Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...
 Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 

Instalatii electrice casnice. Probleme frecvente(2018+)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2246 replies to this topic

#1297
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,354
  • Înscris: 01.09.2021
Nu e chiar topicul potrivit, dar nu mai deschid altul. Va rog să mă lămuriți: eu știam că un consumator rezistiv, relativ rudimentar, de exemplu un bec cu filament, nu contează dacă este alimentat in CC sau CA. Este adevărat? Am pus în Serie un bec 220v ca și unul de 12 v CC și s a aprins doar cel de 220 v. De ce, unde e problema? Becul nu e ars, rețeaua are 240 V.

#1298
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,270
  • Înscris: 17.03.2009
Ediferenta mare intre rezistenta electrica a filamentelor celor 2 becuri,ai aflat raspunsul! Posted Image

#1299
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,354
  • Înscris: 01.09.2021
Mulțumesc pt răspuns, dar concret ce se întâmplă? Becul de 12 v are rezistenta mult mai mică și de ce nu luminează, că prin el trece curent?

#1300
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Curentul care trece prin circuitul in serie este prea mic pentru a incalzi filamentul becului de 12V.

#1301
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 20.09.2007
Becul de 12 V, care are, sa zicem 50W, are o rezistenta undeva pe la 2,5-3 Ohm, iar cel de 230V, sa zicem ca are 100W, deci cam 530 Ohm. Daca le pui in serie, ai aproximativ 533 Ohm. Alimentezi la 230 V, vei avea un curent aproximativ de 0,43 A, care circula prin circuitul serie, insuficient, asa cum e scris mai sus, pentru a incalzi filamentul. La acest curent, puterea (RI^2) disipata de becul de 12V, e de cam 0,55W, foarte departe de cei 50W nominali. Spectrul de radiatie degajat de becul cu incandescenta e asemanator cu al unui corp incalzit, deci depinde de temperatura. Practic becul respectiv, la putere asa mica emite doar in infrarosu. Pentru a emite si in lumina vizibila, e nevoie de temperatura mai mare, implicit de putere mai mare disipata pentru a o atinge.

Edited by nightmare392, 22 February 2022 - 18:01.


#1302
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,354
  • Înscris: 01.09.2021
Va foarte mulțumesc pentru răspunsuri, am înțeles. Cu creionul în mana și cu puțin ajutor mi am mai amintit relațiile astea.

De fapt am sa plusez un pic și o să vă spun care e scopul acestui experiment. Aș vrea să leg in serie 13 panouri fotovoltaice (18 v CC fiecare) la o rezistenta pt CA 230 V). Va funcționa sau va face poc? O rezistenta de 3 kw nominal, alimentata cu doar 1kw, va produce 1kw termic sau nu va funcționa deloc?

#1303
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,727
  • Înscris: 22.02.2007
Tu nu o alimentezi cu KW ci cu Volti. Si conform legii li Ohm P=UxI, ceea ce variaza este curentul, daca are de unde lua functioneaza la maxim, daca nu are suficient, consuma atat cat are.

#1304
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,354
  • Înscris: 01.09.2021
Super, merci!

#1305
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,270
  • Înscris: 17.03.2009
Abordarea asta DIY de multe ori produce pagube si victime.
Alege o firma de profil si vei fi ferit de asemenea incidente.

#1306
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,027
  • Înscris: 16.06.2006

View Poststefan0011, on 22 februarie 2022 - 18:18, said:

Va foarte mulțumesc pentru răspunsuri, am înțeles. Cu creionul în mana și cu puțin ajutor mi am mai amintit relațiile astea.

De fapt am sa plusez un pic și o să vă spun care e scopul acestui experiment. Aș vrea să leg in serie 13 panouri fotovoltaice (18 v CC fiecare) la o rezistenta pt CA 230 V). Va funcționa sau va face poc? O rezistenta de 3 kw nominal, alimentata cu doar 1kw, va produce 1kw termic sau nu va funcționa deloc?
Ai grija ca releele si contactoarele uzuale vor face poc in curent continuu. Se sudeaza contactele.
Trebuie sa ai aparate proiectate pentru minim 300VCC.
(Din proprie experienta vorbesc, am folosit pe o automatizare de poarta 36V de la acumulatori cu litiu.
Mi-am zis ca n-ar trebui sa fie probleme deoarece am masurat tensiunea pe treapta 2 si primea vreo 50V cc redresat din punte - pulsatoriu deci.
Releele interne erau 250VAC. 6A si 28VDC/6A parca. Motorul nu consuma mai mult de 2A masurat

La prima decuplare s-au sudat contactele.)

Treaba nu e asa simpla cu alimentarea direct din PV.
Deoarece atunci cand e slaba iluminarea, rezistenta (fixa de altfel) va pune in cap tensiunea de la PV si nu scoti nimic.
Acolo ar trebui un controler cu comanda PWM si un SSR pentru DC.

Edited by radurus, 24 February 2022 - 18:09.


#1307
tibi_72

tibi_72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 30.09.2007
Am si eu o mica problema cu o lustra cu 4 becuri normale G9. Am vrut sa schimb becurile si sa pun led-uri. Problema este ca ramane ceva curent prin instalatie si stau ledurile aprinse (nu foarte tare).
Daca las un bec de ala vechi si 3 becuri led este ok, nu stau aprinse. Intrerupatorul este unul din ala care are un led aprins in el atunci cand lumina este stinsa. Ce as putea face sa rezolv problema?
Si la baie am bec led (de ala mare) cu intrerupator identic, dar acolo nu am aceasta problema.

#1308
__I__

__I__

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.02.2022

View Postdaria02, on 25 februarie 2022 - 16:58, said:

Am si eu o mica problema cu o lustra cu 4 becuri normale G9. Am vrut sa schimb becurile si sa pun led-uri. Problema este ca ramane ceva curent prin instalatie si stau ledurile aprinse (nu foarte tare).
Daca las un bec de ala vechi si 3 becuri led este ok, nu stau aprinse. Intrerupatorul este unul din ala care are un led aprins in el atunci cand lumina este stinsa. Ce as putea face sa rezolv problema?
Si la baie am bec led (de ala mare) cu intrerupator identic, dar acolo nu am aceasta problema.
Scoate ledul din intrerupator, am patit la fel, becurile palpaiau, pana nu am scos toate ledurile din intrerupatoare nu le-am putut potoli.

#1309
danpromfx

danpromfx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 27.07.2017
Doar un sfat cer si eu, ca m-a intrebat electricianul (autorizat ANRE, SRL si toate cele) cu care intentionez sa colaborez. Intrebarea a fost daca sa duca traseele pentru o instalatie noua pe podea sau pe tavan. I-am zis ca ma gandesc si ii spun desi cred ca ar fi trebuit sa stie din experienta acumulata ce e mai bine... Deci:
  • Pozare pe tavan. In spatiul ce ramane de la structura tavanului de rigips.
  • Pozare pe podea. Varianta sugerata, un canal in extrudatul care se pune sub incalzirea in pardoseala.
Daca stiti din experienta sau e vreo constrangere tehnica sau legala care favorizeaza o varianta mai mult ca alta, va rog sa spuneti.

#1310
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,270
  • Înscris: 17.03.2009
Pe podea ,prin tub.

#1311
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,270
  • Înscris: 17.03.2009
Exemplu.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/E8CskF_kyY8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/E8CskF_kyY8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vcRQIRAKuyg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wSYMp9C5pD0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1312
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,270
  • Înscris: 17.03.2009
Ca tot vorbeam pe alta arie de oxidarea cablurilor,asta e un cablu care a stat afara de asta toamna.
Si niste protectii de baza

Attached Files

  • Attached File  exxx.jpg   77.85K   59 downloads
  • Attached File  zpt.jpg   123.21K   59 downloads


#1313
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,270
  • Înscris: 17.03.2009

View Postrecicle_bin, on 07 martie 2022 - 11:10, said:

Aseara a luat foc casa unui vecin (aproxim 300 de metri de mine). Am sarit toti  vecinii si am salvat ce s-a mai putut salva pina au venit pomperii.
Cauza probabila a focului (nu s-a terminat ancheta) a fost de la bransamentul electric al PDC-ului.

Poate ca invatam din asta ceva si incercam sa lucram cu oameni cu experienta si poate stam departe de polistiren  fie el si  EPS xxx
A ars toata izolatia si acoperisul casei. Ce nu a distrus focul a distrus apa. Cind m-am intors acasa unde va pe la 12:00 noaptea am verificat sa vad daca am platit asigurarea la casa pe trimestrul asta
O zi buna
George
ps: Sincer aseara a fost socul vietii mele sa vad o casa arzand, iar sentimentul de neputinta a fost maxim. Eu personal am scos un catel si masinile din curte atit am reusit.
Uite ce povesteste acest user,cum se nenorocesc unii datorita unor executii neconforme.

Attached Files


Edited by anaki, 07 March 2022 - 18:07.


#1314
freedalis

freedalis

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.03.2022
Nu stiu daca am nimerit bine, dar sper sa ma puteti ajuta si pe mine.

Cand dau drumul la apa, intra hidroforul in functiune, UPS-ul si stabilizatorul de tensiune trec pe stabilizare pentru 1 secunda (secunda in care are varf de tensiune hidroforul). Voltajul nu scade cu toate astea. Se intampla si cand avem tensiune stabila de 240V.

Masina de spalat (semi-automata, cu 2 cuve) in momentul in care invarte se stinge monitorul pentru 1 fractiune de secunda - pana la 2 secunde. Intr-un minut se stinge de vreo 10-15 ori.

Mentionez ca monitorul este legat la UPS, dar hidroforul si masina de spalat nu.
Daca scot UPS-ul din priza si alimentez monitorul din baterie: nu se stinge niciodata.

Oare care ar putea fi problema si ce as putea face? A fost deja un electrician si a zis ca habar nu are ce se intampla. Orice ajutor e binevenit.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate