Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 

Aparatul foto mirrorless sony Alpha A6000 L, este ok pt poze in natura?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Annaa80

Annaa80

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.07.2020
Hello,

Nu stiu daca e ok sa pun aici intrebarea mea, dar daca nu e ok, o ignorati 🤭

Aparatul foto mirrorless sony Alpha A6000 L, este ok pt poze in natura? Adica pozele vor fi reusite, calitative etc?

Multumesc 🙂

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,825
  • Înscris: 07.06.2014
hai sa-ti spun un secret. poti lua si un aparat de 10k euro, daca nu ai abilitatile necesare pt foto reusite, degeaba stie aparatul multe.

a nu se intelege ca iti contest abilitatile, insa totusi dupa cum intrebi, esti incepator, iar tie acum nu aparat smecher iti trebuie, ci deprinderea abilitatilor si intelegerea fotografiei, a ceea ce va transmite ulterior privitorului, etc. asta inseamna de fapt ca acel aparat sa faca poze reusite si calitative dupa cum cauti. aparatul il alegi in functie de ceea ce vrei sa pozezi ulterior.

mai pe scurt, in termeni artistici, fotograful face poza, nu aparatul, acela e doar unealta.

#3
Annaa80

Annaa80

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.07.2020
Okey dokey 😁 understood,multumesc..E adev, foarte incepatoare sunt..asa ca sper sa reusesc sa dezvolt abilitatile si sa fac poze care transmit chestii indiferent de aparat 😉

#4
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
A6000 e o scula super-desteapta fata de aparatele pe care le foloseam acum 10-15 ani, sa zicem.
Uite, topicul asta  https://forum.softpe...235253-peisaje/ e inceput in 2007.
Si daca atunci se faceau poze faine cu aparate mai slabe, A6000 de ce nu ar fi bun?

Edited by Taxon, 19 July 2020 - 18:39.


#5
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Ana, bine ai venit pe secțiunea foto a forumului softpedia. Aici sunt membri pasionați care te vor ajuta cu păreri obiective.
Ca să răspund la întrebarea ta, da, este un aparat bun pentru peisaje și nu numai.
Pentru o poză reușită cu pretenții de fotografie este necesar un aparat bun, puțină pricepere dar și măcar puțin noroc.

#6
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Aparatul e OK. Din păcate Sony are defectul obiectivelor slabe pe care le dă la kit.
Dacă nu ești chitită pe Sony ar mai fi niscaiva opțiuni. Nici una nu e însă la 2200 lei.
Cât ești de sensibilă la mărimea și masa aparatului cu obiectiv cu tot?
Ceva mic de tot ar fi Canon M100 cu EF-M 15-45 mm IS. O altă recomandare ar fi Panasonic G7 cu 12-60 mm OIS.

Edited by baloo2009, 20 July 2020 - 01:25.


#7
Florin_d_1300

Florin_d_1300

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,041
  • Înscris: 06.04.2007
Depinde de pretențiile celui care întreabă 😁
https://flic.kr/s/aHsmfcuWR4
Aici poți vedea niște poze cu A6000, poți să dai zoom pe fiecare poză și apoi decizi singură.

#8
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006

 Annaa80, on 18 iulie 2020 - 13:13, said:

..............
Aparatul foto mirrorless sony Alpha A6000 L, este ok pt poze in natura? Adica pozele vor fi reusite, calitative etc?

Părerea mea este că aparatul este bun, raportat la prețul pe care îl are.
Referitor la faptul dacă fotografiile vor fi reușite, calitative etc. răspunsul este mai nuanțat - în realizarea fotografiilor principalul element este omul care face fotografia. Dacă acel om are simț artistic, știe să încadreze subiectul în poză și știe să exploateze capacitățile aparatului, va scoate fotografii reușite. Fără discuție contează și aparatul/obiectivul, dar principalul element este omul care face poza.
Dacă nu ai mai avut aparat de fotografiat înainte nu ai de unde să știi dacă ți se va potrivi sau nu, deci poți să îl iei, să faci fotografii o vreme iar dacă nu merge și nu îți plac fotografiile făcute asta e, îl vinzi și mergi mai departe.

Ce trebuie să înțelegi însă este că există aparate și obiective în diferite game de preț și, în principiu, cu cât un aparat/obiectiv este mai scump, va face fotografii mai bune sau în condiții mai dificile - de exemplu un aparat mai ieftin va face foarte greu poze noaptea sau vor ieși rău, pe când un aparat scump. cu senzor full-frame și ISO mare va face fotografii mult mai bune - însă dacă tu nu ai mai avut aparat până acum nu ai de unde să știi ce ți se potrivește deci părerea mea este că poți începe cu acest aparat

Edited by spider8, 20 July 2020 - 06:30.


#9
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012
..și nu uita: tot manualul acela de 250 de pagini trebuie citit!!!
:P

#10
Florin_d_1300

Florin_d_1300

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,041
  • Înscris: 06.04.2007
Eu nu am primit nici un manual de 250 de pagini la al meu Sony A6000. David Busch are insa un ghid foarte stufos si usor de inteles, atat pentru A6000 cat si pentru multe alte aparate foto. Mai sunt si ceva tutoriale pe YT, deci documentatie exista din plinPosted Image

#11
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012
...EEE..., ați înțeles voi!
nimic nu se-nvață făr-de-citit!!!

#12
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012
...prin 2007 îmi cumpăram primul aparat foto mai acătării: un fuji ceva...
eram încântat de calitatea pozelor (nu a fotografiilor, că la-nceput făceam decât poze :P )
apoi, cred că mă durea burta și stăteam blegit în pat, am luat cărticica s-o răsfoiesc...
după ceva pagini am luat aparatul și făceam exercițiile din manual
n-am mai dormit în noaptea următoare, am umplut cardul cu poze de fo' 3...4x
pot afirma că de a 2-a zi am început - timid - să fac fotografii

necazul e că viața asta a-nceput să se desfășoare cu viteză crescută („pe repede-nainte!”) și aparatul „mare” stă „prăfuit” în husa sa, iar noi facem poze tot cu telefonul... :(
(la câte-o evadare de CO îl mai utilizăm...)

#13
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,908
  • Înscris: 28.12.2006
Din pacate manualele nu prea iti zic cum sa faci fotografii, ci mai curand este un index a functiilor. Daca il stii pe dinafara nu inseamna ca gata poti face fotografii bune. Ca orice meserie/arta fotografia este o combinatie intre pasiune-talent-inzestrare naturala-tehnica-scoala-scule.

Edited by crokodilu, 20 July 2020 - 11:33.


#14
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Practica, experiența, încercările, greșelile, enervările, supărările, frustrările, sunt mai presus decât tot ce ai zis tu crocodail ;)

#15
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,027
  • Înscris: 16.06.2006
Referitor la manual.
Prin anul ... nici nu mai tin minte, am primit un Lumix FZ35.
Am citit tot manualul (pdf).
Asa am priceput cum e cu reglajele manuale si la ce foloseste fiecare.

Nu radeti. Inca functioneaza, si filmeaza 720p f.bine cu al lui zoom 18x.

Edited by radurus, 20 July 2020 - 12:43.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate