Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

BRD - GROUPE SOCIÉTÉ GENERALE

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
568 replies to this topic

#37
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,825
  • Înscris: 07.06.2014
vad ca tu cauti cearta neaparat. te contrazici de amorul artei. inceteaza cu asta. iti e lene sa te uiti pe document si incerci sa arunci cu vorbe fara fundament.

#38
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,154
  • Înscris: 19.09.2005
poti pune, te rog, un link cu documentul in cazua?
...

Edited by arg, 21 July 2020 - 10:18.


#39
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,985
  • Înscris: 24.04.2013
@arg: A pus, in mesajul #27 dupa citatul din postarea colegului @heinz. Este exact ce ai pus si tu. Numai ca acolo sunt mai multe randuri de comisioane: cele pentru contul cu servicii de baza (zero, poza pusa de @Dany_Darke), cele aferente pachetelor (iar zero, cu exceptia CARD START EUR unde presupun ca se percepe comisionul standard) si cele standard (NON-zero, de care am scris eu mai inainte).

LE: De fapt daca ma uit mai bine la contul cu servicii de baza retragerea de numerar de la ATM nu iese 100% gratuita. Motivul: ai nevoie de card, iar conform notei (4) din acel PDF pentru acest card trebuie sa platesti. Nu mult, 14-20LEI administrare anuala pentru un card ‘normal’, dar nu e gratis.

Edited by sags, 21 July 2020 - 10:35.


#40
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,881
  • Înscris: 25.01.2007
sa-i mai urmariti de black friday, au in fiecare an oferte, printre care baga de obicei si cont cu zero comisioane. am luat o oferta din asta, au acceptat sa o aplice pe contul existent, nu pe unul nou.
io sunt la ei din cauza creditelor, aici sunt ok, la un anumit venit am primit la ei mai multi bani decat la altii, dobanzi bune, si se misca si cu talent. de exemplu la creditul ipotecar, am gasit casa, in 5 zile semnam actele la notar.

#41
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,105
  • Înscris: 16.10.2018

View Poststevetlangat, on 20 iulie 2020 - 21:47, said:

Nicaieri. E cea mai buna.

Cu "cont preferential" si salariu acolo, ai o oferta mai proasta decat multe alte banci. Unde cu cont de baza si fara sa incasezi salariu, ai  costuri ZERO.




Ontopic:



Mi-am facut cont obligat in facultate, ca altfel nu imi virau bursa pe card. Am acceptat ca nu voiam sa fac valuri.
Cineva primise spaga pentru astfel de reguli. Asta era clar.


M-a costat lunar 5 lei administrarea din bursa si asa mica.

Cand am terminat cu bursa, am mers repede sa inchid contul. Mai trebuia sa am 20 de lei de primit.

A calculat domnisoara de acolo si intr-adevar aveam 20 de lei. DE DAT!
Nu a stiut sa imi explice din ce comisioane a reiesit suma. Dar mi-a dat chitanta, deci nu ii baga in buzunar.


Am platit fara scandal, dar mi-am promis sa povestesc patania mea oricui vrea sa isi faca cont vreodata la ei.

Alege orice alta banca din RO si ai 99% sanse sa fii mai castigat.

Testat de mine personal: ING, BT, Libra, BCR,
Testat de apropriati: Garanti, Raiffeisen.


BRD e cea mai proasta banca intalnita de mine in RO.
Tot ce e posibil insa eu am avut experienta neplacuta prin 2002 cu BCR si nu vreau sa mai aud de ei. Eram in alt oras din alt judet si am cumparat o masina. Am mers cu omul la banca sa fac plata... Dupa 2 ore de asteptare, telefoane, faxuri, blablabla, platit comision de retragere + nu  mai stiu ce alte comisioane iar bomboana de pe coliva - la terminarea "afacerii", suma retrasa a fost mai mica decat suma depusa de mine (cu dobanda lunar cu autocapitalizare, nu mai stiu exact procentul cat era). Deci, am depus o suma, nu am beneficiat de 1 leu dobanda, iar dupa 3 luni am luat mai putin decat depusesem. Asta in 2002!!! Bine de tot! Imediat am inchis tot (stiu sigur ca am mai platit INCA un comision de inchidere de 5 lei sau 50.000 lei, nu mai stiu daca atunci se facuse denominarea insa cred ca ai inteles valoarea) iar la BCR nu mai fac niciodata.
La BRD am pe langa cardul de salariu (Maestro) si un card VISA (fara alte comisioane si cheltuieli) + un card de cumparaturi (50 lei platiti o singura data, anual). MyBRD mobil este destul de intuitiv iar BRD online (pe calculator cu token de pe telefon) deasemenea. Am legate pe acest cont online si cardurile sotiei+copiilor unde pot face transferuri fara dureri de cap si 0 comisioane. Dupa cum am mai zis, TOTUL la 5.60 lei lunar.

Edited by _R_A_D_U, 21 July 2020 - 15:45.


#42
str999

str999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 21.04.2012
MyBRD poate a fost intuitiv tot în 2002

#43
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,154
  • Înscris: 19.09.2005

View Poststr999, on 21 iulie 2020 - 19:51, said:

MyBRD poate a fost intuitiv tot în 2002
bip bip intuitiv, cauta sumele blocate....

p.s. nu mai zic de mesaje la unu noaptea ca dam in bataiala

#44
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,740
  • Înscris: 24.10.2019

View Post_R_A_D_U, on 21 iulie 2020 - 15:42, said:

Tot ce e posibil insa eu am avut experienta neplacuta prin 2002 cu BCR si nu vreau sa mai aud de ei. Eram in alt oras din alt judet si am cumparat o masina. Am mers cu omul la banca sa fac plata... Dupa 2 ore de asteptare, telefoane, faxuri, blablabla, platit comision de retragere + nu  mai stiu ce alte comisioane iar bomboana de pe coliva - la terminarea "afacerii", suma retrasa a fost mai mica decat suma depusa de mine (cu dobanda lunar cu autocapitalizare, nu mai stiu exact procentul cat era). Deci, am depus o suma, nu am beneficiat de 1 leu dobanda, iar dupa 3 luni am luat mai putin decat depusesem. Asta in 2002!!! Bine de tot! Imediat am inchis tot (stiu sigur ca am mai platit INCA un comision de inchidere de 5 lei sau 50.000 lei, nu mai stiu daca atunci se facuse denominarea insa cred ca ai inteles valoarea) iar la BCR nu mai fac niciodata.

Din moment ce pomenesti de dobanda, inteleg ca era vorba de un cont de economii.
Atunci se purta depunerea pe 1 an ca erau alte dobanzi. Nu stiu daca e cazul tau, ca nu ai precizat, desi mi se pare esential. Dar cred ca toate bancile practicau pierderea dobanzii daca scoteai anticipat. Minus comisioanele. Nimic deosebit.

Statul 2 ore la coada - da, rusinica.

Au la BCR niste proceduri, se scarpina la urechea stanga cu mana dreapta ducand-o dupa ceafa. Doar asa - sa nu faca ca toata lumea.
Dar nu m-au ars la bani si nici nu m-a obligat nimeni sa imi fac cont la ei, pentru ca au cotizat ei unde trebuie.  


View Post_R_A_D_U, on 21 iulie 2020 - 15:42, said:

La BRD am pe langa cardul de salariu (Maestro) si un card VISA (fara alte comisioane si cheltuieli) + un card de cumparaturi (50 lei platiti o singura data, anual). MyBRD mobil este destul de intuitiv iar BRD online (pe calculator cu token de pe telefon) deasemenea. Am legate pe acest cont online si cardurile sotiei+copiilor unde pot face transferuri fara dureri de cap si 0 comisioane. Dupa cum am mai zis, TOTUL la 5.60 lei lunar.

Eu totalul ala inteleg ca e mai aproape de 9.77 lei /luna, ca taxa anuala tot tu o platesti.

Sau scoti cardul de credit din beneficii, daca nu ii calculezi costul total.


Interfata internet banking cam toti o au intuitiva. (Oricum Toate sunt intuitive daca te obisnuiesti cu ele)

Comisioane 0 cand trimiti bani - cam standard. Bt-ul ce baga comision la incasare.

Card Visa gratis - din nou cam standard.


Deci dai 5,60 lei/luna pe un card Maestro. Nu iti cunosc nevoile - poate e util in anumite circumstante.
Daca e doar pentru separare card de cheltuili - card salariu, exista alternative mai ieftine.

#45
dizzy88

dizzy88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 25.08.2008
am cont curent la BRD din 2017, incheiat prin firma angajatoare, cu majoritatea taxelor zero (exceptie retrageri de numerar de la alte bancomate). Anu' asta mi-am schimbat job-u', alta firma, implicit alte comisioane pe contul curent.  Platesc comision cand primesc bani, cand transfer bani inter-bancar, taxe de administrare lunare etc.

Dar cea mai mare buba a fost cand am platit comision la achizitionarea unor produse din benzinaria SOCAR !

in maxim 6 luni zbor de la ei

#46
george_c_ro1

george_c_ro1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 02.04.2020
Mergi intr-o agentie, au pachete de cont gratuite cu clauza de rulaj si fara comisioane .

#47
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
Aviz posesorilor de card cu plata in rate: verificati pe ultimele 2 extrase daca aveti o linie "plata dobanda limita credit" . In cazul in care aveti, si stiti ca ati platit toate extrasele integral la timp, faceti o plangere online. Se pare ca e un bug in softul lor, si cand au acordat o perioada de gratie prelungita in timpul starii de urgenta softul a alocat gresit  banii din plata extrasului.

In cazul meu sumele au fost infime ( sub un RON), dar i-am contactat din curiozitate, nu intelegeam ce dobanda am de plata.

Problema s-a rezilvat rapid, fara vizita la banca, au fost virati banii inapoi. Astept cu nerabdare urmatorul extras :)

#48
dizzy88

dizzy88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 25.08.2008

View Postgeorge_c_ro1, on 25 iulie 2020 - 15:05, said:

Mergi intr-o agentie, au pachete de cont gratuite cu clauza de rulaj si fara comisioane .
sa merg intr-o agentie BRD sau "la competitie"?

alta belea in dimineata asta, 20 de lei taxa administrare card (poze atasate)

Attached File  Screenshot_20200727-080539.jpg   56.23K   61 downloadsAttached File  Screenshot_20200727-081154.jpg   56.03K   53 downloads

#49
dizzy88

dizzy88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 25.08.2008
edit: am sunat la Sugestii si Sesizari, acea taxa de 20 de lei ar fi anuala. M-au indrumat la fel, sa merg intr-o agentie pt un pachet mai avantajos in fc. de rulaj

niste hoti

#50
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 11.02.2016
Peste tot e cu rulaj, mai mare sau mai mic. Ideea e sa ai comisioane cât mai mici dacã îndeplinești condițiile de rulaj. Cele mai bune bãnci în opinia mea sunt Raiffeisen, ING și libra. Dacã îndeplinești condițiile de rulaj (1000, 700) ai 0 comisioane.

#51
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,691
  • Înscris: 13.03.2005
La lLibra Bank nu ai conditie de rulaj. E gratis indiferent daca faci sau nu rulaj lunar!

#52
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,154
  • Înscris: 19.09.2005

View Postdizzy88, on 27 iulie 2020 - 07:42, said:

...
s-au apucat de jumulit

#53
george_c_ro1

george_c_ro1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 02.04.2020

View Postwertyck, on 27 iulie 2020 - 08:37, said:

La lLibra Bank nu ai conditie de rulaj. E gratis indiferent daca faci sau nu rulaj lunar!

Are virare de salariu/ banca preferentiala pentru angajator .Recomandarea este de a vizita o agentie pentru " upgrade" la un pachet de cont gratuit ( in functie de rulaj ) .

#54
Fuserisk

Fuserisk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,874
  • Înscris: 26.02.2018
Imi poate confirma careva dacã linkul asta este legitim, dacã este al BRD-ului? Mulțumesc https://www.brd.ro/actualizare-date

Edited by Fuserisk, 06 August 2020 - 16:13.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate