Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 

Cat tine o boxa

- - - - -
  • Please log in to reply
268 replies to this topic

#253
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,672
  • Înscris: 24.10.2015
Treaba aia cu oxidarea capetelor de fire conductoare chiar e reala vad ca. M-am speriat azi am crezut ca pleaca amplificatorul in garantie. Am observat ca daca ascult muzica la volum foarte mic sunt momente cand centru se deplaseaza spre dreapta. Eu ascult mereu pe canapea pe centru. Am pus doar boxa din stanga sa cante incetisor cateva minute si ba se dadea mai tare ba mai incet, avea momente cand sunetul aproape ca disparea apoi reaparea. Zic gata... Asta e. Am strans cu mana bornele de la boxe si de la amplificare dar nimic. Am vrut sa schimb boxele cu locul dar cand am deconectat firele de la bornele amplificatorului am vazut ca erau destul de oxidate. Le-am refacut capetele, pus la loc, totul e perfect. Huuu! Inseamna ca ar trebui refacute contactele din cand in cand. Au vreo jumate de an de cand a fost conectate. Nu ma asteptam la asa ceva. Fac instalatii electrice la case. Sunt cazuri cand inlocuiesc automate din tabloul electric si contactele sunt galbene si frumoase cateodata chiar dupa ani.

[attachment=2401307:P_20200623_154135.jpg]

Revenind la amplificator, cand ma mut, cel mai probabil ii scot doua preampuri si ii conectez in power sau doua monoblocuri cum am vazut la unul.

Edited by vinciun, 23 June 2020 - 15:56.


#254
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Eu ma indoiesc ca, sarmale tale sunt din cupru si nu alte alaje dubioase.
Daca dotau producatorii amplificatoarele cu, conectori  speakon nu mai existau problemele astea.

#255
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
https://www.divineau...quid-d100l16bx/

https://www.divineau...100l2c-g100l2c/

#256
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,672
  • Înscris: 24.10.2015

View Postgeo123, on 23 iunie 2020 - 16:58, said:

Eu ma indoiesc ca, sarmale tale sunt din cupru si nu alte alaje dubioase.
Daca dotau producatorii amplificatoarele cu, conectori  speakon nu mai existau problemele astea.

E acesta.

https://m.boulanger....=SEC-10238-GOO-[]&utm_medium=liens_sponsorises&utm_source=google_shopping&###PLA_generic&gclsrc=aw.ds&&gclid=Cj0KCQjw0Mb3BRCaARIsAPSNGpX_QZ925-6_MuciFuRHGL6gh9EIUVg3E1sMeakJhKY2qzjg4Q1x3yIaAvvAEALw_wcB

Scrie ca-i cupru OFC. Nu cred sa minta.

View Postc6t9, on 23 iunie 2020 - 17:01, said:


Am si eu un spray de curatat contacte dar m-am gandit ca mai bine tai un cm si e ca nou.

Alea ale tale probabil ca le ung si le protejeaza anticoroziune pe termen lung.

#257
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Da. Am luat acum câțiva ani.

#258
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Snake-oil ca altfel...
Da-l in doua, cositoreste-i capetele si strange-l bine.


#259
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Funcționează soluția aia. N-am mai aplicat de atunci și n-au mai fost probleme. Am folosit-o la mai multe drăcii. Oricum e câțiva lei.

#260
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View Postvinciun, on 23 iunie 2020 - 17:21, said:

E acesta.

https://m.boulanger....=SEC-10238-GOO-[]&utm_medium=liens_sponsorises&utm_source=google_shopping&###PLA_generic&gclsrc=aw.ds&&gclid=Cj0KCQjw0Mb3BRCaARIsAPSNGpX_QZ925-6_MuciFuRHGL6gh9EIUVg3E1sMeakJhKY2qzjg4Q1x3yIaAvvAEALw_wcB

Scrie ca-i cupru OFC. Nu cred sa minta.

Nu exista OFC care sa ajunga in halul asta. Sigur e o gogorota in specificatii.
Cauta cablu profi de la Proel sau Klotz de genul:
https://www.emag.ro/...AiABEgIHAPD_BwE
Si nu ai pe veci probleme.
Daca vrei ceva asemanator cu alt tau si tot frantuzesc vezi:
https://www.stereoma...c-cl250-3606sau mai bine:
https://www.audio-ma...-classic-cl-400

#261
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
https://crescentcity...per-turn-green/

Hai că putem afla vârsta expunerii :D

#262
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,672
  • Înscris: 24.10.2015
Revin cu ultima parere despre boxe dupa ceva timp de utilizare. Sunt in continuare foarte multumit, cred ca o sa le pastrez multi ani inainte. Sper sa tina mult. Prima zi cand le-am conectat am scris aici ca mergeau foarte bine fara calibrare din rn803d. Am facut, totusi, calibrarea peste cateva zile si cand ascult asezat pe pat o tin mereu activata ca imbunatateste sunetul destul de bine. Da basul un pic mai slab insa il egaleaza ca se aude inca mai profund si mai frumos. Din ziua in care am pus boxele astea in camera nu am mai utilizat subwooferul. Au un bas atat de bun incat nu vrei sa-l strici. Acum nu zic, sa fi fost si un sub de nivelul lor la calitate poate era altceva. Eu nu-mi puteam imagina vreodata ca e posibil sa ai bas si profund si rapid si precis si sa umple camera. Cu corectia din amp activata, chiar si pe canapea langa perete basul nu e deloc deranjant. Fara corectie tot e bine dar da, langa perete este de exces la 50hz. In orice caz ma declar super multumit de set rn803d plus aria 948. Mentionez ca nu ascult la volume puternice. Rar ajung la -20db pe amplificator.

#263
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,721
  • Înscris: 31.12.2013
Ce boxe ai spus că ai ? Am uitat complet... Review-ul e bun, dar nu știu despre ce boxe e vorba...

#264
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,672
  • Înscris: 24.10.2015
Focal aria 948

in camera de aproximativ 18m patrati.

#265
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,721
  • Înscris: 31.12.2013
Sunetul e calibrat prin YPAO bănuiesc. Cu subwoofer și calibrare prin YPAO ai încercat?

#266
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,672
  • Înscris: 24.10.2015
Desigur. Fara subwoofer e mai calitativ cum nai da.

Ce e specific acestor boxe ( spre deosebire de altele pe care le-am mai ascultat) e ca nu iti aduc sunetul in fata langa tine, cu triangle parca imi veneau unele sunete langa ureche) dar creaza o scena mare de tot, unele sunete se aud chiar parca din departare. Daca inchizi ochii ai impresia ca ai o sala mare in fata. Ceva interesant pentru mine.

#267
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,721
  • Înscris: 31.12.2013
Spuneau unii că Yamaha RN-803D sună mai curat cu basul lăsat în seama subwoofer-ului. Boxele Focal aria 948 sunt dintr-o clasă superioară de calitate (10.000 de lei e o sumă totuși) și cred că de aceea subwoofer-ul doar le încurcă.

#268
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,672
  • Înscris: 24.10.2015
Asa zic si eu.

Daca aveam nevoie sa ascult la volum puternic poate lasam subwooferul activat sa usureze munca amplificatorului cum zic unii, insa la mine nu e cazul, nu am nevoie de sunet foarte puternic.

#269
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,721
  • Înscris: 31.12.2013
La mine e exact pe dos, am nevoie de subwoofer mai mult la volum mic... Nici mie nu-mi place un sunet prea în urechi, scena și spațialitatea nu plictisesc niciodată.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate