Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...
 Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 

Cat tine o boxa

- - - - -
  • Please log in to reply
268 replies to this topic

#1
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,670
  • Înscris: 24.10.2015
Am scris in topicul meu dar acolo sunt slabe sanse sa vada multi printre textele alea lungi.

Cam care e speranta de viata a boxelor? merita de cumparat boxe de 8-10 ani? Ma bate gandul sa le inlocuiesc pe ale mele cu un model foarte asemanator dar un pic mai avansate, acelasi brand. merita oare? Ale mele fiind noi si alea de vreo 8 ani. Nu stiu daca o sa fie diferente notabile de sunet dar stiu ca tehnologic alea sunt un pic mai avansate si imi fac cu ochiul.

Edited by vinciun, 24 April 2020 - 14:48.


#2
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Daca nu spui modelul si marca,ce sa aprecieze cineva?
Depinde cum arata,cum au fost folosite,se vede in general daca s-a umblat la ele.
Boxe noi nu inseamna nimic daca sunt Akai sau alte chinezarii.

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,244
  • Înscris: 13.03.2017
Pe scurt - nu prea
De ce ?
Materialele organice (membrana difuzorului, suspensia membranei, suspensia interioara) cam in 9-10 ani imbatranesc ireversibil
Magnetii isi pierd din putere o data cu trecerea timpului - nu instantaneu dar dupa 9-10 ani poti avea niste surprize neplacute
Cutia - cedeaza lipiturile cutiei
Filtrele (condensatorii din filtre) imbatranesc de asemenea
Bonus - boxele care zac nefolosite mult timp se cam bulesc

Edited by Naijax, 24 April 2020 - 14:59.


#4
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,670
  • Înscris: 24.10.2015
[attachment=2374987:LD0005592070_2 (1).jpg][attachment=2374988:Triangle-Altea-Ex-Cognac_P_600.jpg]

Ale mele sunt triangle zerius 902 si alea sunt triangle altea ex. Ca sa aveti idee cum sunt pozotionate va spun ordinea de timp in care s-au produs.



#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,411
  • Înscris: 01.12.2001
Am 2 boxe  cumpărate în 2001.
Suspensia de la sucurile de bas schimbată după 3 ani că și-a băgat copilul degetele.
Le-am urcat apoi pe dulap dar acum suspensia de la cele de medii s-a fărâmițat. E ca faina acum.
Le folosesc o data pe luna doar.
Boxe de 100 W rusești. Mari și grele.


#6
danut100

danut100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 08.11.2014
Depinde de boxa.

#7
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 16.04.2007
Am si eu unele rusesti ( de la Kashtan ) cumparate in '89, ar mai merge si acum, dar nu le mai folosesc.

#8
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,670
  • Înscris: 24.10.2015
E foarte ciudat ce citesc aici. Am o combina din 2000 si e ca noua atat unitatea centrala cat si boxele. Difuzoarele sunt din celuloza, suspensia periferica de la wooferele de bas e cauciuc iar la medii burete.

Oricum, daca tot spun mai multi ca de pe la 10 ani se incepe imbatrinirea cred ca raman cu ale mele. Nu am avut ocazia sa le ascult pe celelalte dar din ce am inteles e cam aceiasi tipologie de sunet. Inaltele un pic mai rafinate si basul coboara un pic mai jos. Pretul de lansare era 1150 pentru altea ex si 900 pentru zerius 902.

Vad doua anunturi de ocazii. La unul cica is din 2011 si al altul 2014. Niciunul nu accepta sa le testam. Zic ca-s in stare foarte bina si atat.

#9
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,885
  • Înscris: 14.10.2008
Depinde de boxa, de calitatea ei si a materialelor din care sunt facute.

Anumite generatii de woofere, subwoofere sau difuri full range din anii 80-90 aveau beleaua cu fenomenul de foam rot, in care suspensia din fatza (nu aia portocalie-spiderul) se ducea fie prin faramitare uscata, fie prin topire-transformare intr-un fel de smoala care curge, boxele de dupa 2000 par sa nu mai aiba problema aceasta.

Cel mai vechi sistem audio la mine e un Genius 2:1, boxele de la primul meu PC din ianuarie 2000, le-am repus acum in functiune pentru cursurile online ale nepotilor mei.

Functioneaza bine, probleme au doar cu carbunele de la potentiometre, caraie cand invarti de buton sau nu se aude un canal in functie de pozitia butonului. Subwoofer-ul are suspensia intreaga dar a fost mereu cam subdimensionat in raport cu amplificatorul intern si distorsioneaza urat anumite frecvente de bass.

De suferit am avut cu un televizor Thomson din 1990 care din 2001 pana in 2006 a fost al meu, de la tata, avea bass bun dar difuzoarele aveau foam rot, din 2001 au inceput sa trosneasca la volum putin mai tare, haraieli-caraieli-paraieli de la dezalinierea bobinei care atingea de peretii magnetului.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/o7xSqaCRP6U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,670
  • Înscris: 24.10.2015
Sunt multumit de ale mele dar cand le-am vazut pe alea parca a fost un fel de dragoste la prima vedere. Aspectul imi place la nebunie. Nici gama actuala ez nu-mi place intr-atat.

#11
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,885
  • Înscris: 14.10.2008
Depinde si cat de mult le-a folosit sau abuzat precedentul proprietar, daca le-a suprasolicitat sau nu, daca le-a pastrat in conditii improprii.

#12
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,670
  • Înscris: 24.10.2015
Nu prea am de unde sa stiu...

Edited by vinciun, 24 April 2020 - 15:40.


#13
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,885
  • Înscris: 14.10.2008
Le testezi inainte.

Folosesc si acum un sistem Philips HTS 3500-S din 2007, atat pentru TV cat si pentru PC, perfect se aude.

#14
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Tin mai mult daca le feresti de raze UV (soare) cat si de umiditate sau lipsa de umiditate excesive (optim 40-60%). Totodata mucegaiurile pot sa atace anumite parti ale poliuretanelor dar asta intra tot la partea cu umezeala. In lipsa excesiva de umiditate anumite adezive folosite in constructia boxei s-ar putea sa crape.
Ah... si tin mai mult daca nu ai pisici, catei sau copii mici curiosi de ce face calota din centrul difului daca o impingi inauntru...

#15
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,670
  • Înscris: 24.10.2015
Din pacate nu accepta niciunul sa le testez si cum au fost utilizate, pastrate nu am de unde sti. Inca ma gandesc...

Cred ca sansele ca cineva de pe aici sa fi ascultat ambele modele sa-mi povesteasca despre diferentele de sunet sunt minime.

Ale mele 902 sunt o reeditare a modelului mai vechi 202. Aceleasi difuzoare, acelasi designe dar ei spun ca filtre imbunatatite si cablaj ameliorat. In plus, la 902 diful de midbas e pe compresie pe cand la 202 era si el pe bas reflex. La 902 s-a adaugat si soclu masiv de decuplare a boxei cu podeaua.

Prin 2004 gama 202 a fost inlocuita de gama es, apoi esw si prin 2009 Ex ( modelul care ma intereseaza).

Gama 902 ( din care fac parte ale mele) a aparut in 2014, este o reeditare a modelului 202 in special pentru reteaua de magazine boulanger cu care colaboreaza triangle.

Tweeter-ul la ex e tz2500 spre deosebire de tz202, care e pe ale mele, cica ar aduce un plus de rafinament si naturalitete. La fel s-a inlocuit si diful de bas. La ale mele e  inca un midbas filtrat pe cand la altea ex au facut un dif nou specializat in bas, din fibra de sticla cu celuloza si un magnet marit.

Edited by vinciun, 24 April 2020 - 16:21.


#16
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Daca nu te lasa sa le testezi riscul e prea mare zic eu.

#17
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Daca suspensia la bass e din cauciuc nu ai treaba. Nu imi dau seama din poze. In unele poze pare lucioasa deci cauciuc, in altele mai poroasa.

La medii pare panza impregnata. Iarasi, daca e asa, nu ai treaba.

#18
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,670
  • Înscris: 24.10.2015
Conul de medii hartie si suspensia panza impregnata multipliuri. Conul de la bas e celuloza cu fibra de sticla si suspensia periferica cauciuc.

Tweeter ele titan.

Titoo le are si ar putea sa ne confirme daca e cauciuc sau burete. Dar eu parca am inteles ca-i cauciuc.

Alea cu suspensii periferice din panza multiupliuri sunt foarte rezistente.  I-am luat lu sormea comete 202 cu acelasi woofer ca la ale mele si sunt fix ca noi. Nu stiam ca modelul e de prin 2000-2003. Probabil nu le luam. Dar asa, are boxe bune la pret mic.

Edited by vinciun, 24 April 2020 - 16:27.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate