Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri

Musuroi mare
 

Un mic sfat.

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
comisarusef

comisarusef

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 17.06.2020
Salut, nu stiu daca este in regula sa scriu aici insa abia mi-am facut cont pe acest site si nu mi-am dat seama functioneaza acest "forum" inca.

Cred ca scriu aici deoarece chiar am nevoie sa vb cu cineva si sa ma descarc, simt ca imi pierd calea si pur si simplu nu am cu cine sa vorbesc.

Treaba sta in felul urmator, am 17 ani si de ceva timp sunt foarte deprimat, pur si simplu numai am chef sa fac absoult nimic, nici macar lucuri care imi plac.Sunt foarte trist ptr ca la varsta aceasta nu am prieteni, toti colegii mei ies in oras, isi traiesc viata, se duc la petreceri si eu stau in casa pe canapea si ma uit pe pereti.Nici prietena nu am avut pana acum, iar acest fapt ma demoralizeaza si mai tare.Inainte sa intru la liceu mi-am promis ca o sa ma intregrez intr-un grup de prieteni, insa nu am putut, in ciuda faptului ca ma aveam destul de bine cu anumiti colegi.Eu, personal ma consider o persoana de treaba si pur si simplu nu pot sa inteleg de ce nu ma vrea nimeni.Oare cer prea mult?..

Vreau sa imi cer scuze daca am deranjat pe cineva cu aceasta postare.

Orice sfat imi este bine-venit.

#2
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,996
  • Înscris: 18.09.2008
Salut!

Cel mai rau lucru e sa te gandesti in continuu ca nu ai prieteni. Asta e ultimul lucru la care trebuie sa te gandesti. Acum e situatia asta naspa si socializarea e limitata, deci mai sunt si altii care se uita pe pereti. Fii diferit. In loc sa te gandesti la cat de nasoala este viata ta si cat de nasol iti este, invata ceva. Uite, invata Photoshop, sau HTML+CSS sau editare video. E un bun inceput si ceva cu care sa iti ocupi timpul. Ne-facand nimic, iti lasi creierul sa se gandeasca la toate chestiile care iti fac rau.

#3
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 15.06.2009
Asta e soarta oamenilor de treaba. Nu esti "popular" pentru ca nu cultivi aceleasi valori, de exemplu probabil nu-ti plac manelele, nu toci seminte si nu behai la toate ineptiile. Un proverb vechi spune ca numai prostii se plictisesc. Profita de "linistea" care te inconjuara si citeste carti, vizioneaza documentare, instrueste-te. Peste 10 ani vei fi un om fara grija zilei de maine, vei prinde gustul celei mai mari satisfactii, rezultatul propriei munci. Menirea ta e sa-ti traiesti fericirea, pana si pentru asta trebuie stiinta.

#4
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,048
  • Înscris: 08.08.2018
Vorbeste cu parintii sa te duca la un psihiatru, de ce Doamne iarta-ma ceri sfaturi de genul asta pe forumuri?

#5
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,773
  • Înscris: 08.10.2004
psiholog. ca nu e bolnav sa mearga la psihiatru.

are nevoie de consiliere pe partea de respect de sine, planuri de viitor si  integrarea in societate

#6
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,403
  • Înscris: 11.08.2003
Sa incepem de la... ce-ti place tie sa faci?

#7
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 mannick, on 17 iunie 2020 - 13:48, said:

de ce Doamne iarta-ma ceri sfaturi de genul asta pe forumuri?
Tocmai pentru că-i forum.
Și pentru că sunt oameni dispuși să-și bată capul cu problemele unui adolescent.

Sper să nu îi treacă cuiva prin cap să facă mișto de el.

#8
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 22.11.2006
Si eu ma simteam la fel la varsta ta. Cu siguranta ocazii de socializare au fost, sunt si vor mai fi, dar probabil ca nu ai profitat de ele.

De exemplu, accepta orice propunere (numai sa fie legala, gen nu droguri, nu furturi, etc.) care ti se ofera: iesit in parc, baut in bar, fotografiat stele, cursuri de dans, student pentru o zi, inscrie-te intr-un partid, gaseste un job part-time etc. Ai nevoie de experiente noi, din care sa inveti si sa te dezvolti ca persoana, mai ales daca ai avut o copilarie dificila.

Depinde unde locuiesti, depinde ce iti place, depinde ce vrei sa faci mai incolo.

#9
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,816
  • Înscris: 12.01.2018
sport faci?măcar o bicicletă folosești?

#10
comisarusef

comisarusef

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 17.06.2020

 miki07, on 17 iunie 2020 - 13:43, said:

Salut!

Cel mai rau lucru e sa te gandesti in continuu ca nu ai prieteni. Asta e ultimul lucru la care trebuie sa te gandesti. Acum e situatia asta naspa si socializarea e limitata, deci mai sunt si altii care se uita pe pereti. Fii diferit. In loc sa te gandesti la cat de nasoala este viata ta si cat de nasol iti este, invata ceva. Uite, invata Photoshop, sau HTML+CSS sau editare video. E un bun inceput si ceva cu care sa iti ocupi timpul. Ne-facand nimic, iti lasi creierul sa se gandeasca la toate chestiile care iti fac rau.


Chiar ma gandeam sa invat photoshop, probabil ca o sa incep sa invat zilele urmatoare dupa ce imi pun la punct unitatea.


 mannick, on 17 iunie 2020 - 13:48, said:

Vorbeste cu parintii sa te duca la un psihiatru, de ce Doamne iarta-ma ceri sfaturi de genul asta pe forumuri?


Nu as vrea sa imi ingrijorez parintii, o buna prietena de-a mamei mele s-a sinucis in urma cu cativa ani si tin minte faptul ca mama a suferit foarte mult.


 sorin147, on 17 iunie 2020 - 13:55, said:

Sa incepem de la... ce-ti place tie sa faci?


Sincer sa fiu sunt pasionat de fotbal, dar ma atrag si alte sporturi precum handbalul, voleiul.


 EMPP, on 17 iunie 2020 - 14:04, said:

sport faci?măcar o bicicletă folosești?


Inainte de carantina obisnuiam sa alerg dimineata cativa km, dar de atunci nu prea am mai facut miscare.

#11
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,070
  • Înscris: 25.06.2007

 comisarusef, on 17 iunie 2020 - 12:45, said:

eu stau in casa pe canapea si ma uit pe pereti.
Asta-i cam nashpa si nici nu te ajuta la nimic.
Cum tot ai timp liber (acum e vacanta deja) cauta-ti un hobby si inscrie-te la un club, la ceva ce-ti place sau crezi ca-ti va place: tenis, ciclism, arte martiale, dans, drumetii montane etc etc.
Acolo vei cunoaste oameni noi cu procupari mai deosebite si vei iesi din starea in care te afli acum.

#12
marius2k

marius2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 11.03.2014
Locuiesti in oras?
Ce oras?
La casa sau bloc? (la ce etaj?)
Eu zic ca-ti cam place sa faci laba si te cam victimizezi, mama si tata ti-au suflat prea mult in c*r si nu ai dus nici macar odata gunoiul!

Spor la plans in palme!

3 puncte + 3 zile suspend

Edited by althea, 17 June 2020 - 14:31.


#13
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 19.07.2005
Ca sa-ti putem da sfaturi trebuie sa te cunoastem personal, altfel nu putem stii care e problema. Mental health e o proba mare in ziua de azi, mergi la un psiholog bun(nu din-ala care-ti recomanda pastile),  el va stii sa-ti arate si sa te faca sa intelegi care e problema si te va repara. Vei prinde pofta de viata si gandindu-te in retrospectiva vei rade de problemele avute.

Statul pe canapea si uitatul la tv, tiktok, facebook e un lucru comun in ziua de azi si ar trebui sa gasesti subiecte de discutat si socializat. Eu neuitandu-ma la tv, tiktok, facebook am probleme de socializare prin faptul ca nu prea gasesc lucruri in comun de discutat cu prietenii, insa ma descurc.

Gaseste-ti un hobby, fa ceva ce-ti place si vei intalni prieteni cu interese comune, poate nu azi dar pe viitor sigur vei intalni. In liceu oricum nu pierzi prea multe, viata adevarata incepe la facultate, sau cel putin asa a fost in cazul meu.
Iar daca n-ai chef de nimic trebui sa te impingi de la spate si sa te auto-motivezi sa faci lucrurile care-ti plac, odata ce te-ai apucat iti va veni cheful si te vei simti mai bine, mai productiv.

Edited by vj_Heaven, 17 June 2020 - 14:51.


#14
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Eu zic sa iesi mai mult in oras, chair daca de unul singur, pentru ca de pe canapea nu-ti vei face prieteni. Si crede-ma este o faza, si eu am avut-o la 18-19 ani. Acum am 42, sunt la a doua nevasta si o duc mai bine ca majoritatea financiar. Sfarsitul nu este acolo unde il vezi tu. Este de un milion de ori mai departe, doar ca tu nu il vezi, inca. Fa-ti un program si respecta-l. Sport, mananci sanatos iesi din casa, cauta un hobby. Cu pasi mici si vointa ajungi departe, mai ales ca ai tot timpul din lume.

#15
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,679
  • Înscris: 29.12.2016
Si eu recomand un curs de dans, cel mai bine se socializeaza si se interactioneaza la cursurile de dans. Insa trebuie sa mai ai rabdare putin, sa se mai linisteasca perioada starii de alerta si sa se redeschida cursurile. Pana atunci incearca sa te apuci de citit, gasesti carti online despre orice ti-ar putea starni interesul. O sa treaca si perioada asta de depresie...

Edited by 2Unlimited, 17 June 2020 - 14:56.


#16
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,816
  • Înscris: 12.01.2018
să lucrezi ceva ți-ar surâde?vezi că-i culesul cireșelor îmbini utilul cu plăcutul.mai sunt multe lucruri pe care le-ai putea face

Edited by EMPP, 17 June 2020 - 14:59.


#17
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,206
  • Înscris: 15.05.2008
iti spune unu cu varsta dubla  decat tine si ceva ani in plus
nu exista prieteni sau nu stiu exact intelesul acestui cuvant

#18
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,773
  • Înscris: 08.10.2004
e pe naiba nu exista. poate de vina esti tu...te-ai gandit ?

ca prieteni adevarati ii numeri pe degetele de la o mana toata viata e altceva...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate