Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 

Se mai fac angajari?

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
117 replies to this topic

#37
energizer777

energizer777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 27.05.2015

View PostPoeOvidiu, on 24 iunie 2020 - 20:36, said:

Nu, nu se fac angajări. Nimeni nu vrea sa muncească. Stau cu anunț de angajare de două luni și nu se interesează nimeni. Înainte de criza Covid, când puneam anunț, mai suanu, măcar să întrebe cat e leafa sau unde e locația exactă. Acum nimic. Credeam că acum vor fi mai mulți doritori, dar pe post de necalificat nu sunt deloc.
Uite, ma interesez eu. Inteleg ca este post de necalificat. Unde se gaseste pe harta si cat este leafa?

Edited by energizer777, 25 June 2020 - 00:08.


#38
energizer777

energizer777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 27.05.2015

PoeOvidiu said:

Cluj Napoca. Salariu net 2000 de început, pe urmă crește până la 3000.

Mulțumesc foarte mult pentru locatie si salariu, pe care mi le-ai comunicat într-un mesaj privat. Mi-am făcut însă un calcul și, cel puțin in cazul meu de persoana singura fără nici un fel de obligații și cu pretenții foarte reduse privitor la nivelul de trai, in situatia mea, repet, nu cred ca as face o afacere buna dacă vin sa lucrez la tine. Am realizat socoteala de mai jos și nu-mi iese favorabila deloc. Poate acesta sa fie motivul din cauza căruia nu gasesti angajați.

Calcul:

Cluj Napoca: Salariu 2000 lei net = 413.19 Euro

Chirie garsoniera Cluj Napoca = 200 Euro
Intretinere, internet, telefon = 200 lei = 41.31 Euro
Hrana = 200 Lei = 41.31 Euro (mananc parizer cu piine)
Transport = 140 lei = 28.93 Euro
--------------------
Total = 311.55 Euro

Cistig net maxim = 413.19 Euro - 311.55 Euro = 101.64 Euro (considerand ca nu am nici un fel de cheltuieli neprevăzute).

============================================================

Canada, Montreal (unde locuiesc acum): Ajutor Social pe viata = 740 CAN = 482 Euro (stau acasa toata ziua)

Chirie + internet + întreținere + telefon = 490 CAN = 319.44 Euro
Mancare = 150 CAN = 97.79 Euro (parizer cu piine)
Transport = 0 Euro (pentru cumparat mancare ma deplasez pe jos)
--------------------
Total = 417.23 Euro

Cistig net maxim = 482 Euro - 417.23 Euro = 64.77 Euro (considerand ca nu am nici un fel de cheltuieli neprevăzute)

============================================================

Deci vin si lucrez la Cluj Napoca sa pun deoparte 101.64 Euro/luna sau stau degeaba la Montreal și economisesc 64.77 Euro/luna! Cum este mai bine?

Edited by energizer777, 25 June 2020 - 08:15.


#39
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,601
  • Înscris: 30.08.2017
Este mai bine in Cluj, măcar pentru faptul ca te obișnuiești cu ideea de a munci.

#40
ionutantonesei

ionutantonesei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 01.04.2010

View Postgeorge_alexandru, on 25 iunie 2020 - 08:15, said:

Este mai bine in Cluj, măcar pentru faptul ca te obișnuiești cu ideea de a munci.

Munceste tu si pentru noi

Cat tupeu sa ai sa dai 2000 de lei pe 8 ore, poate si ore suplimentare si sa speri ca e o mare afacere? Cand o sa va treziti ca omul nu munceste de dragul de a munci. A auzit cineva de piramida nevoilor? Sau doar voi, smecherasii afaceristi de carton aveti nevoi?

Edited by ionutantonesei, 25 June 2020 - 08:49.


#41
ajax2854

ajax2854

    Duke

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,491
  • Înscris: 26.03.2020

View Postgeorge_alexandru, on 25 iunie 2020 - 08:15, said:

Este mai bine in Cluj, măcar pentru faptul ca te obișnuiești cu ideea de a munci.

Patronul se poate obisnui si el cu un profit mai mic? Nu de alta, dar sa ai munca de calitate si ala pe care il sclavagesti trebuie sa fie cat de cat multumit cu statutul de sclav.
Cam de aia nu se gaseste mana de lucru in Romania. Sunt prea putin patroni care platesc decent.

#42
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,601
  • Înscris: 30.08.2017

View Postionutantonesei, on 25 iunie 2020 - 08:49, said:



Munceste tu si pentru noi

Cat tupeu sa ai sa dai 2000 de lei pe 8 ore, poate si ore suplimentare si sa speri ca e o mare afacere? Cand o sa va treziti ca omul nu munceste de dragul de a munci. A auzit cineva de piramida nevoilor? Sau doar voi, smecherasii afaceristi de carton aveti nevoi?

Urăsc sa dau bani la cerșetori, dar din păcate statul se pare ca ma obligă să vă țin pe banii mei. Sper sa vină odată ziua aia in care drept de vot vor avea doar cei care contribuie cu ceva la societate,adică fără infractori, cerșetori și paraziți.

View Postajax2854, on 25 iunie 2020 - 08:51, said:



Patronul se poate obisnui si el cu un profit mai mic? Nu de alta, dar sa ai munca de calitate si ala pe care il sclavagesti trebuie sa fie cat de cat multumit cu statutul de sclav.
Cam de aia nu se gaseste mana de lucru in Romania. Sunt prea putin patroni care platesc decent.

Nu stiu cum se face că mulți au trecut de mult de nivelul 2000 lei. O avea legătură cu calitatea muncii prestate? Sa muncești prost și sa ai pretenția de a fi bine plătit se cheamă cerșetorie.

#43
ionutantonesei

ionutantonesei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 01.04.2010

View Postgeorge_alexandru, on 25 iunie 2020 - 09:23, said:

Urăsc sa dau bani la cerșetori, dar din păcate statul se pare ca ma obligă să vă țin pe banii mei. Sper sa vină odată ziua aia in care drept de vot vor avea doar cei care contribuie cu ceva la societate,adică fără infractori, cerșetori și paraziți.



Nu stiu cum se face că mulți au trecut de mult de nivelul 2000 lei. O avea legătură cu calitatea muncii prestate? Sa muncești prost și sa ai pretenția de a fi bine plătit se cheamă cerșetorie.

Tu zici ca platesti cu 2000 de lei dar nu ai precizat daca e brut sau net si apoi zici ca sunt care au salarii mai mari...weird.

Si cine iti da tie dreptul sa ne faci paraziti fara sa ne cunosti? De unde stii tu ca nu trag la plug 12 ore pe zi? M-am saturat de parerile voastre neavizate fara ca macar sa cunoasteti.

Si mai du-te undeva cu statul ca te subventioneaza la greu....da da si din salariul meu brut. Am 4800 brut si 2400 in mana. 50 % furati de stat fara un motiv real

Edited by ionutantonesei, 25 June 2020 - 09:27.


#44
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,601
  • Înscris: 30.08.2017
Unde am scris eu că plătesc cu 2000 ron? Sunt angajat, nu patron.

#45
ionutantonesei

ionutantonesei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 01.04.2010

View Postgeorge_alexandru, on 25 iunie 2020 - 09:29, said:

Unde am scris eu că plătesc cu 2000 ron? Sunt angajat, nu patron.

Pai vad ca prea iti dai tu cu parearea si m-am gandit ca esti mare patron.

#46
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,601
  • Înscris: 30.08.2017
Remarca mea era cu privire la ajutorul social, unde o parte din contribuțiile care minse rețin sunt folosite ca să-i țină pe alții care nu vor sa muncească. Adică indirect dau bani la cerșetori.

#47
ionutantonesei

ionutantonesei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 01.04.2010

View Postgeorge_alexandru, on 25 iunie 2020 - 09:30, said:

Remarca mea era cu privire la ajutorul social, unde o parte din contribuțiile care minse rețin sunt folosite ca să-i țină pe alții care nu vor sa muncească. Adică indirect dau bani la cerșetori.

Asta crezi tu :))) Offff...cat de gresit gandesti. Banii de ajutor social vin de la UE. Tu, din constributiile tale ii platesti pe functionarii de la stat si pe cei de la conducere. De unde are Mugur Isarescu atat de mult? ca nu produce nimic :)))

#48
ajax2854

ajax2854

    Duke

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,491
  • Înscris: 26.03.2020

View Postgeorge_alexandru, on 25 iunie 2020 - 09:23, said:

Nu stiu cum se face că mulți au trecut de mult de nivelul 2000 lei. O avea legătură cu calitatea muncii prestate? Sa muncești prost și sa ai pretenția de a fi bine plătit se cheamă cerșetorie.

Ce inseamna sa muncesti prost? De unde stii tu ca, calitatea muncii unui angajat este indoielnica?

#49
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Mie mi se pare incredibil sa consideri ca e prea mic un salariu net de 2000 de lei/luna pentru munca necalificata. Adica spart lemne, carat saci, maturat pe jos, tuns iarba, udat gradina, treburi din astea. Cei care zic ca e prea putin, cat platiti pe zi un om ca sa va curete curtea? Care da mai mult de 100 lei?

#50
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,880
  • Înscris: 25.01.2007

View Postionutantonesei, on 25 iunie 2020 - 09:29, said:

Am 4800 brut si 2400 in mana. 50 % furati de stat fara un motiv real
Ar trebui sa iei 2800 la brutul ala.
Si din banii aia de-i ia statul, ai făcut școală, mergi pe drumuri, mai ajungi la spital, poate prinzi și pensie. Pentru chestii de genul asta, trebuie bani, nu poti aștepta totul pomana.
Ca banii aia sunt cheltuiți cu mai mult sau mai puțin cap, e o discuție conexa, și ține de cum ai votat.

Edited by slai, 25 June 2020 - 09:56.


#51
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019

View Postionutantonesei, on 25 iunie 2020 - 09:34, said:



Banii de ajutor social vin de la UE.


De unde zici că ai informatia asta ?

#52
ajax2854

ajax2854

    Duke

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,491
  • Înscris: 26.03.2020

View PostCovertTwo, on 25 iunie 2020 - 10:20, said:

De unde zici că ai informatia asta ?

Vin ceva ajutoare in produse de la UE. Dar ala social in bani e din bugetul national.

#53
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Decât să hamalesti pe 2000 la împins vagoane, mai bine stai agent de paza pe 1700 de lei. Așa nu-ți fuți sănătatea pentru care oricum nu ai avea bani sa o repari cum trebuie în România.
Sa ne zică angajatorul pe ce munca de necalificat da 2000 de lei.
E adevărat că la oras greu mai găsești oameni să se bage la munca fizica grea, ar trebui sa te orientezi către zona satelor poate mai găsești vreun cetățean muncitor care nu a rupt ușa țării spre vest.
Am văzut zilele trecute un reportaj cu un nene livrator la Glovo, baga 4 ore pe zi, lejer, fara stres, face 150 de lei. Zicea că a încercat mai multe meserii dar nu i-au plăcut, avea vreo 45 de ani, că asta de livrator, cred și eu, fara șef, fara stres, fara munca grea.
Trebuie sa fii foarte prost că sa mai faci munca de hamal/necalificat in secolul asta.

#54
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Sunt diversi oameni care nu sunt capabili de altceva sau nu sunt angajati pe nicaieri din diverse motive (de exemplu: cazier). Si ei trebuie sa puna ceva pe masa.
E foarte usor de pus eticheta "prost" cu o cafea in mana si cu ochii la un monitor, dintr-un birou cu aer conditionat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate