Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrale termice compacte

Portofoliu incepator pe Bursa New...

Probabil inselatorie pe OLX

Istoric Google
 Copil cu temperament sangvinic

ADA TEL SERVICES

inlocuire bara fata clio 4

Ce avem de platit in 2024 la cump...
 La mulți ani @Arader!

La mulți ani @gabiroa!

La mulți ani @gerbil!

La mulți ani @Therockstar!
 Suspect Frauda Informatica

Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST
 

Oamenii cu fixatii sunt periculosi!

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
avnero

avnero

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,475
  • Înscris: 10.02.2020

View PostCr1spy, on 23 mai 2020 - 05:30, said:

Bai ce m-ai facut sa rad. Desi realizez ca esti fals si prefacut si n-ar trebui.
Dar esti amuzant.

Te-ai supărat ?

Am auzit de unul Merlin că o plăcea pe una Kristine, o urmărea ăla pe forum pe aici tot timpul pe aia.

#20
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,661
  • Înscris: 30.10.2009
Gata, măi, ați mutat cafenelele aici?!

#21
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 08.05.2006

View Postzyppster, on 23 mai 2020 - 00:54, said:

Ati intalnit vreodata oameni cu fixatii obsesive? Genul de oameni care se tin scai de tine si indiferent ce incerci sa faci pentru a ii evita, acestia continua sa ramana agatati de tine, sa insiste cu prezenta lor in preajma ta, sa refuzi orice interactiune cu ei dar ei sa continue sa iti respire in ceafa. Ce satisfactii au astfel de oameni care traiesc doar ca sa sacaie? Ce obtin ei din asta? La ce ii ajuta in viata?

Mai rau este cand oamenii fixisti ajung la putere, pentru ca "insistenta" si "hartuiala" o pot face la adapostul asa-numitelor "legi", a "bunelor intentii", a apararii "sanatatii publice" sau a "securitatii".

#22
BUDAIbeer

BUDAIbeer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 10.04.2020

View Postzyppster, on 23 mai 2020 - 00:54, said:

Ati intalnit vreodata oameni cu fixatii obsesive? Genul de oameni care se tin scai de tine si indiferent ce incerci sa faci pentru a ii evita, acestia continua sa ramana agatati de tine, sa insiste cu prezenta lor in preajma ta, sa refuzi orice interactiune cu ei dar ei sa continue sa iti respire in ceafa. Ce satisfactii au astfel de oameni care traiesc doar ca sa sacaie? Ce obtin ei din asta? La ce ii ajuta in viata?

Pai hotaraste-te, pacientul obsesiv compulsiv traieste in iad, isi doreste sa scape de fixatii si obsesii dar nu se poate controla si de cele mai multe ori nici trata. Dupa ce se formeaza o obsesie, de multe ori subconstientul lui incearca sa o controleze sau nu compulsiv. Omul ajunge intr-un cerc vicios de nu mai controleaza nici obsesia, nici mecanismul autodefensiv.
Din prisma ta, asa ai tu personal impresia ca are vreo satisfactie de poti intreba asa ceva pentru ca nu intelegi omul. Ai incercat un dialog face to face?
Odata ce ai postat pe aria asta inseamna ca la tipologia asta te-ai referit, pentru ca aici se discuta doar boli mintale, iar boala inseamna mai multe simptome.

Daca e vreunul care te urmareste si stii ca te enerveaza cu intentie, descrie elaborat ce-ti face si posteaza pe aria fun de exemplu pentru solutii.

#23
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
psihologii sunt cei mai mari impostori ai vremurilor noastre. Posted Image
daca ai cetit Hainele cele noi ale imparatului, de Andersen, psihologii sunt croitorii aia impostori. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 23 May 2020 - 08:02.


#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,715
  • Înscris: 08.10.2015

View Postzyppster, on 23 mai 2020 - 00:54, said:

Ati intalnit vreodata oameni cu fixatii obsesive? Genul de oameni care se tin scai de tine si indiferent ce incerci sa faci pentru a ii evita, acestia continua sa ramana agatati de tine, sa insiste cu prezenta lor in preajma ta, sa refuzi orice interactiune cu ei dar ei sa continue sa iti respire in ceafa. Ce satisfactii au astfel de oameni care traiesc doar ca sa sacaie? Ce obtin ei din asta? La ce ii ajuta in viata?
Se cheama hartuitori... oamenii cu fixatii sunt din alta categorie

#25
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,159
  • Înscris: 04.02.2011
Cel mai ciudat e când, chipurile, scaietele cică îți vrea binele.

#26
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postlaffin, on 23 mai 2020 - 05:51, said:

de ce boala suferi cand crezi ca te urmareste cineva online? iti imaginezi ca te violeaza cu pachete tcp Posted Image
Acum ma gandesc la chestia asta, aveam impresia ca se tine scai de mine aici pe forum, unul care nu ezita sa-mi spuna mereu ca sunt un pacatos si ca trebuie sa ma pocaiesc. I-am spus ca imi plac femeile frumoase si ca nu ezit sa intru in discutie cu ele sa le propun o invitatie la cafea la mine . M-a facut albie de porci individul , banui ca are nevasta frumusica si a intrat in banuieli . Posted Image
Voi ce ziceti, sunt paranoic sau chiar si-a facut individul o obsesie sa ma indrepte de pacatosenia mea ?

Edited by althea, 23 May 2020 - 09:36.


#27
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,661
  • Înscris: 30.10.2009
Vă rog nu mai aduceți useri și experiențe personale în discuție. Nu e subiect pe Feedback.

#28
neks

neks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 04.04.2020
Am postat ieri un topic despre niste rockeri. Un user a inceput sa ma bomardeze cu mesaje. Cred ca l-a deranjat cu ceva, cred ca s-a simtit "atins". L-am ignorat. Asta trebuie facut cu indivizii cu fixatii Posted Image !!

Edited by althea, 23 May 2020 - 09:46.


#29
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,661
  • Înscris: 30.10.2009

View Postalthea, on 23 mai 2020 - 09:39, said:

Vă rog nu mai aduceți useri și experiențe personale în discuție. Nu e subiect pe Feedback.

Acum se vede ce am scris? Nu spun că experiențele de pe forum nu pot fi relevante, dar nu mai nominalizați pe nimeni!
De-acum editarea unui nume de user e cu punct pentru cine nu respectă tema topicului și ce bombăne moderatorul pe-aici.

#30
YalFa

YalFa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 02.05.2020

View Postzyppster, on 23 mai 2020 - 00:54, said:

Ati intalnit vreodata oameni cu fixatii obsesive? Genul de oameni care se tin scai de tine si indiferent ce incerci sa faci pentru a ii evita, acestia continua sa ramana agatati de tine, sa insiste cu prezenta lor in preajma ta, sa refuzi orice interactiune cu ei dar ei sa continue sa iti respire in ceafa. Ce satisfactii au astfel de oameni care traiesc doar ca sa sacaie? Ce obtin ei din asta? La ce ii ajuta in viata?
Da, si atunci cand se aduna undeva, formeaza banci care te imprumuta cu bani, de ce ?

#31
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,015
  • Înscris: 02.02.2008
ca să nu fiu înțeles greșit, este vorba despre persoane cu care interacționăm față în față. nu despre useri online care au atitudini similare. aceia pot fi ignorați ușor la o adică.

View PostMembruAnonim, on 23 mai 2020 - 09:02, said:

Se cheama hartuitori... oamenii cu fixatii sunt din alta categorie
hărțuitor e și acel tip de om care ar vrea să fie prieten cu tine dar abordează un comportament dubios față de tine încă de la început?
adică nu se poartă normal ca în cazul unui individ căruia îi poți spune "prieten" ci ar da semne că are intenții ascunse în relația asta de prietenie.
la o adică rupi relația respectivă cu individul dar abia atunci observi că de fapt este obsedat să te urmărească, să-ți taie calea pe stradă și să simtă nevoia să te abordeze doar pentru a îi oferi, nu știu, un sentiment de împlinire sufletească, însă tu, încercând să scapi de el într-o manieră cât mai respectuoasă, tot nu te lasă. eventual ajungând și la insulte pentru a scăpa de un astfel de om.

#32
BUDAIbeer

BUDAIbeer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 10.04.2020
Pai spune asa de la inceput, ala vrea sa ti-o traga si are probleme de comportament, de externalizare emotionala, nu de cap.

#33
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Postavnero, on 23 mai 2020 - 07:30, said:



Te-ai supărat ?

Am auzit de unul Merlin că o plăcea pe una Kristine, o urmărea ăla pe forum pe aici tot timpul pe aia.
Ce legatura am eu cu frustrarile tale personale si cu faptul ca userite pe care le urmareai nu te placeau si te respingeau ?
Poate ar fi cazul sa te gandesti mai bine de ce te respingeau cu atata vehementa si te mai si jigneau, in loc sa-ti versi frustrarile pe mine, care nu am absolut nicio legatura cu povestile tale forumistice.
Da, e foarte urat ce ai facut. La fel, cand te-ai bagat intre mine si Eekstein. Confunzi urmaritul din interes si placere intre un barbat si o femeie, cu subiectul topicul si te-ai bagat in seama aiurea. Si nu spun mai multe, ca nu esti tu subiectul topicului, desi te faci singur, asa cum ti-au reprosat toti moderatorii. Ceea ce ai spus despre mine ca as cauta atentie si apoi ma victimizez, te caracterizeaza 100% pe tine. Este o proiectie si pot confirma si altii, care ti-au spus-o in fata, in mod repetat, dar de care nu ai tinut seama.

View Postzyppster, on 23 mai 2020 - 11:07, said:

ca să nu fiu Ă®nțeles greșit, este vorba despre persoane cu care interacționăm față Ă®n față. nu despre useri online care au atitudini similare. aceia pot fi ignorați ușor la o adică.


hărțuitor e și acel tip de om care ar vrea să fie prieten cu tine dar abordează un comportament dubios față de tine Ă®ncă de la Ă®nceput?
adică nu se poartă normal ca Ă®n cazul unui individ căruia Ă®i poți spune "prieten" ci ar da semne că are intenții ascunse Ă®n relația asta de prietenie.
la o adică rupi relația respectivă cu individul dar abia atunci observi că de fapt este obsedat să te urmărească, să-ți taie calea pe stradă și să simtă nevoia să te abordeze doar pentru a Ă®i oferi, nu știu, un sentiment de Ă®mplinire sufletească, Ă®nsă tu, Ă®ncercând să scapi de el Ă®ntr-o manieră cât mai respectuoasă, tot nu te lasă. eventual ajungând și la insulte pentru a scăpa de un astfel de om.

Online-ul nu este perfect delimtat de IRL, cum afirma unii. Cel putin in.cazul meu nu a fost. Daca nu as fi fost mult timp tetorizata de frica amenintarilor pe care acel personaj le prolifera, normal ca doar un.comportament virtual poate ar fi fost mai putin toxic.

View Postcap_tepos, on 23 mai 2020 - 07:53, said:



Mai rau este cand oamenii fixisti ajung la putere, pentru ca "insistenta" si "hartuiala" o pot face la adapostul asa-numitelor "legi", a "bunelor intentii", a apararii "sanatatii publice" sau a "securitatii".
Exact. Sunt in topul celor mai periculosi oameni, de care nu poti scapa cand vrei sau cand ai avea o oportunitate.

View Postbenis, on 23 mai 2020 - 09:23, said:

Cel mai ciudat e când, chipurile, scaietele cică Ă®ți vrea binele.
Da, asa se "justifica".

View PostMembruAnonim, on 23 mai 2020 - 09:02, said:


Se cheama hartuitori... oamenii cu fixatii sunt din alta categorie
Se pot suprapune. Pot fi fixisti, fara a fi hartuitori, dar pot fi si ambele.

Edited by Cr1spy, 23 May 2020 - 13:03.


#34
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View Postzyppster, on 23 mai 2020 - 00:54, said:

Ati intalnit vreodata oameni cu fixatii obsesive? Genul de oameni care se tin scai de tine si indiferent ce incerci sa faci pentru a ii evita, acestia continua sa ramana agatati de tine, sa insiste cu prezenta lor in preajma ta, sa refuzi orice interactiune cu ei dar ei sa continue sa iti respire in ceafa. Ce satisfactii au astfel de oameni care traiesc doar ca sa sacaie? Ce obtin ei din asta? La ce ii ajuta in viata?

Da, am întâlnit.    Și IRL și virtual.

În opinia mea,   nimeni nu o face pentru a te hărțui.   Este forma lor și,  poate,  obsesia lor pentru a intra în atenția cuiva.
De exemplu,  sunt oameni care fac o pasiune pentru o vedetă anume și încep să o urmărească,  să o abordeze peste tot,  pe media,  pe rețelele de telecomunicații,  poate și irl.
Orice răspuns politicos alimentează și agravează obsesia persoanei cu fixația. În final ajung să sufere ambele părți.  

Satisfacțiile  persoanei ”sâcâitoare”  constau în gradul de captarea atenției și timpului ”țintei”.   Le face plăcere gândul că sunt o parte din viața celuilalt.

#35
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Raspunsul politicos este interpretat ca incurajare sau cel putin acceptare. Daca atentia se transforma in hartuire, cand iti spune ce vrea de la tine, in multe cazuri relatii sexuale, in alte cazuri altceva si apoi apar si insultele, inevitabil, in caz de refuz.

Edited by Cr1spy, 23 May 2020 - 13:08.


#36
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View PostCr1spy, on 23 mai 2020 - 13:06, said:

Raspunsul politicos este interpretat ca incurajare sau cel putin acceptare.

În cazul meu,  sâcâiala cea mai deranjantă  a venit din partea unor oameni bine intenționați. Fiind considerat cunoscător într-un anumit domeniu,  am răspuns solicitărilor de sfaturi.   După un timp eram asaltat și sâcâit cu solicitări de sfaturi dinspre o mulțime de oameni cu care în viața mea nu am interacționat.   Uneori,  la cele mai nepotrivite ore.   Chiar și 4 dimineața,  țârrr telefonul și ”îmi cer scuze că vă deranjez la ora asta,  am și eu o problemă,  mă puteți ajuta cu un sfat ... bla bla bla”.   Dar asta ar fi fost nimic față de cei pasionați care doreau să discute cu mine musai,  să dezbată,  să-mi spună opiniile lor și să le explic de ce cred eu așa și nu în felul celălalt. Oameni cu foarte mult timp disponibil,  excesiv de insistenți și sâcâitori.   Obsedați să-mi demonstreze că se pricep,  că ei știu și că au idei.  

Omul sâcâitor este nesigur pe el.   Își alege pe cineva și îl folosește pe post de ”oglindă”.  Nu vrea să afle ceva,  ci doar să îi fie confirmate propriile idei.

În cazul meu a fost destul de complicat să scap,  a durat ani de zile pentru că nu mi-am schimbat numărul de telefon.   Nici acum nu am scăpat.   M-a sunat cineva din SUA,  la ora lui de cafea,  pentru a mă întreba ce părere am despre un subiect pe marginea căruia am opinat în anul 2002.   Apoi m-a sunat de încă vreo 20-30 de ori,  ba whatsapp cu apel video,  pe sms,  pe email,  având pretenția să-i răspund IMEDIAT.   După ce l-am rugat să mă lase în pace,  spunându-i că nu mă mai interesează subiectul pentru că m-am pocăit și acum sunt cu Domnu'  a devenit mojic.  

So,  cred că orice om ar trebui să fie foarte atent atunci când poate fi subiectul unei atenții nefirești și să execute manevre de evaziune.
Pe baza propriilor experiențe,  pot să spun că primul semn al apariției unei persoane sâcâitoare este insistența.   Graba,  nerăbdarea de a primi antenție și răspunsuri.

Edited by tomaso, 23 May 2020 - 13:51.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate