Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 

Recomandari upgradare componente laptop Fujitsu ah531 sa pot juca APEX, GTA5,CSGO

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Florin94321

Florin94321

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 23.02.2017
Dupa cum spune titlul caut sa upgradez in budget un laptop Fujitsu ah531. Ce ma intereseaza sa upgradez la el este componentele pentru a putea juca APEX pe el si GTA 5, cs go. Deci ce am nevoie pentru al upgrada sa pot rula astfel de jocuri? Bugetul ar fi cam 800 lei pentru upgraduri . Ma gandesc sa iau ceva componente sh . Deci ce recomandati ca si procesor, rami,etc ca nu ma prea pricep dupa ce trebuie sa ma uit. Nu stiu acum ce componente suporta placa de baza ...... Pana acum doar am pus ssd pe el de 240gb si se simte mult mai rapid.  Asta e laptopul meu: https://www.pcgarage...525m-1gb-black/

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,825
  • Înscris: 07.06.2014
daca ai noroc sa ai pga, atunci poti lua un i7 tot din generatia 2. insa acea placa video nu este de gaming. doar ca idee, acel gta ar rula teoretic cu 30fps la detalii minime in 720p. esti sigur ca asta vrei?

toate procesoarele suportate

Intel® Pentium®-Prozessor B950 (2,1 GHz, 2 MB)
Intel® Pentium®-Prozessor B940 (2,0 GHz, 2 MB)
Intel® Core™ i7-2640M-Prozessor (2,8 GHz, 4 MB)
Intel® Core™ i7-2620M-Prozessor (2,7 GHz, 4 MB)
Intel® Core™ i5-2430M-Prozessor (2,4 GHz, 3 MB) *
Intel® Core™ i5-2410M-Prozessor (2,3 GHz, 3 MB) *
Intel® Core™ i3-2330M-Prozessor (2,2 GHz, 3 MB) *
Intel® Core™ i3-2310M-Prozessor (2,1 GHz, 3 MB) *
Intel® Celeron®-Prozessor B810 (1,6 GHz, 2 MB)
Intel® Celeron®-Prozessor B800 (1,5 GHz, 2 MB)

personal, nu as mai baga bani in el. cel putin nu pt jocuri. poate cu inca o placuta de memorie de 4 in plus sa-l tii pt browsing, clipuri si ceva filme. dar mai mult de atat nu. ssd-ul e cel mai revitalizant de acolo

#3
Florin94321

Florin94321

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 23.02.2017
Multumesc mult pentru raspus. Deci nu se poate face prea mult cu el din cauza ca nu suporta alte componente? Oare nu gasesc sa pun si o placa grafica ceva mai buna sau nu e suportata? Ma gandesc intrucat nu am bani necesari sa iau unul nou sa ul upgradez putin sa pott juca aceste jocuri.... sincer sunt singurele jocuri pe care le joc. Multumesc mult


Am gasit acest procesor crezi ca merge? Idea e doar sa pot rula aceptabil aceste jocuri Posted Image  https://www.olx.ro/o...html#8882051044

Pana acum daca pun 200 lei (procesor+inca 4 gb de rami ) si mai pun o placa grafica sa pot juca aceste jocuri crezi ca pot realiza acest scop sa pot juca aceptabil pe el fara sa mi se tot sacadeze? Acum nu stiu de placa grafica mai nimic daca se poate schimba.....

Edited by Dany_Darke, 05 July 2020 - 09:26.
nu se citeaza postarea imediat anterioara


#4
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Foarte rar merg laptopurile actualizate așa. Și mi s-a întâmplat chiar să pot pune procesorul fizic, dar Bios-ul să spună nu. Așa că riști foarte mult banii dacă nu găsești deja că cineva a făcut schimbările cu succes.
Cu placa video e și mai complicat.

#5
djbiti1

djbiti1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 861
  • Înscris: 27.06.2009
Slabe sanse sa joci ceva ok pe laptop-ul ala. De obicei laptopurile au componentele lipite de placa de baza.
Incearca ceva cloud gaming, spre exemplu Geforce NOW e free. Incearca-l si vezi daca merge ok. Iti sugerez conexiune prin cablu pentru o experienta ok, dar sa nu te astepti la performante wow, inca au probleme cu latenta.

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,677
  • Înscris: 07.02.2003
Daca vrei sa joci pe laptop... trebuie sa fie un ROG sau ceva echivalent, nu merge cu astea de office.

Edited by andreic, 04 July 2020 - 23:41.


#7
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,825
  • Înscris: 07.06.2014

 Florin94321, on 04 iulie 2020 - 23:12, said:

Am gasit acest procesor crezi ca merge? Idea e doar sa pot rula aceptabil aceste jocuri Posted Image  https://www.olx.ro/o...html#8882051044

Pana acum daca pun 200 lei (procesor+inca 4 gb de rami ) si mai pun o placa grafica sa pot juca aceste jocuri crezi ca pot realiza acest scop sa pot juca aceptabil pe el fara sa mi se tot sacadeze? Acum nu stiu de placa grafica mai nimic daca se poate schimba.....

ca si procesor, este in lista de compatibilitati cu modelul tau de laptop. va fi o oarecare diferenta, insa nu extraordinara, cata vreme acum vii de pe un i5.

ideea este ca in jocuri placa video este cea care duce greul. de aceea m-am si axat pe aceasta idee cand am scris mai sus. asadar, desi procesorul se poate schimba (socket G2), problema tot va ramane la placa video, care nu este demontabila si nu o poti face mai performanta decat e.

cel mult ii mai poti pune 4gb ram.  intreb doar ca idee, cine ti le monteaza? mai ales procesorul in caz ca il schimbi. ca pt acela trebuie demontat laptopul plus tot ce mai curge in urma acestei interventii.

#8
Florin94321

Florin94321

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 23.02.2017

 Dany_Darke, on 05 iulie 2020 - 09:36, said:

ca si procesor, este in lista de compatibilitati cu modelul tau de laptop. va fi o oarecare diferenta, insa nu extraordinara, cata vreme acum vii de pe un i5.

ideea este ca in jocuri placa video este cea care duce greul. de aceea m-am si axat pe aceasta idee cand am scris mai sus. asadar, desi procesorul se poate schimba (socket G2), problema tot va ramane la placa video, care nu este demontabila si nu o poti face mai performanta decat e.

cel mult ii mai poti pune 4gb ram.  intreb doar ca idee, cine ti le monteaza? mai ales procesorul in caz ca il schimbi. ca pt acela trebuie demontat laptopul plus tot ce mai curge in urma acestei interventii.


De schimbat am mai schimbat prin el cate ceva.... A avut o problema la incarcare unde a trebuit sa desfac tot laptopul sa pot ajunge sa schimb mufa de incarcare.... In cele din urma am reusit fara sa stric altceva cu ajutorul youtube Posted Image). Uite am si gasit cum sa schimb procesorul tutorial exact pentru laptopul meu: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RqE9-rjuYZk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] . Insa da nu am gasit pentru placa de baza. Din cate am citit cele integrate nu se pot schimba insa aceasta e dedicata.... oare tot nu se poate schimba? Nu am gasit pe nimeni sa o schimbe pana acum

 c6t9, on 04 iulie 2020 - 23:15, said:

Foarte rar merg laptopurile actualizate așa. Și mi s-a întâmplat chiar să pot pune procesorul fizic, dar Bios-ul să spună nu. Așa că riști foarte mult banii dacă nu găsești deja că cineva a făcut schimbările cu succes.
Cu placa video e și mai complicat.
Ai dreptate dar am vazut pe youtube pentru cpu ca merge cu  i7 2640M si au facut si alti deci nu ar fi o problema...... problema e daca placa video o pot schimba ca de nu nu are rost findca oricum nu pot sa solicit cpu eu doar facand doar ceva f basic acum cu laptopul. Eu vroiam sa pot juca APEX in special pe el Posted Image. Acum nu stiu daca se poate pentru APEX sau ce updaturi am nevoie pentru el.

Edited by Florin94321, 05 July 2020 - 20:09.


#9
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Placa video nu se poate schimba.
Dai bani pe procesor degeaba.



#10
Florin94321

Florin94321

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 23.02.2017

 zzhunt, on 05 iulie 2020 - 20:09, said:

Placa video nu se poate schimba.
Dai bani pe procesor degeaba.

Ai dreptate nu se poate schimba din pacate dar am observat ca se poate adauga extern: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yDy0oOGzokw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Deci daca se poate sunt interesat cum pot scoate cel mai mult din acest laptop..... Am un budget limitat la aprox 800 lei si musai sa pot juca APEX :) . Deci iese din calcul cumpararea unui nou laptop

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate