Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Mobila bucatarie IKEA

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
p0pa_24

p0pa_24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 14.01.2008

View PostPoeOvidiu, on 29 iunie 2020 - 18:25, said:

Eu mi-am făcut singur mobila de bucătărie. Nu e așa greu, până la urmă e geometrie simplă în spațiu. Nu simplă, foarte simplă, se folosesc doar paralelipipede. Foarte rar ai un unghi diferit de 90 de grade. Pe o bucătărie de 4,2m am ieșit la 1600. Pal debitat și căntuit la Salice Cluj.

De la Salice am si eu mobila anterioara. Vai steaua ei, s-a decolorat, sinele s-au incleiat si sar de pe canturi, se desfac manerele, se rod filetele interioare, se lasa fundurile, balamalele de la usile de dulap scartaie si rod PAL-ul in zona de prindere.
Si la reprezentanta in Baciu sunt inca la vanzare exact aceleasi ansamble care le regasesc in mobila mea. In maxim 5 ani o sa te tragi de par.

#20
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014
Singura problemă o am cu pistoanele care ridică ușile. Nu știu de unde sa iau unele bune. Am făcut acum 10 ani tot cu pistoane de la Salice și încă funcționează perfect, asta e de doi ani și deja am schimbat toate pistoanele după un an, mă aștept să le schimb iar. Sunt ieftine dar proaste. In rest nu am avut probleme încă.
Când apar probleme mai mari, fac alta.

#21
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,231
  • Înscris: 01.12.2005
@tomaso: nu stiu ce sa zic de Ikea de acum, insa eu am mobila de la ei din 2010. Si la vremea aia am dat vreo 8000 lei (adica am multe corpuri) iar producatori din Buc imi cereau cam 16-19000 lei pentru chestii asemanatoare. Poate or fi fost mai calitative, DAR REPET, in 10 ani nu am nicio usa decolorata (sunt din MDF), niciun sertar care sa nu se inchida ca in prima zi, adica incet. Iar legat de montaj, singura data cand am patit-o cu mobila de la Ikea a fost (din vina mea) la un dulap PAX de 230x100 pe care am vrut sa il ridic singur in picioare, dupa ce prinsesem doar lateralele si..logic ca au cedat suruburile.

#22
raduors

raduors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,108
  • Înscris: 13.07.2008
@p0pa24: eu mi-am făcut acum o lună o tura de mobila la comanda, asta pentru că aveam nevoie de ceva corpuri mai ciudate, și el care nu le puteam lua de la Ikea. Mi-am luat și ceva piese de mobilier de la Ikea.
Ce am observat:
- că pe plan local, Cluj, ce cer preturi nesimțit de mari pentru mobila la comanda
- dacă te simt că nu știi nimic despre mobila, prețul automat creste
- dacă trimiți cerințe extrem de clare, se schimba situația: exact ce sa conțină, tipul de lemn, feronerie, înălțime, colt, etc
- trebuie trimisa oferta la cât mai multi; eu pe același set am primit de la 5000 lei(vreo 3-4) până la 9000 lei;
- de mobila de la Ikea sunt mulțumit, cu mențiunea că nu mi-am luat cel mai ieftin model(canapea sau pat).
Că o ideea generală, eu am avut 10 ani o mobila de bucătărie luata forțat de împrejurări din Dedeman, cu 900 lei. Ideea era sa o țin 2-3 ani până strâng niste bani sa o schimb. Și acum mobila e ok, singurul lucru pe care l-am schimbat sunt mânerele.

#23
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,754
  • Înscris: 29.11.2007
Fosta noastra casa a fost scoasa la vanzare. Pozele sunt de acum doua saptamani. Bucataria Ikea a fost montata, de noi, in regim DIY Posted Image, in 2006!! Arata exact ca-n prima zi.

Attached Files


Edited by DIY, 30 June 2020 - 08:16.


#24
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,754
  • Înscris: 29.11.2007
Acum aproximativ un an a fost, la vanzare, fostul nostru apartament; ocazie cu care am "furat" pozele. Mobila Ikea montata, de noi, in 2005 !!

Attached Files



#25
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,754
  • Înscris: 29.11.2007
Cand voi avea mai mult timp, voi explica si de ce prefer mobila Ikea, pentru bucatarie. Intre timp, poze cu ultima bucatarie Ikea pe care ne-am ... oferit-o, in 2016; tip nou, deci.

Attached Files



#26
punktnet

punktnet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,850
  • Înscris: 07.09.2007

View Postp0pa_24, on 29 iunie 2020 - 18:02, said:



Iti dau cateva sugestii
- blat bucatarie iti recomand Egger sau Kronospan. Eu mi-am luat Egger ca mi-a placut culoarea
- cauta glisiere de sertare Blum / Hafele care se trag in exterior. Cele de la ikea se trag 3/4 si e cam nasol
- MDF infoliat este mai ok pentru ca are cantul de plastic si in caz de il lovesti, nu sare vopseaua. Iti recomand AGT
- daca vrei accesorii Ikea, respecta dimensiunile la mobila facuta pe comanda, o sa ai surprize daca mergi pe varianta "daca e de 60, 60 are", de obicei in interior sunt dimensiuni aiurea
- exista pe piata tot felul de accesorii pentru mobila de la producatori mult mai buni decat Ikea (Blum, Hafele, etc) si uneori si mai ieftine. Daca vezi cum se inchid usile si sertarele la mine, mori :))

#27
cata009

cata009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 29.01.2008
Va salut,


ma bate si pe mine gandul sa mobilez bucataria cu Ikea doar ca nu stiu cum sa procedez cu tevile, de ex latimea unui perete este de 2,6m si aici sunt incluse tevile de apa si gaz. Bucataria vreau sa o fac in U. Nu-mi amintesc sa fi vazut ceva pe site-ul Ikea care sa mascheze zona de tevi, nu vreau sa le acopar de tot, doar sa le maschez in coltul respectiv.

#28
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,231
  • Înscris: 01.12.2005

View Postcata009, on 11 mai 2021 - 08:27, said:

Va salut,


ma bate si pe mine gandul sa mobilez bucataria cu Ikea doar ca nu stiu cum sa procedez cu tevile, de ex latimea unui perete este de 2,6m si aici sunt incluse tevile de apa si gaz. Bucataria vreau sa o fac in U. Nu-mi amintesc sa fi vazut ceva pe site-ul Ikea care sa mascheze zona de tevi, nu vreau sa le acopar de tot, doar sa le maschez in coltul respectiv.
Am montat recent la cineva intr-o bucatarioara mica mobila de la Ikea.. adica in regim diy, ca stia ca ma pricep :) Mascarea tevilor am facut-o prin masurarea si taierea coltului corpurilor - pe unde treceau tevile.. Munca migaloasa, dar a iesit.
Daca nu, poti sa faci intai o scafa din rigips si ulterior sa tai coltul corpului ca sa incapa si mai "la fix"

#29
IrrelevantWhiteMan

IrrelevantWhiteMan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,468
  • Înscris: 06.10.2015
Nefiind din Bucuresti, vreau sa stiu daca:
1- in magazinul fizic Ikea, exista posibilitatea ca cineva din personal, sa faca o executie in calculator (cu dimensiunile peretelui);
2- exista corp de mobila in care sa incorporez un frigider de-al lor (cel mai mic, nu minibar) iar deasupra un cuptor cu microunde (tot al lor)?
3- se ofera sfaturi pentru ce accesorii trebuiesc cumparate la o bucatarie? Sau iei ce te duce capul?

Edited by IrrelevantWhiteMan, 17 May 2021 - 09:53.


#30
ValentinVali

ValentinVali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 03.01.2019
O întrebare - am vazut ca an de an Ikea nu se baga la Black Friday, ba mai nou ironizează cu Green Friday referitor la mobila veche.
Știți cumva istoricul, putem prinde vreo campanie serioasă de reduceri anul asta?

#31
andreimazz23

andreimazz23

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 17.01.2018
Cel mai probabil nu.

#32
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,324
  • Înscris: 13.01.2011
Nu au reduceri în ton cu toți, sînt mai altfel.
Dar au reduceri, la diverse, la produse care au fost expuse, au un spațiu în magazin, dai un ochi pe acolo și vezi dacă ai nevoie de ceva.

Mai au reduceri la colecțiile care ies din producție, sau cum este în perioada asta, la decorațiuni de Crăciun, reducere la ce nu se vinde.
Cam atît am văzut la ei.

#33
sandero666

sandero666

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 12.11.2013

 punktnet, on 30 iunie 2020 - 14:42, said:



Iti dau cateva sugestii
- blat bucatarie iti recomand Egger sau Kronospan. Eu mi-am luat Egger ca mi-a placut culoarea
- cauta glisiere de sertare Blum / Hafele care se trag in exterior. Cele de la ikea se trag 3/4 si e cam nasol
- MDF infoliat este mai ok pentru ca are cantul de plastic si in caz de il lovesti, nu sare vopseaua. Iti recomand AGT
- daca vrei accesorii Ikea, respecta dimensiunile la mobila facuta pe comanda, o sa ai surprize daca mergi pe varianta "daca e de 60, 60 are", de obicei in interior sunt dimensiuni aiurea
- exista pe piata tot felul de accesorii pentru mobila de la producatori mult mai buni decat Ikea (Blum, Hafele, etc) si uneori si mai ieftine. Daca vezi cum se inchid usile si sertarele la mine, mori :))

Ikea folosește feronerie Blum nestantata. Iar electrocasnicele lor sunt fabricate de Electrolux.

#34
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,324
  • Înscris: 13.01.2011
Eronat!
Produsele Blum de la Ik#a sînt ștanțate.
A, că au pe site și pe etichete numele alea ale lor, aiuritoare, este altă discuție.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate