Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 

Grile ventilatie laptopuri, tendinta stupida, parerea mea.

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
Salut!
Fratilor, observ o tendinta stupida si care nu e specifica unui producator.
Asezarea grilei de evacuare a aerului este asezata in spate, in dreptul ramei ecranului. Astfel ca, aerul evacuat, in loc sa sufle liber, loveste de rama ecranului. Dupa mine, acest design trebuie evitat. Chiar nu inteleg de ce un producator ar face asa ceva, poate numai pentru a gatui procesorul si a-l face sa intre mai repede thermal throttling. Voi ce parere aveti, gresesc cu ceva?
Si nu ma refer la laptopurile de gaming, ci la celelalte.

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
E copiat după Apple. Și nu bat in rama aia ci pur și simplu pe acolo iese aerul cald.

Ca sa poți sta cu el in pat probabil, oricum la laptopurile la care am văzut asta nu aveau fantele alea de absorbție aer pe burta laptopului.
Chiar crezi ca le-au făcut așa din prostie și ca te pricepi mai bine decât proiectanții lor ?

Edited by waterman, 19 July 2020 - 15:58.


#3
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
da-mi voie sa spun ca e o prostie.
cum sa nu bata in rama, prima data am vazut asta la un dell cu procesor i7-8550u. cand deschideai capacul, venea in dreptul ventilatiei.

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,158
  • Înscris: 22.05.2003
Problema apare daca stai cu laptopul in brate, pe plapuma, si acopera ventilatia din spate.

In mod normal este o alegere buna, altfel evacuarile laterale ar face sa se incalzeasca tastatura si palm-rest-ul.

Avem candva un Dell care era foarte fierbinte unde tineam palma.

#5
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postrich1974, on 19 iulie 2020 - 16:57, said:

da-mi voie sa spun ca e o prostie.
cum sa nu bata in rama, prima data am vazut asta la un dell cu procesor i7-8550u. cand deschideai capacul, venea in dreptul ventilatiei.
Poftim, alege după gust, după preț, după ce vrei tu.
Sunt chiar ieftine raportat la prețul unui laptop nou și rezolvă cu prio problema ta.
https://www.mediamar...oks-572654.html

#6
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
misto frate! adica, aia care produc cooler pad-uri s-au inteles cu producatori de laptopuri ca sa le faca racirea proasta.
dar cum dreacu ala laptopurile de gaming aerul nu sufla in capac? acolo, inginerii si-au dat seama ca trebuie sa sufle liber.

#7
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,503
  • Înscris: 22.12.2015
Thinkpadurile vechi si Fujitsu Life series nu au problema asta, e diferenta mare intre Lenovo si restul competitiei atunci and vine vorba de calitatea constructiei. In rest, probema intrarii in throtle a procesorului nu poate sa fie rezolvata in nici un fel, deaorece inevitabil caldura o sa fie disipata mult mai greu ca intr-un sistem dekstop.
La capitolul asta, noua generatie de mac-uri e sub nivelul marii, radiatorul nici macar nu e pozitionat deasupra procesorului....cum se intampla cu 99,9 % dintre notebookuri. Dai un ban si stai in fata...dar ai mult ravnitul mar muscat.

View Postrich1974, on 19 iulie 2020 - 18:04, said:

misto frate! adica, aia care produc cooler pad-uri s-au inteles cu producatori de laptopuri ca sa le faca racirea proasta.
dar cum dreacu ala laptopurile de gaming aerul nu sufla in capac? acolo, inginerii si-au dat seama ca trebuie sa sufle liber.
E o problema elementara de fizica generala, intr-o carcasa mica nu ai cum sa elimini caldura la fel de eficient ca intr-un dektop tower. Daca il mai si tii se pat si ajunge praful in cooler & radiator e pa in 2 ani.

Edited by doxan, 19 July 2020 - 18:21.


#8
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
inteleg frate ce zici. eu nu inteleg tendinta asta in care ventilatorul sufla in rama ecranului. daca nu ma credeti, mergeti intr-un showroom si uitati-va.

#9
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
https://www.quora.co...-of-laptop-fans

Apple foloseste cu succes acest sistem de ani buni si nu au avut probleme.
Am un Late 2008 cu exact acest sistem. E drept ca au si carcasa metalica mare parte din ele, si asta disipa caldura.

Repet, o chestie de genul asta nu se face ca zice unu hai bre sa o mutam, se fac studii, se proiecteaza, se calculeaza.

Fara un calcul de eficienta a racirii, fara teste, e aberant sa iti dai cu parerea asa anapoda ca nu e bun.

Daca esti mai priceput decat proiectantii lor, iti cauti unu cu racire clasica, e simplu, ce atata chin si vaiete ?

Edited by waterman, 19 July 2020 - 18:48.


#10
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
am inteles, au calculat si au testat pana au ajuns la concluzia ca trebuia sa obtureze iesirea aerului.

#11
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
si  alea vechi ce iese aerul lateral se incalzesc destul de tare

Attached Files



#12
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postrich1974, on 19 iulie 2020 - 19:03, said:

am inteles, au calculat si au testat pana au ajuns la concluzia ca trebuia sa obtureze iesirea aerului.

Ești fantastic
Urca aerul cald pe lângă ecran nu e obturat ca s-ar stinge laptopul ce dracu aberezi

Ia pune un prosop rulat pe răcirea aia de care zici sa vezi in cât timp se stinge

#13
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Eu nu te-am jignit.

Ți-am explicat că părerea ta e una greșită, și că nu e nimic obturat.
După cum am zis e folosit sistemul de mulți ani, nu am auzit să fie probleme.

Repet nu se face proiectarea așa pe burtă cum ai crede.
Uite dovada că nu e obturat, ci aerul cald urcă pe lângă ecran.

Doar ce am închis la loc un Lenovo cu sistemul descris de tine

Attached File  racire2.jpg   193.31K   9 downloadsAttached File  racire3.jpg   260.3K   12 downloads

Uite si fantele care au destul loc să iasă aerul.
Care fante sunt dimensionate în mod evident după căldura emanată de modelul respectiv de laptop.

Fă un calcul de eficiență și nu zice nimeni nimic, tu deocamdată ai venit cu o părere total nefondată.

Uite astea sunt fantele când ecranul e deschis normal în timpul folosirii.

Nu e bre obturate deloc.

Atenție, nu zic că e cea mai bună aerisire, răcire, ci doar că nu e așa proastă cum crezi.

Attached File  racire.jpg   112.83K   15 downloads

Edited by waterman, 20 July 2020 - 13:04.


#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Atentie la limbaj.

#15
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
hai frate ca nu e nici o jignire. chiar asa, a devenit lumea sensibila.    

tot insisti sa imi zici ca nu e problema, cand vezi clar din poza, ca aerisirea bate in balama. pai daca lumea e de acord si musca la chestii de genul asta, e clar ca si producatorii pot construi orice rahat. eu ma mir ca nu a sesizat nimeni treaba asta. pe forumurile straine am mai vazut discutii.

#16
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
uite cum arata  un spate de laptop facut cu cap. adica, facut in ideea de a scoate cat mai mult din procesor.

Attached Files



#17
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Putem discuta și fără să ne jignim.

1. Nu bate în nici o balama. Am pus poză, mai pun una.

Attached File  IMG_20180225_132018.jpg   185.23K   8 downloads

Balamalele sunt pe laterale.

Fluxul de aer lovește în rama ecranului și urcă pe ecran în sus.
Discuțiile pe forumurile străine pleacă de la temerea userilor că le afectează ecranul.

Și unii din discuții au măsurat temperaturile și zona de idle a fost la 25 de grade Celsius, după care în load undeva la 45 grade.
Nimic periculos.

https://h30434.www3....ed/td-p/6599566

https://h30434.www3....he/td-p/6397670

Eu cred că are de-a face și cu portabilitatea.

Uită-te la ce ai pus tu că are doo dește  grosime, Lenovo ăla pus mai devreme de mine e gros cam cât o țigară.

Nu zic că e cea mai deșteaptă alegere, dar nu mi se pare chiar așa o țeapă cum insiști.
Sunt zeci de modele de laptop așa.

Plus că la cum e lumea acum, mulți stau cu ele în pat.
Designul ăsta e ok pentru asta pentru că aerul cald pleacă în sus pe lângă display, ălea vechi cu răcirea pe laterale cam crăpau puse pe plăpumi saltele pături etc.

Aștept niște date de la un coleg gen eficiență termică, flux de aer, cum pleacă aerul de acolo.

Părerile că ceva sau că altceva nu merg în zona asta de IT că nu ajută cu nimic.  Și nici nu-s obiective.

#18
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
stai asa ca la dumneata la HP este un caz fericit. eu am vazut chestii nasoale la lenovo si dell. daca nu ma crezi, mergi intr-un showroom sa le vezi.
la dumneata bate cumba oblic in sus daca vad bine, si probabil ca au fundul fara gauri. ca am si eu un hp 255g5 cu fund fata gauri, dar are evacuarea pe lateral.
sunt curios, daca vrei, pune o poza din lateral, cu capacul deschis, in pozitie de lucru. multumesc!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate