Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 

Instalatii electrice casnice. Probleme frecvente(2018+)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2246 replies to this topic

#1207
a_r_C

a_r_C

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,059
  • Înscris: 09.07.2019

View Posttinoalbertino, on 21 ianuarie 2022 - 10:50, said:

Toate ca toate problema rămâne.De ce se aprinde creionul pe împământare ?L-am pus pe priza directa din tablou.Se aprinde și in doza de aparat și in tablou(la împământare ma refer)Cineva mi-a spus ca e curent de inducție?
Poate fi și inducție. Sau altele mai grave.. Creionul de tensiune nu e folositor în cazul de față.
Părerea mea e că nu trebuia să deconectați împământarea, dacă electricianul a lăsat-o conectată.

#1208
prison

prison

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,629
  • Înscris: 06.10.2009

View Posttinoalbertino, on 21 ianuarie 2022 - 10:50, said:

Ăsta e al doi-le-a meseriaș.Primul a pus culorile alea aiurea la conductori.Ăsta de acu’ a lăsat traseele vechi și le-a pus izolier band roșu/albastru pe conductori.Toate ca toate problema rămâne.De ce se aprinde creionul pe împământare ?L-am pus pe priza directa din tablou.Se aprinde și in doza de aparat și in tablou(la împământare ma refer)Cineva mi-a spus ca e curent de inducție?
Nu e meseriaș, acum depinde si cat va costă.

#1209
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,267
  • Înscris: 17.03.2009
Inca un exemplu de asa nu.
Ai masurat priza de pamant?Conductorul este legat la priza de pamant?Ce sectiune are?PE-ul retelei era legat cu PE-ul prizei de pamant?
In conditii de executie corecta nu putea sa apara tensiune pe acel conductor,ce ti-a spus ala cu motiv de prize ,becuri  sunt povesti asa ca ai grija.

#1210
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,362
  • Înscris: 27.10.2005
Mă confrunt cu o problemă cam deranjantă. Becurile din birou sunt legate la faza "cea mai slabă" dintre cele trei. Cea pe care sunt frecvent sub 220 de volți. 216-218, pe acolo, am prins și 200 într-o seară. Pe celelalte două sunt, pe rând, cam 10 in plus. 228 pe una, 238 pe cealaltă.

Sunt probleme cunoscute cu LED-urile sub 220? Pe ele scrie că acceptă 220-240, deci probabil că 210 sau mai puțin e prea puțin.

Pe de altă parte e normală diferența asta de tensiune între faze când eu nu consum mare lucru? Da, știu că becurile mai pâlpâie când pleacă mașina de spalat, dar când nu ai mare lucru în priză în casă e ok ca cele trei faze să nu fie cu tensiuni identice?

Suntem lângă Timișoara, rețeaua e destul de "trasă de păr", se construiește fără limită și când nu mai duce se mai cârpește din câte am înțeles. Am consăteni care se trezesc și cu 270-280 din când în când pe o fază, de le decuplează protecțiile.

Merci.

Edited by xml, 22 January 2022 - 09:53.


#1211
a_r_C

a_r_C

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,059
  • Înscris: 09.07.2019
Toleranța admisibilă este de +/- 10%. Adică între min. 207V și max. 253V. Dacă se depășesc aceste valori, trebuie anunțat furnizorul să remedieze.
Soluția de moment ar fi să mutați circuitul acela de lumini pe altă fază.
S-a făcut tratarea nulului la dvs. sau sunteți în sistem TT?

#1212
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,362
  • Înscris: 27.10.2005
Mulțumesc. Nu știu ce s-a făcut, nici ce reprezintă tratarea nulului, s-a făcut, executat, verificat proiect.

#1213
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,267
  • Înscris: 17.03.2009

View Postxml, on 22 ianuarie 2022 - 09:51, said:

Sunt probleme cunoscute cu LED-urile sub 220? Pe ele scrie că acceptă 220-240, deci probabil că 210 sau mai puțin e prea puțin.

Functioneaza fara probleme.

Pe de altă parte e normală diferența asta de tensiune între faze când eu nu consum mare lucru? Da, știu că becurile mai pâlpâie când pleacă mașina de spalat, dar când nu ai mare lucru în priză în casă e ok ca cele trei faze să nu fie cu tensiuni identice?
Motivele pt care becurile palpaie pot fi diverse ,sectiunea mica a puntilor din tablou de pe faza respectiva,faza respectiva este incarcata,o problema cauzata de masina de spalat

Suntem lângă Timișoara, rețeaua e destul de "trasă de păr", se construiește fără limită și când nu mai duce se mai cârpește din câte am înțeles. Am consăteni care se trezesc și cu 270-280 din când în când pe o fază, de le decuplează protecțiile.

Merci.

View Postxml, on 22 ianuarie 2022 - 15:46, said:

Mulțumesc. Nu știu ce s-a făcut, nici ce reprezintă tratarea nulului, s-a făcut, executat, verificat proiect.
Am mai vazut hartii cu executat si verificat  dar executia era ..

Edited by anaki, 23 January 2022 - 12:44.


#1214
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,362
  • Înscris: 27.10.2005
Nu, la mine chiar a venit un tip cu ceva aparatură, m-a pus să scot tot din priză, a măsurat, a făcut ceva raport pe care l-am atașat actelor de întabulare.

De tratarea nulului acum am auzit prima dată. Dar nu pricep cum, odată ce am fire de împământare inclusiv la iluminat, legate la carcasele corpurilor care aveau prevăzute așa ceva, m-ar putea afecta o pierdere a nulului. Având în curte împământarea mea, cu țăruși, etc. Câtă vreme nu e nul în tablou, că a picat de la furnizor și la mine nu e legată împământarea de nul, practic nu se mai închide circuitul, nu? Sau îmi scapă ceva evident?

Edited by xml, 23 January 2022 - 13:29.


#1215
a_r_C

a_r_C

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,059
  • Înscris: 09.07.2019
Dacă se întrerupe nulul de de la distribuitor, apoi e bai pentru instalația electrică.  Eu mă gândesc mai degrabă la o rezistență mărită pe conductorul de "nul" -de fapt, e PEN - al rețelei ce poate cauza dezechilibre pe faze. Fie că se întrerupe,  fie că e slabit, tratarea nulului ajută la o bună funcționare și a rețelei de distribuție și a instalației el. din casă.
Tratarea asta constă în legarea împământării locale de "nulul" distribuitorului. De regulă, se face în blocul de măsură, înainte de orice protecție.
Nu știu cum e în Timișoara,  dar în sud zici că sunt jurate majoritatea firmelor care execută branșamente să nu facă tratarea. Apoi se miră ca sunt fazele dezechilibrate sau că ajunge tensiunea la 180V la ceva distanță de transformator

#1216
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,027
  • Înscris: 16.06.2006
Nici la mine nu e tratat nulul cum trebuie.
Am mai postat pe aici.
Desi am cablu cyaby 3x6, conductorul dedicat P a ramas neconectat in BMPM.(stiu ca 6mmp e putin)
2 firme autorizate au lucrat la acel BMPM (montare, mutare) si nici una nu s-a sinchisit de PEN netratat corespunzator.

Eu mi-am facut impamantarea la casa si e ok.
Deci e in configuratie TT si n-am ce ii face.
2 DPSMN au fost anulate pana acum ca imi dadeau declansare fara motiv.
Poate as putea sa ma protejez cu releu de tensiune.

Edited by radurus, 23 January 2022 - 16:32.


#1217
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,362
  • Înscris: 27.10.2005
Aha, deci la branșare se face, nu după aceea. Eu am întrebat electricianul meu dacă a făcut ceva în sensul ăsta și zicea că nu. Se vede în BMPM dacă e tratat sau nu? Se mai poate face ceva acum sau aia e?

#1218
a_r_C

a_r_C

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,059
  • Înscris: 09.07.2019
Electricianul dvs. ar fi trebuit să lege PE-ul din împământarea casei de PE-ul rezultat din separația PEN-ului. Deci ar trebui să știe.
Puneți o poză cu compartimentul inferior al BMPT-ului- acolo unde se leagă coloana dvs. în clemele șir. Atenție să nu atingeți ceva pe acolo, că sunt 400v.

#1219
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,267
  • Înscris: 17.03.2009

View Postxml, on 24 ianuarie 2022 - 08:17, said:

Aha, deci la branșare se face, nu după aceea. Eu am întrebat electricianul meu dacă a făcut ceva în sensul ăsta și zicea că nu. Se vede în BMPM dacă e tratat sau nu? Se mai poate face ceva acum sau aia e?
Suni la deranjamente aia iti vor desigila BMPT-ul,electricianul tau sa faca separarea si aia e.

#1220
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,362
  • Înscris: 27.10.2005
Mulțumesc. Nu am eu acces, trebuie să vină unul cu chei pentru BMPM.

#1221
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,362
  • Înscris: 27.10.2005
De fapt BMPT ca tot m-am pus la punct cu acronimele.

#1222
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,267
  • Înscris: 17.03.2009
Cu ce am blocat utilizarea neautorizata a instalatiei electrice interioare de catre diverse echipe care desi au tablou pt organizare de santier se agata de cablurile de la  becuri,prize facand nefacute.

Attached Files


Edited by anaki, 24 January 2022 - 18:40.


#1223
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,557
  • Înscris: 26.01.2007
nu e rupta ,,cheita,,

#1224
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,267
  • Înscris: 17.03.2009
Si ce?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate