Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Casa construita la o distanta mai...
 Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 

Loser la 23 ani

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#55
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Ce regim alimentar ai? Spune-mi ce mananci, ca sa-ti spun cine esti. Deci cauta sa stai mai mult la soare, mananca peste gras bogat in vitamina D. Am citit azi un articol in care se afirma ca iaurtul, kefirul, muraturile ajuta foarte mult pe cei care au depresie si tulburari de anxietate. Probioticele si prebioticele sunt utilizate ca adjuvant in tratamentul depresiei si anxietatii.
https://www.doctissi...e-la-depression

#56
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 Disstrack, on 14 iulie 2020 - 20:06, said:

Putem avea certitudinea ca nu e troll?

Daca e troll, nu conteaza, e bun. Doar pentru ce a provocat aici, pe topic, si face toti banii. Au aparut cateva epistole de un patologic demn de Dostoievski (un cetatean rus, oarecare...).

#57
zakhischneur

zakhischneur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 16.08.2018

 SpeedDemon, on 14 iulie 2020 - 20:39, said:

Daca esti ectomorf cum zice Iohannis, ghinion.
Daca esti mezomorf sau endomorf, pui masa fara probleme mai ales sub 20 de ani.

Te rog frumos sa ma scutesti de catalogarile astea.
Ma simt bine momentan in pielea mea si fara muschi!


Quote

Poate is eu norocos sa fi gasit fete sanatoase la cap si frumoase. Nu mai speria pe altii cu esecurile tale sentimentale.
Ia ramai tu fara muschii aia o vreme, si fara bani........sa vedem daca fetele alea "sanatoase la cap"  si frumoase mai stau langa tine.
Cand o sa dai de greu, vei realiza ca mai toate femeile cauta doar interese si  fiecare are  latura sa intunecata.
Nu exista  femeia perfecta. Pana la urma, toate femeile sunt oameni la fel ca si barbatii.



Quote


Stii cum e 50% se termina in divort, 50% traiesc fericiti pana la batranete.



Eu prefer sa nu fac parte din niciuna din categoriile astea.


Apropo, vad ca initiatorul nu mai vrea sa ne zica nimic.
N-are bun simt sa ne raspunsa sau sa multumeasca pentru sfaturi.

Edited by zakhischneur, 14 July 2020 - 21:45.


#58
born_sinner

born_sinner

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 28.05.2020
Nu esti un ratat, esti doar depresiv. De ce? Pai sa vedem: ai un job, si deci un venit, locuiesti intr-o tara straina (nu ai specificat daca singur, dar o sa presupun ca da) si esti sanatos si tanar. Deja ai mai mult decat multi altii, o baza solida de la care poti incepe sa-ti construiesti viata asa cum vrei tu. Stii ce inseamna ratat? Sa fii un tanar NEET sau somer, sa nu ai niciun venit, sa mananci firmituri de la parinti, sa nu ai viata sociala, sa fii eventual virgin, sa fii greu angajabil, sa te trateze toti ca pe un paria si altele. Tu, de aici, ai probleme doar cu viata sociala, ceea ce nu e mare scofala.

Trebuie sa treci peste ce a fost in trecut. Ce a fost nu mai are importanta, priveste doar in prezent si in viitor. Traind in alta tara, gandeste-te ca sansele sunt sa nu-i mai vezi vreodata pe cei care te-au afectat, asa ca vezi-ti de tine. Nu vreau sa minimizez efectul depresiei asupra starii tale emotionale. Stiu foarte bine cum e sa traiesti cu depresie, fiind introvertit si dezvoltand anxietate sociala.

Fii putin recunoscator pentru tot ce ai, eu mi-as dori sa fiu in locul tau. Incearca sa faci urmatorul exercitiu: dimineata, scrie pe o foaie 5 lucruri pentru care esti recunosctor. Pot fi orice (sanatate, stabilitate financiara, oportunitati etc). Incearca sa-ti construiesti o rutina zilnica si sa fii disciplinat. Iti va da sentimentul de control asupra vietii tale si daca vei fi consistent, iti va da si incredere in tine si in ce poti realiza. Dupa ce vii de la job, ai tot timpul pentru tine, corect? Ce poti face cu acel timp pentru a te imbunatati si a te simti mai bine? Ai un hobby? Investeste in el. Iti place sa citesti? Incepe o carte. Vrei sa inveti ceva nou? Sunt cursuri online pentru orice in ziua de azi. Iesi in natura, mergi la pas, fa-ti o lista cu lucruri de facut, indiferent cat de mici.

Tu ai sansa la un nou inceput, profita de ea. Altii nu o au, fiind blocati in acelasi context si neavand oportunitati. Cand o sa te simti in controlul vietii tale si o sa mergi in lume cu barbia ridicata si pieptul inainte, lumea te va trata ca pe un barbat increzator, iar femeile iti vor da atentie, fiind atrase de aura ta, crede-ma. Dar ca sa ajungi acolo, trebuie sa fii dispus sa muncesti la tine, incepand cu a fi brutal de sincer si a te intrebi ce lucruri ai putea face pentru a-ti imbunatati situatia, macar un pic si ulterior sa le si faci. Daca esti interesat de citit pentru a-ti schimba mentalitatea, recomand: Man's search for meaning (Viktor Frankl), Discipline equals freedom (Jocko Willink) si The way of the superior man (David Deida).

Daca simti nevoia sau daca vrei sa-ti trimit cartile epub sau orice altceva, imi poti da PM.

#59
zakhischneur

zakhischneur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 16.08.2018
Nu va mai chinuiti sa va pierdeti timpul scriind sfaturi lungi si gratuite.

Sunt deja 4 pagini si initiatorul nu are bunavointa sa reapara.

S-a inregistrat pe 14 iulie la ora 00:32 si ultima oara a fost activ la 03:08, fix cand a terminat de redactat postarea.

Ganditi-va ca   ceea ce  postati voi aici,  multi psihologi cer BANI  (100 lei/ora) ca sa dea sfaturile astea!

Edited by zakhischneur, 15 July 2020 - 11:54.


#60
error2006

error2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 24.11.2006
Clar e un looser. Sper sa nu ii mai raspunda nimeni.

#61
Sucre_revenitorul

Sucre_revenitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.07.2020
Inițiator.
Încearcă să nu te mai gândesti la trecut.
Puneti intrebarea în felul acesta ,, pot schimba trecutul ? ,, Raspunsul evident , nu . Ori din asta reiese că,, nu are rost sa ne batem capul cu ceea ce a fost ,, trecutul este trecut nul mai poti influență.  În schimb poti influenta prezentul si viitorul.

Încearcă să îți setezi niste chestii mici, fă-ți  o pauză sa mânci o înghețată,  sa te duci la un film, ziua ta o persoană daca iti cere ajutorul. Buna dispozitie vine de la lucrurile mărunte. Sigur ai un hobby sau un vis , urmareste-l .

Dimineata poti sa începi vizualizandu-ti respiratia .Cand  inspiri imaginează că tragi în tine lumina soarelui, si toate forțele pozitive. Cand expiri imagineaza-ti  ca dai afara din tine tot balastul , catranul,  acumulat , devenind curat.

Încearcă să eviți gândurile rele , auto atacurile gen ,, ce prost sunt ,, etc când vine un gând din asta alunga l.

Capul sus , fi tare , o sa reușești  ;)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate