Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

iPhone SE 2020

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
722 replies to this topic

#55
Bvdan2016

Bvdan2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,922
  • Înscris: 16.11.2016
iPhone SE a scăzut la preț in Septembrie 2016 și scăzut si in Noiembrie , dar nu cum cred unii ca sa scadă la jumătate

#56
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,117
  • Înscris: 06.12.2012
Telefonul ăsta merită un forum separat. Nu prea are legătură cu SE din 2016.

#57
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,408
  • Înscris: 28.10.2018
Pai tocmai d-aia topicul e denumit Iphone SE 2020.

Edited by abac, 18 April 2020 - 16:03.


#58
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,868
  • Înscris: 17.09.2003
Din ce citesc, nu are Night Mode camera. Deci e fix camera din iPhone 8.

#59
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,408
  • Înscris: 28.10.2018
Nu poate exista night mode camera cu o singura lentila (o singura camera). Este fizic imposibil. Nu cu dimensiunea senzorului dintr-un telefon, nu cu timpii de expunere ai unui telefon tinut in mana.

Trebuie 2-3-4 camere si un procesor/soft puternice pentru night mode.

Edited by abac, 18 April 2020 - 16:38.


#60
mishuletzu

mishuletzu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,176
  • Înscris: 27.02.2018

View PostOClaudiu, on 18 aprilie 2020 - 16:31, said:

Din ce citesc, nu are Night Mode camera. Deci e fix camera din iPhone 8.
Daca vrei cea mai buna camera pe un telefon midrange, Pixel 3A este cea mai buna solutie, ca asta deja a aparut si stim ca are exact senzorul si software-ul de pe Pixel 3/XL.

La SE 2020 sunt deocamdata doar speculatii, nici modelul din 2016 cu design reciclat de la 5s nu era chiar pe de-a intregul un iPhone 6s/Plus intr-un corp compact, suferind tot asa pe la camere.

#61
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

Quote

O întrebare : camera de pe iPhone SE 2020 are Night Mode și Deep Fusion ?
Pare sa aiba camera principala a lui iPhone XR. Pentru Night Mode si Deep Fusion cred ca trebuia camera principala si ultra wide pe langa neural networks-ul A13.

Attached Files


Edited by Catean, 18 April 2020 - 17:10.


#62
-Bonux-

-Bonux-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 16.08.2011
eu sincer ma bucur ca a iesit telefonul asta, pentru ca implicit preturile iphonurilor mai vechi (7, 8, X, XR, poate chiar si XS) vor scadea mai repede

#63
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,805
  • Înscris: 09.01.2007

View PostSSpantzer, on 18 aprilie 2020 - 17:44, said:

Citeste topicurile de la seria S de pe Softpedia.
Am avut note 3, S6, S7 edge, S10. La niciunu nu dadeam factory reset, mi se pare ridicol si absurd.
Te cred ca tu te uiti la cei care sunt super pasionati de launchere si root si etc., dar aia nu sunt utilizatorii obisnuiti, si daca vrei sa compari cu apple ii compari pe aia care folosesc telefonu' asa cum e, adica majoritatea covarsitoare.

View PostSSpantzer, on 18 aprilie 2020 - 17:44, said:

Pentru partea a doua as putea numi cel putin doua telefoane killere de astea de le zici tu, Xiaomi Shark 2 Pro si Asus Rog 2 , sa nu zic de Nubia Magic Red, ce vine cu Snapdragon 865 overclockat ,16 Gb Ram, ecran la 144Hz ca nu stiu cat costa insa primele doua se invart pe la 2000-2200 lei.

Si cu toate astea, iPhone SE o sa se vanda in draci comparativ cu cele 3. Motivele fiind diverse, lumea n-are incredere in xiaomi/asus/nubia (lumea, nu eu, am si un redmi prin sertare), canalele oficiale sunt putine, in general trebuie sa le iei de la quickmobile etc, si sunt telefoane de nisa in general.
Eu, de exemplu, as da mai multi bani pentru un OP8P decat sa-mi iau oricare din cele 3, pentru ca am incredere mai mare in producator (chair daca service inseamna trimis in polonia in loc de mers la ESD in cazul xiaomi, de exemplu), support, chestii de genu'.
Am zis specific firme mai serioase, in sensul de ce vezi pe la noi, ce se cumpara. Eu sunt convins ca si Xiaomi si Asus fac telefoane decente, dar cu toate astea n-am vazut la nimeni sa pun mana pe un black shark sau un rog. Deci ceva imi zice ca my point stands, or sa vezi ifonu' pe toate gardurile. :)

#64
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,868
  • Înscris: 17.09.2003
Citind impresiile despre iPhone SE, eram hotărât sa fac trecerea de la iPhone XR, tocmai pentru procesor și cameră. Dar procesorul nu e totul și camera e din generația 7\8. Rămân la ce am acum.

#65
gogu1905

gogu1905

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 03.05.2019

View PostTehCube, on 18 aprilie 2020 - 16:40, said:

ma deranjeaza ideea ca americanii il au la $399 si la noi e 479eur

Banuiesc ca pretul anerican include si un TVA comparabil cu al nostru si costul transportului peste ocean, asa-i?


#66
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,889
  • Înscris: 28.11.2006
Vin de pe Android dar telefonul asta ma face sa ma gandesc serios sa trec pe IOS. Culmea e ca pana acum as fi luat cu ochii inchisi un Huawei (am unul de 3 ani si inca merge brici, cu exceptia faptului ca raman fara spatiu de stocare), dar as prefera ca de acum incolo sa evit producatorii chinezi. Cum nu prea exista telefoane wow in bugetul meu, SE-ul asta chiar imi face cu ochiul. Daca ar scadea pretul pe la 1800-2000 lei, s-ar putea sa trec de partea marului muscat :D Astept sa vad ce zic cei care l-au cumparat, daca sunt probleme etc. Si desigur, sa mai scada pretul :P

#67
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,805
  • Înscris: 09.01.2007

View Postgogu1905, on 18 aprilie 2020 - 21:53, said:



Banuiesc ca pretul anerican include si un TVA comparabil cu al nostru si costul transportului peste ocean, asa-i?

Și firma la care lucrez eu importa bunuri peste ocean. Te asigur ca la cantitatea pe care o transporta Apple, costul per unitate se măsoară Ăźn cenți, dacă nu chiar diviziuni de cent. Iar tva-ul nu acoperă restul diferenței, mai ales dacă ții cont și de paritatea EUR USD. Or fi taxe și alte chestii dar Ăźn trecut erau mai apropiate costurile, nu dădeai 25% Ăźn plus. Din ce țin eu minte cel puțin.

Edit: ca stau sa ma gândesc mai bine, citisem pe undeva ca diferența de preț e data și de un buffer pe care și-l ia Apple ca să se protejeze de fluctuațiile cursului valutar, ei păstrând același preț la produse pe site-urile oficiale. Cu situația economica în starea în care e, probabil au mărit acest buffer ca să nu aibă surprize. Trist, pentru ca la 1800 e super deal, la 2500 parca not so much.

Edited by TehCube, 19 April 2020 - 00:20.


#68
hyper1971

hyper1971

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 02.02.2018

View Postgogu1905, on 18 aprilie 2020 - 21:53, said:



Banuiesc ca pretul anerican include si un TVA comparabil cu al nostru si costul transportului peste ocean, asa-i?

Preturile in SUA nu includ TVA.

#69
orbanbalint

orbanbalint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 26.09.2014

View PostOClaudiu, on 18 aprilie 2020 - 20:56, said:

Citind impresiile despre iPhone SE, eram hotărât sa fac trecerea de la iPhone XR, tocmai pentru procesor și cameră. Dar procesorul nu e totul și camera e din generația 7\8. Rămân la ce am acum.
De fapt camera e același ce are și iPhone 11 sau XR ca prima cameră. Are același sensor, dar pentru că A13 bionic procesează pozele mai bine, un SE nou va scoate poze mai bune decât un XR.
Diferența este însă neglijabilă, nu cred că merită trecerea de la un XR. Dacă era vorbă de un iPhone 8 sau un model mai veche, era altă treabă.

#70
viorelgn

viorelgn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 926
  • Înscris: 07.12.2013
Aatat timp cat ecranul nu este OLED pas. Nu as trece de la X la SE.

#71
Bvdan2016

Bvdan2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,922
  • Înscris: 16.11.2016

View Postviorelgn, on 19 aprilie 2020 - 12:07, said:

Aatat timp cat ecranul nu este OLED pas. Nu as trece de la X la SE.
In primul rând nu ai deblocarea faciala care este mult superioară ca simplitate fata de amprenta și ecranul msi mic te va enerva

#72
viorelgn

viorelgn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 926
  • Înscris: 07.12.2013
Clar!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate