi decat Biblia, noi am decis ce sa scrie in ea si noi am scris acolo ca Dumnezeu este autoritatea suprema.
Asta e o credinta FAKE. Nimeni nu ar crede asa ceva.

Ca o ilustrație hazlie: cum sună "Chuck Norris sa născut întro cabană construită de el"?

View Postpenticostalul, on 30 iulie 2020 - 21:11, said:

Auzi Ayami, dar lui Dorel cine-i da dreptul?

Tocmai a aratat Ayami cine imi da dreptul:

De-ţi va greşi ţie fratele tău, mergi, mustră-l pe el între tine şi el singur. Şi de te va asculta, ai câştigat pe fratele tău.
Iar de nu te va asculta, ia cu tine încă unul sau doi, ca din gura a doi sau trei martori să se statornicească tot cuvântul.
Şi de nu-i va asculta pe ei, spune-l Bisericii; iar de nu va asculta nici de Biserică, să-ţi fie ţie ca un păgân şi vameş.
Sfânta Evanghelie după Matei, cap.18


Dupa cum vezi, scrie clar ca cei care nu asculta de Biserica sunt pagani si vamesi, nu cei care nu asculta de Carte! Dupa cum vezi, versetul de mai sus pune Biserica mai presus de orice, adica mai presus si de Carte. Cu toate acestea, Biserica Ortodoxa este singura care respecta Cartea!

Edited by Dorel666, 30 July 2020 - 21:18.


#159
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,035
  • Înscris: 16.06.2006

View PostAyami, on 30 iulie 2020 - 20:37, said:

CINE ti-a dat tie autoritate sa vorbesti despre Carte?
Cartea imi spune mie ca tu esti eretic, cine esti tu sa spui altfel decat imi zice mie Cartea?

Am si dovada din Carte:

De-ţi va greşi ţie fratele tău, mergi, mustră-l pe el între tine şi el singur. Şi de te va asculta, ai câştigat pe fratele tău.
Iar de nu te va asculta, ia cu tine încă unul sau doi, ca din gura a doi sau trei martori să se statornicească tot cuvântul.
Şi de nu-i va asculta pe ei, spune-l Bisericii; iar de nu va asculta nici de Biserică, să-ţi fie ţie ca un păgân şi vameş.

Sfânta Evanghelie după Matei, cap.18

Arata-mi unde scrie in Carte ca tu esti autorizat sa vorbesti in numele Cartii. De acum esti deranjant, spui o data, de doua ori...tot spui niste prostii cu pretentii de adevar.
Repet, poate nu ai inteles: toti avem Cartea si citim din ea, de ce subminezi autoritatea Cartii si ne spui ce e bine si ce e rau, cine e crestin si cine nu?

radurus, inventezi TRADITII?
Hai sa ne apostrofam atunci.

Dar tie cine iti da autoritatea aceea de a-mi atrage atentia cu privire la Biblie?

No offence...
Dar ceea ce imi reprosezi mie faci exact tu.
Te rog explica-mi ce traditii inventez.
La fel arata-mi unde subminez autoritatea Bibliei? Eu ii aparam autoritatea in timp ce Dorel zice ca Biserica e peste Biblie.

"daca fratele tau ITI greseste...", Dorel greseste in public sustinand tot felul de fabulatii care trebuie contestate deoarece el le prezinta ca "adevar"
Baza crestinismului sunt cele 10 porunci. Arata-mi ca nu e asa.
A avea Biblia nu ajunge. Trebuie sa faci ce scrie acolo dar nu asa pe bucati, asta imi convine, cealalta nu imi convine deci inventez argumente ca ba e simbolic intelesul sau ca sfintii parinti au explicat chestia asta altfel sau ca nu mai e valabil, sau ca chestia aia inseamna ceva considerand contextul iar mie imi place alt inteles evident eronat.
Biblia se explica singura, nu am nevoie de alte scrieri ca sa inteleg. Sunt unele chestiuni mai dificil de inteles dar chestiunile de baza legate de mantuirea omului sunt suficient de clare.
Asta vreau sa zic.

Avem puncte de vedere diferite.
Lupta asta a lui Dorel cu "protestantii" e o meteahna veche.
A mai inceput-o el pe alt topic si nu mai stiu ce sa cred, daca e pe bune sau troleala.

Edited by radurus, 30 July 2020 - 21:30.


#160
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013

View Postpenticostalul, on 30 iulie 2020 - 21:11, said:

Auzi Ayami, dar lui Dorel cine-i da dreptul?
Nimeni. In schimb Dorel e pe aria ortodoxa si le spune ortodocsilor sa se fereasca de eretici [ma rog, intr-un mod aiurit dar asta e in esenta].
radurus ce ne spune? Ca ortodocsii sunt cum sunt pentru ca ce? A citit el in Biblie si noi trebuie sa-l credem pe cuvant?

Sa se fereasca si el de ortodocsi, nu sa ne pacaleasca ca el e Cartea si pe el trebuie sa-l ascultam.  Hai serios!

View Postradurus, on 30 iulie 2020 - 21:22, said:

Hai sa ne apostrofam atunci.
Dar tie cine iti da autoritatea aceea de a-mi atrage atentia cu privire la Biblie?
No offence...
Dar ceea ce imi reprosezi mie faci exact tu.
Te rog explica-mi ce traditii inventez.
La fel arata-mi unde subminez autoritatea Bibliei? Eu ii aparam autoritatea in timp ce Dorel zice ca Biserica e peste Biblie.
"daca fratele tau ITI greseste...", Dorel greseste in public sustinand tot felul de fabulatii care trebuie contestate deoarece el le prezinta ca "adevar"
Baza crestinismului sunt cele 10 porunci. Arata-mi ca nu e asa.
A avea Biblia nu ajunge. Trebuie sa faci ce scrie acolo dar nu asa pe bucati, asta imi convine, cealalta nu imi convine deci inventez argumente ca ba e simbolic intelesul sau ca sfintii parinti au explicat chestia asta altfel sau ca nu mai e valabil, sau ca chestia aia inseamna ceva considerand contextul iar mie imi place alt inteles evident eronat.
Asta vreau sa zic.
Avem puncte de vedere diferite.
Lupta asta a lui Dorel cu "protestantii" e o meteahna veche.
A mai inceput-o el pe alt topic si nu mai stiu ce sa cred, daca e pe bune sau troleala.
Vezi, Cartea nu are cum sa fie autoritatea suprema fara Biserica lui Hristos. Si ateii citesc Cartea, cat despre asta nu putem spune ca se sfintesc citind.

Dumnezeu e viu si e in Biserica, Cartea e o carte. Una e scopul, cu totul altceva e mijlocul prin care ajungi la scop. Prioritizeaza corect si o sa vezi contextul.

Intelegi ce spun?

Edited by Ayami, 30 July 2020 - 21:36.


#161
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postpenticostalul, on 30 iulie 2020 - 21:11, said:

Auzi Ayami, dar lui Dorel cine-i da dreptul?
De vreme ce el e Sfântul Duh, are tot dreptul... Posted Image

Edited by mario_bril, 30 July 2020 - 21:33.


#162
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013
E reincarnat a treia oara, iata ce ii da dreptul sa spuna ce doreste. Posted Image

Io ma gandesc ca o sa-si schimbe parerea daca vine ala si-i da banii, ii trece supararea instant, doar altceva nu e. Sa avem rabdare pana la urmatorul topic.

Edited by Ayami, 30 July 2020 - 21:41.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate