Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri

Musuroi mare
 

Probleme de socializare?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
noname9x

noname9x

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.06.2020
APROAPE tot timpul cand interactionez cu cineva ma simt tensionat, ca si cum ar trebui sa vorbesc incontinuu, tensiunea se accentueaza foarte tare mai ales cand e liniste. In timp ce vorbesc ma gandesc daca a fost bine ce am zis. Inainte sa incep o conversatie cu cineva, ma gandesc prea mult la ce trebuie sa zic.

APROAPE tot timpul cand vad pe strada o persoana cunoscuta, ma simt tensionat in timp ce ma apropii de ea si ma uit in alta parte pregatindu-ma sa spun "salut", un salut care de obicei nu suna bine.

Am si momente in care comunic foarte bine cu oricine, sunt relaxat si confident, mai ales dupa ce am petrecut timp cu niste prieteni.

M-am gandit sa imi scriu interactiunile pe care le-am avut azi cu oamenii si sa le notez ca sa fac media, astea sunt:

Interactiune 1:
Am iesit din casa si m-am intalnit cu doi cunoscuti. I-am salutat si apoi m-au intrebat daca imi vand obiectul pe care il tineam in mana, nici eu nu mai stiu ce am zis ca m-am balbait tare de tot in cuvinte.
Nota 3.

Interactiune 2:
Trebuia sa ajung intr-un loc si cand am ajuns in zona nu stiam sigur pe unde sa o iau, apoi am vazut pe strada o fata in jur de 25 de ani si am intrebat-o daca stie unde e locul respectiv. Nu a stiut dar am fost relaxat pe tot parcursul conversatiei.
Nota 10.

Interactiune 3:
Am ajuns la locul respectiv si persoana cu care trebuia sa ma intalnesc nu era acolo, era doar un domn in varsta pe care l-am vazut printr-un geam. Am intrat in cladire si am intrebat daca stie unde este persoana cu care trebuie sa ma intalnesc si a spus ca a plecat. Chiar daca conversatia a avut doar cateva intrebari si raspunsuri, parca nu vorbeam cu naturalete.
Nota 7.

Interactiune 4:
Am mers in locul unde lucreaza persoana cu care trebuie sa ma intalnesc (la 100 de metrii de unde ma aflam) si acolo mi-a spus ca am ajuns prea tarziu si ca nu mai poate sa faca ce am stabilit, sa vin maine. Acelasi lucru ca si mai sus, parca nu vorbeam cu naturalete.
Nota 7.

Interactiune 5:
In drumul spre casa m-am oprit la un chiosc din apropiere, vanzatorul ma stia din vedere si m-a intrebat ce fac, am zis un "bine", tot fara naturalete, am stat cateva secunde cu tensiune in mine ca trebuie sa mai zic ceva si i-am spus unde am fost. Am mai schimbat cateva replici si am plecat. TOT fara naturalete.
Nota 6.

Medie: 6,60.

Sfaturi?

#2
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,533
  • Înscris: 05.06.2009
Ce vârstă ai?

#3
BUDAIbeer

BUDAIbeer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 10.04.2020
sfaturi pentru ce? vad ca te descurci
e o anxietate normala spre granita cu patologicul. majoritatea oamenilor au anxietate, e ceva normal
vad ca te expui, esti pe drumul cel bun. vorba aia de ce ti-e teama, nu scapi e valabila aici
de ce esti tensionat? pentru ca te gandesti ca esti tensionat, iti induci singur teama. incearca sa mananci ceva inainte sa te expui, poate iti scade glicemia si ai simptomele astea, mai ales ala cu balbaiala e specific

#4
MariaVoicaneasa

MariaVoicaneasa

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 29.05.2020
Daca te ajuta cu ceva, si mie mi se intampla sa ma gasesc in situatii asemanatoare si sa ma simt ciudat. Dar n-am stat pana acum sa me intreb care-i faza, oare ar trebui? Posted Image Am zis ca depinde de starea mea din momentul respectiv.

#5
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,754
  • Înscris: 30.07.2006
Stai linistit,esti "normal"

#6
Lupulcelrau

Lupulcelrau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 26.02.2017
Treaba e simpla, tu te gandesti prea mult la asta, si eu am probema asta, am rezolvat-o doar ca am mai ramas cu efectul ei placebo
Acu sunt la nu am timp de explicatii.

Maine dimineata daca imi aduc aminte intru pe forum si iti scriu.

Spor

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,483
  • Înscris: 01.12.2001
Asa e bine. Ți-ai dat note prea mari.

#8
kaytar

kaytar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 09.01.2007
Cred ca ti-ai dat si punctul din oficiu =))

#9
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
Psihoterapie.
Cateva sedinte.

#10
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

View Postnoname9x, on 15 iunie 2020 - 17:59, said:



Sfaturi?

?...

Sfaturi pentru ce ?

Pentru "naturalete" ?... Posted Image

#11
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,899
  • Înscris: 28.11.2006
Vrei sa dai la actorie sau ce? Nu-ti mai pune intrebari daca esti natural sau nu. Interactioneaza si cu asta basta. Nu-ti da nimeni note, nu te aplauda/fluiera nimeniu. Nu esti pe o scena.

PS M-a nedumerit prima interactiune:\

Quote

Am iesit din casa si m-am intalnit cu doi cunoscuti. I-am salutat si apoi m-au intrebat daca imi vand obiectul pe care il tineam in mana, nici eu nu mai stiu ce am zis ca m-am balbait tare de tot in cuvinte.
Aici sunt 2 posibilitati, care nu se exclud reciproc: ori tineai obiectul cu mare emfaza in mana, cam cum tine Hamlet craniul lui taica-su (vezi mai sus), ori ai niste cunostinte tare dubioase :w00t:

#12
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012
Sfaturi pentru troleala sau pentru calificativul 6.60 ? Trebuia sa dai un calificativ si pentru ''interactiunea de aici''. Eu ti-as da un 1 !

#13
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
Domn profesor. Tu crez' că stă cineva să scrie romane pentru trolling ?





Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate